Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaki kabel do szybkiego ładowania wybrać?

avatar
grafika firmy realme przedstawiająca smartfona ładowanego kablem USB-C

Wielu użytkowników smartfonów nie ma pojęcia, jaki kabel do szybkiego ładowania telefonu wybrać, by uzyskać oczekiwane efekty. Nie ma w tym nic dziwnego, bo na rynku dostępne są dziesiątki najróżniejszych produktów różniących się standardami, cenami, długością i innymi parametrami. Z tego artykułu dowiesz się, od czego zależy szybkość ładowania. Wyróżniliśmy też wszystkie aspekty, na które warto zwracać szczególną uwagę, wybierając porządny przewód i nie tylko.

Kable USB do szybkiego ładowania. Wstęp

Choć część osób nie zdaje sobie z tego sprawy, kabel USB-C do ładowania telefonu może mieć bardzo zróżnicowane parametry. Nie bez znaczenia jest zarówno technologia jego wykonania, jak i standard połączenia, jakość czy producent. Co więcej, nawet zestawienie go z nieodpowiednią ładowarką czy smartfonem może sprawić, że szybkie ładowanie nie będzie osiągalne. Czasem niestety trzeba solidnie się natrudzić, by osiągnąć satysfakcjonujące efekty.

Potrzeba szybkiego ładowania telefonu wynika z ogromu nowoczesnych technologii, z którymi nie do końca radzą sobie akumulatory. Dawniej bateria była w stanie wytrzymać nawet kilka dni bez potrzeby ładowania. Z czasem jednak zapotrzebowanie na energię wzrosło wraz z pojawieniem się nowych, zaawansowanych funkcji w smartfonach. Bluetooth, lokalizacja, Wi-Fi czy nawet wydajne procesory mają wysokie wymagania, tymczasem montowane baterie nie zwiększają swojej pojemności. To zatem przekłada się na chęć zwiększania prędkości ładowania urządzeń, by nadal komfortowo z nich korzystać.

Teoretycznie wystarczy podłączyć odpowiedni kabel USB do wtyczki telefonu, następnie do ładowarki, a tę włożyć do gniazdka. Jeśli każdy z tych elementów jest sprawny, powinno rozpocząć się szybkie ładowanie smartfona. W praktyce jednak to, jak szybko jego bateria się napełni, zależy przede wszystkim od:

 • napięcia prądu (mierzy się je w woltach (V)),
 • natężenia prądu (miedzy się je w amperach (A)).

Na obie te kwestie należy zwrócić szczególną uwagę, zarówno wybierając kable USB, jak i wtyczki. Ważne są ponadto parametry tych produktów, a także specyfikacja smartfona i obsługiwana przez niego technologia ładowania.

Kabel USB-C a szybkie ładowanie telefonu. Co warto wiedzieć?

Na wstępie skupmy się na parametrach narzędzi do szybkiego ładowania telefonów. Zgodnie z wprowadzonym przez Parlament Europejski rozporządzeniem, kable USB-C stają się uniwersalnym rozwiązaniem do urządzeń elektronicznych w Unii Europejskiej. Mowa tu o charakterystycznej, owalnej końcówce, którą możesz podpiąć bez zastanawiania się nad jej prawidłowym ułożeniem. Ta uniwersalność jednak nie dotyczy parametrów samego kabla. Różne są też wtyczki ładowarek, czasem posiadające wbudowany przewód, a niejednokrotnie złącze USB-C lub starsze.

Natężenie prądu wskazuje na intensywność przepływu prądu. Na rynku znajdziesz zarówno ładowarki o wynikach 0,5-1 A, jak i 4-5 A. Jeśli zależy Ci na czasie, lepiej sięgać po te ostatnie. Im parametr ten ma bowiem wyższą wartość, tym krótszy czas ładowania telefonu jest w stanie zaoferować. Tak to przynajmniej działa w teorii, bo w praktyce bardzo ważny jest też kabel USB-C. Okazuje się, że przewód także ma swoją wartość natężenia. Zazwyczaj mowa tu o 3 A, a w przypadku wyższej jakości materiałów – 5 A. Jak zapewne więc już się domyślasz, natężenie prądu powinno być takie samo w obu elementach – wtedy możesz liczyć na satysfakcjonujący czas napełniania baterii. W innym przypadku telefon będzie ładował się zgodnie z możliwościami słabszego produktu.

Oprócz natężenia istotne jest też napięcie prądu. Pod tym pojęciem kryje się różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami pola lub obwodu elektrycznego. Aktualnie większość ładowarek oferuje napięcie od 5 V do nawet 20 V. Dostępne są też urządzenia z napięciem zmiennym. Ostatecznie więc moc ładowania telefonu stanowi iloczyn napięcia oraz natężenia, a zapisywana jest w watach (W). Im wyższy wynik, tym krócej trwa napełnienie baterii smartfona.

Standard USB a szybkie ładowanie

Złącze USB jest dostępne w kilku standardach, które mają wpływ nie tylko na transfer danych, ale i szybkość ładowania smartfonów. Zależnie od tego, jaki kabel USB wybierzesz, możesz liczyć na:

 • USB 2.0 – 2,5 W mocy ładowania,
 • USB 3.0 – 4,5 W mocy ładowania,
 • USB 3.1 – nawet do 100 W mocy ładowania.

Jak zapewne się już domyślasz, wybierając kabel do szybkiego ładowania, warto sięgnąć po najnowszą technologię. Nowoczesny kabel USB typu C – w połączeniu z odpowiednią technologią telefonu i ładowarki – jest w stanie przynieść Ci satysfakcjonujące efekty.

Pozostałe parametry wspierające proces szybkiego ładowania

Wybierając ładowarkę o odpowiednich parametrach i kabel USB-C o określonej mocy jesteś w stanie stworzyć komplet nadający się do szybkiego ładowania. Oprócz tego jednak warto wymienić jeszcze kilka innych aspektów, które ten proces wspierają. Polecamy zwrócić uwagę również na:

 • długość przewodu – liderami szybkiego ładowania są kable USB-C o długości 1-1,5 metra. Wynika to z faktu, że im dłuższy jest przewód, tym większa szansa na pojawienie się uszkodzeń i zakłóceń „po drodze”,
 • jakość kabla i ładowarki – warto wybierać porządne i sprawdzone produkty o pozytywnych opiniach od użytkowników. Dobrymi cechami są m.in. pozłacane wtyczki, grube przewody i wysoka jakość splotu. To sposób na uniknięcie ewentualnych usterek i awarii szybkiego ładowania. Rzetelni producenci informują, jakie technologie wspiera dany kabel, co także stanowi istotną wskazówkę,
 • producenta – produkty wątpliwego pochodzenia, od nieznanych marek, o podejrzanie niskich cenach, zazwyczaj cechują się niską jakością. Często się psują, nie są trwałe, sprawiają problemy i w wielu przypadkach nie wspierają szybkiego ładowania,
 • smartfon – przed zakupem kabli i ładowarek sprawdź, czy Twój telefon obsługuje szybkie ładowanie. Jeśli tak, to upewnij się, o jakiej technologii jest mowa, bo na rynku funkcjonuje ich cała gama. Dopiero wtedy postaraj się dobrać kabel USB typu C kompatybilny z danym rozwiązaniem.

Proces szybkiego ładowania telefonu

Zanim kupisz kabel USB-C, przyjrzyj się samemu procesowi ładowania telefonu. Sekret tkwi w tym, że nigdy zapełnianie baterii nie odbywa się przez cały czas z identyczną prędkością. Wiele zależy tu od specyfikacji smartfona i obsługiwanych przez niego technologii. Zwykle natomiast telefony najszybciej ładują się zaraz po podłączeniu do ładowarki – od 0 do 50%. Właśnie z tego powodu producenci tak często chwalą się, że ich urządzenia można naładować do kilkudziesięciu procent w zaledwie krótką chwilę.

Co jednak z pozostałą częścią baterii i ładowaniem „do pełna”? Spowolnienie procesu jest związane z zagrożeniem potencjalnym uszkodzeniem smartfona lub negatywnym wpływem na żywotność baterii. Sprzęt podłączony do gniazdka szybko się nagrzewa, a im intensywniejszy proces, tym jest to bardziej zauważalne. Po pewnym czasie moc musi więc zostać nieco obniżona, by nie doszło do przegrzania.

Wysokiej jakości kable USB-C to nie wszystko. Technologie wspierające szybkość ładowania telefonu

Wybrany przez Ciebie kabel USB-C musi być kompatybilny z systemem szybkiego ładowania obsługiwanym przez Twój smartfon. To, jakie rozwiązanie jest wspierane, zależy natomiast od konkretnego modelu urządzenia, jego procesora i innych, zastosowanych w nim rozwiązań technologicznych. Nawet jeśli bowiem sprzęt jest gotowy na moc 100 W, to przez nieodpowiedni przewód czy ładowarkę wartość ta nie zostanie osiągnięta.

Obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest standard Quick Charge. W swojej ostatniej wersji (5.0) jest w stanie umożliwić ładowanie z mocą powyżej 100 W. Potrzebny jest zatem do tego kabel USB-C w jednym z najnowszych standardów, gotowych na przesył takiej mocy.

Oprócz Quick Charge możesz trafić również na szereg innych rozwiązań stosowanych przez producentów. Wśród najczęściej spotykanych wymiania się m.in.:

 • Super VOOC i VOOC Charge – stosowane w smartfonach OPPO,
 • Adaptive Fast Charging – stosowane w najnowszych smartfonach Samsunga,
 • Turbo Power Dart Charge i SuperDart Charge – stosowane w smartfonach realme,
 • HyperChargeExplore – stosowane w urządzeniach Xiaomi.

Szybkie ładowanie w przypadku iPhone’ów umożliwia posiadanie odpowiedniej ładowarki i przewodu. Kabel USB-C lub Lightning oraz ładowarka USB-C zapewniają ładowanie 20 W.

W przypadku chęci szybkiego ładowania telefonu wybrać warto ładowarkę i kabel dołączone do urządzenia. To zawsze gwarancja pewności, że wszystkie technologie będą ze sobą kompatybilne. W większości przypadków do nowoczesnych smartfonów dołączany jest kabel USB-C zapewniający taką moc maksymalną, jaką jest w stanie „przyjąć” urządzenie.

Co zrobić, jeden z elementów układu się zgubi? Część producentów zresztą nie dodaje już ładowarek do smartfonów, zapewniając sam przewód. W takim przypadku warto sprawdzić rekomendowane przez specjalistów parametry brakującego produktu i dokupić go zgodnie z zaleceniami.

Jaki kabel do szybkiego ładowania wybrać? Podsumowanie

Producenci smartfonów prześcigają się w propozycjach związanych z szybkim ładowaniem. Raz po raz przedstawiane są nowoczesne rozwiązania i technologie pozwalające napełnić baterię w jak najkrótszym czasie. Ten ogrom możliwości sprawia, że wiele osób nie wie, jaki kabel do szybkiego ładowania wybrać, by zauważyć istotną różnicę w czasie napełniania baterii.

Przede wszystkim ważne jest zorientowanie się, jakie technologie szybkiego ładowania wspiera Twój telefon. Następnie zapoznaj się ze specyfikacją rozwiązań polecanych przez producentów. Warto korzystać z dostarczanych przez nich elementów, ale nie zawsze jest taka możliwość. Pamiętaj zatem, by wybrać kabel USB-C o jak najnowszym standardzie i jak największej mocy. Powinna być ona taka sama tak ta akceptowana przez ładowarkę oraz smartfon. Dobrze, by każdy z elementów układu pochodził od renomowanego producenta i cechował się wysoką jakością.

Sam dobry kabel USB-C jednak nie wystarczy. Za szybkie ładowanie odpowiada wiele aspektów i na wszystkie warto zwrócić uwagę. Poświęć na ich dobór nieco więcej czasu i uwagi, a przekonasz się, w jak krótkim czasie bateria Twojego smartfona może osiągnąć 100%.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Kabel kablowi nierówny, zwłaszcza w przypadku ładowania urządzeń mobilnych. Na szybkość ładowania wpływ mają m.in. technologia jego wykonania, standard połączenia, jakość użytych materiałów oraz sam producent.
Wymienić należy zwłaszcza uniwersalne i bardzo popularne złącze USB-C, które gości praktycznie w każdych urządzeniach mobilnych. Starsze - lub bardziej budżetowe - smartfony z Androidem mogą mieć jeszcze starszy port microUSB, natomiast starsze generacje iPhone'a (do 2022 r. włącznie) autorską wtyczkę Lightning.
Wśród standardów szybkiego ładowania można wymienić m.in. Super VOOC, VOOC Charge, Adaptive Fast Charging, Turbo Power Dart Charge, SuperDart Charge czy HyperChargeExplore.

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: