Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zwiększyć zasięg w telefonie? 7 korzystnych rad

avatar
jak polepszyć zasięg w smartfonie

Zasięg w telefonie to kluczowa sprawa. A co zrobić, gdy masz z nim problem? Jak poprawić zasięg w telefonie komórkowym? Czy są jakieś uniwersalne sposoby na to, żeby znaleźć rozwiązanie? W tym tekście spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Co z tym zasięgiem?

Plus zasięg 5G

Niewiele jest rzeczy, które tak potrafią zirytować jak problemy z zasięgiem. Sytuacja, gdy prowadzisz ważną rozmowę lub po prostu chcesz pogadać przez telefon, a słaby zasięg Ci to utrudnia lub wręcz uniemożliwia może niejednego doprowadzić wręcz do szewskiej pasji. A pomimo, że żyjemy w czasach gdzie nadajniki są powszechne, nie jest to tak absolutnie rzadka sytuacja. Tym bardziej, że poszczególni operatorzy różnią się rozmieszczeniem swoich nadajników i mają inną mapę zasięgu.

To jest właśnie pierwsza przyczyna, która wpływa na zasięg. O ile w dużych miastach możesz być zazwyczaj spokojny o zasięg telefonu w swojej sieci i jakość połączenia, o tyle na terenach wiejskich warto, abyś zwrócił uwagę czy Twój potencjalny operator ma w okolicy maszt telekomunikacyjny. Oczywiście w dużych miastach również ze względu na duże natężenie problemy z zasięgiem mogą się zdarzyć.

Wiele też zależy od technologii w jakiej chcesz się łączyć ze swoją siecią komórkową. Przykładowo może być tak, że zasięg 5G będzie w Twojej okolicy przerywany lub słaby, a już w technologii LTE nie będzie takiego problemu. Wtedy musisz sobie odpowiedzieć, czy technologia 5G aż tak bardzo jest Ci niezbędna, żeby poświęcić dla niej jakość rozmów.

Sporo do „powiedzenia” w kwestii zasięgu mają również ustawienia samego smartfona. Jak zatem poprawić zasięg w telefonie? Już mówimy.

Jak poprawić zasięg w telefonie – podstawowe metody

Play LTE

Jak poprawić zasięg telefonu? Na początku warto zrobić najprostszą możliwą rzecz, a mianowicie po prostu zrestartować smartfona. Czasem zdarza się, że któraś z jego funkcji odpowiedzialna za połączenia głosowe po prostu się zawiesi. Problem ten, może nie być widoczny w codziennym użytkowaniu, a może mocno skomplikować tę podstawową funkcję. Generalnie zalecane jest, szczególnie w przypadku smartfonów z Androidem przeprowadzanie od czasu do czasu resetu urządzenia.

Warto również wejść w ustawienia smartfona. W różnych modelach będą ów opcje mogły się nieco różnić. Generalnie musisz znaleźć opcje system i reset ustawień sieci komórkowych. Ta opcja pozwala przywrócić ustawienia smartfona do ustawień fabrycznych. Również ten krok w niektórych prostszych przypadkach pomaga.

Jeśli z różnych względów nie chcesz restartować smartfona – podobny efekt uzyskasz włączając na kilkadziesiąt sekund tryb samolotowy. W momencie jego wyłączenia smartfon ponownie będzie szukał sieci komórkowej i dostosuje swoje ustawienia do aktualnej lokalizacji. Oczywiście przy okazji sprawdź, czy aby na pewno nie włączyłeś przypadkowo wcześniej trybu samochodowego!

Jeśli niedawno w Twoim smartfonie była wyjmowana lub wymieniana karta SIM – sprawdź, czy aby na pewno jest ona poprawnie włożona. To banał, ale czasem podczas wsuwania tacki może ona się nieprawidłowo ułożyć. A po co sobie komplikować sprawę szukaniem skomplikowanego rozwiązania, skoro może ono być dostępne na wyciągnięcie ręki.

Podstawowe rozwiązania nie działają – co robić, jak żyć?

Skoro powyższe rozwiązania nie zadziałały, oznacza to, że problem jest bardziej skomplikowany i trzeba użyć innych metod.

Na początku warto poszukać odpowiednich ustawień swojego smartfona. W ustawieniach sieci komórkowej, domyślną opcją jest wariant automatycznie wybieraj sieć. Oznacza to, że smartfon automatycznie będzie wybierał najmocniejszy sygnał sieci. Czasem jednak zdarza się, że jesteś na skraju dwóch nadajników i Twój telefon „skacze” z jednego nadajnika na drugi w roamingu krajowym. W takim wypadku lepszym i stabilniejszym wyjściem będzie ręczne ustawienie sieci. Żeby to zrobić, musisz odznaczyć w ustawieniach automatyczny wybór sieci i ręcznie wybrać interesującą Cię sieć. Wtedy połączenie jest zdecydowanie stabilniejsze i znacznie rzadziej dochodzi do zrywania rozmów.

Na podobnej zasadzie warto zastanowić się nad odpowiednim ustawieniem preferowanego typu sieci. Jest to szczególnie istotne, jeśli w swojej okolicy masz słaby zasięg sieci 5G, a masz telefon ustawiony właśnie jako preferowane 5G. W takim wypadku urządzenie będzie starało się za wszelką cenę łączyć z tym typem transmisji danych. Pomimo tego że lepszym rozwiązaniem byłoby stabilne łączenie z siecią LTE. Dlatego tutaj również warto wejść w ustawienia swojej sieci i wybrać odpowiednie ustawienie. Czasem w niektórych regionach może być tak, że trzeba będzie całkowicie zrezygnować z sieci nawet LTE i wybrać 2G (oczywiście jeśli taki zasięg GSM jest w okolicy). Tutaj po prostu potrzeba poeksperymentować z ustawieniami i zdecydować się na to najbardziej praktyczne w danej sytuacji.

Jeżeli od lat masz tę samą kartę SIM, a inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się nad jej wymianą u operatora. Z biegiem lat karty SIM się zużywają. Szczególnie jeśli są regularnie przenoszone z telefonu na telefon. Sama technologia produkcji kart SIM również na przestrzeni lat się zmieniała, więc taka prozaiczna wymiana karty SIM może okazać się że będzie remedium na Twoje problemy z zasięgiem.

Jak poprawić zasięg w telefonie – jeszcze inne metody

Plus 5G dla 50% Polaków

A co jeśli w dalszym ciągu masz problemy z zasięgiem? Czy są jeszcze jakieś alternatywy? Jak polepszyć zasięg? Na szczęście tak.

Jeżeli tylko masz bezproblemowy dostęp do Internetu mobilnego lub stacjonarnego w domu, to być może najskuteczniejszym rozwiązaniem Twoich problemów z zasięgiem może być skorzystanie z usługi Wi-Fi Calling. Usługę tą wspierają wybrani operatorzy i wybrane modele smartfonów, zatem musisz zwrócić na to uwagę. A na czym ta usługa polega?

Po prostu to rozwiązanie pozwala na wykonywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości za pomocą sieci Wi-Fi w Twoim domu. Może to być doskonale rozwiązanie na problem braku zasięgu. Żeby z niego skorzystać należy włączyć odpowiednią funkcję w Twoim telefonie – najczęściej będzie ona schowana w opcjach połączeń i będzie brzmiała „nawiązuj połączenia za pośrednictwem sieci Wi-Fi”. To także dobre rozwiązanie dla sytuacji nietypowych – przykładowo jeśli masz zasięg sieci w Twoim domu, ale biuro akurat masz ulokowane w piwnicy i masz problemy z zasięgiem sieci komórkowej. Wi-Fi Calling również tutaj będzie dobrym, jeśli nie jedynym rozwiązaniem.

Przykładowe oferty operatorów GSM z Wifi Calling:

Ciekawym rozwiązaniem polepszającym jakość rozmów, choć niekoniecznie zasięg jest funkcja VoLTE. Smartfony standardowo do połączeń głosowych wykorzystują sieci 3G, a ta funkcja pozwala na korzystanie podczas połączeń z technologii LTE. Pozwala to na poprawę jakości rozmów. W znacznej mierze ta technologia eliminuje wszelkie niepożądane trzaski i zakłócenia podczas rozmowy. Warunek żeby to rozwiązanie miało sens – to dobry zasięg w technologii LTE. Nie każde urządzenie będzie obsługiwało tą technologię. Odpowiednie ustawienia znajdziesz w zakładce Sieci komórkowe w swoim smartfonie i to tam będzie możliwe jej uruchomienie.

Wi-Fi Calling – z czym to się je

Jak jeszcze poprawić zasięg w telefonie?

W sieci można znaleźć jesz informacje na temat różnego rodzaju wzmacniaczy siły sygnału GSM. Jednak należy mieć świadomość, że wzmacniacz sygnału jest niedozwolony do użytku prywatnego, więc samodzielne ich instalowanie może po prostu narobić Ci Więcej problemu niż korzyści.

Jeżeli wszystkie inne metody zawiodły, zawsze możesz zwrócić się do swojego operatora o to, by inaczej skonfigurował najbliższy nadajnik lub nawet zapewnił odpowiednią infrastrukturę (łącznie z wspomnianym wcześniej wzmacniaczem GSM – operator ma do tego prawo). Oczywiście, jeszcze lepiej, gdyby w Twojej okolicy znalazło się więcej osób z takim postulatem. Tutaj jednak tak naprawdę wszystko pozostaje w rękach operatora, a z tym różnie bywa.

Jeżeli masz problem z zasięgiem, warto także po prostu sprawdzić swój model telefonu. Może być tak, że niestety to jakaś awaria urządzenia. W takim wypadku warto przetestować zasięg na innym telefonie. Zwróć też uwagę, że smartfon smartfonowi nierówny i mogą one różnić się pod względem „zbierania” sygnału. Może być o prostu tak, że jeden model będzie miał słabszą antenę, a drugi mocniejszą. Na te różnice niestety nie ma już sensownego rozwiązania.

Smartfony z najlepszym zasięgiem

Jak poprawić zasięg w telefonie? Podsumowanie

Jak widzisz, możliwe jest poprawienie zasięgu i wzmocnienie sygnały w Twoim telefonie. Tak naprawdę jest wiele zmiennych (np. niesprzyjające warunki atmosferyczne na przesył danych), które mogą powodować problemy z zasięgiem – warto sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny!

Mamy nadzieję, że nasze sposoby jak poprawić zasięg w telefonie będą pomocne i któryś z nich okaże się strzałem w dziesiątkę.

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.