
Podłączasz smartfon do komputera, aby przesłać pliki, ale nie uzyskujesz dostępu do tych danych? Sprzęt nie widzi podłączonego telefonu? To częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Z tego artykułu dowiesz się, jak sobie z nim poradzić. Co zrobić, jeśli komputer nie widzi telefonu, ale urządzenie się ładuje? Sprawdź rozwiązania tego i innych problemów, z którymi możesz się spotkać.
- 1. 1. Sprawdź ustawienia portu USB
- 2. 2. Poszukaj ewentualnych uszkodzeń kabla USB
- 3. 3. Przeczyść port USB komputera i/lub telefonu
- 4. 4. Co zrobić, gdy komputer nie widzi telefonu, ale ładowanie działa?
- 5. 5. Zrootowanie telefonu
- 6. Komputer nie widzi telefonu - co zrobić?
- 7. FAQ
1. Sprawdź ustawienia portu USB
Najczęstszymi źródłami problemu są oprogramowanie, zły stan kabla lub awaria portu USB. Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest przetestowanie, czy po podłączeniu do innego portu USB komputer wykrywa telefon. Jeśli tak, to wina leży najpewniej po stronie konkretnego gniazda.
Telefon nadal jest niewykrywalny? Wykonaj kolejne kroki. Sprawdź ustawienia USB. Jeśli korzystasz z urządzenia z systemem Windows, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę systemową Ustawienia USB. Zerknij, czy jest włączona opcja Powiadomienia o połączeniu. Jeśli tak, to powinny Ci się wyświetlać komunikaty o problemach z połączeniem urządzenia USB. Jeżeli ta opcja nie była zaznaczona, wybierz ją, a następnie ponownie podłącz smartfon. Czy coś się zmieniło? Czy wyskakuje powiadomienie o występowaniu problemów, które wskazuje przyczynę?

screen z ustawień USB
Jeśli to nie pomogło, szukaj dalej. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie aktualności sterowników USB. Ponownie skorzystaj z wyszukiwarki, którą znajdziesz obok menu Start. Wyszukaj Windows Update, a następnie kliknij Sprawdź, czy są aktualizacje. Znajdź Wybierz aktualizacje, które chcesz zainstalować, wyszukaj te, które ewentualnie dotyczą USB. Zainstaluj je i sprawdź, czy to rozwiąże problem.

screen z aktualizacji Windowsa
Jeśli i to nie pomogło, kolejnym etapem jest odinstalowanie urządzenia USB i jego ponowne wykrycie. W tym celu przejdź do Panelu sterowania (np. z menu Start), wybierz Sprzęt i dźwięk, a dalej Menedżer urządzeń. Kiedy będziesz odinstalowywać urządzenie, musi być ono podłączone do komputera za pomocą kabla USB. Znajdź je na liście, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Odinstaluj urządzenie. Po tym kroku wymuś jego ponowne wykrycie.
2. Poszukaj ewentualnych uszkodzeń kabla USB
Kolejnym częstym problemem są uszkodzone kable. Możliwe, że z zewnątrz wyglądają bez zarzutu, ale i tak nie działają. Aby się upewnić, czy problem nie tkwi właśnie w nim, sprawdź inny kabel. Pamiętaj również, że niektóre nie służą do przesyłania danych, a jedynie do ładowania baterii urządzenia. Przeważnie to jedyna funkcja bardzo tanich kabli, ewentualnie kupionych dawno temu.
3. Przeczyść port USB komputera i/lub telefonu
W USB gromadzą się zanieczyszczenia – kurz, pył i przeróżne drobinki. Zazwyczaj port nie jest przed tym zabezpieczonym, a szkoda! Wystarczy użyć zwykłych zaślepek na USB, które będziesz zdejmować tylko w czasie korzystania z portu. Zanieczyszczenia w gnieździe ładowania smartfona są naturalne, ponieważ telefon jest zazwyczaj noszony w kieszeni lub torebce, a przez to narażony na przedostawanie się drobinek pyłów do środka. Takie drobinki zgromadzone w porcie USB mogą spowodować, że nie będzie on działać prawidłowo. Co zrobić, aby bez problemów połączyć telefon z komputerem?
Do usunięcia większych zanieczyszczeń użyj drewnianej wykałaczki. Nie korzystaj natomiast z żadnych bawełnianych wacików ani preparatów na bazie alkoholu, gdyż możesz nimi uszkodzić gniazdo USB. Nie używaj również metalowych narzędzi.
Jeśli chodzi o pozostałe zanieczyszczenia, zastosuj sprężone powietrze. Zazwyczaj w zestawie z tym produktem znajduje się wąska rurka, która pozwala precyzyjnie nakierować strumień powietrza w wybrane miejsce. Kupisz go już za kilkanaście złotych.
4. Co zrobić, gdy komputer nie widzi telefonu, ale ładowanie działa?
Być może rozwiązanie problemu jest łatwiejsze niż się wydaje. Czy po podłączeniu telefonu nie widzisz, jakie dane znajdują się w pamięci urządzenia, ale włącza się tryb ładowania? Prawdopodobnie masz wybrany niewłaściwy tryb połączenia. Kiedy podłączysz telefon do komputera, na ekranie smartfona powinno pojawić się okienko. Sprawdź, czy masz wybrany transfer plików MTP. Jeśli nie, to będzie się uruchamiać tylko ładowanie bez możliwości transmisji danych. Co zatem zrobić?
Odłącz telefon, a następnie podłącz pod swój komputer. Tym razem wybierz tryb transmisji danych, dzięki któremu możliwe będzie przesyłanie plików ze smartfona do pamięci, np. laptopa. Po tym kroku możesz przesłać zdjęcia i inne pliki, które masz w pamięci telefonu.

różne tryby USB przy podłączeniu telefonu do komputera
A co, jeśli połączenie MTP (Media Transfer Protocol) nie działa? Po podłączeniu telefonu w ogóle nie wyświetla się możliwość wyboru trybu? W takim przypadku sprawdź ustawienia telefonu. Możliwe, że masz zablokowaną możliwość transferu plików.
Jeśli żadna z powyższych metod nie działa, nie ma opcji przesyłania plików, to problem może tkwić w oprogramowaniu. Potrzebne są odpowiednie sterowniki do MTP, których po prostu nie ma w systemie Windows. Możesz je bezpłatnie pobrać z sieci.
5. Zrootowanie telefonu
Kolejną metodę traktuj jako ostateczność, jeśli po prostu musisz uzyskać dostęp do plików na smartfonie z poziomu komputera. Dzięki zrootowaniu telefonu możesz mieć dostęp do ukrytych funkcji, ominąć pewne obostrzenia, przywrócić funkcje wyłączone w systemie operacyjnym. Kiedy będziesz już mieć zrootowany telefon, skorzystaj z aplikacji AirDroid, która pozwoli transferować pliki bezprzewodowo ze smartfona na komputer.
Uwaga! Pamiętaj, że poprzez zrootowanie telefonu unieważnisz gwarancję producenta.
Do rootowania służą różne aplikacje. Sprawdź, która z nich obsługuje Twój telefon. Przykładowymi rozwiązaniami są 360 Root czy Kingo Android Root. Teraz potrzebujesz jeszcze aplikacji UMS Enabler, dzięki której możesz korzystać z Twojego telefonu jak z normalnej pamięci przenośnej. Jednak to nie wszystko. Wspomniałem o programie AirDroid. Dzięki niemu podłączasz telefon do komputera bezprzewodowo. Służy on do połączenia smartfonów z systemem Android i właśnie komputerów. Możesz nie tylko przeglądać pliki zapisane w pamięci telefonu, ale również m.in. wysyłać SMS-y.
Komputer nie widzi telefonu - co zrobić?
Przyczyny tego, że komputer nie widzi Twojego smartfona, mogą być różne. Problem tkwi w oprogramowaniu, usterce kabla, a może w awarii portu USB. Zacznij jednak od najprostszego rozwiązania - być może telefon podłączony jest w nieodpowiednim trybie. Opcja wyboru powinna się wyświetlić od razu po podpięciu do komputera - wybierz tryb umożliwiający transfer danych.
Co warto wiedzieć?
- Jeżeli Twój komputer nie widzi telefonu, może to oznaczać jedną z kilku dolegliwości.
- Aby komputer widział Twój telefon komórkowy, sprawdź ustawienia USB, sprawdź ewentualne uszkodzenia portu lub kabla USB. W razie czego przeczyść gniazdo ładowania telefonu i port USB komputera.
- W zależności od modelu telefonu/producenta, po podłączeniu telefonu do komputera mogą Ci się pokazać różne opcje połączenia, np. samo ładowanie, przesyłanie plików i/lub zdjęć.