Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

NUMER1 vs O! Swobodna! – porównanie abonamentów

avatar
3
Lajt Mobile czy OTVARTA

Spośród ofert na abonament na tle konkurencji najbardziej wyróżniają się te, z których można zrezygnować bez dodatkowych kosztów. Sprawdzamy dwie takie propozycje: pakiet NUMER 1 od Lajt Mobile i ofertę sieci OTVARTA – O! Swobodna! Która z nich jest bardziej opłacalna?

Umowa i zasięg – Lajt Mobile czy OTVARTA

Wiążąc się z operatorem musimy liczyć się z tym, że umowa może trwać nawet 36 miesięcy. Rozsądną alternatywą są umowy z sieciami GSM na czas nieokreślony, z których można zrezygnować najczęściej z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Obie omawiane oferty pozwalają zerwać je wtedy, kiedy tylko zechcemy. Ale Lajt Mobile zachęca nas dodatkowo do tego, aby podpisać zobowiązanie na 24 miesiące. Wtedy 3 pierwsze dostaniemy za 0 złotych.

Zarówno Lajt Mobile, jaki i OTVARTA to wirtualni operatorzy. Obaj działają na sieci Plusa, nie powinno więc być żadnych różnic w zasięgu, dlatego wynik może być tu tylko jeden.

Zwycięzca: remis.

Połączenia

Jeszcze niedawno Lajt Mobile w większości swoich ofert – również w pakiecie NUMER 1 – nie zapewniał nielimitowanych połączeń na numery stacjonarne. Ten stan rzeczy zmienił się w lipcu 2019, kiedy operator wprowadził darmowe połączenia w swoich wybranych abonamentach.

Nielimitowane minuty – zarówno do sieci komórkowych, jak i stacjonarnych – od początku były oferowane w pakiecie O! Swobodna!. Pod tym względem obie oferty prezentują się identycznie i tym samym OTVARTA straciła swojego asa w rękawie, którym jeszcze mogła zagrać w pierwszej połowie 2019 roku.

Zwycięzca: remis.

Wiadomości tekstowe

Również i tu różnic nie ma żadnych. SMS-y i MMS-y wyślemy zupełnie za darmo w obu omawianych ofertach. Jeśli oczywiście nie przenieśliśmy się na internetowe komunikatory.

Zwycięzca: remis.

Internet

Jeden z najważniejszych wyznaczników danej oferty komórkowej. Zwykle abonamenty różnią się od siebie wielkością pakietu danych, a przecież to między innymi po to kupujemy wypasione smartfony, żeby konsumować treści online. Tu oferty są do siebie dosyć podobne. Lajt Mobile NUMER 1 daje nam aż 30 GB, OTVARTA O! Swobodna!… o 1 GB więcej. 31 gigabajtów jest dostępnych w promocji, która trwa jednak do końca sierpnia 2019 i jest przeznaczona dla przenoszących numer. Standardowy transfer wynosi tu 21 GB, więc o 9 gigabajtów mniej niż u konkurenta.

Zwycięzca: NUMER 1.

Roaming i rozmowy międzynarodowe

W Lajt Mobile dostaniemy tzw. Bonus Krajowy. Dzięki niemu płacimy standardową kwotę za pakiet, gdy nie korzystamy z Internetu i MMS-ów w roamingu UE (Strefa 1, która obejmuje Unię Europejską, Norwegię, Islandię i Liechtenstein). Jednocześnie w cenie pakietu 19,99 zł można wykorzystać 50 darmowych SMS-ów wymiennych na 50 minut.

OTVARTA również nie oferuje pełnej oferty roamingu. Dostajemy w niej Pakiet Wakacyjny. Można wykorzystać go dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego i pozwala on na 500 minut rozmów (wymiennych na 500 SMS-ów) w UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Czas trwania takiego pakietu po aktywacji to 14 dni. Pakiet Wakacyjny jest rzecz jasna darmowy.

Niestety, obie oferty nie są idealne, jeśli chodzi o rozmowy międzynarodowe i roaming. Jedna oferuje aż 500 minut bez dodatkowych opłat, lecz tylko 2 razy w roku na 2 tygodnie, z kolei w Lajcie dostajemy namiastkę darmowego roamingu przez cały czas. Wydaje się, że na wakacyjny urlop lepiej sprawdzi się OTVARTA.

Zwycięzca: O! Swobodna!

Usługi dodatkowe

Obie oferty są ubogie pod względem dodatkowych opcji i usług. Brakuje tutaj dostępu do usług streamingowych, ubezpieczeń w ramach abonamentu czy niewykorzystywania transferu korzystając z serwisów muzycznych. Jest jednak coś, co przeważa na korzyść Lajt Mobile, który umożliwia zamówienie „złotego numeru”. Z naszego punktu widzenia nie jest to jednak istotna przewaga, aby ogłosić na tym polu hegemonię Lajta.

Zwycięzca: remis.

Koszty

Wbrew pozorom sprawa nie jest taka oczywista. Lajt Mobile NUMER 1 kosztuje 19,99 zł, natomiast jego konkurent w tym zestawianiu jest kilka złotych droższy – miesięczna danina wynosi 28,99. Warunkiem jest oczywiście to, że nie przekroczymy limitu 50 minut (lub 50 wiadomości tekstowych), gdy jesteśmy zagranicą. Ponadto, jeśli w Lajt Mobile zdecydujemy się zrezygnować z umowy na czas nieokreślony, to przez 3 miesiące nie będziemy płacić abonamentu. Należy również pamiętać, że u tego operatora zapłacimy opłatę aktywacyjną w wysokości jednego abonamentu, czyli 19,99 zł. OTVARTA O! Swobodna! Nie oferuje dodatkowych zniżek, a przy rejestracji numeru musimy zapłacić dodatkowe 24 złote.

Zwycięzca: NUMER 1.

Podsumowanie – OTVARTA czy Lajt Mobile?

Lajt Mobile 30 GB

Po podliczeniu punktów różnica jest minimalna. I tak naprawdę punkty doskonale oddają to, jak bardzo różnią się od siebie zestawione oferty. Z jednej strony mamy ofertę Lajt Mobile, która jest tańsza, a to jeden z najważniejszych wyznaczników, gdy decydujemy się na podpisanie zobowiązania z operatorem. Ta sieć pozwala również na założenie spersonalizowanego numeru. Z drugiej strony oferta OTVARTA O! Swobodna! ma nieco lepszy pakiet roamingu UE.

Która sieć jest lepsza? Wydaje się, że decydujące jest to, czego oczekujemy, gdy jesteśmy na wakacjach albo w podróży służbowej. Jeśli więcej podróżujemy, to oferta OTVARTA O! Swobodna wydaje się lepsza, jeśli zaś potrzebujemy dostępu do sieci, to na tym polu wygrywa Lajt Mobile NUMER 1.

NUMER 1 vs O! Swobodna! – 6:5.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Tylko otvarta daje eSIM, więc jednak 6:6

Stosunek ceny do ilości GB zdecydowanie na korzyść lajt

Tym bardziej, że całkiem niedawno dodali darmowe rozmowy na numery stacjonarne

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.