Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

NUMER1 vs O! Swobodna! – porównanie abonamentów

2
Lajt Mobile czy OTVARTA

Spośród ofert na abonament na tle konkurencji najbardziej wyróżniają się te, z których można zrezygnować bez dodatkowych kosztów. Sprawdzamy dwie takie propozycje: pakiet NUMER 1 od Lajt Mobile i ofertę sieci OTVARTA – O! Swobodna! Która z nich jest bardziej opłacalna?

Umowa i zasięg – Lajt Mobile czy OTVARTA

Wiążąc się z operatorem musimy liczyć się z tym, że umowa może trwać nawet 36 miesięcy. Rozsądną alternatywą są umowy z sieciami GSM na czas nieokreślony, z których można zrezygnować najczęściej z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Obie omawiane oferty pozwalają zerwać je wtedy, kiedy tylko zechcemy. Ale Lajt Mobile zachęca nas dodatkowo do tego, aby podpisać zobowiązanie na 24 miesiące. Wtedy 3 pierwsze dostaniemy za 0 złotych.

Zarówno Lajt Mobile, jaki i OTVARTA to wirtualni operatorzy. Obaj działają na sieci Plusa, nie powinno więc być żadnych różnic w zasięgu, dlatego wynik może być tu tylko jeden.

Zwycięzca: remis.

Połączenia

Jeszcze niedawno Lajt Mobile w większości swoich ofert – również w pakiecie NUMER 1 – nie zapewniał nielimitowanych połączeń na numery stacjonarne. Ten stan rzeczy zmienił się w lipcu 2019, kiedy operator wprowadził darmowe połączenia w swoich wybranych abonamentach.

Nielimitowane minuty – zarówno do sieci komórkowych, jak i stacjonarnych – od początku były oferowane w pakiecie O! Swobodna!. Pod tym względem obie oferty prezentują się identycznie i tym samym OTVARTA straciła swojego asa w rękawie, którym jeszcze mogła zagrać w pierwszej połowie 2019 roku.

Zwycięzca: remis.

Wiadomości tekstowe

Również i tu różnic nie ma żadnych. SMS-y i MMS-y wyślemy zupełnie za darmo w obu omawianych ofertach. Jeśli oczywiście nie przenieśliśmy się na internetowe komunikatory.

Zwycięzca: remis.

Internet

Jeden z najważniejszych wyznaczników danej oferty komórkowej. Zwykle abonamenty różnią się od siebie wielkością pakietu danych, a przecież to między innymi po to kupujemy wypasione smartfony, żeby konsumować treści online. Tu oferty są do siebie dosyć podobne. Lajt Mobile NUMER 1 daje nam aż 30 GB, OTVARTA O! Swobodna!… o 1 GB więcej. 31 gigabajtów jest dostępnych w promocji, która trwa jednak do końca sierpnia 2019 i jest przeznaczona dla przenoszących numer. Standardowy transfer wynosi tu 21 GB, więc o 9 gigabajtów mniej niż u konkurenta.

Zwycięzca: NUMER 1.

Roaming i rozmowy międzynarodowe

W Lajt Mobile dostaniemy tzw. Bonus Krajowy. Dzięki niemu płacimy standardową kwotę za pakiet, gdy nie korzystamy z Internetu i MMS-ów w roamingu UE (Strefa 1, która obejmuje Unię Europejską, Norwegię, Islandię i Liechtenstein). Jednocześnie w cenie pakietu 19,99 zł można wykorzystać 50 darmowych SMS-ów wymiennych na 50 minut.

OTVARTA również nie oferuje pełnej oferty roamingu. Dostajemy w niej Pakiet Wakacyjny. Można wykorzystać go dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego i pozwala on na 500 minut rozmów (wymiennych na 500 SMS-ów) w UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Czas trwania takiego pakietu po aktywacji to 14 dni. Pakiet Wakacyjny jest rzecz jasna darmowy.

Niestety, obie oferty nie są idealne, jeśli chodzi o rozmowy międzynarodowe i roaming. Jedna oferuje aż 500 minut bez dodatkowych opłat, lecz tylko 2 razy w roku na 2 tygodnie, z kolei w Lajcie dostajemy namiastkę darmowego roamingu przez cały czas. Wydaje się, że na wakacyjny urlop lepiej sprawdzi się OTVARTA.

Zwycięzca: O! Swobodna!

Usługi dodatkowe

Obie oferty są ubogie pod względem dodatkowych opcji i usług. Brakuje tutaj dostępu do usług streamingowych, ubezpieczeń w ramach abonamentu czy niewykorzystywania transferu korzystając z serwisów muzycznych. Jest jednak coś, co przeważa na korzyść Lajt Mobile, który umożliwia zamówienie „złotego numeru”. Z naszego punktu widzenia nie jest to jednak istotna przewaga, aby ogłosić na tym polu hegemonię Lajta.

Zwycięzca: remis.

Koszty

Wbrew pozorom sprawa nie jest taka oczywista. Lajt Mobile NUMER 1 kosztuje 19,99 zł, natomiast jego konkurent w tym zestawianiu jest kilka złotych droższy – miesięczna danina wynosi 28,99. Warunkiem jest oczywiście to, że nie przekroczymy limitu 50 minut (lub 50 wiadomości tekstowych), gdy jesteśmy zagranicą. Ponadto, jeśli w Lajt Mobile zdecydujemy się zrezygnować z umowy na czas nieokreślony, to przez 3 miesiące nie będziemy płacić abonamentu. Należy również pamiętać, że u tego operatora zapłacimy opłatę aktywacyjną w wysokości jednego abonamentu, czyli 19,99 zł. OTVARTA O! Swobodna! Nie oferuje dodatkowych zniżek, a przy rejestracji numeru musimy zapłacić dodatkowe 24 złote.

Zwycięzca: NUMER 1.

Podsumowanie – OTVARTA czy Lajt Mobile?

Lajt Mobile 30 GB

Po podliczeniu punktów różnica jest minimalna. I tak naprawdę punkty doskonale oddają to, jak bardzo różnią się od siebie zestawione oferty. Z jednej strony mamy ofertę Lajt Mobile, która jest tańsza, a to jeden z najważniejszych wyznaczników, gdy decydujemy się na podpisanie zobowiązania z operatorem. Ta sieć pozwala również na założenie spersonalizowanego numeru. Z drugiej strony oferta OTVARTA O! Swobodna! ma nieco lepszy pakiet roamingu UE.

Która sieć jest lepsza? Wydaje się, że decydujące jest to, czego oczekujemy, gdy jesteśmy na wakacjach albo w podróży służbowej. Jeśli więcej podróżujemy, to oferta OTVARTA O! Swobodna wydaje się lepsza, jeśli zaś potrzebujemy dostępu do sieci, to na tym polu wygrywa Lajt Mobile NUMER 1.

NUMER 1 vs O! Swobodna! – 6:5.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Pazera

Stosunek ceny do ilości GB zdecydowanie na korzyść lajt

Tym bardziej, że całkiem niedawno dodali darmowe rozmowy na numery stacjonarne

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów