Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaki Internet na wsi w 2024 roku? Najlepsze oferty

grafika firmy Play przedstawiająca Internet poza miastem NET BOX

Mieszkasz daleko od centrum większego miasta? Możliwe, że są to jego obrzeża, a może nawet zupełnie malutka i odizolowana miejscowość. Jaki Internet na wsi sprawdzi się najlepiej? Który z nich najlepiej działa i zapewnia najlepszy zasięg, sygnał i prędkość transferu danych? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i doradzić w wyborze odpowiedniego Internetu do domu na wsi!

Jaki Internet na wsi wybrać? Dostępne opcje

Który rodzaj łącza najlepiej sprawdzi się w mniejszych miejscowościach? Generalnie masz do wyboru:

 • Internet stacjonarny (w tym światłowód),
 • Internet mobilny (3G, 4G/4G LTE, 5G),
 • Internet radiowy,
 • Internet satelitarny.

Jeżeli mieszkasz w małej miejscowości z dala od cywilizacji, to o pierwszej opcji możesz raczej zapomnieć. Operatorzy nie spieszą się z podłączeniem infrastruktury w miejscach, gdzie… zwyczajnie wiele nie zarobią. Podciągnięcie okablowania do niewielkiego miasteczka czy wsi wiąże się ze sporym nakładem finansowym, a potencjalnych klientów nie będzie zbyt wiele. Co innego w dużych miastach i aglomeracjach, zwłaszcza w dzielnicach z budynkami wielorodzinnymi. To dla nich prawdziwa żyła złota! Z reguły Internet stacjonarny dostarczany jest tam, gdzie jest on opłacalny z biznesowego punktu widzenia.

Niektórzy mieszkańcy wsi (np. w miejscowościach górskich) nie szukają szybkiego Internetu jako takiego, ale… po prostu działającego łącza internetowego. Porównajmy więc różne rodzaje usług internetowych. Który z nich może najlepiej sprawdzić się na wsi? O czym należy pamiętać przy wyborze oferty Internetu na wsi i co warto przeanalizować?

Internet mobilny na wsi – wady i zalety

Internet bezprzewodowy, a więc mobilny LTE/5G, ma wiele zalet, ale nie jest wolny od wad. Te mogą uwypuklić się zwłaszcza w niewielkich miejscowościach, w tym wsiach. Mimo to jest on i tak mniej zależy od panujących warunków atmosferycznych, a wybierając pakiet z 5G dostaniesz bardzo szybki Internet bezprzewodowy!

Zalety Internetu mobilnego:

 1. często niska cena,
 2. często bezterminowa umowa (na czas nieokreślony),
 3. bardzo dużo ofert do wyboru,
 4. coraz częściej jakość 5G (łącze z dużą prędkością),
 5. dostępne pakiety łączone, np. abonament + Internet mobilny w niższej cenie.

Wady Internetu mobilnego:

 1. moc sygnału/zasięgu zależna od odległości od nadajnika,
 2. wrażliwość na ukształtowanie terenu (im bardziej płasko, tym lepiej),
 3. wrażliwość na warunki atmosferyczne,
 4. wrażliwość na przeciążenie (zbyt dużo ludzi korzystających z sieci na tym samym obszarze).

Naturalnie do korzystania z Internetu bezprzewodowego (mobilnego) potrzebny Ci odpowiedni modem czy router. Od jego parametru będzie też zależeć nie tylko siła sygnału, ale też maksymalna prędkość Internetu mobilnego.

Jeżeli celujesz w łącze 5G, Twój modem/router powinien wspierać tę technologię mobilną. W przeciwnym razie nie będziesz mógł wykorzystać całego potencjału, a jedynie ograniczać się do technologii LTE.

No właśnie – wybierając mobilny Internet na wsi (i nie tylko na wsi), celuj co najmniej w Internet LTE lub najlepiej 5G mający nieporównywalnie większe możliwości. Starsza technologia 3G jest wypierana i nieporównywalnie wolniejsza od swoich sukcesorów, a zasięg sieci 5G w ostatnich latach znacznie się powiększył.

Internet mobilny na wsi – polecane oferty

Wybierając Internet na wsi LTE/5G masz jeszcze tę zaletę, że z dostępu do sieci mogą korzystać wszystkie domowe urządzenia mobilne i stacjonarne z modemem LTE czy 5G! Router rozprowadzi sygnał na cały budynek. Taki domowy Internet LTE/5G umożliwi np. oglądanie filmów na telewizorze ze Smart TV czy przeglądanie stron internetowych na smartfonie, tablecie, laptopie czy komputerze stacjonarnym. Super sprawa!

Jak mobilny Internet na wsi warto wybrać w 2024 roku?

Internet 5G na wsi

Oferta od nju mobile od niedawna oferuje jeszcze więcej transferu danych! W tej samej kwocie 29 zł miesięcznie zyskasz teraz na start aż 100 GB, ale będąc lojalnym klientem sieci nju możesz liczyć na zwiększenie paczki danych do aż 300 gigabajtów! Wszystko oczywiście w jakości 5G, o ile oczywiście jesteś w zasięgu 5G Orange (właściciela submarki nju mobile).

Z odsieczą przychodzi też wirtualny operator Premium Mobile, który działa z kolei na łączach Plusa. Tym razem zyskasz aż 500 GB 5G w kwocie 69,90 zł miesięcznie! Podobnie jak we wcześniejszym nju mobile, także i tym razem pakiet oferowany jest w ramach umowy na czas nieokreślony, a więc bezterminowej. To od Ciebie zależy, jak długo będziesz chciał korzystać z usługi sieci Premium Mobile!

A może zależy Ci na nielimitowanym Internecie mobilnym? Internet na wsi bez limitu danych GB jest możliwy w T-Mobile! Do wyboru jest kilka pakietów różniących się ceną i – naturalnie – maksymalnymi prędkościami łącza. Przykładowo, za 95 zł miesięcznie otrzymasz pakiet Internet domowy L z transmisją danych o prędkości do 90 Mb/s. Znakomicie! Tym razem czas trwania umowy z operatorem komórkowym wynosi klasyczne 12 lub 24 miesiące.

Uwaga – T-Mobile Polska oferuje też Internet LTE i 5G z zewnętrzną anteną wzmacniającą sygnał. Może to być recepta na Twoje problemy z zasięgiem! Dla wielu to właśnie owa antena, a nie nielimitowany transfer 5G będzie największą zaletą ofertą. Tym bardziej, jak nie mieszkasz w pobliżu nadajników i/lub ukształtowania terenu zaburzają sygnał LTE/5G.

Internet LTE na wsi

Internet na kartę od Mobile Vikings to nie tylko szybki mobilny Internet LTE (prędkości do 300 Mb/s, choć rzeczywista prędkość pobierania może być niższa), ale i niedrogi! Za cały pakiet zapłacisz miesięcznie – a dokładniej na 31 dni – tylko 60 zł. Co więcej, w przeciwieństwie do reszty ofert, tutaj nie trzeba opłacać rachunków, a jedynie doładować konto! W praktyce możesz go opłacać wtedy, kiedy chcesz, gdyż nie ma tu żadnej umowy.

Już od dłuższego czasu idealny Internet na wsi jest dostępny w sieci Play. Fioletowy operator komórkowy proponuje kilka pakietów NET BOX z łącznością LTE lub – te droższe – 5G. Najtańszy wariant NET BOX ma 200 GB LTE i kosztuje po rabatach 75 zł miesięcznie. To szybki Internet, gdyż ma pełną prędkość transferu aż do wykorzystania paczki 200 gigabajtów. Umowa trwa 24 miesiące. Jak zauważa sam operator:

NET BOX doskonale sprawdza się na terenach podmiejskich i wiejskich. Zapewnia dostęp do internetu w miejscach, gdzie nie działają standardowe routery.

Kto wie, może to właśnie NET BOX sieci Play będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem!

Internet radiowy na wsi – wady i zalety

Można powiedzieć, że Internet radiowy to protoplasta Internetu mobilnego. Tak jak i on, połączenie radiowe jest bezprzewodowe. Jest tu jednak starsza technologia, która nie może konkurować z 5G, a nawet LTE. Prędkość Internetu mobilnego jest o wiele wyższa, poza tym Internet radiowy zapewnia jeszcze mniej stabilne połączenie. Prędkości wynoszą kilkadziesiąt Mb/s, co na tle Internetu mobilnego LTE jest przeciętnym wynikiem.

Zalety Internetu radiowego:

 1. często niska cena,
 2. łatwość montażu,
 3. nielimitowany transfer danych.

Wady Internetu radiowego:

 1. moc sygnału/zasięgu zależna od odległości od nadajnika,
 2. wrażliwość na ukształtowanie terenu (im bardziej płasko, tym lepiej),
 3. wrażliwość na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne,
 4. podatny na różnego rodzaju awarie,
 5. stosunkowo niskie prędkości pobierania danych i wysyłania danych.

Dla wielu będzie to jednak jedyny Internet na wsi, jaki będzie można zamówić – niestety zdarzają się miejsca zamieszkania, gdzie nie dochodzi (jeszcze) sygnał LTE/5G. Wtedy Internet radiowy może stać się koniecznością na terenach pozamiejskich, no chyba, że zdecydujesz się na łącze satelitarne…

Internet satelitarny na wsi – wady i zalety

Aktualnie Internet satelitarny jest już tańszy niż jeszcze choćby kilka lat temu, ale nie ma się co oszukiwać – jego prędkości pobierania danych są niższe niż większości konkurencyjnych pakietów Internetu mobilnego. Wciąż tego typu łącze jest stosunkowo droższe, ale to właśnie „satelitka” może uratować sytuację na terenach wiejskich!

Zalety Internetu satelitarnego:

 1. często jedyna alternatywa dla mieszkańców wsi i/lub górskich miejscowości,
 2. nieco mniejsza wrażliwość na warunki atmosferyczne niż w przypadku łącza mobilnego czy radiowego,
 3. nielimitowany transfer danych.

Wady Internetu satelitarnego:

 1. często wolniejszy, lecz droższy Internet niż w przypadku mobilnego,
 2. problematyczna instalacja,
 3. stosunkowo mało ofert do wyboru,
 4. możliwe opóźnienia (odległość satelita-odbiorca).

Tam, gdzie nie da rady Internet radiowy i mobilny (i gdzie nie ma co marzyć o łączu kablowym), właśnie Internet satelitarny może dać Ci upragnione połączenie z siecią www. W końcu będzie możliwe normalne przeglądanie stron internetowych bez ich długiego wczytywania czy – co gorsze – buforowania.

Starlink – jakie ceny w Polsce

Prędkość Internetu mobilnego na wsi a jego dostępność – podsumowanie

Jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie trudno o poprawnie działający Internet, to nie ma co wybrzydzać i najważniejsze, że łącze internetowe w ogóle działa. Liczy się przede wszystkim swobodny dostęp do sieci. Jaki więc Internet wybrać w domu na wsi i innych mniejszych miejscowościach?

Często Internet kablowy będzie poza Twoim zasięgiem, ale dobry Internet na wsi może być przecież w technologii mobilnej LTE/5G. Łącze radiowe czy satelitarne może sprawdzić się naprawdę w szczególnych przypadkach, ale oczywiście wiele zależy od indywidualnych potrzeb.

Potrzebny Ci (w miarę) szybki Internet na wsi wykorzystywany w serwisach streamingowych, do rozrywki (gry online), mający odpowiednią siłę sygnału umożliwiającą choćby efektywną pracę zdalną czy słuchanie muzyki? Limity danych Cię nie interesują? Jak znaleźć najlepszy Internet na wsi i do innych mniejszych miejscowości? Pomożemy w wyborze oferty! Przed podjęciem decyzji sprawdź naszą ofertę mobilnego Internetu 4G/4G LTE i 5G!

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Najlepszy Internet na wsi to taki, który... działa. W niewielkich miejscowościach może nie być infrastruktury stacjonarnej (kablowe łącze), trzeba więc wybrać jedną z bezprzewodowych opcji. Do wyboru masz Internet mobilny LTE/5G, Internet radiowy oraz Internet satelitarny.
Wiele zależy od rodzaju łącza internetowego, zapewnianych usług (wielkość i szybkość transferu danych), jak i od samego operatora. Dobry Internet bezprzewodowy z prędkością LTE i dużym transferem danych GB jest już dostępny od ok. 30 złotych miesięcznie.
Niewielkie i oddalone od dużych miast miejscowości często nie mają infrastruktury światłowodowej/kablowej. W takim przypadku trzeba zdecydować się na łącze bezprzewodowe, którego sygnał mogą ograniczać odległość od nadajnika operatora, warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu, wysokie drzewa czy zapchana sieć przez zbyt wiele osób korzystających z łącza jednocześnie.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.