Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

iMessage – co to jest?

avatar
wiadomości iMessage

Co to jest iMessage? Jeżeli zastanawiasz się, czy ma ono coś wspólnego z Applem, to masz rację! Telefon iPhone, iOS, iPad, iMessage – wszystko to pochodzi od amerykańskiego producenta. Nazwa aplikacji może też skojarzyć się z Messengerem. I to również jest dobry trop!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Co to jest iMessage?
  • Jak włączyć iMessage?
  • Jakie są różnice między iMessage a SMS?
  • Jakie są zalety wiadomości iMessage?

Co to jest iMessage?

iPhone 15 dynamiczna wyspa

Aplikacja iMessage to komunikator internetowy przeznaczony na urządzenia systemem iOS. Pozwala on na bezpłatne wysyłanie wiadomości tekstowych SMS na urządzeniach z iOS oraz OS.

Nie jest o tyle oddzielna apka, co bardziej wbudowana funkcja w aplikacji Wiadomości na telefonach Apple (iPhone). SMS-y wysyłane standardowo przez apkę Wiadomości różnią się od wiadomości iMessage kolorem dymków – SMS/MMS jest zielony, natomiast iMessage niebieski, typowy dla Apple’a. Kolor ten też symbolizuje zamknięty ekosystem iMessage, który służy do wymiany wiadomości tylko między użytkownikami pracującymi na urządzeniach firmy Apple.

Najlepsze aplikacje iOS

Oczywiście nie jest to przypadek – właśnie w tym celu został on zaprojektowany.

Czym się różni wiadomość iMessage od wiadomości SMS?

Jak działa iMessage i czym różni się od klasycznego SMS-a?

Wiadomości iMessage różnią się od wiadomości SMS nie tylko kolorem dymków. O ile zwykły SMS to wiadomość jedynie z treścią pisaną (zdjęcie lub inne multimedia to już format MMS), o tyle iMessage może przybrać zupełnie dowolną formę – nie tylko formę tekstu.

iMessage kontra Wiadomości SMS

W ten sposób możesz np. pomiędzy dwoma iPhone’ami (ale nie tylko – działa też np. na iPadzie, iPodzie Touch czy komputerze Mac/Macbook) wysyłać wiadomości tekstowe, zdjęcia czy filmy wideo w ramach iMessage. Wiadomości są wysyłane za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub klasycznej sieci komórkowej (GSM). iMessage różni od klasycznych SMS/MMS coś jeszcze – coś, co jest ich wielką przewagą.

Apple iOS 10

Chodzi o szyfrowanie wiadomości iMessage, czego nie ma zwykły SMS czy nawet multimedialny MMS. Jeżeli cenisz sobie bezpieczeństwo, a akurat jesteś użytkownikiem np. iPhone’a – czy innego sprzętu Apple – i wysyłasz wiadomości do innej osoby mającej urządzenie z systemem iOS/OS, nawet się nie zastanawiaj i użyj do tego celu właśnie iMessage!

Tym bardziej, że iMessage jest… całkowicie darmowy! Co prawda dziś mało kto nie ma w planie taryfowym od swojego operatora komórkowego nielimitowanych wiadomości SMS/MMS, ale w chwili powstania iMessage był czymś naprawdę innowacyjnym, a i dziś cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników iPhonów. iMessage działa pod warunkiem, że będziesz w zasięgu swojej sieci komórkowej lub Wi-Fi. To wszystko!

Można więc powiedzieć, że iMessage to „appleowski” standard nowoczesnej komunikacji SMS/MMS. Tylko jak włączyć iMessage? Jak tego dokonać i – w razie czego – przełączyć się z powrotem do klasycznej aplikacji Wiadomości?

Jak włączyć wiadomość iMessage?

To bardzo proste! Aby włączyć iMessage, należy wejść w Ustawienia iMessage, a następnie w aplikację Wiadomości i zaznaczyć odpowiednią opcję. W ten sam sposób możesz również je wyłączyć. Wysłany iMessage możesz też zmienić na zwykły SMS. Wystarczy, że przytrzymasz wysłaną wiadomość (poznasz ją po niebieskich dymkach czatu) i klikniesz opcję wyślij jako SMS z rozwiniętego menu.

Jak już wspomnieliśmy, aby wysłać wiadomości tekstowe iMessage należy być podłączony do sieci. Naturalnie odbiorca również musi być w zasięgu Wi-Fi lub swojej sieci komórkowej, aby wiadomość mogła do niego dotrzeć. Ten z kolei musi mieć jeszcze powiązany swój numer telefonu z kontem Apple ID.

iMessage – podsumowanie

nowy iPhone 2019 Play

Usługi iMessage różnią się od standardowych wiadomości SMS i MMS ich szyfrowaniem i większymi możliwościami. Poznasz je od razu po niebieskich dymkach. Nie muszą też mieć formę tekstu.

Nie jesteś ograniczony jedynie do tekstu pisanego (jak wiadomości SMS), możesz też wysłać znacznie większe zdjęcia czy filmy niż pozwalają na to multimedialne MMS-y. Pod tym względem iMessage bardziej przypomina współczesnego komunikatora internetowego jak Messenger czy WhatsApp. Możesz korzystać z tej funkcji za pomocą Apple ID.

Takiej funkcji nie znajdziesz na smartfonach z Androidem na pokładzie. Szyfrowane wiadomości iMessage to domena iPhone’a i innych urządzeń amerykańskiego Apple’a. SMS-y i MMS-y pójdą w odstawkę!

Najpopularniejsze telefony iPhone 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (8 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: