
Gdy kupujesz nowy smartfon, przede wszystkim zwracasz uwagę na jego parametry techniczne, wygląd, funkcjonalność. Jednak nieodzownym elementem zakupu nowego urządzenia jest gwarancja na telefon. To dzięki gwarancji telefonu zazwyczaj unikniesz kłopotliwych kosztów naprawy i szukania serwisu producenta w razie awarii urządzenia. Ale na co zwrócić uwagę? Co obejmuje gwarancja? Jak długo trwa?
- 1. Co to jest gwarancja na telefon?
- 2. Co obejmuje gwarancja telefonu?
- 3. Ile trwa gwarancja na telefon?
- 4. Czego nie obejmuje gwarancja na telefon?
- 5. Rozszerzenie gwarancji
- 6. Gwarancja na telefon a rękojmia – jakie różnice?
- 7. Czas trwania gwarancji może być kluczowy
- 8. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Co to jest gwarancja na telefon?
Na początku wyjaśnijmy czym tak naprawdę jest gwarancja telefonu? Samo to pojęcie przewija się dość często, natomiast zazwyczaj – dopóki sytuacja tego nie wymaga – nie zastanawiasz się, czym ona jest. Gwarancja telefonu to nic innego jak pisemne zobowiązanie producenta lub sprzedawcy, że urządzenie będzie prawidłowo funkcjonowało w określonym czasie.
Jeżeli w tym okresie telefon przestanie prawidłowo funkcjonować z przyczyn, za które odpowiada producent lub sprzedawca, zobowiązuje się on do naprawy gwarancyjnej towaru lub w razie braku takiej możliwości do wymiany urządzenia na nowe pozbawione wad.
Co obejmuje gwarancja telefonu?
No dobrze, ale co faktycznie daje gwarancja i co ona obejmuje? Przede wszystkim daje tak zwany „spokój”. Kupując nowy telefon masz pewność, że w przypadku wystąpienia wad fabrycznych producent będzie musiał zapewnić Ci przywrócenie lub wymianę urządzenia na takie, pozbawione tych wad. Producent lub sprzedawca bierze na siebie odpowiedzialność za proces przywrócenia do pełnej funkcjonalności.
Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy posiadasz drogi model telefonu i zależy Ci na czasie. Po prostu zwracasz się do producenta lub sprzedawcy, aby na podstawie gwarancji doprowadził Twój telefon do pełnej sprawności. Nie musisz w tym wypadku poświęcać czasu na szukanie serwisu naprawczego. Nie musisz także kalkulować kosztów, gdyż jeśli wada wynika z warunków gwarancji to producent naprawi go we własnym zakresie.
W ramach gwarancji otrzymujesz zapewnienie, że zostaną naprawione uszkodzenia wynikające z wad produktu. W jej ramach pokrywane są także koszty transportu, części, a także koszty pracy specjalistów.
Podsumowując, gwarancja na telefon obejmuje materiałowe i produkcyjne.
Ile trwa gwarancja na telefon?
Czas trwania gwarancji jest bardzo istotnym elementem. Od jego długości zależy „spokój Twojego ducha”, czyli po prostu masz mniej kłopotów. Jest to także jeden z najważniejszych kryteriów, na który warto zwrócić uwagę w przypadków warunków gwarancji. Standardowy czas trwania gwarancji w Europie i ogólnie w większości krajów wynosi 24 miesiące, czyli pełne dwa lata.
Jednakże zdarzają się pewne wyjątki. Niektórzy producenci oferują jedynie 12-miesięczną gwarancję. Najczęściej ma to miejsce, w momencie gdy kupujesz smartfona poza Europą i ściągasz go we własnym zakresie lub za pomocą popularnych portali sprzedażowych. Z drugiej jednak strony, zdarzają się producenci, którzy są w stanie we własnym zakresie wydłużyć gwarancję przykładowo do 36 miesięcy. Najczęściej dotyczy to modeli telefonów premium, ale nie tylko. Znaczenie ma również to, czy telefon jest zakupiony prywatnie czy też na działalność gospodarczą.
Warto również pamiętać, że odpowiedzialność sprzedawcy lub producenta biegnie od daty zakupu smartfona. Nie ma od tego wyjątków.
Czego nie obejmuje gwarancja na telefon?
Niestety są także sytuacje, w których o naprawę towaru w ramach gwarancji będzie trudno domagać się od producenta. W przypadku stwierdzenia wad i uszkodzeń mechanicznych spowodowanych przez użytkownika producent będzie mógł odrzucić warunki gwarancji lub domagać się opłaty za naprawę urządzenia. Gwarancja zazwyczaj nie będzie obejmowała wszelkich mechanicznych uszkodzeń wynikających z działania użytkownika. Generalnie wszelkie uszkodzenia mechaniczne zazwyczaj nie podlegają gwarancji.
Standardowa gwarancja nie będzie również obejmowała naturalnego zużycia baterii. Tutaj najczęściej sam producent będzie podejmował decyzję, czy zużycie ogniwa mieści się w założonych parametrach, np. Apple zaleca wymianę baterii przy jej żywotności <80%. Tutaj dochodzenie roszczeń może być nieco utrudnione, choć często producenci w ramach dobrej współpracy z użytkownikiem mogą wymienić baterię w ramach gwarancji.
Pamiętaj również, że w przypadku nieautoryzowanej ingerencji rozpatrzenie reklamacji może okazać się negatywne. Sytuacja ta ma miejsce, gdy smartfon był naprawiany przez serwis lub serwisanta nie mającego autoryzacji. Również w przypadku wgrania nieoficjalnego oprogramowania producent może odmówić naprawy.
Podsumowując, gwarancja na telefon nie obejmuje:
- Uszkodzenia wynikające z użytkowania (upadki, zarysowania, innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne itp.).
- Standardowe zużycie poszczególnych podzespołów, np. baterii.
- Nieautoryzowane działanie (modyfikacja softu, rozkręcanie obudowy itp.).
Rozszerzenie gwarancji
Niektórzy producenci, a przede wszystkim sprzedawcy oferują rozszerzenie gwarancji za dodatkową opłatą. Zazwyczaj obejmuje ono wydłużenie okresu odpowiedzialności producenta na klasycznych warunkach. W takim wypadku rozszerzenie gwarancji może dać Ci spokój na kolejny rok, dwa, a czasem nawet trzy lata (bardzo często spotykane w przypadku sprzętu RTV i AGD). Ma to szczególne znaczenie w przypadku wad fabrycznych, które ujawniają się po dłuższym czasie użytkowania.
Rozszerzenie gwarancji może również zawierać elementy, które nie obejmuje standardowa gwarancja producenta. Dobrym przykładem są uszkodzenia mechaniczne smartfona takie jak chociażby pęknięcia ekranu. Najczęściej takie rozszerzenie jest realizowane przez dodatkowe ubezpieczenie, które gwarantuje, że nawet w przypadku stłuczenia ekranu procedury reklamacyjne będą w tym wypadku realizowane. Taką dodatkową ochronę warto rozpatrzyć, jeżeli często narażasz telefon na niebezpieczne sytuacje. Możliwość wykupienia takiego ubezpieczenia da Ci możliwość jego szybkiej naprawy.
Często firmy zewnętrzne realizują ubezpieczenie i oferują to, czego nie obejmuje gwarancja. Natomiast decyzja o tym, czy zdecydujesz się na takie rozszerzenie ochrony zależy tylko od indywidualnej decyzji i od tego, czy rzeczywiście Ci się to opłaca.
Gwarancja na telefon a rękojmia – jakie różnice?
Zarówno w przypadku gwarancji, jak i w przypadku rękojmi, możesz skorzystać z prawa do złożenia reklamacji na nieprawidłowo działający telefon. W tym drugim przypadku za niezgodność towaru z umową zawsze odpowiada sprzedawca na mocy prawa. W przypadku gwarancji za sprzedany telefon odpowiada producent, jeśli oczywiście udzieli takiej gwarancji. Rękojmia jako taka jest zawsze obowiązkowa. Natomiast gwarancja jest dobrowolna, chociaż jest na tyle powszechna, że jej niezaoferowanie na zakupiony produkt byłoby sporym negatywnym zaskoczeniem.
Rękojmia w przypadku takiego sprzętu jak smartfon zawsze obejmuje dwa lata. Natomiast tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, gwarancja może obejmować różny okres – w zależności od woli producenta i określony jest on w karcie gwarancyjnej.
Rękojmia przydatna jest przede wszystkim w sytuacji, gdy kupujesz telefon, którego przykładowo nie ma w polskiej oficjalnej dystrybucji. Wtedy właśnie jest ona dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek wystąpienia wad fabrycznych. Tutaj to po stronie sprzedawcy leży doprowadzenie w określonym czasie do pełnej funkcjonalności produktu, wymiana na nowy lub zwrot pieniędzy.
Czas trwania gwarancji może być kluczowy
Lepiej nie mieć okazji, aby skorzystać z gwarancji czy rękojmi, ale jeśli już będziesz zmuszony skorzystać z przysługującej Ci ochrony, wiedz że masz swoje prawa. Ich odzwierciedleniem jest właśnie okres gwarancji lub rękojmi w ramach których możesz dochodzić swoich praw z winy producenta.
Miłym dodatkiem do telefonu jest np. promocyjne rozszerzenie gwarancji na kolejny rok lub dwa. Niestety często zdarza się, że sprzęt elektroniczny najczęściej psuje się zaraz po zakończeniu gwarancji, a więc po 2 latach...
Co warto wiedzieć?
- Gwarancja telefonu a rękojmia to zupełnie inne zagadnienia.
- Zwykle gwarancja telefonu trwa standardowe 2 lata.
- Gwarancja telefonu (i nie tylko telefonu) nie działa wtedy, gdy sam doprowadzisz do uszkodzenia urządzenia i jest ograniczona do wad materiałowych/fabrycznych/produkcyjnych.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Możesz skorzystać z gwarancji lub rękojmi na telefon. Urządzenie zostanie naprawione oczywiście jeśli znajduje się w okresie gwarancyjnym.
Niestety nie. Są sytuacje, których gwarancja nie obejmuje. Takim przypadkiem będzie uszkodzenie mechaniczne, naturalne zużycie baterii lub uszkodzenie wywołane nieautoryzowaną modyfikacją urządzenia.
Nie, ochrona gwarancyjna od wad fabrycznych zależy od dobrej woli producenta. Ustawową ochronę gwarantuje rękojmia.