Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Podłączenie telefonu do telewizora? Aż 3 różne sposoby!

7

Telewizory Smart TV stają się bardzo popularne. Ich największą zaletą jest funkcjonalność – oprócz przekazywania obrazu stacji telewizyjnych, umożliwiają one m.in. przeglądanie internetu, słuchanie muzyki oraz obsługę aplikacji typu YouTube. Dodatkowo można do nich podłączyć całą gamę urządzeń peryferyjnych, takich jak współczesne smartfony. Dzięki tej opcji możemy udostępniać wszelkie multimedia zgromadzone na telefonie wprost na ekran telewizora. Ponadto specjalne aplikacje umożliwiają użycie naszego smartfona jako… uniwersalnego pilota.


>>> Sprawdź najlepsze oferty komórkowe <<<


Czy posiadam telewizor Smart TV?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie „czy posiadany przeze mnie telewizor posiada cechy Smart TV?”. Najprościej rzecz ujmując, Smart TV to połączenie tradycyjnego odbiornika telewizyjnego z możliwością dostępu do internetu. Funkcja ta znacząco rozszerza możliwości samego odbiornika. Wymaga ona również wyposażenia TV w specjalne oprogramowanie, wzbogacone o aplikacje – każda z nich posiada inne przeznaczenie.

Jak podłączyć telefon do telewizora? Wi-Fi i nie tylko

Sieć WiFi dostępna jest w praktycznie każdym domu. Kupując swój pierwszy telewizor Smart TV, warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia do internetu za pomocą fal radiowych, ponieważ niektóre z nich nie posiadają tej bardzo użytecznej funkcji i wymagają podciągnięcia tradycyjnego kabla sieciowego. W tym przypadku synchronizacja ze smartfonem będzie niezwykle prosta. Sprawa komplikuje się w momencie braku modułu WiFi w naszym telewizorze. Wtedy konieczne staje się użycie specjalnego kabla połączeniowego HDMI. Poniżej znajdziecie trzy najczęściej spotykane sposoby połączenia komórki z telewizorem.

1. Podłączenie smartfona do telewizora za pomocą kabla HDMI

Jeśli zakupiony przez nas telewizor nie posiada funkcji WiFi, wtedy musimy sięgnąć po bardziej tradycyjne rozwiązanie – kabel HDMI. Każdy obecnie produkowany smartfon posiada złącze Micro-USB. Większość z nich wspiera tryb MHL (ang. Mobile High-Definition Link), umożliwiający transmisję nieskompresowanego obrazu o maksymalnej rozdzielczości 1080p, dźwięku 8-kanałowego oraz chronienie przesyłanych treści przy użyciu protokołu HDCP. Wszelkie informacje dotyczące naszego urządzenia znajdują się w dołączonej instrukcji obsługi.

W celu podłączenia telefonu za pomocą kabla HDMI, należy zakupić specjalną przejściówkę MHL Micro-USB – HDMI. Cena oryginalnego akcesorium wynosi około 120 zł, jednak na rynku dostępne są tańsze zamienniki, które nabędziemy już od około 20 złotych. Różnicy w wydajności i jakości obrazu nie zaobserwowałem, wybór staje się więc oczywisty.

Ten rodzaj podłączenia pozwala na skopiowanie obrazu wyświetlanego na ekranie smartfona, jednak absorbuje część zasobów systemowych, przez co urządzenie (w zależności od modemu) może działać wolniej – szczególnie podczas generowania zaawansowanej grafiki trójwymiarowej w grach mobilnych.

Podłączenie polega na wsunięciu kabla sygnałowego do telefonu oraz telewizora:

MHL

Niektóre przejściówki posiadają wbudowaną możliwość podłączenia źródła zasilania dla smartfona – warto z tego skorzystać w przypadku długotrwałego używania telefonu. Wyklucza to konieczność rozłączania urządzeń w celu naładowania baterii.

2. Podłączenie telefonu do telewizora – WiFi-Direct

Technologia Miracast staje się coraz popularniejsza – zaczyna wypierać tradycyjne udostępnianie zawartości za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Mówiąc w dużym skrócie, Miracast działa na zasadzie wirtualnego kabla HDMI. Protokół ten pozwala dzielić się zawartością pomiędzy dwoma podłączonymi urządzeniami. Ponadto możemy zduplikować ekran naszego smartfona bezpośrednio na wyświetlacz telewizora – tym samym omijamy żmudny proces wyszukiwania zawartości.

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jest sprawdzenie, czy nasz telefon obsługuje funkcję synchronizacji. W tym celu wchodzimy w opcje i wyszukujemy poniższe frazy:

  • Smart View
  • Screen Mirroring
  • Szybkie połączenie

Następnie – zgodnie z instrukcją obsługi telewizora – aktywujemy możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych. Dobrym przykładem są odbiorniki LG, oferujące Smart Share, czyli protokół przesyłania multimediów za pomocą sieci Wi-Fi.

Jak podlaczyc smartfona do TV - sposob 1

Powyżej zaprezentowaliśmy zrzut ekranu telefonu Samsung Galaxy S6 Edge, gdzie możecie znaleźć ikonę Smart View. Klikamy na nią i wybieramy nazwę naszego telewizora (np. LG SMXXXX SmartTV, gdzie X to numer modelu). Jeśli posiadany przez nas odbiornik nie widnieje na liście, wtedy konieczne może być ponowne uruchomienie zarówno telewizora, jak i telefonu komórkowego. Po pomyślnym zsynchronizowaniu, ekran naszego smartfona powinien pojawić się na wyświetlaczu telewizora. Od tej chwili można wykonywać wszelkie działania – oglądać YouTube, włączać filmiki nagrane kamerą telefonu, jak również odtwarzać muzykę. Uwaga – każde podejmowane przez nas działanie zostanie pokazane w tej samej formie na TV!

Co robić jeśli nasz smartfon nie posiada opcji typu Smart View? W takim przypadku należy zainstalować specjalną aplikację o nazwie Miracast:

Miracast

Dzięki wbudowanemu samouczkowi, nawet początkujący użytkownicy współczesnych telefonów będą mogli zsynchronizować posiadane urządzenie z telewizorem.


>>> Telefony komórkowe od 1 zł <<<


3. Sterowanie telewizorem przez telefon? To możliwe!

Telefon komórkowy może z powodzeniem służyć jako… pilot zdalnego sterowania telewizorem. Co więcej, nasz smartfon nie musi posiadać wbudowanego portu podczerwieni – sterowanie odbywa się za pośrednictwem sieci WiFi. Oczywiście niektóre modele – takie jak np. Samsung Galaxy S6 – zostały wzbogacone o funkcję IrDA, która znacząco ułatwia cały proces – wystarczy uruchomić specjalną aplikację, skierować urządzenie w stronę telewizora i cieszyć się możliwością kontroli. Poniżej znajduje się lista najlepszych programów do obsługi Smart TV za pośrednictwem Wi-Fi:

  • Uniwersalny pilot (prod. ZaraDesigns)
  • Uniwersalny pilot tv (prod. Computer Geek)
  • Pilot zdalnego sterowania (prod. Tools4TV)

Każda aplikacja wymaga odpowiedniego skonfigurowania. Istnieją dwie możliwości – automatyczna oraz manualna. Pierwsza z nich polega na synchronizacji starodawną technologią „prób i błędów” za pomocą specjalnego kreatora, natomiast manualna pozwala na wybór konkretnego, posiadanego przez nas modelu telewizora.

Podłączenie telefonu do telewizora? Aż 3 różne sposoby!
4.1 (82.49%) 321 głosów

{{selectedInfo}}
+48
  • {{ error }}
Proszę zaznaczyć powyższe zgody
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.