Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak odblokować kartę SIM?

avatar
35
grafika firmy Xiaomi przedstawiająca smartfona Redmi A2 z wyciągniętą kartą SIM

Ostatnia aktualizacja: 2024-03-28

Każda karta SIM dysponuje unikatowym kodem PIN i PUK. Ciąg cyfr jest domyślnym zabezpieczeniem naszego smartfona przed dostępem nieuprawnionych osób. Oba kody znajdziemy na plastikowej obudowie z karty SIM, dostarczonej przez operatora. Czym jest kod PIN i kod PUK i co robić w przypadku nieumyślnego zablokowania telefonu?

Jak odblokować kartę telefonu – wstęp

Smartfony posiadają cały szereg zabezpieczeń. Najstarszą, a zarazem najpopularniejszą formą ochrony urządzenia przed dostępem osób postronnych jest tak zwany kod PIN – ciąg znaków odblokowujących dostęp do karty SIM. Każda SIM-ka posiada swój unikatowy, czterocyfrowy kod, który można zmieniać dowolną ilość razy.

Trzykrotne błędne wpisanie kodu oznacza zablokowanie dostępu do karty SIM, a w rezultacie brak możliwości uruchomienia smartfona. Jak odblokować swoje urządzenie? Za pomocą kodu PIN lub kodu PUK.

Co to jest kod PIN i PUK?

Do odblokowania telefonu potrzebujesz 2 rodzaje kodów: kod PIN i (ewentualnie) kod PUK. Czym one są?

Kod PIN

 • Składa się z 4, 5, 6, 7, lub 8 cyfr,
 • Kod PIN otrzymujemy wraz z kartą SIM przy zakupie nowego smartfona lub startera,
 • Po każdorazowym włączeniu telefonu musimy podać prawidłowy ciąg znaków, by uzyskać połączenie z macierzystą siecią,
 • Kod PIN można zmieniać dowolną ilość razy w menu Zabezpieczenia,
 • Niektórzy operatorzy udostępniają niezabezpieczoną kartę SIM,
 • Trzykrotne błędne wprowadzenie kodu oznacza blokadę telefonu i konieczność użycia kodu PUK.

Kod PUK

 • Składa się z 8 cyfr,
 • Kod PUK służy do odblokowania karty SIM w przypadku błędnego wprowadzenia kodu PIN,
 • Znajdziemy go na plastikowej obudowie karty SIM, dołączonej do startera lub nowego telefonu,
 • Kod PUK należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, ponieważ stanowi ostatnią deskę ratunku przed, koniecznością udania się do salonu operatora,
 • 10-krotne błędne wpisanie kodu PUK oznacza fizyczne zablokowanie karty SIM i konieczność jej wymiany.

Jak odblokować kartę SIM kodem PIN?

Jeśli telefon nie ma domyślnie ustawionego zabezpieczenia kodem PIN do karty SIM to należy go włączyć. Przejdź do Ustawień i kliknij Ekran startowy i zabezpieczenia. Nazwa może się różnić w zależności od producenta urządzenia/wersji oprogramowania. Wystarczy wprowadzić kod PIN i dwukrotnie wpisujemy od 4 do 8 dowolnych cyfr.

Zatwierdzasz i cieszysz się z posiadania własnego PIN-u.

Jak odzyskać kod PIN/PUK

Po aktywowaniu smartfona na ekranie zostanie wyświetlona klawiatura. Wpisujesz kod PIN i… gotowe, karta SIM odblokowana! W tym miejscu powinieneś zachować szczególną ostrożność – 3-krotne błędne wpisanie oznacza pojawienie się komunikatu o konieczności wykorzystania kodu PUK:

jak odblokować kartę SIM

Jak odblokować kartę SIM kodem PUK?

Popełnienie błędu w poprzednim punkcie oznacza konieczność wpisania kodu PUK. Jak znaleźć kod PUK? Skąd wziąć kod PUK? Znajdziesz go na plastiku, z którego „wycisnąłeś” kartę SIM. Masz tym razem aż 10 prób – po tym czasie karta SIM zostanie nieodwracalnie zablokowana. Nie ma żadnej możliwości na jej późniejsze odblokowanie!

Jak odblokować telefon nie znając hasła

Popełniłem błąd, karta SIM zablokowana – co dalej?

Jak odblokować kartę SIM zablokowaną przez własny błąd? W zależności od poziomu blokady SIM telefonu komórkowego (blokada tylko kodu PIN lub – niestety – kodu PUK), możliwości są dwie:

Blokada PIN

Wykorzystujesz kod PUK. W razie jego utraty musisz skontaktować się z biurem obsługi klienta sieci, do której należysz. Zostaniesz poproszony o podanie telekodu autoryzacyjnego. Następnie operator udostępni Ci kod PUK karty SIM. Wpisujesz go i od razu ustawiasz nowy kod PIN.

Blokada PUK

W tym przypadku spawa jest bardziej skomplikowana. Udajesz się do salonu naszej sieci i dokonujesz wymiany karty SIM. Uwaga – stracisz wszystkie kontakty zapisane w pamięci SIM! Nie ma wyboru – będziesz musiał korzystać z nowej karty SIM.

Jeśli należysz do jednego z wirtualnych operatorów (Lycamobile itp.) to konieczne będzie odesłanie karty SIM. Odpowiednią procedurę można znaleźć na stronie internetowej danej sieci komórkowej.

Jak odblokować telefon przez połączenie alarmowe

Jak odblokować kartę SIM? Podsumowanie

Jak widzisz, odblokowanie karty SIM może odbyć się na kilka sposobów. W pierwszej kolejności powinieneś użyć kod PIN karty SIM, a gdy ten zawiedzie, wtedy kod PUK. Odblokowywanie karty SIM powinno być wykonywane z chłodną głową.

Nie ma co panikować i pamiętaj – pośpiech jest złym doradcą! Lepiej uważać na błędnie wpisane kody PIN i PUK! W niektórych przypadkach możesz łatwo odblokować telefon. Przykładowo, zapominając wzoru do telefonu Samsung Galaxy, możesz odblokować go kontem Samsung, możesz użyć także połączeń alarmowych (link nieco powyżej), ale trzymaj się jednej zasady – nie zapominaj kodu PIN i kodu PUK czy innych metod zabezpieczeń swojego smartfona! Zwłaszcza kod PIN karty SIM powinien być przez Ciebie znany na pamięć.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

 • Co to jest karta SIM?
 • Co to jest kod PIN?
 • Co to jest kod PUK?
 • Mam zablokowaną kartę SIM – co robić?
 • Jak odblokować telefon kodem PIN?
 • Jak odblokować telefon kodem PUK?
 • Czy są inne metody na odblokowanie telefonu?

Najpopularniejsze telefony komórkowe 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Kartę SIM możesz odblokować wpisując swój kod PIN. Jeżeli go nie zmieniałeś, to fabryczny nr kodu PIN przypisany do Twojej karty będzie znajdował się choćby na starterze (prepaid) lub w dokumentach od operatora komórkowego (abonament).
Kod PIN to specjalny ciąg znaków pełniący rolę blokady karty SIM przed niepowoływanymi osobami. Kod PIN może składać się z 4, 5, 6, 7 lub 8 cyfr.
Tak. Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PIN telefon można jeszcze odblokować używając specjalnego kodu PUK składającego się z 8 znaków.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.2/5 - (403 votes)
Subscribe
Powiadom o
35 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Witam ….jak odblokować kartę sim jeśli ją zablokowałam dostałam z sieci play nowy numer puk ale nie umiem tego zrobić POMOCY

idz do operatora

Witam zablokowałam kartę sim , źle wpisałam kod puk . Dostałam z sieci PLAY nowy numer ale nie potrafię tego zrobić ….. czy ktoś mi pomorze

Chcę odblokować kartę sim kodem puk ale w HTC desire 530 pin wpisuje sie caly czas bez limitu, jak go odblokowac?

jedynym sposobem jest zresetowanie telefonu

Mam tylko kod PUK skąd wziąć kod PIN aby zablokować karte?

Gdzie w telefonie jest zapisany pin?

Jak odblokować numer tel bez pinu i puku

Po aktualizacji telefon Oppo A31 żąda PIN dla SIM2 ale włożona jest tylko jedna karta…

jak odblokować kartę plus, jeśli nie była używana przez pół roku

Proszę o pomoc mój przywłaszczony przez inną osobę telefon Xiaomi Mi9T miał ustawiony pin na karcie SIM i był rozładowany w chwili zgubienia. Moje pytanie jak osobnik który przywłaszczył telefon zmieni kartę to telefon będzie działał bez pinu

Włożyłam kartę innego operatora do tabletu, nie spodziewałam się ze może być simlock na urządzeniu. Ta sama karta działa na telefonie. Tablet krzyczał o podanie pin to podałam ale nie zaakceptował. Doszło do momentu wpisania puk też nie przeszło. Wyjęłam kartę włożyłam sieciową, która tam być powinna i dalej tablet krzyczy o Puk, który wpisałam. Teraz podaje, że puk nieprawidłowy (podałam prawidłowy). Na moje laickie oko zablokowalam urządzenie a nie kartę. Karty obie działają. Jak to ugryźć?

Może tablet miał nałożony jakiś kod przez poprzedniego własciciela

Mam to samo z Sony Xperia Z3.

chciałabym odblokowac swój telefon zkodu puk ale go nie znam i nwm co dalej robic

Chcę odblokować telefon miecz na znam nr PUK

Police wydają nie sprawne karty SIM ! I kogo oni zatrudniają ile razy mam płacić za kartę SIM ?

Można prosić o więcej szczegółów?

Dostałam kartę SIM ale nie działa w nim kod pin i puk ? Co mam znów płacić za nową ?

mialam taki sam problem , zresetuj telefon , ponieważ już żadnej nowej karty nie wczyta :)

Jak to zrobić telefon mojego taty ma tak samo tylko że nie jest nowy nigdy tak nie miał

co mam zrobić jeśli telefon włączam i odblokuj karte sim po wpisaniu kodu to jest odblokuje zaczekaj chwile i czekam 10 min i sie nie włąncza

Próbowałaś raz czy więcej razy uruchomić telefon?

jestem w NIEMCZECH MIALAM SLABY ZASIEG .BYL ZA CHWILE NIE BYLO WYLACZYL MI SIE TEL WBIJALAM PIN POTEM PUK WIELOKROTNIE NIE WIEDZAC CZY Z BRAKU ZASIEGU CZY WBIJAM NIEWLASCIWY PONIWAZ NIE POKAZYWALA MI SIE KOMENDA ILE MAM JESZCZE SZANS,NO I MAM ZABLOKOWANA KARTE SIM CO MOGE ZROBIC BY JA ODBLOKOWAC

Witam. Mam problem. Telefon w ogóle nie czyta mojej karty sim lycamobile. Nie mam sieci , kartę przełożyłam już do drugiego telefonu i niestety nadal nie znajduje tej karty. Komunikat : brak kart sim. Numer jest zarejestrowany i karta doladowana. Proszę o pomoc

duzo jest kart w Laycamobile ktore sie nie uruchamiaja

Chciałabym odblokować swój telefon z kodu PUK ale go nie znam i nie wiem co mam dalej robić

Pozostaje chyba tylko serwis.

Chciałbym ODBLOKOWAĆ TEL ALE NIE MAM KODU PUK

posługuj się kodem pin

Musisz zadzwońić do dostawcy usługi

jak moge odblokowac telefon jak mam w telefonie nokia lumia 510 i nie moge odblokowac pisze puk zamiast sim co mam zrobic

Jak odblokować „numer czasowo zablokowany przez właściciela”?

puk pin

NIE DOPUSZCZAĆ DUTRATY DO PIN.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.