Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jakie są najważniejsze informacje o iOS w 2021 roku? Producent oferuje nam setki nowoczesnych rozwiązań, ale które z nich okażą się strzałem w dziesiątkę? Przedstawiamy praktyczny poradnik po jednym z najbardziej niezawodnych i prestiżowych oprogramowań świata! Wielu użytkowników twierdzi, że iOS to najlepszy system, na którym kiedykolwiek pracowali. Inni natomiast uważają sprzęt Apple‘a za skomplikowany i mało intuicyjny. Prawda widnieje zazwyczaj pomiędzy tą skalą i w głównej mierze zależy od preferencji konkretnych użytkowników.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Najważniejszych informacji o oprogramowaniu iOS
 • Jak dobre są zabezpieczenia Apple?
 • Jak wygląda architektura systemu iOS?
 • Czy dane użytkowników są przechowywane przez spółkę Apple?
 • Czym wyróżnia się iOS spośród konkurencyjnych urządzeń?
 • Jakie są wady i zalety korzystania ze sprzętu iOS?
 • Dlaczego warto zdecydować się na urządzenia z oprogramowaniem iOS?

Spis treści:


Przedsiębiorstwo Apple istniejące od 1 kwietnia 1976 roku zostało założone przez Steve’a Woźniaka, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. 45 lat działalności spółki całkowicie odmieniło świat technologii, wprowadzając na rynek innowacyjne rozwiązania systemowe (iOS) oraz sprzętowe (np. MacBook, iMac, iPad, iPhone, Apple Watch, Air Pods).

Jeszcze kilka lat temu marka Apple była wyznacznikiem luksusu. Dziś jest podobnie, jednak znacznie więcej osób może sobie pozwolić na zakup iMac’a czy najnowszego iPhone’a ze względu na nieco bardziej sprzyjające ceny flagowych urządzeń (chociaż nadal wysokie w porównaniu do sprzętu z systemem Android czy Windows). Ale co musisz wiedzieć o systemie iOS?

iOS – doskonałe zabezpieczenia telefonów Apple

iPhone 13 oferty operatorów

Użytkując iPhone’a możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ gdy zgubisz telefon z systemem iOS, znalazca nie będzie mógł go w żaden sposób odblokować – poległy na tym nie tylko polskie służby, ale także FBI (np. podczas sprawy dot. Romana Giertycha).

Pamiętajmy, że zabezpieczenie oprogramowania stworzonego przez m.in. Steve’a Jobsa czy Steve’a Woźniaka nie ogranicza się tylko i wyłącznie do 6-cyfrowego kodu PIN. Dochodzi do tego również hasło, które może zawierać cyfry, litery oraz znaki specjalne. W konsekwencji szanse na to, że skradziony lub znaleziony iPhone zostanie przywrócony do „normalności”, wynoszą prawdopodobnie mniej niż 1%.

Zabezpieczenia Apple

Zabezpieczenia Apple są efektem podążania zupełnie inną ścieżką niż wybrała konkurencja (np. Facebook, Amazon, Google). Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ spółka od zawsze wyznacza odwrotne i często znacznie lepsze standardy, czego dowodem są dedykowane urządzenia stworzone pod specjalnie opracowany system iOS. Wyróżnia się on niezawodnym działaniem, a przede wszystkim troską o dane użytkowników.

Przykładowa oferta z najnowszym modelem iPhone 13:

Wyżej wymieniona konkurencja sprzedaje informacje o swoich „userach” dla reklamodawców, zarabiając na tym ogromne pieniądze. Firma z identyfikacją wizualną nadgryzionego jabłka pozwala natomiast tego uniknąć. Dla przykładu – Safari domyślnie blokuje wszystkie pliki cookies firm trzecich, co może zapobiec kontroli Twojego zachowania w Internecie.

Architektura systemu iOS

System iOS został opracowany na Unixie. To o wiele bezpieczniejsze „jądro” niż Linux, na którym bazuje Android. Unix cechuje się mniejszą popularnością od Linuxa, jednak jego obejście jest bardzo trudne.

Przechowywanie danych

Gdzie są przechowywane dane użytkowników Apple? Na pewno nie w ogólnej bazie danych. Spółka nie gromadzi informacji swoich klientów w wewnętrznych chmurach, lecz na ich urządzeniach, do których dostęp mają tylko osoby, które je aktualnie posiadają. Doskonałym przykładem jest bardzo głośna sprawa strzelców z San Bernardino w Kalifornii z 2015 roku. Sąd wówczas nakazał przedsiębiorstwu całkowite wyłączenie zabezpieczeń na iPhone’ach oskarżonych. Apple jednogłośnie odmówiło.

Jeśli telefon działa, możemy teoretycznie odgadnąć 6-cyfrowy PIN – przecież wystarczy „jedynie” milion prób, co zajmie maksymalnie kilkadziesiąt godzin ciągłej pracy. Teoretycznie tak jest. W praktyce pięć błędnych starań kończy się minutą oczekiwania. Natomiast w zależności od konfiguracji iPhone’a – kilkanaście nieprawidłowych haseł może skutkować wyczyszczeniem wszystkich danych na smartfonie.

iOS – kilkuletnie wsparcie systemowe

Apple to firma słynąca z nowoczesnych i niemal doskonałych rozwiązań. Dokładnie tak samo jest w przypadku wsparcia systemowego. Update’y pojawiają się od razu, gdy zostaną udostępnione przez kalifornijskich informatyków. To nie wszystko, bowiem posiadacze starszych modeli smartfonów mogą również liczyć na takie wsparcie (co jest rzadkością w przypadku Androida).

iOS – opieka serwisowa na najwyższym poziomie

Najlepsze aplikacje iOS

Procedury reklamacyjne w Apple są proste i przebiegają bardzo sprawnie. Jeśli usterka nie kwalifikuje się do uszkodzeń mechanicznych – urządzenie wystarczy zanieść do najbliższego punktu serwisowego. Proces naprawy trwa stosunkowo krótko, a reklamacja może zostać uwzględniona nawet bez dokumentu potwierdzającego zakup sprzętu.

Uszkodzenia mechaniczne natomiast wymagają wizyty u indywidualnych serwisantów. Jednak ze względu na wysokiej jakości zamienniki w atrakcyjnych cenach jest to opłacalny krok pozwalający przeżyć „drugie tyle” dla naszego urządzenia.

iOS – tylko flagowe urządzenia

iPhone 12

Apple to luksusowa marka oferująca tylko i wyłącznie flagowe urządzenia – salonowy sprzęt nie bez powodu kosztuje średnio 2-3 tys. zł. W porównaniu z budżetowymi telefonami lub tabletami bazującymi na systemie Android nie przedstawia się to najlepiej, jednak specyfikacja budżetowych modeli z popularnym robocikiem pozostawia wiele do życzenia.

Przykładowa oferta z najnowszym modelem iPhone 13:


iOS – błyskawiczna synchronizacja z urządzeniami Apple

Większość użytkowników Apple posiada również akcesoria tj. Air Pods czy Apple Watch. Dzięki doskonałej kompatybilności przy pomocy Apple ID – możesz zsynchronizować wszystkie posiadane urządzenia. W konsekwencji niezależnie od używanego sprzętu otrzymasz dostęp do tej samej bazy kontaktów czy wykonanych zdjęć.

iOS – niezwykle przejrzysty interfejs

Zwolennicy Androida twierdzą, że iOS wyróżnia się nieintuicyjnym i mało przejrzystym interfejsem. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, ponieważ iPhone’y czy iPad’y mają bardzo przemyślany układ ekranu głównego. Umożliwia to korzystanie ze smartfona bez większych problemów, nawet starszym osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z iOS-em.

Czym wyróżnia się iOS spośród konkurencyjnych urządzeń?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, iOS wyróżnia się doskonałym ekosystemem wspólnym dla każdego urządzenia firmy Apple. Dzięki temu tablety, telefony, komputery i laptopy z oprogramowaniem bazującym na Unixie powiązane ze sobą przy pomocy Apple ID mają wiele wspólnych elementów m.in.:

 • Apple Pay
 • Safari
 • iMessage
 • FaceTime
 • iCloud
 • Wallet
 • Google Maps

Według ekspertów z serwisu www.komorkomat.pl synchronizacja jest rozwiązaniem doskonałym. Jeśli chcesz zapłacić w sklepie przy użyciu karty dodanej do naszego wirtualnego portfela, wystarczy Ci Apple Watch. W podróży pociągiem natomiast możesz odpisać na wiadomość posługując się iPadem lub użyć FaceTime z iPhone’owymi ustawieniami.

Jakie są wady i zalety korzystania ze sprzętu iOS?

iPhone_12_Pro

Wady i zalety korzystania ze sprzętu iOS? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ceny urządzeń Apple – są stosunkowo wysokie w porównaniu do Androida czy Windowsa. Spółce, w której współwłaścicielami byli Steve Jobs, Steve Woźniak oraz Ronald Wayne nie można jednak zarzucić wysokiej jakości tworzonych rozwiązań, a przede wszystkim bezpieczeństwa dot. danych użytkowników oraz niezawodności produkowanego sprzętu. Poniżej przedstawiamy wady i zalety iOS!

iOS – zalety:

 • błyskawiczna i bezproblemowa integracja ze wszystkimi urządzeniami marki Apple
 • łatwy dostęp do ekskluzywnych aplikacji
 • brak zawirusowanych programów
 • profesjonalne wsparcie techniczne w przypadku awarii
 • sprawna likwidacja usterek za pomocą aktualizacji
 • regularne update’y
 • szybkie działanie nawet kilkuletnich urządzeń

iOS – wady:

 • wysoka cena urządzeń Apple
 • ograniczona dostępność urządzeń
 • okrojone możliwości rootowania sprzętu (nawet przy użyciu Jailbreak’a)
 • mniej darmowych aplikacji w App Store
 • pobierane programy muszą pochodzić z oficjalnego sklepu Apple

Zalety korzystania ze sprzętu iOS znacząco przewyższają wady tego rozwiązania. Jeśli nie musisz bazować na bardzo ograniczonym budżecie, to wybór sprzętu Apple będzie trafną decyzją. Szczególnie pod kątem niezawodności oraz bezpieczeństwa.

Najlepsze telefony iPhone 2022 ->

Dlaczego warto zdecydować się na urządzenia z oprogramowaniem iOS?

czerwony iPhone 12 red

Urządzenia z oprogramowaniem iOS, to jak już wcześniej wspomnieliśmy, wysoka jakość sprzętu, niezależnie od wyboru konkretnego modelu. Za wydajnością „idzie” również cena, jednak dla tak doskonałej optymalizacji warto zapłacić kilkaset złotych więcej za smartfon i 2-3 tysiące nadwyżki za komputer lub laptop z podobnymi parametrami (np. do Windowsa).

Porównując poszczególne informacje sprzętowe, pamiętaj, że niezwykle dopracowana optymalizacja urządzeń Apple pozwala zastosować 2-4 GB mniej (np. w telefonie), aby dorównać jakością do Samsunga z Androidem posiadającego znacznie więcej pamięci RAM.

iOS – wszystko, co musisz wiedzieć! Podsumowanie

System iOS, czyli oprogramowanie sprawujące kontrolę nad konkretnym systemem komputerowym bazujące na Mac OS X 10.5 oraz hybrydowym jądrze Darwin. Obecnie obsługuje kilkanaście modeli urządzeń produkowanych przez spółkę Apple. Klienci tej firmy cenią sobie przede wszystkim długi czas pracy bez konieczności ładowania, błyskawiczne i bezproblemowe parowanie z akcesoriami oraz niezawodne działanie.

Warto również wspomnieć o regularnych aktualizacjach iOS, które dostępne są nawet na starsze urządzenia. Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w modele Apple – będziesz zadowolony z niemal każdego aspektu. Większość osób nie wybiera iOS-a tylko i wyłącznie ze względu na stosunkowo wysoką cenę (porównywalny komputer z Windowsem można kupić średnio o 2-3 tysiące taniej niż iMac’a).

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów