Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak cofnąć aktualizację Androida? Opcja nr 4 ostatecznością

avatar
grafika przedstawiająca smartfona z systemem operacyjnym Android wyświetlającego na ekranie zielonego robocika (logo Androida)

Producenci zazwyczaj starają się dostarczyć najlepsze możliwe oprogramowanie do Twojego telefonu z Androidem. Czasem jednak coś może pójść nie tak i smartfon zaczyna działać gorzej. Czy da się cofnąć aktualizację Androida? Co zrobić, aby po zainstalowaniu aktualizacji na starszych urządzeniach, wrócić do wcześniejszego oprogramowania? Czy da się to zrobić?

Czy da się cofnąć aktualizację Androida?

Nie ma rzeczy niemożliwych, kwestia tylko jak to zrobić? I czy Ci się to opłaca. Generalnie rzecz ujmując, cofnięcie aktualizacji systemowej w telefonie z Androidem jest możliwe.

Wiele jednak zależy od tego, jaką nakładkę posiada dany smartfon. Niektórzy producenci umożliwiają jej bezproblemowe cofnięcie do poprzedniej wersji systemu, inni będą to nieco utrudniali. W niektórych przypadkach będzie potrzebna wiedza oraz nieco więcej doświadczenia. Zawsze może ona się przydać w późniejszych działaniach z telefonem.

Co zrobić aby cofnąć aktualizację Androida?

A zatem co trzeba zrobić, aby od nowa zainstalować starszą wersję Androida? Przede wszystkim kopię zapasową. Najlepiej zawsze mieć ją uruchomioną – tak, aby co jakiś czas taka kopia była wykonywana, np. na dysku Google’a. To uchroni Cię przed utratą danych w przypadku awarii lub innej nieprzewidzianej sytuacji związanej choćby z nowszą wersją Androida.

Krok 1 – zrobienie kopii zapasowej

A zatem nasz pierwszy krok będzie polegał na wymuszeniu zrobienia kopii zapasowej systemu i danych. W tym wypadku najłatwiej i najlepiej zrobić ją na Koncie Google’a. Niestety może okazać się że na darmowym dysku masz za mało miejsca. Wtedy oczywiście możesz też wyeksportować dane na komputer, tudzież na zewnętrzną kartę pamięci.

Powinieneś mieć świadomość, że w przypadku utraty dostępu do tych nośników, utracisz również możliwość przywrócenia swoich danych. Aby zrobić kopię zapasową, wchodzisz w belkę powiadomień, zsuwasz ją i klikasz ikonkę zębatki (ustawienia). Następnie przechodzisz do zakładki Kopia zapasowa i klikasz utwórz kopię zapasową. W tym czekasz, aż zostanie ona wykonana.

W różnych zakładkach mogą występować drobne różnice, ale nie powinny one być drastycznie różne. Jeżeli jednak zechcesz utworzyć kopię zapasową na innym nośniku, warto skorzystać z zewnętrznego, sprawdzonego oprogramowania.

Zobacz, jak zrobić kopię zapasową na Androidzie i iPhonie:

Krok 2 – cofnięcie aktualizacji do nowszego Androida

Gdy już masz zrobioną kopię zapasową, możesz zacząć przejść do działania w celu cofnięcia najnowszej wersji Androida. Aby wrócić do poprzedniej wersji systemu możesz wybrać jedną z kilku opcji. Zależą one od tego, na ile pozwala Ci producent Twojego smartfona oraz od tego, czy masz odblokowany tzw. bootloader

Opcja A

Najprostszy wariant to skorzystanie z oprogramowania, które dostarcza Ci producent. Oczywiście o ile jest taka oficjalna możliwość, bo jak wspomnieliśmy, nie każdy producent taką opcje udostępnia.

Wystarczy tutaj ściągnąć wspomniane oprogramowanie, które znajdziesz na stronie producenta i postępować zgodnie z instrukcjami tam zamieszczonymi, aby odwrócić aktualizację Androida. Warto wcześniej dokładnie ją przestudiować, bo tutaj istotny jest każdy krok oraz kolejność działania. Zapewne niezbędne będzie wcześniejsze zainstalowanie odpowiednich sterowników. 

Opcja B

Inną opcją aby cofnąć najnowszy wariant Androida jest zainstalowanie go od nowa z zewnętrznego źródła. W tym wypadku musisz znaleźć oficjalne oprogramowanie na swoje urządzenie z dobrego i sprawdzonego źródła. Musisz pobrać dokładnie ten soft, który jest przeznaczony do Twojego smartfona. Najczęściej Twoje urządzenie jest też oznaczone jakimś konkretnym ciągiem cyfr i znaków. Podobnie będzie opisane oprogramowanie do Twojego telefonu.

Pamiętaj również, że musisz tutaj mieć odblokowany bootloader. Przejrzyj, a wręcz przestudiuj dokładnie instrukcję, jak należy prawidłowo zainstalować takie oprogramowanie. W dobrych źródłach dokładna instrukcja postępowania jest zawsze załączana w widocznym miejscu. 

Opcja C

Jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i niestraszne Ci zabawy w oprogramowanie, możesz także skorzystać z nieoficjalnego softu na swoje urządzenie. W takim wypadku oczywiście możesz utracić gwarancję producenta, zresztą wszelkie modyfikacje nieautoryzowane przez producenta grożą utratą gwarancji na telefon.

W tym przypadku również ściągasz wybrane oprogramowanie, najlepiej z dużego zaufanego forum. Warto aby wcześniej przeczytać komentarze, gdyż dowiesz się z nich, czy oprogramowanie nie ma jakiś większych błędów. Niejednokrotnie takie oprogramowanie może działać lepiej aniżeli producenta.

Znane są też ciekawe modyfikacje Androida bazujące na konkretnej jego wersji. Jednym z najbardziej znanych jest chociażby LineageOS. Tutaj również musisz postępować krok po kroku zgodnie z załączoną w danym miejscu instrukcją.

Krok 3 – odinstalowanie aktualizacji

A może by tak odinstalować aktualizację? Jest to dużo prostsze i nie wymaga tak skomplikowanych zabiegów jak w przypadku aktualizacji telefonu.

Aby cofnąć aktualizację aplikacji wystarczy, że wejdziesz w ustawienia systemu. Tam znajdź Aplikacje i spośród listy, która Ci się pojawi wybierz aplikację, w której chcesz cofnąć aktualizację oprogramowania. Wybierz cofnięcie aktualizacji. I to tyle w kwestii aktualizacji oprogramowania.

Krok 4 – przywrócenie ustawień fabrycznych (gdy zawiedzie krok 1, 2 i 3)

Jeżeli z różnych przyczyn wcześniejsze kroki Ci nie odpowiadały jest jeszcze jedna, stosunkowo łatwa opcja do zrobienia. Możesz po prostu przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego. Oczywiście standardowo wcześniej zrób kopię zapasową. Przywrócenie ustawień fabrycznych powoduje wykasowanie wszystkich danych oraz resetuje urządzenie do stanu, w jakim wyjąłeś je z nowego pudełka. Cofa zatem również aktualizacje.

Aby wykonać tą czynność powinieneś wejść w ustawienia telefony, a następnie wejdź w menu System. Czasem odpowiednia zakładka znajduje się w opcji Bezpieczeństwo, wszystko zależy od danego producenta. Jeśli już znajdujesz się w odpowiednim miejscu kliknij Opcje resetowania. Tutaj będziesz miał różne warianty resetowania ustawień. Zazwyczaj na samym końcu znajduje się interesujący nas punkt. Kliknij Wykasuj wszystkie dane lub częściej Przywróć ustawienia fabryczne. Wtedy telefon poprosi o potwierdzenie Twojego wyboru. Może również wyskoczyć komenda o wpisaniu ustawionego PIN-u.

Po zatwierdzeniu wszystkich poleceń telefon zacznie przywracanie do stanu sprzed aktualizacji Androida. Po pewnym czasie powinien się zrestartować i poprosić o ponowne zalogowanie, tak jak ma to miejsce przy włączeniu nowego telefonu.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Da się cofnąć aktualizację systemu Android!

Cofnięcie aktualizacji Androida może być stosunkowo prostą czynnością. Niestety nie zawsze tak jest.

Na szczęście niemal zawsze jest jakieś rozwiązanie, choć niektóre z nich bywają nieco trudniejsze i wymagają odpowiedniej wiedzy. Na szczęście najczęściej masz również dostęp do stosownej instrukcji, która w wielu wypadkach pozwala na wybrnięcie z jakiejś nieoczekiwanej sytuacji.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Tak, można ale wiele zależy od producenta, na ile będzie to prosta czynność.

Nie, wszelką odpowiedzialność za manipulacje związane z oprogramowaniem bierze na siebie użytkownik. Niemniej jednak zazwyczaj dostępne są wyczerpujące instrukcje postępowania do konkretnego oprogramowania.

Nie, jeżeli uprzednio została wykonana kopia zapasowa. Taką czynność warto zautomatyzować, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz musiał z niej skorzystać.

star ocena
5/5 - (1 vote)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: