Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

iOS czy Android – co jest lepsze w 2023 roku? Porównanie obu systemów

avatar
4
iOS vs Android porównanie

iOS czy Android – co jest lepsze? Odpowiedź na to pytanie wymaga porównania obu systemów oraz analizy najważniejszych trendów panujących w 2023 roku. Poznaj 7 wad i zalet oprogramowania z logiem nadgryzionego jabłka oraz zielonego robocika! Przed podjęciem decyzji dot. konkretnego sprzętu warto dokładnie przeanalizować oba rozwiązania i wybrać opcję najbardziej dopasowaną do naszych osobistych preferencji.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na jakie 7 elementów zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego systemu operacyjnego?
 • Co jest lepiej zabezpieczone? – urządzenia iOS czy Android?
 • Które urządzenie można łatwiej sparować? – iOS czy Android?
 • Co sprawdzi się lepiej w grach wideo? – iOS czy Android?
 • Jakie są zalety i wady Android oraz iOS?
 • Co jest lepsze? Android czy iOS?

Według Wikipedii system operacyjny iOS został wydany 29 czerwca 2007 roku, a oprogramowanie Android 23 września 2008 r. – czyli prawie półtorej dekady temu! Od tej pory toczy się zawzięta walka pomiędzy użytkownikami Apple oraz sławnego robocika. Tylko jaki jest ostateczny zwycięzca tej batalii – iOS czy Android? W dzisiejszym artykule skrupulatnie porównamy oba systemy, przedstawimy ich wady i zalety, a także najważniejsze informacje ułatwiające wybór konkretnego sprzętu w 2023 r. Zaczynajmy!

iOS czy Android – na jakie 7 elementów zwrócić uwagę przy wyborze systemu operacyjnego?

Decyzja o wyborze systemu operacyjnego wiąże się z nieco innym działaniem, ale również koniecznością pracy na całkowicie odmiennych urządzeniach. W przypadku iOS jesteśmy zmuszeni do korzystania z iPhone, natomiast Android oferuje nam różnorodny sprzęt od najpopularniejszych producentów m.in. Samsung, Huawei lub Xiaomi.

1. iOS czy Android – ceny urządzeń

Ceny nowych urządzeń Apple oscylują w granicach od 2000 do 4000 zł. Jest to dosyć sporą inwestycją w porównaniu do sprzętu z systemem Android, gdzie zadowalającej jakości smartfon spełniający wymagania większości użytkowników można otrzymać już za 1300-1500 zł.

Najpopularniesze telefony z iOS 2023:

Najpopularniesze telefony z Androidem 2023:

2. iOS czy Android – niezawodność

Android czy iOS – który sprzęt nas nie zawiedzie? Odpowiedź brzmi: to zależy. Między innymi od parametrów danego urządzenia. Jeśli natomiast weźmiemy pod lupę dowolnego iPhone’a i Samsunga w cenie ok. 2500 zł nie dostrzeżemy żadnych różnic działaniu, ponieważ ich specyfikacja pozwala na komfortowe użytkowanie przez bardzo długi czas.

Przykładowy abonament z Xiaomi 12 Pro z Androidem:

Problemy rozpoczynają się w momencie zajmowania maksymalnej ilości pamięci, rootowania sprzętu czy nawet instalowania nieoficjalnych programów spoza sklepów App Store i Google Play. Nasze smartfony wówczas mogą się zacinać, wolniej włączać lub po prostu działać znacznie gorzej.

iOS logoJaka jest odpowiedź na pytanie dot. niezawodności Androida oraz iOS-a?  Niejednoznaczna, ponieważ zdania są podzielone (podobnie jak w batalii McDonald vs KFC). Jeśli natomiast mówimy o bezawaryjności, eksperci z serwisu www.komorkomat.pl stoją po stronie smartfonów z logotypem nadgryzionego jabłka. Wynika to z faktu, iż sprzęt Apple jest znacznie mniej podatny na wirusy, a w konsekwencji będzie działał płynnie zdecydowanie dłużej nawet u osób, które nie potrafią bezpiecznie korzystać ze smartfonów.

3. iOS czy Android – system operacyjny

Trzeci, a zarazem najważniejszy element, czyli system operacyjny, którego wybór jest uzależniony tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.

Niektórzy nie potrafią przyzwyczaić się do specyfiki smartfonów z oprogramowaniem iOS ze względu na brak strzałki cofania, słynnego „kółeczka”” minimalizującego aplikacje czy nawet „kwadracika” pokazującego wszystkie uruchomione programy.

Wszystko o iOS

Użytkownicy Androida natomiast nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania w świecie urządzeń Apple – uzasadniają to brakiem intuicyjnych rozwiązań, niezbyt ciekawym interfejsem lub utrudnioną synchronizacją z zewnętrznym sprzętem (np. przenoszenie plików z komputera na iPhone).

4. iOS czy Android – płynność pracy

Bez znaczenia na preferencje i opinie o telefonach Apple – nie można im zarzucić wolnego działania. Nowe smartfony iOS, bez znaczenia na cenę są doskonale zoptymalizowane i wydajne niczym flagowe urządzenia z Androidem. Wszystko to za sprawą znakomitej specyfikacji oraz indywidualnie opracowanego systemu zabezpieczonego przed wirusami.

Przykładowy abonament z iPhone 13 z iOS:

Warto wiedzieć: iPhone wyposażony w 8 GB RAM-u jest tak samo wydajny, jak urządzenie z Androidem posiadające 12 GB RAM-u. Wynika to z doskonale zoptymalizowanego systemu iOS.

5. iOS czy Android – popularność

Na popularność sprzętu z oprogramowaniem iOS oraz Android wpływają 3 główne czynniki – cena, dostępność oraz intuicyjność oferowanych rozwiązań. W Polsce najczęściej kupowanymi smartfonami są urządzenia z zielonym robocikiem – szacuje się, że jest to aż 90% sprzedawanych telefonów!

Przykładowy abonament z Xiaomi 12 z Androidem:

W innych Europejskich krajach proporcje zostały nieco bardziej wyrównane. Dla przykładu – w USA oraz Japonii urządzenia z systemem iOS wybiera ok. 70% konsumentów, natomiast w ujęciu globalnym pierwsze miejsce nadal zajmuje Android (85% użytkowników smartfonów).

6. iOS czy Android – dostępność aplikacji

Dostępność aplikacji? Android jest bezsprzecznym liderem w tym zestawieniu, ponieważ wyróżnia się niemal 3 milionami programów dostępnych w Google Play. Ku zdziwieniu przeciwników Apple – system iOS nie odstaje tak bardzo, jak mogłoby się wydawać, ponieważ ponad 2 miliony programów są do Twojej dyspozycji od zaraz.

Telefony z iOS

Warto jednak wspomnieć o aplikacjach na wyłączność, którymi może pochwalić się firma Apple (np. Safari lub FaceTime). App Store to również zbiór płatnych programów, które na Androidzie można zainstalować za darmo – przykładowo słynna gra Pou w cenie 8,99 zł (dane na rok 2021).

7. iOS czy Android – aktualizacje

Telefony Android

Aktualizacje systemu Android odbywają się regularnie zazwyczaj przez pierwsze 3 lata po premierze. Później jesteśmy świadkami technologicznej loterii. Jeden flagowiec dostanie update, a drugi już nie. I tak w kółko (chyba że bierzemy pod uwagę telefony Google Pixel, jednak ich specyfikacja pozostawia czasem wiele do życzenia). Oprogramowanie iOS wypada w tej konkurencji zdecydowanie lepiej, ponieważ nawet posiadacze kilkuletnich iPhone’ów dostają możliwość aktualizacji do najnowszej wersji.

Obecnie najnowszymi wersjami obu platform są iOS 15, który zadebiutował z iPhonem 13 we wrześniu 2022 oraz Android 12, który zaczął się pojawiać na pierwszych smartfonach w grudniu 2022 roku.

Zabezpieczenie urządzeń iOS i Android – co wypada lepiej?

Powyżej omówiliśmy 7 najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego systemu operacyjnego. W tym akapicie poruszymy temat zabezpieczenia urządzeń iOS i Android – niezwykle ważny w 2021 roku ze względu na tysiące oszustów internetowych oraz tych, którzy działają w świecie rzeczywistym.

A. Zabezpieczenia systemu Android

Android wyróżnia się bardzo otwartym systemem, podatnym na różne modyfikacje. W związku z tym złamanie zabezpieczeń popularnego robocika nie jest zbyt problematyczne. Każdy, kto ma chociaż minimum wiedzy o smartfonach powinien z łatwością (lub nawet przy pomocy filmiku na YouTube) obejść większość zabezpieczeń Androida.

B. Zabezpieczenia systemu iOS

Zabezpieczenia systemu iOS owiane dziesiątkami mitów i legend. Są niezwykle skuteczne, jednak w momencie, gdy zapomnimy hasła do naszego Apple ID – bardzo problematyczne.

Złamanie zabezpieczeń na iPhone’a wymaga specjalistycznego oprogramowania i posiadania zaawansowanej wiedzy na temat tego systemu. Jest to możliwe, ale często nieopłacalne – dlatego wiele skradzionych smartfonów z logotypem nadgryzionego jabłka występuje na Allegro w bardzo atrakcyjnych cenach.

Przykładowy abonament z iPhone 13 Mini z iOS:

Warto również poruszyć temat najnowszych smartfonów Apple i obecnej sytuacji na świecie spowodowanej koronawirusem. Jeśli chcemy odblokować telefon w sklepie, mając założoną maseczkę, musimy każdorazowo wpisywać PIN, ponieważ Face ID wymaga pokazania całej twarzy.

C. Zabezpieczenia systemu Android czy iOS – co jest lepsze?

Bezsprzecznym zwycięzcą tego zestawienia jest system iOS. Można go odblokować pewnymi sposobami, nie znając hasła, aczkolwiek to bardzo problematyczne zadanie, z którym nie radzą sobie typowi złodzieje. Dowodem na to są dziesiątki aukcji ze skradzionymi iPhone’ami na Allegro, OLX czy innych popularnych portalach aukcyjnych.

Android vs iOS – które urządzenie można łatwiej sparować?

Jak zainstalować Android Auto?

Które urządzenie można łatwiej sparować – iOS czy Android? Odpowiedź na to pytanie nie wymaga nadmiernego precyzowania, ponieważ zwycięzcą tej konkurencji są wszystkie urządzenia firmy, w której współwłaścicielem był Steve Jobs.

Wynika to z obecności dedykowanego sprzętu tylko i wyłącznie na iPhone’y, iPady oraz komputery i laptopy Apple (np. Apple Watch, Air Pods). Dzięki temu zakupione gadżety można połączyć w kilka sekund i korzystać z nich każdego dnia bez możliwości przypadkowego rozłączenia.

Telefony z Androidem

Na Androidzie natomiast bywa różnie, ponieważ system potrafi samowolnie zapomnieć niektóre urządzenia, regularnie je rozłączać lub – co gorsza – w ogóle ich nie widzieć. Zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia ze sprzętem różnych producentów.

Android vs iOS – co sprawdzi się lepiej w grach wideo?

Można być fanem iOS-a i Androida, jednak bez znaczenia na posiadany sprzęt trzeba przyznać w tym momencie duży plus dla producentów Apple, którzy optymalizacją systemu przyciągają nawet największych producentów gier na smartfony.

Wszystko o Androidzie

Wynika to z prostego faktu – deweloperzy chcą przetestować swoją aplikację na różnorodnych modelach o nieco innych parametrach (najlepiej w 60 klatkach na sekundę). Apple to wszystko umożliwia, zaczynając od iPhone’a X, natomiast z Androidem bywa różnie. Otóż Huawei P30 Pro pozwala na rozgrywkę w 60 FPS, natomiast młodszy o niecałe pół roku Huawei Mate 20 Pro ogranicza nas już do 30 FPS w grze Fornite.

Android czy iOS? Porównujemy oba systemy! Zalety i wady

W dzisiejszym artykule porównaliśmy dwa najpopularniejsze systemy operacyjne, z których korzystają użytkownicy urządzeń mobilnych na całym świecie. W celu kompleksowego zamknięcia tego tematu warto również zestawić zalety i wady poszczególnych oprogramowań z uwagą na niezbędne detale. Zatem, co wybrać? – iOS czy Android?

Oprogramowanie Android – zalety:

 • pełna integracja ze wszystkimi usługami Google
 • możliwość wyboru różnorodnych urządzeń (np. Samsung, Huawei, Xiaomi)
 • dobrze zaopatrzony sklep Google Play
 • możliwość łatwej modyfikacji oprogramowania
 • więcej darmowych aplikacji

Oprogramowanie Android – wady:

 • brak możliwości aktualizacji starszych modeli
 • duże ryzyko ataków hackerów ze względu na luki w oprogramowaniu
 • nakładki tworzone przez twórców spowalniające urządzenia

Oprogramowanie iOS – zalety:

 • bezproblemowa integracja z urządzeniami Apple (np. Air Pods)
 • prosty interfejs
 • brak śmieciowych aplikacji
 • więcej profesjonalnych (płatnych) aplikacji (np. do edycji zdjęć)
 • regularne aktualizacje oprogramowania (nawet na starszych iPhone ‘ach)

Oprogramowanie iOS – wady:

 • wysoka cena urządzeń (podobne telefony z Androidem są o kilkaset złotych tańsze)
 • stosunkowo mały wybór sprzętu (w porównaniu do systemu Android)
 • mniej darmowych aplikacji w App Store

iOS czy Android – co lepsze? Podsumowanie

Na pytanie pt.: „Co jest lepsze – iOS czy Android?” nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Przy wyborze warto jednak rozważyć kilka aspektów m.in. czy zależy nam na zwiększonym bezpieczeństwie, czy chociażby możliwości wprowadzania poszczególnych zmian w systemie za pomocą tzw. rootowania Androida.

Reasumując, jeśli zależy nam na niezawodności, bezproblemowym parowaniu urządzeń (np. Apple Watch) oraz regularnych aktualizacjach bez względu na wybór konkretnego modelu – powinniśmy zdecydować się na iPhone. W przypadku chęci pełnej integracji ze wszystkimi usługami Google, łatwiejszej modyfikacji oprogramowania oraz korzystania z darmowych, a zarazem zaawansowanych aplikacji – warto wybrać Androida.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
RWXp

„Oprogramowanie Android – wady:
brak możliwości aktualizacji starszych modeli”
Nieprawda, istnieją fora i oficjalnie wydane wersje systemu nawet dla „staroci” z androidem, np LineageOS, jednak taką aktualizację należy przeprowadzić samemu ręcznie lub w serwisie.

Piotr

Duże ryzyko ataku na Androida? Ryzyko jest naprawdę minimalne, należałoby tylko powiedzieć „niskie, ale większe niż ios”.

Anonimowy

Jak się nie będzie na androidzie pobierać jakiś dziwnych apek spoza Google Play itp. To ryzyko ataku będzie nikłe :). Ja od 2013r posiadam tylko androida, i żadnego ataku nie doświadczyłem

Anonimowy

Tymczasem też samsung:

Łatki zabezpieczeń, do 4 lat, a modele od 2022r (niezależnie od półki) będą dostawać aż 4 aktualizacje Androida, i 5 lat poprawek zabezpieczeń

Mój stary galaxy J7 2017 dostał w 2021r aktualizację zabezpieczeń z 1 marca 2021r

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów