Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak odblokować kartę SIM?

avatar
grafika firmy Xiaomi przedstawiająca smartfona Redmi A2 z wyciągniętą kartą SIM

Każda karta SIM dysponuje unikatowym kodem PIN i PUK. Ciąg cyfr jest domyślnym zabezpieczeniem naszego smartfona przed dostępem nieuprawnionych osób. Oba kody znajdziemy na plastikowej obudowie z karty SIM, dostarczonej przez operatora. Czym jest kod PIN i kod PUK i co robić w przypadku nieumyślnego zablokowania telefonu?

Jak odblokować kartę telefonu – wstęp

Smartfony posiadają cały szereg zabezpieczeń. Najstarszą, a zarazem najpopularniejszą formą ochrony urządzenia przed dostępem osób postronnych jest tak zwany kod PIN – ciąg znaków odblokowujących dostęp do karty SIM. Każda SIM-ka posiada swój unikatowy, czterocyfrowy kod, który można zmieniać dowolną ilość razy.

Trzykrotne błędne wpisanie kodu oznacza zablokowanie dostępu do karty SIM, a w rezultacie brak możliwości uruchomienia smartfona. Jak odblokować swoje urządzenie? Za pomocą kodu PIN lub kodu PUK.

Co to jest kod PIN i PUK?

Do odblokowania telefonu potrzebujesz 2 rodzaje kodów: kod PIN i (ewentualnie) kod PUK. Czym one są?

Kod PIN

  • Składa się z 4, 5, 6, 7, lub 8 cyfr,
  • Kod PIN otrzymujemy wraz z kartą SIM przy zakupie nowego smartfona lub startera,
  • Po każdorazowym włączeniu telefonu musimy podać prawidłowy ciąg znaków, by uzyskać połączenie z macierzystą siecią,
  • Kod PIN można zmieniać dowolną ilość razy w menu Zabezpieczenia,
  • Niektórzy operatorzy udostępniają niezabezpieczoną kartę SIM,
  • Trzykrotne błędne wprowadzenie kodu oznacza blokadę telefonu i konieczność użycia kodu PUK.

Kod PUK

  • Składa się z 8 cyfr,
  • Kod PUK służy do odblokowania karty SIM w przypadku błędnego wprowadzenia kodu PIN,
  • Znajdziemy go na plastikowej obudowie karty SIM, dołączonej do startera lub nowego telefonu,
  • Kod PUK należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, ponieważ stanowi ostatnią deskę ratunku przed, koniecznością udania się do salonu operatora,
  • 10-krotne błędne wpisanie kodu PUK oznacza fizyczne zablokowanie karty SIM i konieczność jej wymiany.

Jak odblokować kartę SIM kodem PIN?

Jeśli telefon nie ma domyślnie ustawionego zabezpieczenia kodem PIN do karty SIM to należy go włączyć. Przejdź do Ustawień i kliknij Ekran startowy i zabezpieczenia. Nazwa może się różnić w zależności od producenta urządzenia/wersji oprogramowania. Wystarczy wprowadzić kod PIN i dwukrotnie wpisujemy od 4 do 8 dowolnych cyfr.

Zatwierdzasz i cieszysz się z posiadania własnego PIN-u.

Jak odzyskać kod PIN/PUK

Po aktywowaniu smartfona na ekranie zostanie wyświetlona klawiatura. Wpisujesz kod PIN i… gotowe, karta SIM odblokowana! W tym miejscu powinieneś zachować szczególną ostrożność – 3-krotne błędne wpisanie oznacza pojawienie się komunikatu o konieczności wykorzystania kodu PUK:

jak odblokować kartę SIM

Jak odblokować kartę SIM kodem PUK?

Popełnienie błędu w poprzednim punkcie oznacza konieczność wpisania kodu PUK. Jak znaleźć kod PUK? Skąd wziąć kod PUK? Znajdziesz go na plastiku, z którego „wycisnąłeś” kartę SIM. Masz tym razem aż 10 prób – po tym czasie karta SIM zostanie nieodwracalnie zablokowana. Nie ma żadnej możliwości na jej późniejsze odblokowanie!

Jak odblokować telefon nie znając hasła

Popełniłem błąd, karta SIM zablokowana – co dalej?

Jak odblokować kartę SIM zablokowaną przez własny błąd? W zależności od poziomu blokady SIM telefonu komórkowego (blokada tylko kodu PIN lub – niestety – kodu PUK), możliwości są dwie:

Blokada PIN

Wykorzystujesz kod PUK. W razie jego utraty musisz skontaktować się z biurem obsługi klienta sieci, do której należysz. Zostaniesz poproszony o podanie telekodu autoryzacyjnego. Następnie operator udostępni Ci kod PUK karty SIM. Wpisujesz go i od razu ustawiasz nowy kod PIN.

Blokada PUK

W tym przypadku spawa jest bardziej skomplikowana. Udajesz się do salonu naszej sieci i dokonujesz wymiany karty SIM. Uwaga – stracisz wszystkie kontakty zapisane w pamięci SIM! Nie ma wyboru – będziesz musiał korzystać z nowej karty SIM.

Jeśli należysz do jednego z wirtualnych operatorów (Lycamobile itp.) to konieczne będzie odesłanie karty SIM. Odpowiednią procedurę można znaleźć na stronie internetowej danej sieci komórkowej.

Jak odblokować telefon przez połączenie alarmowe

Jak odblokować kartę SIM? Podsumowanie

Jak widzisz, odblokowanie karty SIM może odbyć się na kilka sposobów. W pierwszej kolejności powinieneś użyć kod PIN karty SIM, a gdy ten zawiedzie, wtedy kod PUK. Odblokowywanie karty SIM powinno być wykonywane z chłodną głową.

Nie ma co panikować i pamiętaj – pośpiech jest złym doradcą! Lepiej uważać na błędnie wpisane kody PIN i PUK! W niektórych przypadkach możesz łatwo odblokować telefon. Przykładowo, zapominając wzoru do telefonu Samsung Galaxy, możesz odblokować go kontem Samsung, możesz użyć także połączeń alarmowych (link nieco powyżej), ale trzymaj się jednej zasady – nie zapominaj kodu PIN i kodu PUK czy innych metod zabezpieczeń swojego smartfona! Zwłaszcza kod PIN karty SIM powinien być przez Ciebie znany na pamięć.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Co to jest karta SIM?
  • Co to jest kod PIN?
  • Co to jest kod PUK?
  • Mam zablokowaną kartę SIM – co robić?
  • Jak odblokować telefon kodem PIN?
  • Jak odblokować telefon kodem PUK?
  • Czy są inne metody na odblokowanie telefonu?

Najpopularniejsze telefony komórkowe 2025:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Kartę SIM możesz odblokować wpisując swój kod PIN. Jeżeli go nie zmieniałeś, to fabryczny nr kodu PIN przypisany do Twojej karty będzie znajdował się choćby na starterze (prepaid) lub w dokumentach od operatora komórkowego (abonament).
Kod PIN to specjalny ciąg znaków pełniący rolę blokady karty SIM przed niepowoływanymi osobami. Kod PIN może składać się z 4, 5, 6, 7 lub 8 cyfr.
Tak. Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PIN telefon można jeszcze odblokować używając specjalnego kodu PUK składającego się z 8 znaków.

star ocena
4.5/5 - (688 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: