Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Częstotliwość odświeżania ekranu – co oznacza? Ile powinna wynosić w telefonie?

grafika firmy Asus przedstawiająca obraz smartfona wyświetlany w częstotliwości 120 Hz i 165 Hz

W ostatnich latach producenci smartfonów – ale nie tylko ich – stawiają na wyższą częstotliwość odświeżania ekranu. Co tak naprawdę oznacza ten termin i dla kogo może mieć szczególne znaczenie jej wyższa wartość? Czy warto zainwestować w smartfona z wyższą częstotliwością odświeżania obrazu?

Czym jest częstotliwość odświeżania? Wprowadzenie

Zacznijmy od podstaw. Częstotliwość (częstość) w fizyce oznacza liczbę występowania danego zjawiska w danych ramach czasowych. Jednostką częstotliwości w układzie SI jest herc [Hz]. W rezultacie 1 herc to 1 pełny cykl w czasie 1 sekundy.

Przekładając to na częstotliwość odświeżania ekranu (obrazu), 1 herc [Hz] to 1 cykl na sekundę, a więc 1 klatka na sekundę. Oczywiście tak niska wartość nie wchodzi w rachubę, a od lat standardem w smartfonach jest 60 Hz, a więc 60 klatek na sekundę. To całkiem sporo, choć – w porównaniu do wielu smartfonów najnowszych generacji – nie jest to wartość, którą można szczególnie się pochwalić.

Ile herców może wynosić podwyższona częstotliwość odświeżania obrazu w smartfonach?

Dla kogo ważna wyższa częstotliwość odświeżania ekranu?

Zatrzymajmy się wpierw na możliwych progach odświeżania obrazu. Jak już wiemy, podstawową w smartfonach jest 60 Hz, ale coraz więcej (i coraz tańsze) modeli smartfonów zapewnia wyższe częstotliwości odświeżania obrazu. Mogą one wynosić:

  • 60 Hz
  • 90 Hz
  • 120 Hz
  • 144 Hz
  • 165 Hz

Co ważne, jeżeli masz smartfona z ekranem 120 Hz, to w ustawieniach możesz zaznaczyć na stałe częstotliwość odświeżania na poziom 120 lub 60 Hz, ale możesz podejść do tematu bardziej elastycznie. W tym przypadku pozwalasz smartfonowi na automatyczną regulację częstotliwości odświeżania w zależności od potrzeb. A kiedy i dla kogo przyda się więcej herców?

Więcej herców to w końcu nic innego, jak więcej klatek na sekundę, a więc płynniejszy obraz. Jeżeli lubisz grać w gry mobilne online, to wyższa częstość odświeżania może dać Ci przewagę nad przeciwnikiem. Przy wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu wyświetlane animacje są znacznie płynniejsze, nie dziwi więc fakt, że stricte gamingowe smartfony mają odświeżanie na poziomie 144, a nawet 165 Hz!

Smartfony z wyższą częstotliwością odświeżania ekranu

Jakie smartfony warto kupić z wysoką częstotliwością odświeżania wyświetlanego obrazu, tj. wyższą wartością niż standardowe 60 Hz?

Ekran 90 Hz – Infinix Hot 30

grafika przedstawiająca telefon Infinix Hot 30

Płynniejszy obraz nie jest domeną najdroższych smartfonów, co udowadnia budżetowy Infinix Hot 30. To model z II kwartału 2023 roku działający na MediaTeku Helio G88 i mający 8/256 GB wbudowanej pamięci.

SPRAWDŹ oferty z innymi telefonami
PORÓWNAJ OFERTY

Jest tu też bardzo duży ekran HD+ 6,78″ z odświeżaniem 90 Hz. To panel dotykowy typu IPS TFT (LCD). Infinix Hot 30 ma też m.in. podwójny aparat fotograficzny, Androida 13, NFC, mocną baterię 5000 mAh 33 W, Dual SIM czy złącze słuchawkowe minijack 3,5 mm.

Ekran 120 Hz – Samsung Galaxy S23

zdjęcie przedstawiające telefon Samsung Galaxy S23

120 klatek w ciągu jednej sekundy jest wyświetlanych na przepięknym ekranie Dynamic AMOLED 2X 6,10″ w jakości Full HD+ Samsunga Galaxy S23. Co prawda na rynku jest już nowszy model, ale ten jest bardziej kompaktowy i sprawdzony w boju. Obraz jest wyświetlany płynnie, a emitowane kolory śliczne i żywe.

SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy S23
PORÓWNAJ OFERTY

Ten eksflagowiec z początku 2023 roku pracuje na bardzo mocnym Snapdragonie 8 Gen 2, 8 GB RAM-u i Androidzie 13. Naturalnie jest możliwość pobrania aktualizacji do nowszej wersji systemu. Na uwagę zasługuje także niesamowity potrójny aparat fotograficzny i jakość wykończenia. 120 Hz nie powinno powodować zmęczenie oczu.

Ekran 144 Hz – Motorola Edge 30 Ultra

grafika przedstawiająca telefon Motorola Edge 30 Ultra

Jeżeli szukasz smartfona do oglądania seriali/filmów, to przydałby Ci się nie tylko piękny, ale i większy ekran, a także o jeszcze wyższej częstotliwości odświeżania. Motorola Edge 30 Ultra jest w stanie obsłużyć aż 144 Hz, a więc 144 klatek w ciągu sekundy! To panel typu p-OLED 6,67″ FHD+.

SPRAWDŹ oferty z Motorola Edge 30 Ultra
PORÓWNAJ OFERTY

Ta Motka jest też świetna pod innymi względami; jest tu m.in. Snapdragon 8+ Gen 1, 8-12 GB RAM czy potrójny aparat z matrycą główną 200 Mpix! Producent nie zapomniał o dość mocnej baterii z szybkim ładowaniem 125 W, a także o bardzo atrakcyjnej wycenie urządzenia!

Ekran 165 Hz – Asus ROG Phone 8

zdjęcie przedstawiające telefon ROG Phone 8

ROG Phone 8 to nowy smartfon zaprojektowany specjalnie dla graczy komputerowych, a raczej mobilnych! W trakcie sekundy ekran wyświetla aż 165 klatek! W tym przypadku do czynienia mamy z ekranem LTPO AMOLED 6,78″ FHD+.

SPRAWDŹ oferty z innymi telefonami
PORÓWNAJ OFERTY

Niezwykle mocny procesor Snapdragon 8 Gen 3 z wydajnym chłodzeniem i do 16 GB pamięci RAM to idealne zestawienie do gamingu, ale ten Asus nada się do większości zastosowań. Duży wyświetlacz mający częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie aż 165 Hz będzie też idealny do oglądania filmów czy seriali, a fotki zrobisz naprawdę niezłym aparatem 50+32+13 Mpix. Poza tym jest tu niezwykle mocne ogniwo 5500 mAh z indukcją!

Częstotliwość odświeżania ekranu – podsumowanie

Podwyższona częstotliwość odświeżania obrazu nie jest obecna jedynie u smartfonów, bo wcześniej wyższe wartości klatek na sekundę były dostępne choćby w telewizorach. W przypadku telewizorów standardem jest odświeżanie ekranu na poziomie 50 Hz lub 60 Hz, podobnie jak częstotliwość odświeżania monitora wynosząca tak samo 50 Hz.

Częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie minimum 90 czy 120 Hz znacząco wpływa na jakość wyświetlanych animacji, które są płynniejsze. Płynność ruchu przyda się zwłaszcza u graczy, ale fani filmów i seriali również będą zadowoleni. Poza tym dochodzi tu jeszcze kwestia typowo zdrowotna – częstotliwość odświeżania ekranu poniżej 50 Hz może powodować bóle głowy i szybciej męczyć wzrok.

Warto wybrać smartfony z odświeżaniem >60 Hz! Im więcej herców, tym lepiej, choć niekoniecznie dla stanu baterii Twojego smartfona.

Najpopularniejsze telefony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Częstotliwość odświeżania obrazu to liczba klatek na sekundę. Jeżeli ekran dotykowy Twojego smartfona obsługuje 90 Hz, oznacza to, że wyświetla 90 klatek na sekundę.
Standardem jest 60 Hz, ale obecnie coraz więcej smartfonów, także tych tańszych, obsługuje wyższe wartości odświeżania obrazu. Na rynku spotkasz więc telefony z odświeżaniem 90, 120, 144 i 165 Hz.
Tak. Nie dość, że wyższa częstotliwość odświeżania obrazu gwarantuje płynniejszy obraz i animacje, co może mieć znaczenie w gamingu czy podczas oglądania filmów, to jeszcze może mieć zbawienny wpływ na oczy. Poza tym zawsze możesz zmienić częstotliwość np. ze 120 na 60 Hz w zależności od potrzeb.

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: