Każda karta SIM dysponuje unikatowym kodem PIN i PUK. Ciąg cyfr jest domyślnym zabezpieczeniem naszego smartfona przed dostępem nieuprawnionych osób. Oba kody znajdziemy na plastikowej obudowie z karty SIM, dostarczonej przez operatora. Czym jest PIN/PUK i co robić w przypadku nieumyślnego zablokowania telefonu?
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022.
Smartfony posiadają cały szereg zabezpieczeń. Najstarszą, a zarazem najpopularniejszą formą ochrony urządzenia przed dostępem osób postronnych jest tak zwany kod PIN – ciąg znaków odblokowujących dostęp do karty SIM. Każda SIM-ka posiada swój unikatowy, czterocyfrowy kod, który można zmieniać dowolną ilość razy. Trzykrotne błędne wpisanie kodu oznacza zablokowanie dostępu do karty SIM, a w rezultacie brak możliwości uruchomienia smartfona. Jak odblokować swoje urządzenie?
Co to jest kod PIN i PUK?
Kod PIN
- Składa się z 4, 5, 6, 7, lub 8 cyfr
- Kod otrzymujemy wraz z kartą SIM przy zakupie nowego smartfona lub startera
- Po każdorazowym włączeniu telefonu musimy podać prawidłowy ciąg znaków, by uzyskać połączenie z macierzystą siecią
- Kod można zmieniać dowolną ilość razy w menu Zabezpieczenia
- Niektórzy operatorzy udostępniają niezabezpieczoną kartę SIM
- Trzykrotne błędne wprowadzenie kodu oznacza blokadę telefonu i konieczność użycia kodu PUK
Kod PUK
- Składa się z 8 cyfr
- Kod PUK służy do odblokowania karty SIM w przypadku błędnego wprowadzenia kodu PIN
- Znajdziemy go na plastikowej obudowie karty SIM, dołączonej do startera lub nowego telefonu
- Należy go przechowywać w bezpiecznym miejscu, ponieważ stanowi ostatnią deskę ratunku przed koniecznością udania się do salonu operatora
- 10-krotne błędne wpisanie kodu PUK oznacza fizyczne zablokowanie karty SIM i konieczność jej wymiany
Jak odblokować telefon kodem PIN?
Jeśli telefon nie ma domyślnie ustawionego zabezpieczenia kodem PIN to należy go włączyć. Przechodzimy do Ustawień i klikamy Ekran startowy i zabezpieczenia. Nazwa może się różnić w zależności od producenta urządzenia. Wyszukujemy kod PIN i dwukrotnie wpisujemy od 4 do 8 dowolnych cyfr. Zatwierdzamy i cieszymy się z posiadania własnego PIN-u.
Po aktywowaniu smartfona na ekranie zostanie wyświetlona klawiatura. Wpisujemy kod PIN i… gotowe. W tym miejscu powinniśmy zachować szczególną ostrożność – 3-krotne błędne wpisanie oznacza pojawienie się komunikatu o konieczności wykorzystania kodu PUK:
Jak odblokować telefon kodem PUK?
Popełnienie błędu w poprzednim punkcie oznacza konieczność wpisania kodu PUK. Znajdziemy go na plastiku, z którego ‚wycisnęliśmy’ kartę SIM. Mamy 10 prób – po tym czasie karta zostanie nieodwracalnie zablokowana. Nie ma żadnej możliwości na jej późniejsze odblokowanie.
Popełniłem błąd – co dalej?
W zależności od poziomu blokady, możliwości są dwie:
Blokada PIN
Wykorzystujemy kod PUK. W razie jego utraty musimy skontaktować się z biurem obsługi klienta sieci, do której należymy. Zostaniemy poproszeni o podanie telekodu autoryzacyjnego. Następnie operator udostępni nam kod PUK naszej karty SIM. Wpisujemy go i od razu ustanawiamy nowy kod PIN.
Blokada PUK
W tym przypadku spawa jest bardziej skomplikowana. Udajemy się do salonu naszej sieci i dokonujemy wymiany karty SIM. Uwaga – stracimy wszystkie kontakty zapisane w pamięci SIM!
Jeśli należymy do jednego z wirtualnych operatorów (Lycamobile itp.) to konieczne będzie odesłanie karty SIM. Odpowiednią procedurę można znaleźć na stronie internetowej sieci.