W ostatnich latach producenci smartfonów – ale nie tylko ich – stawiają na wyższą częstotliwość odświeżania ekranu. Co tak naprawdę oznacza ten termin i dla kogo może mieć szczególne znaczenie jej wyższa wartość? Czy warto zainwestować w smartfona z wyższą częstotliwością odświeżania obrazu?
- 1. Czym jest częstotliwość odświeżania? Wprowadzenie
- 2. Dla kogo ważna wyższa częstotliwość odświeżania ekranu?
- 3. Smartfony z wyższą częstotliwością odświeżania ekranu
- 3.1. Ekran 90 Hz – Infinix Hot 30
- 3.2. Ekran 120 Hz – Samsung Galaxy S23
- 3.3. Ekran 144 Hz – Motorola Edge 50 Ultra
- 3.4. Ekran 165 Hz – Asus ROG Phone 8
- 4. Częstotliwość odświeżania ekranu - podsumowanie
- 5. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Czym jest częstotliwość odświeżania? Wprowadzenie
Zacznijmy od podstaw. Częstotliwość (częstość) w fizyce oznacza liczbę występowania danego zjawiska w danych ramach czasowych. Jednostką częstotliwości w układzie SI jest herc [Hz]. W rezultacie 1 herc to 1 pełny cykl w czasie 1 sekundy.
Przekładając to na częstotliwość odświeżania ekranu (obrazu), 1 herc [Hz] to 1 cykl na sekundę, a więc 1 klatka na sekundę. Oczywiście tak niska wartość nie wchodzi w rachubę, a od lat standardem w smartfonach jest 60 Hz, a więc 60 klatek na sekundę. To całkiem sporo, choć – w porównaniu do wielu smartfonów najnowszych generacji – nie jest to wartość, którą można szczególnie się pochwalić.
Ile herców może wynosić podwyższona częstotliwość odświeżania obrazu w smartfonach?
Dla kogo ważna wyższa częstotliwość odświeżania ekranu?
Zatrzymajmy się wpierw na możliwych progach odświeżania obrazu. Jak już wiemy, podstawową w smartfonach jest 60 Hz, ale coraz więcej (i coraz tańsze) modeli smartfonów zapewnia wyższe częstotliwości odświeżania obrazu. Mogą one wynosić:
- 60 Hz,
- 90 Hz,
- 120 Hz,
- 144 Hz,
- 165 Hz.
Co ważne, jeżeli masz smartfona z ekranem 120 Hz, to w ustawieniach możesz zaznaczyć na stałe częstotliwość odświeżania na poziom 120 lub 60 Hz, ale możesz podejść do tematu bardziej elastycznie. W tym przypadku pozwalasz smartfonowi na automatyczną regulację częstotliwości odświeżania w zależności od potrzeb. A kiedy i dla kogo przyda się więcej herców?
Więcej herców to w końcu nic innego, jak więcej klatek na sekundę, a więc płynniejszy obraz. Jeżeli lubisz grać w gry mobilne online, to wyższa częstość odświeżania może dać Ci przewagę nad przeciwnikiem. Przy wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu wyświetlane animacje są znacznie płynniejsze, nie dziwi więc fakt, że stricte gamingowe smartfony mają odświeżanie na poziomie 144, a nawet 165 Hz!
Smartfony z wyższą częstotliwością odświeżania ekranu
Jakie smartfony warto kupić z wysoką częstotliwością odświeżania wyświetlanego obrazu, tj. wyższą wartością niż standardowe 60 Hz?
Ekran 90 Hz – Infinix Hot 30
Płynniejszy obraz nie jest domeną najdroższych smartfonów, co udowadnia budżetowy Infinix Hot 30. To model z II kwartału 2023 roku działający na MediaTeku Helio G88 i mający 8/256 GB wbudowanej pamięci.
Jest tu też bardzo duży ekran HD+ 6,78″ z odświeżaniem 90 Hz. To panel dotykowy typu IPS TFT (LCD). Infinix Hot 30 ma też m.in. podwójny aparat fotograficzny, Androida 13, NFC, mocną baterię 5000 mAh 33 W, Dual SIM czy złącze słuchawkowe minijack 3,5 mm.
Ekran 120 Hz – Samsung Galaxy S23
120 klatek w ciągu jednej sekundy jest wyświetlanych na przepięknym ekranie Dynamic AMOLED 2X 6,10″ w jakości Full HD+ Samsunga Galaxy S23. Co prawda na rynku jest już nowszy model, ale ten jest bardziej kompaktowy i sprawdzony w boju. Obraz jest wyświetlany płynnie, a emitowane kolory śliczne i żywe.
Ten eksflagowiec z początku 2023 roku pracuje na bardzo mocnym Snapdragonie 8 Gen 2, 8 GB RAM-u i Androidzie 13. Naturalnie jest możliwość pobrania aktualizacji do nowszej wersji systemu. Na uwagę zasługuje także niesamowity potrójny aparat fotograficzny i jakość wykończenia. 120 Hz nie powinno powodować zmęczenie oczu.
Ekran 144 Hz – Motorola Edge 50 Ultra
Jeżeli szukasz smartfona do oglądania seriali/filmów, to przydałby Ci się nie tylko piękny, ale i większy ekran, a także o jeszcze wyższej częstotliwości odświeżania. Motorola Edge 50 Ultra jest w stanie obsłużyć aż 144 Hz, a więc 144 klatek w ciągu sekundy! To panel typu p-OLED 6,70″ 1.5K.
Ta Motka jest też świetna pod innymi względami; jest tu m.in. Snapdragon 8s Gen 3, 12-16 GB RAM czy potrójny aparat 50+50+64 megapikseli. Producent nie zapomniał o dość mocnej baterii z szybkim ładowaniem 125 W, a także o dość atrakcyjnej wycenie urządzenia!
Ekran 165 Hz – Asus ROG Phone 8
ROG Phone 8 to nowy smartfon zaprojektowany specjalnie dla graczy komputerowych, a raczej mobilnych! W trakcie sekundy ekran wyświetla aż 165 klatek! W tym przypadku do czynienia mamy z ekranem LTPO AMOLED 6,78″ FHD+.
Niezwykle mocny procesor Snapdragon 8 Gen 3 z wydajnym chłodzeniem i do 16 GB pamięci RAM to idealne zestawienie do gamingu, ale ten Asus nada się do większości zastosowań. Duży wyświetlacz mający częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie aż 165 Hz będzie też idealny do oglądania filmów czy seriali, a fotki zrobisz naprawdę niezłym aparatem 50+32+13 Mpix. Poza tym jest tu niezwykle mocne ogniwo 5500 mAh z indukcją!
Częstotliwość odświeżania ekranu - podsumowanie
Podwyższona częstotliwość odświeżania obrazu nie jest obecna jedynie u smartfonów, bo wcześniej wyższe wartości klatek na sekundę były dostępne choćby w telewizorach. W przypadku telewizorów standardem jest odświeżanie ekranu na poziomie 50 Hz lub 60 Hz, podobnie jak częstotliwość odświeżania monitora wynosząca tak samo 50 Hz.
Częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie minimum 90 czy 120 Hz znacząco wpływa na jakość wyświetlanych animacji, które są płynniejsze. Płynność ruchu przyda się zwłaszcza u graczy, ale fani filmów i seriali również będą zadowoleni. Poza tym dochodzi tu jeszcze kwestia typowo zdrowotna - częstotliwość odświeżania ekranu poniżej 50 Hz może powodować bóle głowy i szybciej męczyć wzrok.
Warto wybrać smartfony z odświeżaniem >60 Hz! Im więcej herców, tym lepiej, choć niekoniecznie dla stanu baterii Twojego smartfona.