Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Konfiguracja MMS – jak?

grafika przedstawiająca leżący tablet i koła zębate

Ostatnia aktualizacja: 2024-03-12

Masz nowy telefon i nie wiesz jak skonfigurować MMS? A może z innego powodu wiadomości multimedialne nie działają? MMS-y nigdy nie zrobiły takiej furory jak SMS-y, czyli wiadomości tekstowe, m.in. przez problemy z ich konfiguracją. W zależności od operatora i systemu operacyjnego ich odblokowanie może być dość kłopotliwe. Podpowiadamy, jak skonfigurować MMS-y na swoim telefonie – szybko i bezboleśnie.

Konfiguracja MMS – wstęp

Wiadomość MMS (ang. Multimedia Messaging Service) to multimedialna odmiana wiadomości tekstowej SMS. Multimedialna, gdyż za sprawą MMS-a można wysłać do innej osoby choćby plik graficzny, jak zdjęcie czy screena z telefonu. Na początku XXI wieku – a więc na długo przed erą Messengera i innych komunikatorów internetowych – jedyny sposób na zdalne przesłanie plików oddalonych od siebie telefonów. W grę wchodziły jeszcze oczywiście maile z załącznikami, ale wtedy mało kto miał telefon z Internetem.

Pojedyncza wiadomość MMS waży – w zależności od operatora danej sieci komórkowej – 100 lub 300 kB. Tyle wynosi wielkość MMS. W obecnych czasach większość ofert GSM zapewnia nie tylko nielimitowane wiadomości tekstowe SMS, ale i multimedialne MMS-y.

W jednym miejscu zebraliśmy operatorów komórkowych, którzy zamieścili instrukcje ustawień MMS na swoich stronach internetowych. W przypadku ręcznej konfiguracji czasami będzie trzeba manualnie ustawić m.in. port MMS czy APN MMS (punkty dostępowe).


Konfiguracja MMS w a2mobile – jak?

Generalnie operator wysyła SMS-y konfiguracyjne do swoich klientów. Jeżeli jednak go nie otrzymasz, to szczegóły konfiguracji ręcznej MMS znajdziesz w FAQ na stronie operatora. Przypominamy, że na początku działalności a2mobile nie obsługiwał MMS-ów, ale od pewnego czasu możesz wysyłać multimedialne wiadomości będąc w tej dobrej sieci komórkowej.

Przykładowa oferta a2mobile z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w FM Mobile – jak?

Jeżeli na twój telefon komórkowy nie dotarł SMS konfiguracyjny, to możesz sam dokonać konfiguracji MMS. Należy pamiętać, że przykładowe ustawienia MMS (nazwy pól, lokalizacja ustawień APN) na stronie operatora mogą nieco się różnić w zależności od modelu telefonu, ale ich sens i lokalizacja są zbliżone. Na swojej stronie internetowej FM Mobile (dawniej FM Group Mobile) bardzo dokładnie opisał, jak ręcznie skonfigurować MMS-y w zależności od posiadanego systemu operacyjnego.

Przykładowa oferta FM Mobile z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Heyah – jak?

Na stronie Heyah znajdziesz uniwersalną konfigurację MMS. Możesz również skorzystać z automatycznych ustawień – wystarczy, że zaznaczysz w odpowiednim polu producenta i model. Po wpisaniu swojego numeru telefonu i zaakceptowaniu, na Twoją komórkę dostaniesz wiadomość SMS z ustawieniami, które należy zapisać.

Przykładowa oferta Heyah z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w lajt mobile – jak?

Podobnie jak w przypadku FM Mobile, również wirtualny operator lajt mobile bardzo dokładnie opisuje jak skonfigurować MMS-y. W pierwszej kolejności lajt mobile sugeruje jednak skorzystanie z automatycznej konfiguracji poprzez SMS. Wystarczy, że wyślesz SMS-a o treści MMS pod nr 8090. Jeżeli jednak sposób ten nie zadziała (nie jest dostępny dla wszystkich modeli telefonów), można dokonać manualnie zmienić ustawienia MMS.

Przykładowa oferta lajt mobile z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Mobile Vikings – jak?

Mobile Vikings umożliwia automatyczną konfigurację MMS lub – jeżeli automat nie zadziała – ręczną. Wystarczy, że wyślesz SMS-a o treści MMS pod nr 9999. Możemy również wysłać SMS-a o treści ALL – wówczas sieć skonfiguruje automatycznie również Internet.

Przykładowa oferta Mobile Vikings z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Netia – jak?

W przypadku Netii możesz skorzystać z automatycznych ustawień w konfiguratorze – wystarczy, że zaznaczysz w odpowiednim polu producenta i model telefonu komórkowego/smartfona. Może być z tym jednak problem, gdyż baza telefonów najwidoczniej nie była aktualizowana od bardzo dawna – znajdziesz w niej np. takich producentów, jak BenQ-Siemens czy Sony-Ericsson. Jeżeli brakuje Twojego modelu, to należy skonfigurować telefon ręcznie wg instrukcji zamieszczonej na stronie Netii.

Przykładowa oferta Netia z nielimitowanymi MMS-ami:

Zobacz jak skonfigurować MMS w Netii z poziomu przeglądarki internetowej:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w nju mobile – jak?

W nju mobile możesz skonfigurować ustawienia MMS na 3 sposobyautomatycznie na njumobile.pl, przez SMS, a także ręcznie. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją operatora. Aby dokonać konfiguracji drogą SMS-ową należy wysłać wiadomość pod nr 214 zgodnie z formatem: usługa producent telefonu model telefonu. Ważne jest, aby oddzielać je spacją.

Przykładowa oferta nju mobile z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Orange – jak?

Konfiguracja MMS w Orange jest bardzo prosta. Możesz skorzystać z konfiguratora MMS Orange lub – jeżeli nie znajdziesz naszego modelu telefonu w jego bazie – dokonać konfiguracji ręcznie. Instrukcja, jak to zrobić, znajduje się również na stronie operatora.

Przykładowa oferta Orange Polska z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Play – jak?

Jeżeli zakupiłeś telefon w sieci Play, to nie będziesz musiał dokonać konfiguracji MMS – będzie on już przygotowany do korzystania z MMS-ów. W pozostałych przypadkach po zainstalowaniu karty SIM operatora Play dostaniemy automatyczną wiadomość SMS z konfiguracją MMS-ów.

Przykładowa oferta Play z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Plusie – jak?

Plus umożliwia automatyczną i konfigurację online. Należy w odpowiednim polu wpisać swój numer telefonu, na którym chcemy skonfigurować MMS-y i kliknąć przycisk „Pobierz PIN”, który będzie nam potrzebny do konfiguracji Twojego sprzętu.

Możesz również skonfigurować MMS-y w Plusie za pomocą wiadomości SMS, którą należy wysłać pod nr 8090. Jej treść będzie dostępna (a także inne komendy SMS) po prawidłowym wpisaniu wcześniej pobranego kodu PIN.

Przykładowa oferta Plus nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Plushu – jak?

Identycznie jak powyżej (Plus będący właścicielem submarki/brandu Plush) skonfigurujesz również wiadomości MMS w Plushu. Super!

Przykładowa oferta Plush z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Premium Mobile – jak?

Po włożeniu karty Premium Mobile do telefonu zostanie wysłany SMS konfiguracyjny. Otrzymaną wiadomość należy zainstalować w telefonie. Można również skonfigurować MMS-y ręcznie – operator MVNO na swojej stronie umieszcza krótkie instrukcje dla telefonów z systemem Android, iOS i Windows, jak wysłanie wiadomości SMS o treści MMS pod numer 8090.

Przykładowa oferta Premium Mobile z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w T-Mobile – jak?

Jak większość sieci, również różowy (magentowy) operator komórkowy udostępnia internetowy konfigurator MMS T-Mobile. Możesz zlecić automatycznie zmienienie ustawień lub dokonać ręcznej konfiguracji MMS. Wystarczy, że podasz producenta, model i numer telefonu T-Mobile.

Przykładowa oferta T-Mobile Polska z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja MMS w Virgin Mobile – jak?

Aby skonfigurować MMS-y w Virgin Mobile, wystarczy wysłać bezpłatną wiadomość SMS o treści Virgin mms pod nr 9999. Możesz też dokonać ręcznej konfiguracji zgodnie z ustawieniami zamieszczonymi w instrukcji operatora. Uwaga – część pakietów Virgin nie zapewnia darmowych (nielimitowanych) wiadomości multimedialnych MMS.

Przykładowa oferta Virgin Mobile z nielimitowanymi MMS-ami:

Skonfiguruj MMS w swoim telefonie


Konfiguracja wiadomości MMS – podsumowanie

Problemy z konfiguracją, stosunkowo wysoka cena (nie wszyscy operatorzy oferują nielimitowane MMS-y), a także era bezpłatnych komunikatorów internetowych, takich jak Messenger czy WhatsApp wyraźnie odbiły się na popularności MMS-ów. W przeciwieństwie do SMS-ów są one wykorzystywane raczej sporadycznie i to nawet przez ich zwolenników.

Mimo to wciąż warto mieć skonfigurowane i aktywne usługi MMS w swoim telefonie. Jak sam widzisz, ich konfiguracja nie jest aż tak straszna! Właściwe ustawienia MMS wykonasz w kilka chwil. Tym bardziej, że często nie jest konieczna ręczna konfiguracja MMS – często wystarczy automatyczna konfiguracja multimedialnych wiadomości MMS.

Które sieci komórkowe zapewniają darmowe, tj. nielimitowane wiadomości multimedialne MMS? Wśród nich można zaliczyć m.in. Play, T-Mobile Polska, Plus, Orange Polska i wiele, wiele innych. Praktycznie każdy abonament (a także oferta na kartę) oferuje nieograniczone MMS-y! Wyjątkiem na polskim rynku GSM jest sieć Lycamobile, która obecnie w ogóle nie obsługuje MMS-ów, podczas gdy za nie w innych sieciach często nie musisz płacić z osobna za każdą wysłaną wiadomość.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Jak skonfigurować MMS-y u operatorów komórkowych?
  • Ręczna konfiguracja MMS – czy jest trudna?
  • Jakie sieci komórkowe oferują nielimitowane wiadomości MMS?
  • Jaka jest wielkość MMS?

Najpopularniejsze telefony komórkowe 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

MMS to multimedialne wiadomości tekstowe. Różnią się od klasycznych SMS-ów przeznaczeniem - w tym przypadku wysyłamy nie sam tekst, a grafikę, np. zdjęcie czy screena z telefonu do drugiej osoby. Pojemność MMS-ów wynosi do 300 kB.
Tak - obecnie najczęściej nie musisz samemu konfigurować wiadomości multimedialnej MMS. Mając nowy numer i nowego smartfona powinieneś od razu móc korzystać z funkcji MMS. Jeżeli jednak MMS-y nie działają, należy je skonfigurować ręcznie na swoim urządzeniu wg instrukcji swojego operatora komórkowego.
Praktycznie wszyscy operatorzy komórkowi oferują w swoich - nawet niedrogich - pakietach darmowe, a więc nielimitowane wiadomości multimedialne MMS. Wśród wyjątków jest np. sieć Lycamobile, która w ogóle nie obsługuje standardu MMS.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.2/5 - (84 votes)
Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nie mam miejsca na konfiguracje MMS w iPhone 13 mini (oper. Plus). Jest apn, lte ale MMS nie ma.

Witam serdecznie. Mam duży problem z ustawieniami MMS (konfiguracja) .
Jestem w sieci virgin mobile …
Prosiłem o wiadomość konfiguracyjną, dostałem link jak to samemu zrobić …
Najlepsze że ja w telefonie nie potrafię tego zrobić …
Prosiłem o SMS-a konfiguracyjnego ,wiem że inne sieci robią to zdalnie … dlaczego w tej nie mają takiej możliwości ???

Wpisalem za pytanie,
Czy morzna Skonfigurować telefon 2 osobie np z mojego telefonu w sieci play. To co mi wyskoczylo. Jakiś
SZAJS i oczywiście NIC ZWIONZANEGO Z MOJIM
ZA PYTANIEM.
Co to ma byc wejście się Ogarnijcie.

mam htc 10, brak android 8 na stronie operatora, starsza jest. wpisałem ręcznie i dalej nie działa.

W play nie wszystkie telefony mają automatyczną konfigurację.

chyba nie ma uczciwego dostawczy są obrabowani regulaminem i przepisami ze oni mogą wszystko a My tylko płacić nawet kradną pieniądze te co zostają na karcie i wył kiedy chcą a jak już z nimi podpiszesz to jesteś umoczony nie dają usługi albo słabej jakości ale i tak kasują jak za cała usługę a reklamacje sami rozpatrują na swoja korzyść

W T-mobilu nie ma mojego telefonu-strona internetowa do dupy

Jaki posiadasz model telefonu?

Gigaset GS160

Lg g3 rozmowa z konsultantem. Lipa nie umie wysylas sms pomożecie

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.