Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

iOS czy Android – co jest lepsze w 2024 roku? Porównanie obu systemów

avatar
11
iOS vs Android porównanie

iOS czy Android – co jest lepsze? Odpowiedź na to pytanie wymaga porównania obu systemów oraz analizy najważniejszych trendów panujących w 2024 roku. Poznaj 7 wad i zalet oprogramowania z logiem nadgryzionego jabłka oraz zielonego robocika! Przed podjęciem decyzji dot. konkretnego sprzętu warto dokładnie przeanalizować oba systemy operacyjne i wybrać opcję najbardziej dopasowaną do naszych osobistych preferencji.

iOS vs Android – na jakie 7 elementów zwrócić uwagę przy wyborze systemu operacyjnego?

Decyzja o wyborze systemu operacyjnego wiąże się z nieco innym działaniem, ale również koniecznością pracy na całkowicie odmiennych urządzeniach. W przypadku iOS jesteśmy zmuszeni do korzystania z iPhone, natomiast Android oferuje nam różnorodny sprzęt od najpopularniejszych producentów m.in. Samsung, Huawei lub Xiaomi.

Tak na marginesie – iOS został wydany 29 czerwca 2007 roku, a oprogramowanie Android 23 września 2008 r.

1. iOS czy Android – ceny urządzeń

najlepszy iPhone

Ceny nowych urządzeń Apple oscylują w granicach od 2000 do 4000 zł. Jest to dosyć sporą inwestycją w porównaniu do sprzętu z systemem Android, gdzie zadowalającej jakości smartfon spełniający wymagania większości użytkowników można otrzymać już za 1300-1500 zł.

Najpopularniejsze telefony z iOS 2024:

Najpopularniejsze telefony z Androidem 2024:

świetna sprzedaż Galaxy S23

2. iOS czy Android – niezawodność

Android czy iOS – który sprzęt nas nie zawiedzie? Odpowiedź brzmi: to zależy. Między innymi od parametrów danego urządzenia. Jeśli natomiast weźmiemy pod lupę dowolnego iPhone’a i Samsunga w cenie ok. 2500 zł nie dostrzeżemy żadnych różnic działaniu, ponieważ ich specyfikacja pozwala na komfortowe użytkowanie przez bardzo długi czas.

Przykładowy abonament z Samsung Galaxy S23 z Androidem:

Problemy rozpoczynają się w momencie zajmowania maksymalnej ilości pamięci, rootowania sprzętu czy nawet instalowania nieoficjalnych programów spoza sklepów App Store i Google Play. Nasze smartfony wówczas mogą się zacinać, wolniej włączać lub po prostu działać znacznie gorzej.

iOS logoJaka jest odpowiedź na pytanie dot. niezawodności Androida oraz iOS-a?  Niejednoznaczna, ponieważ zdania są podzielone (podobnie jak w batalii McDonald vs KFC). Jeśli natomiast mówimy o bezawaryjności, eksperci z serwisu www.komorkomat.pl stoją po stronie smartfonów z nadgryzionym jabłkiem. Wynika to z faktu, iż sprzęt Apple jest znacznie mniej podatny na wirusy, a w konsekwencji będzie działał płynnie zdecydowanie dłużej nawet u osób, które nie potrafią bezpiecznie korzystać ze smartfonów.

3. iOS czy Android – system operacyjny

Trzeci, a zarazem najważniejszy element, czyli system operacyjny, którego wybór jest uzależniony tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.

Niektórzy nie potrafią przyzwyczaić się do specyfiki smartfonów z oprogramowaniem iOS ze względu na brak strzałki cofania, słynnego „kółeczka”” minimalizującego aplikacje czy nawet „kwadracika” pokazującego wszystkie uruchomione programy.

Wszystko o iOS

Użytkownicy Androida natomiast nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania w świecie urządzeń Apple – uzasadniają to brakiem intuicyjnych rozwiązań, niezbyt ciekawym interfejsem lub utrudnioną synchronizacją z zewnętrznym sprzętem (np. przenoszenie plików z komputera na iPhone).

Niezależnie od wybranego urządzenia, modele z Androidem i iOS są w pełni kompatybilne z innymi sprzętami, jak PC czy Mac.

4. iOS czy Android – płynność pracy

Bez znaczenia na preferencje i opinie o telefonach Apple – nie można im zarzucić wolnego działania. Nowe smartfony iOS, bez znaczenia na cenę są doskonale zoptymalizowane i wydajne niczym flagowe urządzenia z Androidem. Wszystko to za sprawą znakomitej specyfikacji oraz indywidualnie opracowanego systemu zabezpieczonego przed wirusami.

Przykładowy abonament z iPhone 15 z iOS:

Warto wiedzieć: iPhone wyposażony w 8 GB RAM-u jest tak samo wydajny, jak urządzenie z Androidem posiadające 12 GB RAM-u. Wynika to z doskonale zoptymalizowanego systemu iOS. Praktycznie wszystkie iPhony to urządzenia z najwyższej półki.

5. iOS czy Android – popularność

Na popularność sprzętu z oprogramowaniem iOS oraz Android wpływają 3 główne czynniki – cena, dostępność oraz intuicyjność oferowanych rozwiązań. W Polsce najczęściej kupowanymi smartfonami są urządzenia z zielonym robocikiem – szacuje się, że na rynku smartfonów jest to aż 90% sprzedawanych urządzeń! Dlaczego? Producenci smartfonów (nie licząc Apple’a) stawiają na Androida!

Przykładowy abonament z Samsung Galaxy S23 Ultra z Androidem:

W innych Europejskich krajach proporcje zostały nieco bardziej wyrównane. Dla przykładu – w USA oraz Japonii urządzenia z systemem iOS wybiera ok. 70% konsumentów, natomiast w ujęciu globalnym pierwsze miejsce nadal zajmuje Android (85% użytkowników smartfonów).

6. iOS czy Android – dostępność aplikacji

Dostępność aplikacji? Android jest bezsprzecznym liderem w tym zestawieniu, ponieważ wyróżnia się niemal 3 milionami programów dostępnych w Google Play. Ku zdziwieniu przeciwników Apple – system iOS nie odstaje tak bardzo, jak mogłoby się wydawać, ponieważ ponad 2 miliony programów są do Twojej dyspozycji od zaraz.

Telefony z iOS

Warto jednak wspomnieć o aplikacjach na wyłączność, którymi może pochwalić się firma Apple (np. Safari lub FaceTime). App Store to również zbiór płatnych programów, które na Androidzie można zainstalować za darmo – przykładowo słynna gra Pou w cenie 8,99 zł (dane na rok 2021).

7. iOS czy Android – aktualizacje

Aktualizacje systemu operacyjnego Android odbywają się regularnie zazwyczaj przez pierwsze 3 lata po premierze. Później jesteśmy świadkami technologicznej loterii. Jeden flagowiec dostanie update, a drugi już nie. I tak w kółko (chyba że bierzemy pod uwagę telefony Google Pixel, jednak ich specyfikacja pozostawia czasem wiele do życzenia). Oprogramowanie iOS wypada w tej konkurencji zdecydowanie lepiej, ponieważ nawet posiadacze kilkuletnich iPhone’ów dostają możliwość aktualizacji do najnowszej wersji.

Obecnie najnowszymi wersjami obu platform są iOS 17, który zadebiutował z iPhonem 15 we wrześniu 2023 oraz Android 14, który zaczął się pojawiać na pierwszych smartfonach w IV kwartale 2023 roku.

Zabezpieczenie urządzeń iOS i Android – co wypada lepiej?

Powyżej omówiliśmy 7 najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego systemu operacyjnego. W tym akapicie poruszymy temat zabezpieczenia urządzeń iOS i Android – niezwykle ważny w 2021 roku ze względu na tysiące oszustów internetowych oraz tych, którzy działają w świecie rzeczywistym.

A. Zabezpieczenia systemu Android

Android wyróżnia się bardzo otwartym systemem, podatnym na różne modyfikacje. W związku z tym złamanie zabezpieczeń popularnego robocika nie jest zbyt problematyczne. Każdy, kto ma chociaż minimum wiedzy o smartfonach powinien z łatwością (lub nawet przy pomocy filmiku na YouTube) obejść większość zabezpieczeń Androida.

Android 13 Developer Preview

B. Zabezpieczenia systemu iOS

Zabezpieczenia systemu iOS owiane dziesiątkami mitów i legend. Są niezwykle skuteczne, jednak w momencie, gdy zapomnimy hasła do naszego Apple ID – bardzo problematyczne.

Złamanie zabezpieczeń na iPhone’a wymaga specjalistycznego oprogramowania i posiadania zaawansowanej wiedzy na temat tego systemu. Jest to możliwe, ale często nieopłacalne – dlatego wiele skradzionych smartfonów z logotypem nadgryzionego jabłka występuje na Allegro w bardzo atrakcyjnych cenach.

Przykładowy abonament z iPhone 15 Pro Max z iOS:

Warto również poruszyć temat najnowszych smartfonów Apple i obecnej sytuacji na świecie spowodowanej koronawirusem. Jeśli chcemy odblokować telefon w sklepie, mając założoną maseczkę, musimy każdorazowo wpisywać PIN, ponieważ Face ID wymaga pokazania całej twarzy.

C. Zabezpieczenia Androida czy iOS – co jest lepsze?

Bezsprzecznym zwycięzcą tego zestawienia jest system iOS. Można go odblokować pewnymi sposobami, nie znając hasła, aczkolwiek to bardzo problematyczne zadanie, z którym nie radzą sobie typowi złodzieje. Dowodem na to są dziesiątki aukcji ze skradzionymi iPhone’ami na Allegro, OLX czy innych popularnych portalach aukcyjnych.

Android vs iOS – które urządzenie można łatwiej sparować?

Które urządzenie można łatwiej sparować – iOS, a może Android? Odpowiedź na to pytanie nie wymaga nadmiernego precyzowania, ponieważ zwycięzcą tej konkurencji są wszystkie urządzenia firmy, w której współwłaścicielem był Steve Jobs.

Wynika to z obecności dedykowanego sprzętu tylko i wyłącznie na iPhone’y, iPady oraz komputery i laptopy Apple (np. Apple Watch, Air Pods). Dzięki temu zakupione gadżety można połączyć w kilka sekund i korzystać z nich każdego dnia bez możliwości przypadkowego rozłączenia.

Telefony z Androidem

Na Androidzie natomiast bywa różnie, ponieważ system potrafi samowolnie zapomnieć niektóre urządzenia, regularnie je rozłączać lub – co gorsza – w ogóle ich nie widzieć. Zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia ze sprzętem różnych producentów.

Android vs iOS – co sprawdzi się lepiej w grach wideo?

Można być fanem iOS-a i Androida, jednak bez znaczenia na posiadany sprzęt trzeba przyznać w tym momencie duży plus dla producentów Apple, którzy optymalizacją systemu przyciągają nawet największych producentów gier na smartfony.

Wszystko o Androidzie

Wynika to z prostego faktu – deweloperzy chcą przetestować swoją aplikację na różnorodnych modelach o nieco innych parametrach (najlepiej w 60 klatkach na sekundę). Apple to wszystko umożliwia, zaczynając od iPhone’a X, natomiast z Androidem bywa różnie. Otóż Huawei P30 Pro pozwala na rozgrywkę w 60 FPS, natomiast młodszy o niecałe pół roku Huawei Mate 20 Pro ogranicza nas już do 30 FPS w grze Fornite.

iOS vs Android – co lepsze? Podsumowanie

Na pytanie pt.: „Co jest lepsze – iOS czy system Android?” nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Przy wyborze warto jednak rozważyć kilka aspektów m.in. czy zależy nam na zwiększonym bezpieczeństwie, czy chociażby możliwości wprowadzania poszczególnych zmian w systemie za pomocą tzw. rootowania Androida.

Reasumując, jeśli zależy nam na niezawodności, bezproblemowym parowaniu urządzeń (np. Apple Watch) oraz regularnych aktualizacjach bez względu na wybór konkretnego modelu – powinniśmy zdecydować się na iPhone. W przypadku chęci pełnej integracji ze wszystkimi usługami Google, łatwiejszej modyfikacji oprogramowania oraz korzystania z darmowych, a zarazem zaawansowanych aplikacji – warto wybrać Androida.

Android – zalety:

 • pełna integracja ze wszystkimi usługami Google
 • możliwość wyboru różnorodnych urządzeń (np. Samsung, Huawei, Xiaomi)
 • dobrze zaopatrzony sklep Google Play
 • możliwość łatwej modyfikacji oprogramowania
 • więcej darmowych aplikacji

Android – wady:

 • brak możliwości aktualizacji starszych modeli
 • duże ryzyko ataków hackerów ze względu na luki w oprogramowaniu
 • nakładki tworzone przez twórców spowalniające urządzenia

iOS – zalety:

 • bezproblemowa integracja z urządzeniami Apple (np. Air Pods)
 • prosty interfejs
 • brak śmieciowych aplikacji
 • więcej profesjonalnych (płatnych) aplikacji (np. do edycji zdjęć)
 • regularne aktualizacje oprogramowania (nawet na starszych iPhone ‘ach)

iOS – wady:

 • wysoka cena urządzeń (podobne telefony z Androidem są o kilkaset złotych tańsze)
 • stosunkowo mały wybór sprzętu (w porównaniu do Androida)
 • mniej darmowych aplikacji w App Store

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
3.7/5 - (253 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytałem przeróżne artkuły porównujące Androida i iOS, ale nigdzie nie znalazłem informacji na temat dialera i dopiero sam musiałem kupić iPhone’a, aby się o tym przekonać. Otóż iOS ma najbardziej upośledzony dialer, jaki kiedykolwiek widziałem, a funkcja telefonu jest tutaj na poziomie Nokii 3310. W najbardziej pesymistycznych obawach nie sądziłem, że można w 2023r stworzyć coś tak absurdalnie beznadziejnego. Dla ludzi, którym zdarza się używać smartfonu jako telefonu – DRAMAT. Android jest tutaj DEKADY do przodu.
Fatalna jest też bardzo ograniczona możliwość ingerencji w klawiaturę. Próżno tu szukać Androidowego SwiftKey’a.
Funkcjonalność niestety mocno na tym cierpi.
Kolejnym minusem jest brak opcji „okno w oknie”, np. dla YouTube czy Google Maps.

Artykuły tego typu powinny bardziej brać pod uwagę takie różnice, bo dla użytkowników Androida pewne rozwiązania są oczywiste i nie przyjdzie im do głowy, że coś może po prostu nie działać.

Last edited 5 miesięcy temu by Adam

Z tego co widzę to tu w komentarzach same dziadki albo trolle piszą, które nawet najprostszych ustawień nie ogarniają. Sam od pół roku mam iphona, i jestem z niego bardzo zadowolony, nie doświadczyłem żadnych problemów, w tym takich o których piszecie. Wszystko śmiga elegancko, żadnych błędów, żadnych zawiech, żadnych problemów, system ultra prosty w użytkowaniu. Nie mogę tego samego powiedzieć o androidach które miałem przez ostatnie lata, zawiechy, przegrzewanie, błędy, mało aktualizacji systemu, problemy z połączeniem ze słuchawkami bezprzewodowymi czy z komputerem, pełno bloatware’u ostatniego Androida musiałem rootować, i wgrywać lineageos, bo miałem tego bloatware’u serdecznie dość. Ktoś tu pisał że android bezpieczny, jak się nie ściąga aplikacji spoza sklepu Google play, no ciekawe bo mam znajomych co sobie ściągnęli wirusy, a pobierali aplikacje jedynie ze sklepu play, i nie mieli roota, a dowodem na to jest to, że Google praktycznie co tydzień usuwa ze swojego sklepu masę aplikacji ze względu na złośliwe oprogramowanie, często są to aplikacje które miały już tysiące pobrań. Google nie weryfikuje aplikacji które wpuszcza do swojego sklepu. A Apple dokładnie weryfikuje każdą aplikacje. Ja już na Androida zdecydowanie nie wracam, android to jedynie marnowanie czasu i nerwów jak się coś psuje.

Wszystko jest super, pod warunkiem ze nie musisz czesto przenosic danych miedzy PC/Windows a iPhonem. Bo tu zaczynaja sie schody. Aplikacje do tego sluzace pomijaja czesc plikow, lub pokazuja bledy. Nie kazdy plik da sie przeniesc. Nie masz zadnego wgladu do pamieci masowej iPhona – w Androidzie podlaczas kablem i telefon dziala jak pendrive lub dysk zewnetrzny. w iPhone to jest katastrofa i jakies totalne retro. I narzeka na to kazdy. W ten sposob utrudniajac taki proces Apple wymusza placenie za chmure. A chmura jak to chmura – jak pada siec, nie masz i chmury.

Telefony Apple moge porownac do najbardziej podstawowego ograniczonego sztucznie urzadzanie ktore ma duzy potencjal, ale system blokuje te mozliwosci aby wymusic placenie :)
W Androidzie mozesz wszystko.

I właśnie dlatego używam do robienia zdjęć osobnego aparatu (kompakt z wymiennymi obiektywami) – kopiowanie z niego na kompa jest bezproblemowe czy to po kablu czy przez WI FI. A nie można z Iphona wysłać zdjęcia jako załączniki do wiadomości email? Odczyta się na kompie i zapisze.

ta, przez maila, kolejny śmietnik, kolejne utrudnienie

Ten Artykuł wychwala jedynie iPhony z systemem iOS oraz stawia iOS na pierwszym miejscu ale co do tego kolego to się mylisz:

”Na Androidzie natomiast bywa różnie, ponieważ system potrafi samowolnie zapomnieć niektóre urządzenia, regularnie je rozłączać lub – co gorsza – w ogóle ich nie widzieć. Zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia ze sprzętem różnych producentów.

Więc to nie prawda wszystko działa bez zarzutu , i nie tak jak piszesz, wsponiałeś tutaj o dziesiątkach skradzionych Iphonów , wystawianych na Allegro bądź na innych serwisach w przystępnych cenach , ciekawe dlaczego to pytanie odwieczne, zakupiłem niedawno iPhona 14 pro i już żałuje wyboru , dlaczego ?
Bo jest ograniczony np. posiada bluetooth które jest bezużyteczne i nie można przesłać sobie między smartfona mi plików i nadaje się do niczego prócz sparowania, do tego jeszcze problemy z dodaniem karty płatniczej do portfela ją dodasz ale nie można jej potwierdzić np. w aplikacji banku , do tego jeżeli chce się dokonać jakiegoś zakupu jest wymagana informacja o płatności i trzeba spisać dane z karty oraz dodać kod cvv z czego gdy to akceptujesz, tu pojawia się niespodzianka malutki komunikat „płatność nie jest obsługiwana w tym sklepie” totalnie żałosne żałuje zakupu tego telefonu i po dwóch tygodniach od zakupu już z niego nie korzystam ponieważ nie chce się doszukiwać lub rozczarować innymi wadami , ale liczę że uda mi się go sprzedać przynajmniej za 4 koła bo kosztował mnie 6 tysi i nie wspomnę tu o tym że kosztowały mnie silikon szkło słuchawki oraz wtyczka więc wydałem dosyć sporo więc i tak będe w plecy, jeżeli chodzi o telefon za drogi i nie opłaca się go zakupywać w tej cenie , ponieważ np przy zakupie jest wybrakowany brak zasilacza od ładowarki sam kabel USB mimo że w tej cenie powinno się mieć cały komplet i dodatkowo coś nad to, szczerze nie polecam jak już opłaci się odkupić takiego iPhona od kogoś najlepiej z całym nowym kompletem i innymi akcesoriami od osoby prywatnej, pozdro.

No i nie obędzie się bez mojej opinii. Od lat dokładałem się swoją pracą do powstawania wielu ciekawych i udanych edycji androida od wersji 6.0 do obecnej 13. Widziałem i znam chyba wszystkie możliwe problemy czy błędy, które zawsze są poprawiane i sprawdzane i jak wiadomo zawsze coś będzie nie tak. Osobiście jestem użytkownikiem IPhone 14 pro max. To mój pierwszy IPhone mimo, że posiadam kilkadziesiąt topowych androidów praktycznie każdej marki, które były mi potrzebne do pracy. Nigdy w życiu nie miałem tak głupich problemów z żadnym z nich jak z IPhone… 14 pro max nawet nie potrafi obsłużyć konta pocztowego WP przy użyciu Gmaila. Brak powiadomień, synchronizacji i dźwięku. 3/4 powiadomień z innych aplikacji nie ma wcale dźwięku tylko pojawiają się pocichu w tle. Jeśli już nawet nieliczne apki są 2 stanie sygnalizować powiadomienie dźwiękiem to jest on tak cichy i nie słyszalny, że nigdy nie jestem w stanie być na bieżąco. Jedyny znośny i słyszalny dźwięk to ton połączenia telefonicznego i żaden inny. W internecie jest bardzo dużo opisów tego typu problemów już od modelu 6s, ale wyznawcy Apple kryją takie rzeczy i osoba nie mająca pojęcia zawsze usłyszy, że to najlepsze telefony. No nie! Nigdy więcej nie kupię żadnego i cieszę się, że swoją pracą na rzecz androida mogę się tylko umocnić w tym co robię i cieszyć, że mam więcej rozumu i skilla od Apple. Żałosne problemy na poziomie androida 6.0 mającego pewnie z 8 lat…

Tymczasem też samsung:

Łatki zabezpieczeń, do 4 lat, a modele od 2022r (niezależnie od półki) będą dostawać aż 4 aktualizacje Androida, i 5 lat poprawek zabezpieczeń

Mój stary galaxy J7 2017 dostał w 2021r aktualizację zabezpieczeń z 1 marca 2021r

Duże ryzyko ataku na Androida? Ryzyko jest naprawdę minimalne, należałoby tylko powiedzieć „niskie, ale większe niż ios”.

Jak się nie będzie na androidzie pobierać jakiś dziwnych apek spoza Google Play itp. To ryzyko ataku będzie nikłe :). Ja od 2013r posiadam tylko androida, i żadnego ataku nie doświadczyłem

„Oprogramowanie Android – wady:
brak możliwości aktualizacji starszych modeli”
Nieprawda, istnieją fora i oficjalnie wydane wersje systemu nawet dla „staroci” z androidem, np LineageOS, jednak taką aktualizację należy przeprowadzić samemu ręcznie lub w serwisie.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: