Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zaktualizować Androida? Poradnik krok po kroku

avatar
1
zdjęcie przedstawiające smartfona Samsung Galaxy XCover w ochronnym etui i z wyświetlonymi informacjami o oprogramowaniu Android

Jak sprawdzić dostępności aktualizacji systemu Android i je zainstalować na smartfonie? Cały proces jest bardzo łatwy do wykonania i zajmuje zaledwie kilka minut. Opisaliśmy go krok po kroku w tym artykule. Warto o nim pamiętać, bo w znacznej mierze to właśnie dzięki niemu wszystkie dane przechowywane w urządzeniu są bezpieczne, a sam telefon działa poprawnie.

Aktualizacja oprogramowania Android – wstęp

Aktualizację oprogramowania powinno przeprowadzać się regularnie, gdy tylko nowa wersja systemu zostaje udostępniona i polecona przez twórców. Wynika to z faktu, że zawiera ona wiele istotnych poprawek i ulepszeń, które wspierają Twojego smartfona pod wieloma względami. Często wdrożone zmiany dotyczą m.in.:

  • wprowadzania nowych funkcjonalności,
  • poprawy działania już wcześniej dostępnych funkcji,
  • wprowadzania nowych zabezpieczeń i dodatkowych środków ochrony,
  • „łatania” dziur w oprogramowaniu,
  • ulepszania dotychczasowej ochrony.

Do pobierania polecanych aktualizacji najczęściej rekomendowane jest połączenie z bezpieczną siecią Wi-Fi. Wynika to z faktu, że ściągane pliki często mają znaczne rozmiary, a to może prowadzić do niechcianych nadużyć pakietu Internetu mobilnego. Domyślnie takie działanie powinno przebiegać automatycznie. Czasem jednak wymaga samodzielnej interwencji ze strony użytkownika. Nie brak natomiast osób, którym nie zależy na nowej wersji oprogramowania lub zwyczajnie nie wiedzą, jak o nią zadbać. Na szczęście nie jest to wcale trudne, o czym przekonasz się, czytając dalszą część naszego poradnika.

Sprawdzanie wersji Androida krok po kroku

Aktualizacje oprogramowania pojawiają się regularnie, nietrudno jest więc którąś z nim przeoczyć. Z tego powodu wskazane jest (przynajmniej od czasu do czasu) samodzielne sprawdzanie posiadanej wersji Androida. Pozwala to upewnić się, że jest ona tą najnowszą. Zrobisz to w kilka sekund z poziomu swojego smartfona. Zademonstruję to na przykładzie Androida 13, wdrożonego 15 sierpnia 2022 roku na telefonie Samsung. Będę korzystał z niego przy wszystkich instrukcjach w tym artykule.

W większości smartfonów cały proces przebiega bardzo podobnie. Wystarczy tylko, że będziesz postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. uruchom smartfona i przejdź do aplikacji Ustawienia;
  2. u dołu listy funkcji powinna znajdować się opcja Telefon – informacje lub podobna (np. Informacje o telefonie). Kliknij w nią;

  1. sprawdź informacje w wyświetlanych polach. Zwróć szczególną uwagę na Wersja Androida. Jeśli nie ma jeszcze widocznych wspomnianych opcji, wybierz przycisk Informacje o oprogramowaniu;

  1. sprawdź pole Wersja systemu Android. W moim przypadku jest to wspomniana wcześniej „13”.

W tym miejscu zobaczysz też przy okazji, kiedy miała miejsce ostatnia:

  • aktualizacja systemu w Google Play,
  • aktualizacja zabezpieczeń Androida.

Sprawdzanie dostępności aktualizacji Androida i ich pobieranie

Najłatwiejszym sposobem na to, by wdrożyć aktualizacje oprogramowania, jest naciśnięcie powiadomienia o pojawieniu się nowej wersji, gdy tylko je otrzymasz. Wtedy urządzenie automatycznie otworzy odpowiednią zakładkę i pozwoli Ci na przeprowadzenie zalecanych instalacji.

Jeśli przegapisz takie powiadomienie, to jednak nie musisz się o nic martwić. Aktualizacje systemu możesz zainicjować samodzielnie. Aby to zrobić, musisz jednak wiedzieć, gdzie szukać odpowiednich opcji. W tym celu postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. uruchom smartfona i przejdź do aplikacji Ustawienia;
  2. w dolnej części listy funkcji powinna być widoczna opcja Aktualizacja oprogramowania. W niektórych smartfonach konieczne jest wcześniejsze wybranie opcji System;

screen z aktualizacji Androida na smartfonie

  1. w tym miejscu została dokładnie opisana ostatnia aktualizacja Androida. W moim przypadku widoczne są:
  • daty ostatniego sprawdzania aktualizacji oprogramowania,
  • daty ostatniej aktualizacji systemu;

screen z aktualizacji Androida na smartfonie

  1. naciśnij Pobierz i zainstaluj. System sprawdzi wtedy, czy możesz zaktualizować oprogramowanie telefonu. Jeśli dostępna jest jego nowsza wersja, wykonaj instrukcje wyświetlane na ekranie. W przeciwnym przypadku otrzymasz informację, że posiadane zainstalowane oprogramowanie telefonu jest aktualne – tak jak w moim przypadku.

screen z aktualizacji Androida na smartfonie

Proces aktualizacji oraz instalacji nowej wersji systemu zwykle zajmuje od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie wskazane jest stałe i zaufane połączenie z Internetem (najlepiej przez Wi-Fi). Dobrze też, żeby Twój telefon był wtedy naładowany lub podłączony do ładowarki, by wszystko przebiegło bez niepotrzebnych problemów.

Aktualizacje zabezpieczeń i aktualizacje systemowe Google Play

Wiesz już, jak zaktualizować system Android, ale równie ważne jest dbanie o zabezpieczenia i aktualizacje systemowe Google Play. One także są w znacznej mierze odpowiedzialne nie tylko za kondycję Twojego telefonu, ale też ochronę danych, plików oraz wszystkiego, co przechowujesz na swoim urządzeniu. Podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach, zadbasz o tę kwestię z poziomu własnego smartfona. Wystarczy tylko, że wykonasz kilka kroków:

  1. uruchom smartfona i przejdź do aplikacji Ustawienia;
  2. wybierz opcję Bezpieczeństwo i prywatność;

screen z aktualizacji Androida na smartfonie

  1. naciśnij Aktualizacje, a następnie:
  • sprawdź aktualizacje zabezpieczeń, naciskając Aktualizacja zabezpieczeń,
  • sprawdź aktualizacje Google Play, naciskając Aktualizacja systemowa Google Play;

screen z aktualizacji Androida na smartfonie

  1. wykonaj instrukcje wyświetlane na ekranie.

Jeśli któraś z aktualizacji jest dostępna, system Android może na samej górze okna sam wyświetlić powiadomienie o tym. Zwykle w takim przypadku wystarczy tylko nacisnąć Pobierz teraz lub Zaktualizuj teraz i gotowe.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Jak zaktualizować system Android? Podsumowanie

Aktualizacje Androida i zabezpieczeń warto przeprowadzać regularnie, gdy tylko jest to zalecane. To sposób na zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych na urządzeniu danych, ale i utrzymanie sprawności telefonu. Dzięki temu, mimo upływu czasu, ciągle masz dostęp do nowoczesnych funkcji oraz najlepszej ochrony, bez wydawania pieniędzy na wymianę sprzętu na nowszy.

Domyślnie zaktualizować Androida możesz automatycznie. Proces będzie realizowany bez dodatkowych aktywności z Twojej strony, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Warto jednak wcześniej dokładnie określić, w jakich warunkach powinien być przeprowadzany. Mimo to od czasu do czasu zalecamy samodzielne sprawdzenie dostępnych aktualizacji i instalację ich, jeśli pojawi się taka możliwość. Z naszymi instrukcjami nie powinno sprawić Ci to większych problemów, a cały proces zajmie tylko krótką chwilę.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby to zrobić, wystarczy wejść w ustawienia swojego telefonu komórkowego i poszukać sekcji o nazwie Oprogramowanie telefonu/Android lub podobnie nazwanej zakładki. To właśnie w tym miejscu możesz pobrać i zainstalować na swoim smartfonie nowszego Androida.

Wszystko zależy od telefonu, jaki posiadasz. Niektórzy producenci wspierają swoje modele przez 2 główne aktualizacje Androida, a więc w praktyce przez 2 lata. Bardzo rzadko (Pixel 9 Series) możesz liczyć jednak na aż 7 lat wsparcia oprogramowania Android!

Możliwości jest kilka. Możliwe, że masz już najnowszego Androida i nowszego po prostu (jeszcze) nie ma na rynku. Bardziej jednak prawdopodobny jest fakt, że - o ile nie masz najnowszego smartfona - nie możesz już pobierać nowsze wersje Androida ze względu na wiek swojego urządzenia.

star ocena
4.5/5 - (244 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wszystko świetnie. Tylko że ja nie mam wifi a pakiet. Telefon huawei y6s. Mam ponad 150gb w pakiecie. A na automatycznym NIEA OPCJI poboru aktualizacji przez dane komórkowe! Telefon 10-15 razy na dobę daje mi informację ZAKTUALIZUJ MNIE! Szlag mnie już trafia. Jak to zrobić?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: