Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Internet dla seniora – jaki powinien być?

avatar
Internet dla starszej osoby

Jak wybrać Internet dla seniora w 2024 roku? Jeśli chcesz by ktoś z twoich starszych bliskich korzystał z sieci, powinieneś szczególnie zadbać o to, aby połączenie było bezproblemowe i bezawaryjne. Pokazujemy krok po kroku, na co trzeba uważać, wybierając Internet dla osoby starszej.

 

Internet dla osoby starszej – wstęp

Internet 5G w smartfonie bez limitu Plus

Walka z cyfrowym wykluczeniem cały czas trwa i choć z każdym rokiem jest coraz lepiej, cały czas jest jeszcze wiele do zrobienia. Badania przeprowadzone przez CBOS w 2019 roku wskazują, że zaledwie 26% osób po 65 roku życia korzysta z Internetu. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niewiele, to w ciągu dwóch lat wartość ta wzrosła o 3% (w 2014 było to zaledwie 23%) i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zatrzymać. Wystarczy przecież komputer lub smartfon i dostęp do sieci.

Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie w sieci www! Działania współczesnych oszustów internetowych tylko przybierają na silę, niemniej szkoda byłoby nie poznać choć w minimalnym stopniu (a najlepiej w pełni poznać) jego możliwości i horyzonty.

Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

O tym, jak ważne jest zaangażowanie seniorów do korzystania z Internetu, najdobitniej udowodniła pandemia koronawirusa. W czasie lockdownu najlepiej było widać, jak bardzo cyfrowe kompetencje są przydatne. Zakupy online, a więc w Internecie bez wychodzenia z domu, szybki dostęp do informacji czy rozrywki i przede wszystkim łatwość komunikacji audio-wideo z bliskimi czy nawet sprawy medyczne, jak choćby lekarskie wizyty online, załatwić większość spraw urzędowych itd. – wszystko to jest niemożliwe bez dobrej znajomości obsługi urządzeń elektronicznych i Internetu.

Choć z każdym rokiem liczba seniorów, którzy potrafią korzystać z sieci będzie rosła, to na młodszych – dzieciach, wnukach i w ogóle rodzinie – spoczywa odpowiedzialność za wprowadzenie do tego świata swoich starszych bliskich. Jedno jest pewne: dzisiejszy senior częściej aktywnie korzysta Internetu (szukanie wiadomości, odwiedzanie portalu społecznościowego czy inne dotąd dla niego nieznane możliwości sieci www). Aby było to możliwe, potrzebuje stabilnego łącza internetowego.

Internet dla starszych osób – jakie musi mieć cechy?

Telefon za 1 zł Lajt Mobile

Internet musi przede wszystkim być „bezproblemowy” i prosty w obsłudze. Jasne jest, że nie ma się wpływu na to, czy nie zdarzy się awaria lub czy nie okaże się, że gdzieś po stronie użytkownika pojawi się błąd, ważne jednak, aby ten dało się szybko naprawić. Ważna jest też jak najniższa cena.

Ważne więc jest, aby wybrać operatora, który po pierwszy cieszy się zaufaniem, ma sprawnie działającą infolinię i najlepiej serwisantów w danym regionie. Istotnym czynnikiem może być również łatwość w płaceniu za usługi. Najlepiej, aby kilka z nich było na jednym rachunku lub – jeśli decydujesz się pilnować opłat seniora – był do nich łatwy dostęp.

Raport SpeedTest.pl

Najistotniejszym parametrem powinna być jednak szybkość sieci. Niepotrzebne będą zapewne najwyższe prędkości, ale stabilny światłowód może okazać się bardzo przydatny. Podobnie zresztą jak sieć 5G.

Zobacz i przekonaj się sam – przygotowaliśmy zestawienie najlepszych ofert!

Internet dla seniora: stacjonarny

Zacznijmy od klasycznego łącza internetowego, a więc na kabel. Dzięki niemu każdy jest w stanie wykorzystać możliwości współczesnego Internetu, jakim jest światłowód.

Orange Love

Orange LOVE promocja

Oferta od pomarańczowego operatora będzie świetnie nadawała się dla seniorów. Nie tylko jest możliwość zainstalowania szybkiego łącza światłowodowego, ale również pozwala na połączenie w pakietach kilku istotnych usług. Na jednym rachunku będzie pojawiał się zarówno Internet, jak i telewizja, a dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na większy pakiet, to również telefon internetowy.

Dostępne są trzy opcje: Mini, Standard i Extra. W ramach każdej z nich można wybrać odpowiadającą prędkość Internetu, czyli 300 (najniższa cena u tego operatora) lub 600 Mb/s, a także Internet do 1 Gb/s.

UPC

UPC promocja MEGA PAKA

Sieć UPC w czasie pandemii wspierała seniorów za pomocą specjalnej infolinii, dzięki której osoby starsze mogły łatwo i szybko otrzymać pomoc związaną z usługami internetowymi. Specjaliście radzili, jak uzyskać pomoc na przykład przy dokonywaniu płatności internetowych. UPC również posiada możliwość zapisania kilku usług na jednym rachunku. Sieć udostępnia Internet, telefon i telewizję.

Wszystkie oferty zawierając prawie 200 kanałów telewizyjnych i dostęp do sieci z prędkościami 500 Mb/s, (najniższa cena w UPC) 750 Mb/s, a także 1 GB/s.

Vectra

Vectra Internet 1/2 Gb/s promocja

W Vectrze użytkownik może skorzystać z kilku pakietów oferujących kanały telewizyjne i Internet. Prędkość sieci zaczyna się od 300 Mb/s, a w ofercie znajdziesz nawet 177 kanałów telewizyjnych. W najwyższych pakietach dostępne są również te sportowe. Dodatkowo użytkownik otrzyma dostęp do serwisu Netflix nawet na rok za darmo (do pakietu Standard). Dobra oferta (zwłaszcza z TV) dla każdego seniora umożliwiająca swobodne surfowanie po sieci, sprawdzanie pogody i inne podstawowe informacje.

Internet dla seniora: mobilny

A jak prezentuje się Internet mobilny dla seniora, także dla tego, który częściej aktywnie korzysta Internetu?

Orange Flex Rodzina

Sklep Orange Flex

Wielką zaletą usługi Orange Flex (powyżej oferta głosowa na subskrypcję) jest jej łatwość w obsłudze i prosta aplikacja. Dzięki niej, dodając kilka osób w rodzinie, możemy mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z internetowymi pakietami. Jedna osoba może zarządzać doładowaniami i przy okazji opłacać usługi innych osób, a także… dzielić się transferem. To powinno odciążyć seniora od dodatkowego myślenia o doładowaniach, płaceniu za kolejną usługę.

W ofercie dostępne są najróżniejsze pakiety transferu, zaczynające się od 15 a kończące się na 100 GB. Istnieje też opcja bez Internetu, zawierająca jedynie łączność telefoniczną.

T-Mobile

T-Mobile Internet bez limitu GB

Oferta różowego operatora to z jednej strony klasyczna oferta komórkowa, ale z drugiej okazja na to, aby zaopatrzyć seniora również w sprzęt. T-Mobile oferuje bowiem Internet i korzystne raty z oprocentowaniem 0%, a ponadto już na start podwaja Internet. Najtańsze oferty zaczynają się tu już od 20 złotych, a oferowane paczki (już po podwojeniu) od 40 GB do 100 GB. Dobra oferta dla każdego seniora.

Plus

Plus internet mobilny

Plus to w swojej ofercie, obok Internetu mobilnego i stacjonarnego posiada również telewizję, a także ubezpieczenia i usługi energetyczne. Sprawia to, że wiele comiesięcznych opłat można zamknąć na jednym, szybkim rachunku, a przy okazji można zdobyć jeszcze kilka rabatów. Jeśli zaś chodzi o sam dostęp do sieci, to Plus ma bardzo szeroką ofertę pakietów, zaczynających się nawet od 100 GB i 49 złotych miesięcznie.

Internet dla seniora – na co trzeba szczególnie uważać?

Warto pamiętać, że dla seniora Internet może być zupełnie obcym i dość niegościnnym środowiskiem. Korzystanie z zasobów sieci www, które dla codziennych użytkowników sieci są oczywiste, niekoniecznie takie będą dla osób starszych. Seniorów warto szczególnie uczulić na kwestie związane z płatnościami – pokazać, które drogi uiszczania opłat za usługi są bezpieczne oraz jak rozpoznawać potencjalnie niebezpieczne strony. Niestety seniorzy są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo w Internecie. Ważne, żeby korzystać z zasobów sieci ograniczając wszelkie ryzyko, a więc użytkować go w sposób bezpieczny.

To samo dotyczy również bezpieczeństwa danych. Bardzo istotne jest pokazanie, które dane są najbardziej wrażliwe oraz wyjaśnienie, na czym polegają oszustwa i wyłudzenia w Internecie.

Każdego nowego użytkownika sieci trzeba też przeszkolić w rozpoznawaniu fałszywych profili i maili czy innego rodzaju konta. To pierwsze dotyczy również mediów społecznościowych, gdzie pełno jest reklam i stron, które klickbaitami zachęcają do wejścia na podejrzane strony lub zakupów bezużytecznych, a czasem nieistniejących przedmiotów.

Ponadto należy zadbać o bezpieczeństwo sieci – uwaga na działania współczesnych oszustów internetowych! Zabezpieczyć router, a także zainstalować seniorowi programy antywirusowe. Nie zapomnij też o aktualizacjach sprzętu, zwłaszcza tych, które poprawiają bezpieczeństwo sieci.

Niemniej jednak warto! Każdy ma prawo wykorzystać możliwości współczesnego Internetu! W ten sposób można przecież załatwić większość spraw urzędowych nie wychodząc z domu, kupić produkty spożywcze i inne online czy używać go do podstawowych czynności, jak szukanie wiadomości online, wchodzenie do portalu społecznościowego (Facebook, Messenger itp.), sprawdzanie aktualnej prognozy pogody i wiele innych!

Najpopularniejsze laptopy w 2024 roku:

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (9 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Pasjonat technologii mobilnych i wszelkiego rodzaju gadżetów. W Komórkomacie odpowiedzialny za dział Poradniki i Recenzje.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: