Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Tip of the Week: Jak odblokować kartę SIM

12

Każda karta SIM dysponuje unikatowym kodem PIN i PUK. Ciąg cyfr jest domyślnym zabezpieczeniem naszego smartfona przed dostępem nieuprawnionych osób. Oba kody znajdziemy na plastikowej obudowie z karty SIM, dostarczonej przez operatora. Czym jest PIN/PUK i co robić w przypadku nieumyślnego zablokowania telefonu?

#zostanwdomu! Przedstawiane przez nas oferty i telefony możesz zamówić online, a przesyłkę dostarczy Ci kurier. Możesz też skorzystać z pomocy naszych Doradców - aby mogli się z Tobą skontaktować, wypełnij formularz znajdujący się na dole strony.

>>> Szukasz nowego telefonu? Sprawdź oferty na abonament <<<


Smartfony posiadają cały szereg zabezpieczeń. Najstarszą, a zarazem najpopularniejszą formą ochrony urządzenia przed dostępem osób postronnych jest tak zwany kod PIN - ciąg znaków odblokowujących dostęp do karty SIM. Każda SIM-ka posiada swój unikatowy, czterocyfrowy kod, który można zmieniać dowolną ilość razy. Trzykrotne błędne wpisanie kodu oznacza zablokowanie dostępu do karty SIM, a w rezultacie brak możliwości uruchomienia smartfona. Jak odblokować swoje urządzenie?

Co to jest kod PIN i PUK?

Kod PIN

 • Składa się z 4, 5, 6, 7, lub 8 cyfr
 • Kod otrzymujemy wraz z kartą SIM przy zakupie nowego smartfona lub startera
 • Po każdorazowym włączeniu telefonu musimy podać prawidłowy ciąg znaków, by uzyskać połączenie z macierzystą siecią
 • Kod można zmieniać dowolną ilość razy w menu Zabezpieczenia
 • Niektórzy operatorzy udostępniają niezabezpieczoną kartę SIM
 • Trzykrotne błędne wprowadzenie kodu oznacza blokadę telefonu i konieczność użycia kodu PUK

Kod PUK

 • Składa się z 8 cyfr
 • Kod PUK służy do odblokowania karty SIM w przypadku błędnego wprowadzenia kodu PIN
 • Znajdziemy go na plastikowej obudowie karty SIM, dołączonej do startera lub nowego telefonu
 • Należy go przechowywać w bezpiecznym miejscu, ponieważ stanowi ostatnią deskę ratunku przed koniecznością udania się do salonu operatora
 • 10-krotne błędne wpisanie kodu PUK oznacza fizyczne zablokowanie karty SIM i konieczność jej wymiany

Jak odblokować telefon kodem PIN?

Jeśli telefon nie ma domyślnie ustawionego zabezpieczenia kodem PIN to należy go włączyć. Przechodzimy do Ustawień i klikamy Ekran startowy i zabezpieczenia. Nazwa może się różnić w zależności od producenta urządzenia. Wyszukujemy kod PIN i dwukrotnie wpisujemy od 4 do 8 dowolnych cyfr. Zatwierdzamy i cieszymy się z posiadania własnego PIN-u.

Po aktywowaniu smartfona na ekranie zostanie wyświetlona klawiatura. Wpisujemy kod PIN i… gotowe. W tym miejscu powinniśmy zachować szczególną ostrożność - 3-krotne błędne wpisanie oznacza pojawienie się komunikatu o konieczności wykorzystania kodu PUK:

jak-odblokowac-telefon-poradnik-1

Wpisujemy kod

Jak odblokować telefon kodem PUK?

Popełnienie błędu w poprzednim punkcie oznacza konieczność wpisania kodu PUK. Znajdziemy go na plastiku, z którego ‚wycisnęliśmy’ kartę SIM. Mamy 10 prób - po tym czasie karta zostanie nieodwracalnie zablokowana. Nie ma żadnej możliwości na jej późniejsze odblokowanie.

Popełniłem błąd - co dalej?

W zależności od poziomu blokady, możliwości są dwie:

Blokada PIN

Wykorzystujemy kod PUK. W razie jego utraty musimy skontaktować się z biurem obsługi klienta sieci, do której należymy. Zostaniemy poproszeni o podanie telekodu autoryzacyjnego. Następnie operator udostępni nam kod PUK naszej karty SIM. Wpisujemy go i od razu ustanawiamy nowy kod PIN.

Blokada PUK

W tym przypadku spawa jest bardziej skomplikowana. Udajemy się do salonu naszej sieci i dokonujemy wymiany karty SIM. Uwaga - stracimy wszystkie kontakty zapisane w pamięci SIM!

Jeśli należymy do jednego z wirtualnych operatorów (Lycamobile itp.) to konieczne będzie odesłanie karty SIM. Odpowiednią procedurę można znaleźć na stronie internetowej sieci.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Rankomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

12
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
BeataolgaMarcin SzermańskiEwaBOZENA Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Roman Skarzynski
Gość
Roman Skarzynski

Jak odblokować „numer czasowo zablokowany przez właściciela”?

Ania Wojciechowska
Gość
Ania Wojciechowska

Chciałabym odblokować swój telefon z kodu PUK ale go nie znam i nie wiem co mam dalej robić

Marcin z Komórkomatu
Gość

Pozostaje chyba tylko serwis.

Magdalena Iwaniuk
Gość
Magdalena Iwaniuk

Witam. Mam problem. Telefon w ogóle nie czyta mojej karty sim lycamobile. Nie mam sieci , kartę przełożyłam już do drugiego telefonu i niestety nadal nie znajduje tej karty. Komunikat : brak kart sim. Numer jest zarejestrowany i karta doladowana. Proszę o pomoc

julka indyka
Gość
julka indyka

co mam zrobić jeśli telefon włączam i odblokuj karte sim po wpisaniu kodu to jest odblokuje zaczekaj chwile i czekam 10 min i sie nie włąncza

Marcin z Komórkomatu
Gość

Próbowałaś raz czy więcej razy uruchomić telefon?

BOZENA
Gość
BOZENA

jestem w NIEMCZECH MIALAM SLABY ZASIEG .BYL ZA CHWILE NIE BYLO WYLACZYL MI SIE TEL WBIJALAM PIN POTEM PUK WIELOKROTNIE NIE WIEDZAC CZY Z BRAKU ZASIEGU CZY WBIJAM NIEWLASCIWY PONIWAZ NIE POKAZYWALA MI SIE KOMENDA ILE MAM JESZCZE SZANS,NO I MAM ZABLOKOWANA KARTE SIM CO MOGE ZROBIC BY JA ODBLOKOWAC

Ewa
Gość
Ewa

Dostałam kartę SIM ale nie działa w nim kod pin i puk ? Co mam znów płacić za nową ?

Ewa
Gość
Ewa

Police wydają nie sprawne karty SIM ! I kogo oni zatrudniają ile razy mam płacić za kartę SIM ?

Marcin Szermański
Użytkownik

Można prosić o więcej szczegółów?

olga
Gość
olga

chciałabym odblokowac swój telefon zkodu puk ale go nie znam i nwm co dalej robic

Beata
Gość
Beata

Włożyłam kartę innego operatora do tabletu, nie spodziewałam się ze może być simlock na urządzeniu. Ta sama karta działa na telefonie. Tablet krzyczał o podanie pin to podałam ale nie zaakceptował. Doszło do momentu wpisania puk też nie przeszło. Wyjęłam kartę włożyłam sieciową, która tam być powinna i dalej tablet krzyczy o Puk, który wpisałam. Teraz podaje, że puk nieprawidłowy (podałam prawidłowy). Na moje laickie oko zablokowalam urządzenie a nie kartę. Karty obie działają. Jak to ugryźć?

Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów