Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Tip of the Week: Jak odblokować kartę SIM

4

Każda karta SIM dysponuje unikatowym kodem PIN i PUK. Ciąg cyfr jest domyślnym zabezpieczeniem naszego smartfona przed dostępem nieuprawnionych osób. Oba kody znajdziemy na plastikowej obudowie z karty SIM, dostarczonej przez operatora. Czym jest PIN/PUK i co robić w przypadku nieumyślnego zablokowania telefonu?


>>> Szukasz nowego telefonu? Sprawdź oferty na abonament <<<


Smartfony posiadają cały szereg zabezpieczeń. Najstarszą, a zarazem najpopularniejszą formą ochrony urządzenia przed dostępem osób postronnych jest tak zwany kod PIN – ciąg znaków odblokowujących dostęp do karty SIM. Każda SIM-ka posiada swój unikatowy, czterocyfrowy kod, który można zmieniać dowolną ilość razy. Trzykrotne błędne wpisanie kodu oznacza zablokowanie dostępu do karty SIM, a w rezultacie brak możliwości uruchomienia smartfona. Jak odblokować swoje urządzenie?

Co to jest kod PIN i PUK

Kod PIN

 • Składa się z 4, 5, 6, 7, lub 8 cyfr
 • Kod otrzymujemy wraz z kartą SIM przy zakupie nowego smartfona lub startera
 • Po każdorazowym włączeniu telefonu musimy podać prawidłowy ciąg znaków, by uzyskać połączenie z macierzystą siecią
 • Kod można zmieniać dowolną ilość razy w menu Zabezpieczenia
 • Niektórzy operatorzy udostępniają niezabezpieczoną kartę SIM
 • Trzykrotne błędne wprowadzenie kodu oznacza blokadę telefonu i konieczność użycia kodu PUK

Kod PUK

 • Składa się z 8 cyfr
 • Kod PUK służy do odblokowania karty SIM w przypadku błędnego wprowadzenia kodu PIN
 • Znajdziemy go na plastikowej obudowie karty SIM, dołączonej do startera lub nowego telefonu
 • Należy go przechowywać w bezpiecznym miejscu, ponieważ stanowi ostatnią deskę ratunku przed koniecznością udania się do salonu operatora
 • 10-krotne błędne wpisanie kodu PUK oznacza fizyczne zablokowanie karty SIM i konieczność jej wymiany

Jak odblokować telefon kodem PIN

Jeśli telefon nie ma domyślnie ustawionego zabezpieczenia kodem PIN to należy go włączyć. Przechodzimy do Ustawień i klikamy Ekran startowy i zabezpieczenia. Nazwa może się różnić w zależności od producenta urządzenia. Wyszukujemy kod PIN i dwukrotnie wpisujemy od 4 do 8 dowolnych cyfr. Zatwierdzamy i cieszymy się z posiadania własnego PIN-u.

Po aktywowaniu smartfona na ekranie zostanie wyświetlona klawiatura. Wpisujemy kod PIN i… gotowe. W tym miejscu powinniśmy zachować szczególną ostrożność – 3-krotne błędne wpisanie oznacza pojawienie się komunikatu o konieczności wykorzystania kodu PUK:

jak-odblokowac-telefon-poradnik-1

Wpisujemy kod

Jak odblokować telefon kodem PUK

Popełnienie błędu w poprzednim punkcie oznacza konieczność wpisania kodu PUK. Znajdziemy go na plastiku, z którego ‚wycisnęliśmy’ kartę SIM. Mamy 10 prób – po tym czasie karta zostanie nieodwracalnie zablokowana. Nie ma żadnej możliwości na jej późniejsze odblokowanie.

Popełniłem błąd – co dalej?

W zależności od poziomu blokady, możliwości są dwie:

Blokada PIN

Wykorzystujemy kod PUK. W razie jego utraty musimy skontaktować się z biurem obsługi klienta sieci, do której należymy. Zostaniemy poproszeni o podanie telekodu autoryzacyjnego. Następnie operator udostępni nam kod PUK naszej karty SIM. Wpisujemy go i od razu ustanawiamy nowy kod PIN.

Blokada PUK

W tym przypadku spawa jest bardziej skomplikowana. Udajemy się do salonu naszej sieci i dokonujemy wymiany karty SIM. Uwaga – stracimy wszystkie kontakty zapisane w pamięci SIM!

Jeśli należymy do jednego z wirtualnych operatorów (Lycamobile itp.) to konieczne będzie odesłanie karty SIM. Odpowiednią procedurę można znaleźć na stronie internetowej sieci.

Tip of the Week: Jak odblokować kartę SIM
4.2 (83.5%) 320 głosów

{{selectedInfo}}
+48
 • {{ error }}
Proszę zaznaczyć powyższe zgody
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.