Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

iPhone SE vs Sony Xperia XZ2 Compact

Tym razem w naszym zestawieniu pojawią się dwa bardzo różne sprzęty. Jednak jest coś co je łączy – zarówno iPhone SE, jak i Sony Xperia XZ2 Compact to urządzenia, które mają na tle konkurencji wyróżniać się właśnie kompaktowymi rozmiarami. Który z nich warto wybrać? Kilkuletniego iPhone’a czy nieporównywalnie młodszą Xperię XZ2 Compact? Zapraszamy do pojedynku.

Znajdź najlepszą ofertę z telefonem

Wygląd

W tej kategorii wszystko jest względne. Są jednak aspekty, które możemy uznać za obiektywnie ładne lub brzydkie. Przykładowo: niezbyt atrakcyjne wizualnie jest, gdy smartfon ma przesadnie duże ramki. Czasem jest to tłumaczone potrzebą fizycznych przycisków, czasem pojemną baterią. Nie zmienia to jednak trendu, aby nowe urządzenia (i to z każdej półki cenowej) przynajmniej starały maksymalizować przestrzeń, jaką zajmuje wyświetlacz. Tematem tego zestawienia są dwa niewielkie urządzenia i ten mały rozmiar ma wyróżniać je na rynku. Jedno z nich nawet w nazwie ma „compact”. iPhone SE ma ekran o przekątnej 4 cale. Jego wymiary wynoszą 123,8 mm na 58,6 mm. Sony Xperia XZ2 Compact ma wyświetlacz 5-calowy, a jej wymiary wynoszą 135 mm na 65 mm. Wystarczy jednak przyjrzeć się tym sprzętom, aby zobaczyć różnicę, która nie jest tak jednoznaczna, gdy spojrzymy na gabaryty. Telefon Apple’a ma znacznie gorzej zagospodarowane miejsce.

Warto jednak zauważyć, że wzornictwo sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka ma w sobie sporo klasy i stylu i jest po prostu ładne – zwłaszcza jeśli zauważymy, że iPhone swoją premierą miał na początku 2016 roku.

Zwycięzca: Remis.

Przykładowa oferta z iPhonem SE:

Podzespoły

Tu sprawa nie jest prosta. Gdybyśmy wzięli na warsztat dwa telefony z Androidem (chociaż wiemy, że i te mogą się od siebie znacząco różnić), to znacznie łatwiej byłoby określić, czy wpakowane w nie podzespoły spełniają swoją rolę, czy też nie. W tym przypadku łatwo nie będzie, bowiem istotną cechą telefonów z logiem nadgryzionego jabłka jest to, że iOS jest lepiej zoptymalizowany, dzięki czemu nawet znacznie gorsze na papierze podzespoły mogą w praktyce działać znacznie, znacznie lepiej.

Spójrzmy jednak, jak to wygląda. Sony Xperia XZ2 Compact to smartfon topowy. Świadczy o tym chociażby to, że urządzenie pracuje na procesorze Qualcomm Snapdragon 845, który wspierany jest przez układ graficzny Adreno 630. Na pokładzie znajduje się również 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci przeznaczonej na pliki użytkownika. SE ma na pokładzie procesor o nazwie kodowej Apple A9 z koprocesorem M9, ponadto 2 GB pamięci RAM i kilka wariantów pamięci na pliki – od 16 do 128 GB. Jeśli chodzi o to, jak urządzenia sprawdzają się w praktyce, jak szybko działają aplikacje, to Xperia wygrywa ze swoim konkurentem, chociaż nie jest to zwycięstwo znaczące, a różnice między nimi nie są przesadnie duże.

Zwycięzca: Sony Xperia XZ2 Compact.

Sprawdź oferty z Sony Xperią XZ2 Compact

Wyświetlacz

Wyświetlacze obu urządzeń znacząco różnią się od siebie. Co prawda oba mają matryce IPS LCD, ale Xperia posiada 5-calowy ekran, a iPhone 4-calowy. Ten pierwszy ma rozdzielczość na poziomie 1080×2160 pikseli, a drugi tylko 640×1136 pikseli. Nie trzeba robić skomplikowanego wyliczenia – chociaż różnica w punktach na cal wynosi tu około 180 – żeby wyłonić zwycięzcę.

Zwycięzca: Sony Xperia XZ2 Compact.

Przykładowa oferta z Sony Xperią XZ2 Compact:

Akumulator

Na papierze różnica jest ogromna. Sony Xperia XZ2 Compact ma baterię o pojemności 2870 mAh, natomiast iPhone SE tylko 1624 mAh. Warto jednak pamiętać, że czas pracy jest kwestią optymalizacji. Podczas gdy telefon Sony może pracować przez cały dzień bez większego problemu, to ten malutki akumulatorek u jego konkurenta jest w stanie wytrzymać jeden, a czasem półtora dnia. Trudno tu rozsądzić jednoznacznego zwycięzcę. Bo chociaż iPhone SE może na baterii wytrzymać dłużej, to nie wspiera szybkiego ładowania.

Zwycięzca: Remis.

Aparat fotograficzny

Po stronie iPhone’a SE mamy 12 megapikselową kamerę umieszczoną na tyle urządzenia, z przysłoną o wartości f/2.2 i 1,2 megapiksela na froncie – tu wartość przysłony wynosi f/2.4. W przypadku jego konkurenta jest odpowiednio 19 megapikseli i 5 megapikseli. Podczas gdy należałoby dać fory urządzeniu, które na swoim koncie ma już 2 lata, zwłaszcza jeśli zauważymy, iż aparaty u konkurenta również nie są idealne, to jednak jest kilka aspektów, które przeciągają szalę na korzyść smartfona od Sony. Chodzi o przedni aparat, który biję na głowę ten z iPhone’a oraz możliwość nagrywania filmów 4K.

Zwycięzca: Sony Xperia XZ2 Compact.

Przykładowa oferta z iPhonem SE:

Łączność, system i inne elementy

Sony Xperia XZ2 Compact ma szybkie ładowania. Jest również odporna na pył i wodę, ponieważ posiada stopień ochrony oznaczony kodem IP68. Tym samym nie może się pochwalić jego konkurent. Warto natomiast podkreślić, że starszy iPhone ma gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm, a Sony nie. Z drugiej strony, Xperia XZ2 Compact posiada możliwość dołożenia drugiej karty SIM. Dodajmy również, że młodszy w tym zestawieniu smartfon ma nowszy moduł Bluetooth, czyli 5.0, podczas gdy konkurent – 4.2.

To było raczej do przewidzenia, bo zwycięzcą tej kategorii został sprzęt, który jest nowszy, chociaż należy zauważyć, że brakuje mu gniazda słuchawkowego.

Zwycięzca: Sony Xperia XZ2 Compact.

Sprawdź oferty z iPhonem SE

Cena

Tu trudno mówić o wielkim zaskoczeniu, ale dla porządku: iPhone SE kosztuje obecnie w sklepach około 1200 zł. Jego konkurent jest dwukrotnie droższy! Jego cena wynosi niecałe 2500 złotych. W tej konkurencji czas zadziałał akurat na korzyść sprzętu z jabłkiem.

Zwycięzca: iPhone SE.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że ten pojedynek nie było do końca równy. Z jednej strony mieliśmy urządzenie, które ma na karku już wiele lat, a z drugiej sprzęt, który pojawił się relatywnie niedawno. Do tego dochodzi jeszcze fakt, iż w przypadku sprzętu Sony mówimy o urządzeniu flagowym, więc oczywiste było, że technologie tam zastosowane będą najnowsze i najświeższe. Tylko iPhone SE… kosztuje połowę ceny smartfona od Sony. Ponadto ma wejście na słuchawki i – o czym należy szczególnie pamiętać – iOS. Dla posiadaczy innych sprzętów tej firmy wybór może być tylko jeden. Dla całej reszty, cóż, w tym wypadku wszystko zależy od zasobności portfela i osobistych potrzeb.

Sony Xperia XZ2 Compact kontra iPhone SE – 5:3

iPhone SE vs Sony Xperia XZ2 Compact
4 (80%) 4 głosów

{{selectedInfo}}
+48
  • {{ error }}
Proszę zaznaczyć powyższe zgody
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.