Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

AirDrop – co to jest i jak włączyć?

avatar
AirDrop co to jest

AirDrop to ciekawa i często niedoceniana funkcja pozwalająca na wymianę plików między urządzeniami Apple. Co ciekawe, od wersji iOS 12 pozwala również na przesyłanie haseł. Jedyny warunek jaki trzeba spełnić to obecność urządzeń w pobliżu. Co istotne, na udostępnianiu plików w tym wypadku się nie kończy. Funkcja ta może również posłużyć do przekazania informacji o lokalizacji.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Spis treści:


Jak działa AirDrop?

Funkcja ta do poprawnego działania wykorzystuje Bluethooth oraz moduł Wi-Fi. W ten sposób możesz komunikować się pomiędzy różnymi urządzeniami z logo nadgryzionego jabłka. Musisz zatem upewnić się, że obydwa urządzenia mają włączone i odpowiednio skonfigurowane te moduły. Co ciekawe w momencie połączenia urządzeń, jest ono szyfrowane, a więc bezpieczeństwo plików jest zachowane.

Jak włączyć AirDrop?

apple logotyp

Żeby skorzystać z funkcji bezprzewodowego przesyłania plików tą metodą AirDrop musi być włączony i odpowiednio skonfigurowany. Domyślnie funkcja ta jest włączona, jednak warto sprawdzić jej ustawienia. Aby to sprawdzić na iPhonie możesz kliknąć w menu Ustawienia > Ogólne > AirDrop. W tej opcji możesz zdecydować, które ustawienie wybrać: „Odbieranie wyłączone”, „Tylko kontakty” lub „Wszyscy”. Nad tą ostatnią opcją warto się zastanowić, gdyż wtedy wszyscy znajdujący się w pobliżu będą mogli wysyłać pliki. Oczywiście nie musisz wyrazić zgody na przesyłany plik. Jednak mimo wszystko nie ma potrzeby, żeby zupełnie obce urządzenia mogły Cię lokalizować. Szczególnie istotne jest to w miejscach publicznych.

Telefony Apple

Do tego menu możesz także dostać się w nieco inny sposób. Wchodzisz do „Centrum sterowania”, naciskasz i przytrzymujesz palec na sekcji ustawień połączeń. Po chwili powinna pojawić się między innymi ikonka AirDrop. Teraz pozostaje Ci wybór jednej z trzech już wcześniej omówionych opcji.

A co z urządzeniami wyposażonymi w system MacOS? Tutaj również bez problemu jesteś w stanie uruchomić tą funkcję. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

  1. Po pierwsze wystarczy, że klikniesz ikonkę Findera, która znajduje się w Doku. W nowym oknie systemowym z lewego paska możesz wybrać AirDrop.
  2. Druga opcja to wybranie z górnego paska menu „Idź”, a następnie AirDrop.
  3. Ostatnią metodą jest kombinacja klawiszy Shift+Cmd+R.

Do wyboru masz tutaj również trzy tryby, które działają identycznie jak w iPhonie. Ukrywają się jedynie pod nieco zmienionymi nazwami i masz do wyboru tryby: „Nikt”, „Tylko kontakty” lub „Każdy”.

Jak udostępniać poprzez AirDrop?

Jeżeli już skonfigurowałeś AirDrop, pora aby go zacząć używać. Skorzystanie z tej funkcji jest możliwe w sekcji „Udostępnij”. Następnie należy wybrać przycisk AirDrop. Po chwili powinna pojawić się lista osób, które udostępniają możliwość skorzystania z tej funkcji. Teraz wystarczy kliknąć wybraną osobę i poczekać, aż zaakceptuje ona przesyłany plik. Pokaże się ikonka postępu. I to praktycznie cała filozofia. Na końcu dostaniesz powiadomienie o wysłaniu pliku. Usługa ta jest naprawdę szybka i przyjemna w korzystaniu. Co ważne w zależności od charakteru pliku, pojawi się on w odpowiednim miejscu w urządzeniu docelowym, a więc kontakt w kontaktach, a zdjęcie w zdjęciach.

Jak udostępniać pliki na MacOS?

W przypadku sprzętu pracującego pod kontrolą systemu MacOS korzystanie z funkcji AirDrop jest równie intuicyjne. W dodatku masz tutaj trzy metody udostępniania plików. Pierwszy z nich polega na przeciąganiu i upuszczaniu plików na osobę, której chcesz je udostępnić. Jeżeli taka osoba znajduje się w pobliżu będziesz ją widział w oknie AirDrop. Drugi sposób polega na wykorzystaniu przycisku „Udostępnij”, który znajduje się w prawym górnym rogu aplikacji. Umożliwi Ci on wybranie osoby i urządzenia do którego chcesz przekazać dane pliki. Ostatnia metoda to skorzystanie z prawego przycisku myszy i wybranie funkcji „Udostępnij”, a następnie AirDrop.

Najlepsze modele iPhone’a 2021

Jak widzisz, korzystanie z tej przydatnej i ciekawej, a często zapomnianej funkcji w urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka jest proste, praktycznie i przyjemne. Warto zatem spróbować.

A co z Androidem?

Android logo

Co ciekawe, jeśli jesteś użytkownikiem smartfona pracującego pod kontrolą Androida, również nie jesteś na straconej pozycji. Tutaj w bardzo podobny sposób możesz udostępniać pliki jak w przypadku AirDrop. W tym wypadku funkcja ta nazywa się „Udostępnianie w pobliżu”. Musisz mieć włączony Bluetooth i sieć Wi-Fi, a także lokalizację. Działa to w bardzo podobny sposób jak w przypadku AirDrop. Po prostu zaznaczasz plik, wybierasz funkcję „Udostępnij”, a następnie „Udostępnianie w pobliżu”. W momencie gdy dana osoba jest w pobliżu i zaakceptuje wysyłany w plik, następuje przesył danych. Po zakończonej operacji również dostaniesz o tym powiadomienie.

Konfiguracja tej usługi jest bardzo podobna jak w przypadku AirDrop. Tutaj również masz do wyboru różne tryby widoczności, w zależności od twoich preferencji możesz odpowiednio skonfigurować swój telefon. Czasami niektóre funkcje mogą się różnić w zależności od nakładki producenta.

Zatem jak widzisz, nawet posiadając telefon z Androidem, możesz korzystać z udostępniania plików podobnie jak w przypadku AirDrop.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY
star ocena
4.5/5 - (64 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: