Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Internet 5G – czym jest i kto może z niego korzystać?

avatar
1
5G

5G to – najprościej ujmując – nowy standard komunikacji mobilnej. Do tej pory tak oznaczało się kolejne generacji sieci, na której pracują telefony komórkowe, czyli 1G, 2G i tak dalej. Odrobinę konfuzji może wprowadzać, że 4. odsłona tej mobilnej technologii najczęściej była stosowana wymiennie ze skrótem LTE (czyli po prostu Long Term Evolution). W każdym jednak przypadku chodzi o to samo, czyli oznaczenie, z jakim etapem rozwoju tego systemu komunikacji mamy do czynienia.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023.


Dlaczego Internet 5G jest taki wyjątkowy?

Rozróżnienie sieci jest o tyle istotne, że każda generacja przynosiła nowe możliwości. Na przykład:

  • 1G pozwalała jedynie na rozmowy
  • 2G pozwalała również na wysyłanie SMS-ów i korzystanie z Internetu z prędkością do 0,2 Mb/s

Plus promocja routerów 5G

Prawdziwy rozwój komunikacji mobilnej zaczął się jednak od następnej odsłony. 3G umożliwiała już korzystanie z transferu danych z prędkością nawet do 21 MB/s, co sprawiło, że mogła obsługiwać ówczesne smartfony i pozwolić na dotykowych wyświetlaczach pokazywać również multimedia. Z kolei 4G (LTE) to już prędkości sięgające nawet 300 Mb/s, co pozwala na komfortowe korzystanie nawet z bardzo złożonych aplikacji, wymieniających masę danych, a także komfortową pracę na większych plikach. A jak na ich tle prezentują się sieci 5G?

Teoretyczne prędkości 5G

5G
4G LTE Advanced
4G LTE
3G
prędkość pobierania
20000 Mbit/s
300 Mbit/s
100 Mbit/s
28 Mbit/s
prędkość wysyłania
1000 Mbit/s
100 Mbit/s
50 Mbit/s
11 Mbit/s

Najnowsza, 5. generacja jest jeszcze szybsza! Ponadto Internet mobilny 5G jest znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż jego poprzednik 4G. Szacuje się, że zużycie energii za każdy przesłany gigabajt może być niższe nawet stukrotnie. Należy pamiętać, że sieci 5G potrzebują osobnych stacji bazowych, tj. nie tyle masztów, co osobnych nadajników. Często są to wieloelementowe stacje bazowe sieci 5G.

Internet 5G działa ponadto w innych częstotliwościach niż jego poprzednicy. Sieć 4G pracuje w zakresie 700 do 2600 MHz. Sieci 5G pracują na trzech odmiennych od siebie częstotliwościach – 700 MHz, a także w przedziałach 3,4 GHz i 26 GHz. Każda z nich służy do zupełnie innych celów i ma do spełnienia odmienną rolę.

T-Mobile 5G

700 MHz to taka częstotliwość, która działa na bardzo dużym zasięgu, ale nie jest w stanie dostarczyć sieci do zbyt wielu urządzeń. I większy przedział, tym mniejszy zasięg, ale też możliwość działania z większą liczbą sprzętów. Dlatego właśnie różne nadajniki i anteny mają różne cele, te o najwyższych rejestrach częstotliwości, będą wykorzystywane do gęsto zaludnionych miast, gdzie potrzebne jest połączenie się z licznymi smartfonami i innymi urządzeniami, ale będzie potrzebne ich zdecydowanie więcej, bo ich zasięg jest mocno ograniczony. Generalnie sieci 5G są sieciami o nieporównywalnie większej pojemności.

Jakie prędkości osiąga Internet mobilny 5G? Podczas gdy Internet mobilny LTE był zdolny osiągnąć do 300 Mb/s, wyższa generacja będzie w stanie sięgnąć jeszcze dalej. Warto jednak pamiętać, że ta wspomniana prędkość to tylko maksymalne jej możliwości, realnie w Polsce oscylowała w pobliżu 20-30 Mb/s.

Architektura sieci 5G pozwala zapewnić stałe połączenie o wysokiej niezawodności, nieporównywalnie mniejsze opóźnienia, umożliwia też połączenie miliardów urządzeń (Internet Rzeczy; ang. Internet of Things). To technologia umożliwiająca połączenie sprzętów RTV/AGD w jedną sieć na skalę dotychczas nieznaną, a – kto wie – tworzenie w przyszłości być może całych inteligentnych miast!

Przykładowe oferty Internetu 5G

To właśnie m.in. te pakiety korzystają ze stacji bazowych sieci 5G:

Internet 5G w smartfonie bez limitu Plus

Czysto teoretycznie mówi się, że ta najnowsza, 5. generacja, może osiągnąć nawet o nawet 20 GB/s! Warto jednak pamiętać, że ostateczna prędkość zależy od bardzo wielu czynników i jest ona wypadkową choćby możliwości technologicznych nadajników i stacji bazowych, wpływ na to ma także sam sprzęt użytkownika. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatnie raporty pokazują, że Internet mobilny 5G jest w stanie pobierać dane z prędkością 100 Mb/s, co ma wielkie znaczenie w kwestii odbierania dużych ilości danych GB.

Sieci 5G a 4G? Różnica jest widoczna gołym okiem!

Jakie zastosowania ma Internet mobilny 5G?

Większa prędkość oznacza większe możliwości, tak najkrócej można powiedzieć o Internecie 5G. Rzecz w tym, że liczba możliwych zastosowań jest naprawdę długa i z każdym rokiem rośnie.

Do czego przy się technologia 5G?

  • do odbierania większej ilości danych GB w czasie rzeczywistym
  • do niskich opóźnień transmisji danych GB
  • do zastosowań przemysłowych
  • do zaawansowanego sterowania (np. autonomiczne pojazdy – łączność pomiędzy pojazdami, Internet rzeczy itp.)
  • do telefonii komórkowej (szybsza transmisja danych GB)

Plus 5G dla 50% Polaków

Internetowi twórcy sięgają coraz częściej po kamery z możliwością kręcenia w 4K, wysoka jakość fotografowania i kręcenia materiałów filmowych trafia również do tanich urządzeń mobilnych. Samo obejrzenie takiej twórczości może rozgrzać do czerwoności łącze internetowe, nie mówiąc już o próbie wysłania lub pobrania surówki czy gotowego obrazu. Internet sieci 5G z pewnością będzie bardzo pomocny dla takich twórców i ich odbiorców. Skorzysta na tym również biznes, często uzależniony od ograniczonych do biurowych przestrzeni sieci Wi-Fi.

Podobnie sprawa ma się z grami komputerowymi. Ze względu na niski PING (czyli opóźnienie), gracze nie będą mieli problemu z tym, że to, co widzą na wyświetlaczu, nie odpowiada temu, co dzieje się w rzeczywistości. Szczególnie docenią to gracze, którzy wybierają tytuły nastawione na zręcznościową rozgrywkę z innymi ludźmi. Nie wspominając już o tym, że znacząco powinien poprawić się czas pobierania nawet większych „gierek”.

OPPO Reno5Z 5G za 1 zł

To również może być milowym krokiem w stronę wirtualnej rzeczywistości. Tak zwany VR był przez lata ogłaszany jako technologia, która może zmienić sposób, w jaki konsumujemy treści. Jedną z przeszkód w jej rozwoju jest właśnie dość niewielka przepustowość sieci. Internet mobilny 5G może to zmienić – jego popularyzacja zapewne przyczyni się do tego, że producenci częściej będą ryzykować i decydować się na takie rozwiązania. Czy nie byłoby świetnie obejrzeć wystawę w muzeum, które znajduje się na drugim końcu świata i poczuć, jakby naprawdę się tam było? Dzięki rozwojowi sieci 5G może stać się to możliwe!

Sieć 5G może mieć również ogromne znaczenie dla tak zwanego Internetu rzeczy. Dzisiaj, gdy niemal wszystkie urządzenia łączą się z siecią, jest to krok w dobrą stronę. A przyszłości, gdy nawet nasze lodówki, zmywarki i pralki będą podłączone do sieci, stanie się on koniecznością.

Premium Mobile promocja Mega Pakiety 2022

Dotychczasowe technologie były po prostu zbyt wolne, aby móc rozwijać ideę smart miasta. Dzięki Internetowi mobilnemu 5G będzie możliwe przesyłanie wielu informacji w czasie rzeczywistym do urządzeń, które codziennie mają wpływ na nasze życie. Specjaliści wspominają choćby oświetlenie miejskie, ale też na przykład systemy ogrzewania czy ten dostarczający ciepłą wodę.

Sieć 5G w domu – czy takie rozwiązanie ma sens?

Nie zawsze. Często sieci Wi-Fi są w stanie osiągać zdecydowanie lepsze wyniki transferu, a jeśli mamy dostęp do łącza światłowodowego, to jakość transferu jest fenomenalna. Zdarzają się jednak przypadki, że użytkownik jest zmuszony korzystać z Internetu mobilnego 5G. Czasem powodem jest brak innych opcji, a czasem kiepska jakość łącza u stacjonarnych operatorów. Wtedy zwykle szuka się alternatyw, a Internet mobilny 5G, gdy tylko już stanie się powszechny, będzie najlepszym z możliwych wyborów dla gospodarstw domowych. Jego użytkownicy tylko na tym zyskają.

5G w OTVARTA

W tym wypadku warto sprawdzić, czy taka sieć dociera do naszego mieszkania czy domu, wybrać odpowiedniego operatora. Na tym jednak przygotowywania się nie kończą. Internet domowy 5G wymaga od nas również zakupu routera. Jak go wybrać? Na początek warto zweryfikować do czego jest on nam potrzebny – jeśli będzie zawsze w domu, nie ma tu wielkich ograniczeń.

Jeśli jednak chcemy zabierać go do biura, kawiarni czy w plener, należy zweryfikować czy urządzenie posiada odpowiednio pojemny akumulator. Warto również zastanowić się, czy nie dołożyć kilku złotych i postawić na model, który będzie w stanie również wyświetlał informacje o stanie i jakości sieci na wyświetlaczu LCD. Jeśli mieszkamy dużym domu czy mieszkaniu i wiemy, że mogą pojawić się problemy z dostępnością Internetu w bardziej oddalonych miejscach, należy poważnie rozważyć sieć routerów w systemie mesh. Mesh to zestaw połączonych ze sobą kilku routerów, które „przekazują sobie wzajemnie” sieć, co pozwala im objąć znacznie większy obszar, niż jednemu urządzeniu.

DBG SpeedBox Router 5G CPE 3

Wybór wśród routerów jest naprawdę ogromny. Jedynym ograniczeniem tutaj może być budżet, bo są jednostki, które kosztują nawet kilka tysięcy złotych. W takiej sytuacji warto jest sprawdzić, czy operator, od którego kupujemy Internet mobilny 5G, nie oferuje przypadkiem takich urządzeń. Dzięki temu koszt sprzętu można swobodnie wliczyć sobie do kosztu rachunku.

Czy mój smartfon już posiada możliwość obsługi Internetu 5G?

Jeżeli to model sprzed 2020 roku, to raczej nie. Internet mobilny 5G jest technologią relatywnie nową i dopiero od stosunkowo niedawna producenci zaczęli dostosowywać się do nowych realiów rynku. Najnowsze urządzenia z najwyższej półki cenowej z pewnością są dopasowane do najnowszego standardu sieci komórkowej. Zaczęły się też pierwsze próby implementowania tej technologii w tańszych sprzętach, ale ciągle znaczna ich część nie będzie w stanie obsłużyć tego standardu.

Najpopularniejsze telefony 5G 2024:

Telefony 5G

Plus promocja 5G

Co jest jednak istotne – każda z dopiero co wchodzących generacji sieci komórkowych jest kompatybilna z poprzednią, zakup urządzenia, które obsługuje Internet mobilny 5G nie oznacza, że LTE nie będzie działało. To też zmusza producentów sprzętów do tego, aby wymyślać sposoby na coraz tańsze umieszczanie w swoich smartfonach kolejnych nowinek. Nikt przecież nie chce zostać z tyłu.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Pasjonat technologii mobilnych i wszelkiego rodzaju gadżetów. W Komórkomacie odpowiedzialny za dział Poradniki i Recenzje.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ale w Polsce nadal jedyne szybkie 5G jest w Plusie. Warto to zaznaczyć żeby później ktoś niemiło nie zdziwił się jak weźmie u innego operatora…

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: