Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Linijka w telefonie

telefon z linijką

Czasami zdarza się, że musisz coś zmierzyć, ale nie masz czym. Czy aby na pewno? Od czego jest linijka w telefonie! Czasy, gdy telefony komórkowe służyły jedynie do dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS minęło dawno temu. I to bezpowrotnie. Czy da się zmierzyć odległość telefonem?

Smartfon… linijką

Tak! Możesz przecież użyć telefonu jako prymitywnej linijki! Wystarczy, że znasz orientacyjną długość swojego telefonu komórkowego, aby móc oszacować odległość czy długość danego przedmiotu. Metoda ta – choć wydaje się głupia, ale skoro działa, tzn. że nie jest głupia – najlepiej sprawdzi się na płaskiej powierzchni. To właśnie wtedy będziesz mógł „odmierzać” poszczególne odcinki swoim telefonem, a następnie je zsumować.

Sony Xperia 1 II debiut

Znacznie gorzej sprawdzi się w szacowaniu odległości/długości w powietrzu – nie mając punktu odniesienia, możesz niedokładnie odmierzać poszczególne odcinki, przez co uzyskane wymiary mogą być równie dobrze niedoszacowane, jak i przeszacowane.

Niezależnie jednak od tego, jak bardzo będziesz się starał, metoda ta pozostanie zawsze metodą „na oko”. Nie sposób wymagać od niej milimetrowych dokładności, ale w wielu przypadkach może okazać się wystarczająca. No i nie musisz ściągać i instalować darmowych aplikacji (w przypadku modeli z systemem Android znajdziesz liczne apki w sklepie Google), choć to akurat dla większości użytkowników smartfonów nie robi większego problemu.

Oczywiście wpierw trzeba znać choć przybliżoną długość swojego smartfona. Jeżeli jej nie znasz, to możesz ją sprawdzić wyszukując swojego modelu w naszej bazie telefonów komórkowych. Obecne smartfony mają najczęściej ponad 16 cm długości – możesz założyć około 161-169 milimetrów, naturalnie licząc samo urządzenie bez ochronnego etui (o ile go masz). Futerał może wydłużyć długość telefonu o nawet ponad pół centymetra.

Co jednak, gdy potrzebujesz dokładniejszego wyniku, a pomiar musi być pewny? Pozostaje wtedy nic innego, jak odpowiednia aplikacja w smartfonie.

Linijka w telefonie – aplikacje na smartfona

To chyba najpopularniejsza metoda zmierzenia długości za pomocą telefonu komórkowego. Wystarczy mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację, w której na ekranie telefonu pojawia się inteligentna linijka. Zazwyczaj jest ona wyskalowana w milimetrach i centymetrach, ale wiele tego typu aplikacji pozwala na mierzenie np. w calach.

Gdzie znaleźć taką aplikację? Wejdź do Sklepu Play (w przypadku Androida) lub App Store (system iOS). Taka linijka w smartfonie gwarantuje dokładny pomiar niewielkich obiektów, zwłaszcza niewielkie przedmioty krótsze od długości ekranu urządzenia.

Wystarczy wybrać w sklepie Google Play jedną z dostępnych aplikacji i ją zainstalować. A wybór jest naprawdę spory – oto screen przedstawiający tylko niektóre najpopularniejsze apki tego rodzaju po wpisaniu frazy „linijka”:

linijka w telefonieNajpopularniejsze aplikacje typu linijka w Google Play w 2023 roku:

  • Linijka, Ruler
  • Ruler
  • AR Ruler App: Tape Measure Cam
  • Poziomica, Pion, Level tool
  • Linijka Pro, Ruler
  • Linijka Poziomica Miernik kąta
  • AR Plan 3D Tape Measure, Ruler
  • Linijka (Ruler App)
  • ImageMeter miara fotograficzna

Taka aplikacja może być użyta w dowolnym miejscu w zależności od potrzeby! Jak widzisz, wybór aplikacji z oceną co najmniej czterogwiazdkową jest całkiem spory.

Sam posiadam na swoim prywatnym smartfonie na Androidzie aplikację Linijka Ruler w wersji darmowej, która jest w stanie m.in. przełączyć centymetry na cale. Nie jest potrzebne żadne logowanie, a aplikacja ta działa także offline.

Poniżej kilka zrzutów z tej aplikacji mobilnej.

linijka w telefonielinijka w telefonielinijka w telefonie

Linijka online

Zawsze pozostaje jeszcze inna opcja, mianowicie linijka online.

W zasadzie zasada działania jest taka sama – na ekranie smartfona pojawia się odpowiednio wyskalowana miarka do wykonywania pomiarów. Jaki jest minus tego rozwiązania? Musisz znajdować się w zasięgu swojej sieci komórkowej, więc np. w górach czy lasach korzystanie z tego rozwiązania może być utrudnione.

Najlepiej jest mieć zainstalowaną wcześniej aplikację, z której możesz korzystać także będąc offline!

Linijka w telefonie – dalmierz laserowy

Za pomocą telefonu możesz także zmierzyć długość w zupełnie inny sposób, ale ta metoda jest zarezerwowana dla nielicznych wyspecjalizowanych smartfonów. Wystarczy mieć na pokładzie… dalmierz laserowy!

Taką niecodzienną funkcję posiada m.in. Cat S61 Pro, którego recenzowałem pod koniec 2019 roku. W jego przypadku dalmierz działa w zakresie od 0 do 8 metrów, choć producent wyraźnie podaje, że największą dokładność notuje dla przedmiotów oddalonych o przynajmniej 1,5 m.

Cat S61 test

Powyżej widać „oczko” dalmierza laserowego. Wygląda trochę jak tradycyjny aparat fotograficzny z pojedynczym obiektywem. Technologia ta jest bardzo rzadko spotykana i dostępna w smartfonach.

Cat S61 test

Ostrzeżenia odnoszące się do korzystania z dalmierza laserowego (na górze) i sam pomiar (na dole).

Cat S61 dalmierz laserowy

Czy taki dalmierz laserowy zapewnia dokładny pomiar odległości? Jeżeli dobrze go wyskalujesz, to jest szansa, że tak. Osobiście jednak zaobserwowałem spore niedokładności przeprowadzanych pomiarów. Tego typu gadżety jednak… pozostają gadżetami – można się nimi posiłkować, choć nie należy im w 100% ufać.

Linijka w telefonie – podsumowanie

Twój telefon komórkowy może służyć za linijkę! Na rynku dostępnych jest sporo darmowych aplikacji, które pozwalają na dokonywanie dokładnych pomiarów. Miarka zwykle wyskalowana jest w standardowych europejskich jednostkach (centymetry, milimetry), ale zwykle można je zmienić np. na cale.

Nie musisz jednak mieć zainstalowanych aplikacji na swoim smartfonie. Zawsze możesz posłużyć się linijką online lub… samym urządzeniem, o ile wiesz ile mniej więcej liczy długości. Jeżeli do pomiarów nie potrzebujesz chirurgicznej precyzji, to telefon czy smartfon dobrze się do tego nada. Tym bardziej, że telefon zawsze masz przy sobie, a tradycyjną linijkę… raczej nigdy.

Najpopularniejsze telefony 2023:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów