Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

GB, MB czy kB – co jest większe?

avatar
grafika firmy Infinix przedstawiająca układ scalony z pamięcią 21 GB

Gubisz się w jednostkach pamięci? Nigdy nie możesz zapamiętać, co jest większe – kilobajt, megabajt czy gigabajt? A może istnieją jeszcze większe jednostki pamięci? Warto wiedzieć, która z jednostek jest większa, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz kupić nowe urządzenie, jak komputer, smartfona czy inne urządzenie elektroniczne. Co jest więc większe – MB czy GB? A co z kilobajtami?

Jednostki pamięci – trochę historii

Jeżeli lubisz wspominać dawne smartfony i uważasz, że „kiedyś to było”, to możliwe, że nie pamiętasz… ile wbudowanej pamięci miały stare telefony komórkowe. Urządzenia te – ale nie tylko, bo także np. laptopy czy dyski twarde instalowane w komputerach PC – są teraz nieporównywalnie pojemniejsze.

Sam pamiętam, jak kolega dostał na początku 2001 r. pierwszy komputer PC z dyskiem twardym o pojemności 4 GB. Mógł na nim mieć jednocześnie tylko Windowsa 2000, Heroes of Might & Magic 3, Worms World Party, Carmageddon, Unreal Tourment, DSJ, Might & Magic, jakąś część Command & Counquer, A.R.S.E.N.A.L. i… to wszystko. Aby zainstalować kolejną grę, konieczne było odinstalowanie innej. Wniosek – dyski twarde o pojemności 4 GB nie były zbyt pojemne, nawet jak na warunki i standardy panujące w 2001 r. Z drugiej strony sporo znajomych miało jeszcze mniejsze dyski HDD. Dziś również spotkasz np. laptopy z 4 GB, ale… pamięci RAM (pamięci operacyjnej).

Gdy sam dostałem od rodziców peceta w połowie 2004 roku z dyskiem mającym wystarczające 80 gigabajty! Mieścił on na tyle wystarczającą ilość danych, że przez kilka lat nigdy nie miałem problemu z miejscem na dysku, aż do momentu awarii PC… Dziś mój laptop ma dysk 512 GB, a nie jest to wcale największa pojemność, a raczej dość standardowa. Dla porównania, bardzo popularny Commodore 64 z lat 80. XX wieku miał 64 kB pamięci RAM i 20 kB ROM.

Jak się jednak ma kB do GB? Co jest większe? A co z megabajtami (MB)?

kB, MB, GB i większe jednostki pamięci

Zacznijmy jednak od tego, czym tak naprawdę jest pojedynczy bajt.

Bajt to jednostka informacji i pamięci składająca się najczęściej z 8 bitów. Dawne komputery miały tak niewiele wbudowanej pamięci, że korzystanie z podstawowej jednostki B było wygodne, ale wraz z jej wzrostem – właśnie dla wygody i czytelności zapisu – trzeba było obejść ten problem.

Od tego właśnie są przedrostki układu SI. Jeden z nich jest Ci z pewnością doskonale znany – to kilo, którego bardzo często spotykamy w przypadku mierzenia odległości czy ciężaru. 1 kg (kilogram) to 1000 g, a 1 km to 1000 metrów. Stosując przedrostek kilo skracamy zapis danej wielkości o 3 zera. Zasada ta jest uniwersalna dla (niemal) wszystkich dziedzin nauki z wyłączeniem informatyki.

W informatyce mamy bowiem nie tylko do czynienia z systemem dziesiętnym, ale i – a może przede wszystkim – binarnym. W zależności od używanego standardu, 1 kB może stanowić nieco różną liczbę bajtów.

  • standard dziesiętny: 1 kB = 1000 B (10*10*10 B),
  • standard binarny: 1 kB = 1024 B (2*2*2*2*2*2*2*2*2*2 B).

Analogicznie jest z większą jednostką od kilobajta, a więc megabajta (MB). Mega jest 1000x większe od kilo, ale w informatyce nie może być tak łatwo, więc:

  • standard dziesiętny: 1 MB = 1000 kB,
  • standard binarny: 1 MB = 1024 kB.

Nietrudno zgadnąć, że podobna zasada ma miejsce w przypadku GB i innych, jeszcze większych jednostek pamięci.

Co jest większe? kB czy MB, MB czy GB?

Co jest większe? MB czy GB? Na to pytanie odpowiedzieliśmy – niejako przy okazji – nieco wcześniej. Zasada jest prosta – 1 gigabajt jest znacznie większy od megabajta, a ten od kilobajta. Przepaść między GB a MB, MB a kB oraz kB a B jest taka sama. Analogicznie jest z większymi jednostkami.

Wróćmy jeszcze do samego początku, a więc bitów budujących pojedynczy bajt.

  • 8 bitów = 1 bajt (B),
  • 1 kB = 1000/1024 B,
  • 1 MB = 1000/1024 kB,
  • 1 GB = 1000/1024 MB,
  • 1 TB = 1000/1024 GB.

To współcześnie dominujące jednostki pamięci. Przedrostki SI są bardzo wygodne, bo łatwiej jest powiedzieć, napisać – a także wyobrazić sobie – 1 MB niż 1 milion bajtów. Od razu wiadomo, o jaki rząd pamięci mowa, gdyż podświadomie wiemy, ile to może być.

  • pliki tekstowe, nieduże arkusze kalkulacyjne itp. – najczęściej wyrażane w kB,
  • zdjęcia, MP3, krótkie filmy wideo itp. – najczęściej wyrażane w MB,
  • filmy kinowe, współczesne gry komputerowe itp. – najczęściej wyrażane w GB.

Wspomniany wcześniej Commorode 64 miał 20 kB pamięci, co łatwiej było zapisać niż 20000 B. A o ile dyski twarde HDD/SSD mogą mieć różne pojemności, o tyle w przypadku niektórych nośników danych wartości te są stałe. Przykładowo:

  • 1 dyskietka 3,5″ = 1,44 MB,
  • 1 płyta CD = 700 MB,
  • 1 standardowa płyta DVD = 4,7 GB,
  • 1 standardowa płyta Blu-ray = 25 GB.

W rzeczywistości pojedyncza płyta CD nie ma równych 700 megabajtów, a nieco mniej.

Ze względu na ciągły postęp w dziedzinie podzespołów od dobrych kilku lat funkcjonuje jednostka TB (terabajty), a więc 1000/1024 gigabajtów. Coraz łatwiej – i taniej – jest kupić sprzęt komputerowy z dyskiem o wielkości rzędu 1 czy 2 TB. Ba! Nawet współczesne flagowe smartfony klasy premium miewają wbudowaną pamięć o wielkości 1 TB! Inne mogą mieć slot na kartę SD lub możliwość rozszerzenia pamięci operacyjnej o wirtualnym RAM – np. Infinix Zero 30 5G może zwiększyć ją z 12 do 21 GB RAM.

Z całą pewnością kiedyś do powszechnego obiegu trafi jednostka PB (petabajt), na którego składa się 1000/1024 TB.

Wielkość liter w jednostkach ma znaczenie!

Nie jest przypadkiem, że megabajty zapisujemy w skrócie jako MB. MB to nie to samo, co Mb czy Mbit – te dwie ostatnie to zamienne określenia na np. przepustowość łącza, bardzo chętnie używane choćby przez operatorów i dostawców internetowych. Mb/Mbit to nie megabajty, a megabity, a 1 bit – jak już wcześniej wspominaliśmy – to 1/8 bajta.

Analogicznie jest w przypadku pozostałych jednostek.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Jednostki pamięci - kB, MB, GB i TB. Podsumowanie

Na przestrzeni nieco ponad 20 lat dyski w komputerach urosły o ponad 100, a nawet 200 i więcej razy! Jeżeli dziś masz dysk 1 TB, a na początku wieku 4 GB, to nie jest on mniejszy 4x, lecz większy o około 250x! Współczesne dyski, kości pamięci i inne nośniki danych są nieporównywalnie większe niż te choćby z początku XXI wieku.

Zasada stopniowania kilo/mega/giga itd. ma zastosowanie także w innych dziedzinach. W ten sposób wygodnie jest też podawać w układzie SI np. mocy elektrycznej, gdzie 1 TW = 1000 GW, 1 GB = 1000 MW, 1 MW = 1000 kW itd.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

1 GB (gigabajt) jest 1000x większy od 1 MB (megabajta). 1 GB to 1000 lub (w zależności od standardu dziesiętnego lub binarnego) 1024 MB.

Gigabajt (GB) nie jest największą jednostką pojemności. Przedrostek giga tak naprawdę jest jednym z najmniejszych (po kilo i mega) określeń w stopniowaniu jednostek w układzie SI. Od GB większy jest choćby - i to tysiąckrotnie - terabajt (TB), a przedrostek giga często jest też wykorzystywany przy innych wielkościach, np. mocy (GW - gigawat).

Nie! MB to jednostka pojemności (1 MB = 1000000 bajtów), natomiast Mb (często zapisywane też jako Mbit) oznacza przepustowość w danym czasie. Często jest ona wykorzystywana przez operatorów, którzy chwalą się prędkością Internetu rzędu np. 300 Mbit/s (300 megabitów na sekundę).
star ocena
4.5/5 - (8 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: