Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Internet dla seniora – jaki powinien być?

Internet dla osób starszych

Jak wybrać Internet dla seniora w 2023 roku? Jeśli chcesz by ktoś z twoich starszych bliskich korzystał z sieci, powinieneś szczególnie zadbać o to, aby połączenie było bezproblemowe i bezawaryjne. Pokazujemy krok po kroku, na co trzeba uważać, wybierając Internet dla osoby starszej.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022.


Walka z cyfrowym wykluczeniem cały czas trwa i choć z każdym rokiem jest coraz lepiej, cały czas jest jeszcze wiele do zrobienia. Badania przeprowadzone przez CBOS w 2019 roku wskazują, że zaledwie 26% osób po 65 roku życia korzysta z Internetu. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niewiele, to w ciągu dwóch lat wartość ta wzrosła o 3% (w 2014 było to zaledwie 23%) i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zatrzymać.

Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

O tym, jak ważne jest zaangażowanie seniorów do korzystania z Internetu, najdobitniej udowodniła pandemia koronawirusa. W czasie lockdownu najlepiej było widać, jak bardzo cyfrowe kompetencje są przydatne. Zakupy online, szybki dostęp do informacji i przede wszystkim łatwość komunikacji audio-wideo z bliskimi czy choćby lekarskie wizyty online – wszystko to jest niemożliwe bez dobrej znajomości obsługi urządzeń elektronicznych i Internetu. Choć z każdym rokiem liczba seniorów, którzy potrafią korzystać z sieci będzie rosła, to na młodszych – dzieciach, wnukach i w ogóle rodzinie – spoczywa odpowiedzialność za wprowadzenie do tego świata swoich starszych bliskich. Jednym z elementów, które są niezbędne, aby senior mógł komfortowo korzystać z sieci jest sprawnie działający Internet.

Internet dla seniora – jakie musi mieć cechy?

Internet musi przede wszystkim być „bezproblemowy” i prosty w obsłudze. Jasne jest, że nie ma się wpływu na to, czy nie zdarzy się awaria lub czy nie okaże się, że gdzieś po stronie użytkownika pojawi się błąd, ważne jednak, aby ten dało się szybko naprawić. Ważne więc jest, aby wybrać operatora, który po pierwszy cieszy się zaufaniem, ma sprawnie działającą infolinię i najlepiej serwisantów w danym regionie. Istotnym czynnikiem może być również łatwość w płaceniu za usługi. Najlepiej, aby kilka z nich było na jednym rachunku lub – jeśli decydujesz się pilnować opłat seniora – był do nich łatwy dostęp.

Najistotniejszym parametrem powinna być jednak szybkość sieci. Niepotrzebne będą zapewne najwyższe prędkości, ale stabilny światłowód może okazać się bardzo przydatny. Podobnie zresztą jak sieć 5G.

Internet dla seniora: stacjonarny

Orange Love

Oferta od pomarańczowego operatora będzie świetnie nadawała się dla seniorów. Nie tylko jest możliwość zainstalowania szybkiego łącza światłowodowego, ale również pozwala na połączenie w pakietach kilku istotnych usług. Na jednym rachunku będzie pojawiał się zarówno Internet, jak i telewizja, a dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na większy pakiet, to również telefon internetowy. Dostępne są trzy opcje: Mini, Standard i Extra. W ramach każdej z nich można wybrać odpowiadającą prędkość internetu, czyli 300 lub 600 Mb/s, a także 1 Gb/s.

Zobacz również: Telefony idealne na prezent – Dzień Babci i Dziadka w Orange

UPC

Sieć UPC w czasie pandemii wspierała seniorów za pomocą specjalnej infolinii, dzięki której osoby starsze mogły łatwo i szybko otrzymać pomoc związaną z usługami internetowymi. Specjaliście radzili, jak uzyskać pomoc na przykład przy dokonywaniu płatności internetowych. UPC również posiada możliwość zapisania kilku usług na jednym rachunku. Sieć udostępnia Internet, telefon i telewizję. Wszystkie oferty zawierając prawie 200 kanałów telewizyjnych i dostęp do sieci z prędkościami 500 Mb/s, 750 Mb/s, a także 1GB/s.

Vectra

W Vectrze użytkownik może skorzystać z kilku pakietów oferujących kanały telewizyjne i Internet. Prędkość sieci zaczyna się od 300 Mb/s, a w ofercie znajdziesz nawet 177 kanałów telewizyjnych. W najwyższych pakietach dostępne są również te sportowe. Dodatkowo użytkownik otrzyma dostęp do serwisu Netflix nawet na rok za darmo (do pakietu Standard).

Internet dla seniora: mobilny

Orange Flex Rodzina

Wielką zaletą usługi Orange Flex jest jej łatwość w obsłudze i prosta aplikacja. Dzięki niej, dodając kilka osób w rodzinie, możemy mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z internetowymi pakietami. Jedna osoba może zarządzać doładowaniami i przy okazji opłacać usługi innych osób, a także… dzielić się transferem. To powinno odciążyć seniora od dodatkowego myślenia o doładowaniach, płaceniu za kolejną usługę. W ofercie dostępne są najróżniejsze pakiety transferu, zaczynające się od 15 a kończące się na 100 GB. Istnieje też opcja bez Internetu, zawierająca jedynie łączność telefoniczną.

T-Mobile

Oferta różowego operatora to z jednej strony klasyczna oferta komórkowa, ale z drugiej okazja na to, aby zaopatrzyć seniora również w sprzęt. T-Mobile oferuje bowiem korzystne raty z oprocentowaniem 0%, a ponadto już na start podwaja Internet. Najtańsze oferty zaczynają się tu już od 20 złotych, a oferowane paczki (już po podwojeniu) od 40 GB do 100 GB.

Plus

Plus to w swojej ofercie, obok Internetu mobilnego i stacjonarnego posiada również telewizję, a także ubezpieczenia i usługi energetyczne. Sprawia to, że wiele comiesięcznych opłat można zamknąć na jednym, szybkim rachunku, a przy okazji można zdobyć jeszcze kilka rabatów. Jeśli zaś chodzi o sam dostęp do sieci, to Plus ma bardzo szeroką ofertę pakietów, zaczynających się nawet od 120 GB i 25 złotych miesięcznie.

Internet dla seniora – na co trzeba szczególnie uważać?

Warto pamiętać, że dla seniora Internet może być zupełnie obcym i dość niegościnnym środowiskiem. Rzeczy, które dla codziennych użytkowników sieci są oczywiste, niekoniecznie takie będą dla osób starszych. Seniorów warto szczególnie uczulić na kwestie związane z płatnościami – pokazać, które drogi uiszczania opłat za usługi są bezpieczne oraz jak rozpoznawać potencjalnie niebezpieczne strony. To samo dotyczy również bezpieczeństwa danych. Bardzo istotne jest pokazanie, które dane są najbardziej wrażliwe oraz wyjaśnienie, na czym polegają oszustwa i wyłudzenia.

Każdego nowego użytkownika sieci trzeba też przeszkolić w rozpoznawaniu fałszywych profili i maili. To pierwsze dotyczy również mediów społecznościowych, gdzie pełno jest reklam i stron, które klickbaitami zachęcają do wejścia na podejrzane strony lub zakupów bezużytecznych, a czasem nieistniejących przedmiotów.

Ponadto należy zadbać o bezpieczeństwo sieci. Zabezpieczyć router, a także zainstalować seniorowi programy antywirusowe. Nie zapomnij też o aktualizacjach sprzętu, zwłaszcza tych, które poprawiają bezpieczeństwo sieci.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów