Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Bluetooth w samolocie. Czy można z niego korzystać?

avatar
zrzut z ekranu smartfona z Androidem z włączonym Bluetoothem i trybem samolotowym

Od lat podróżowanie samolotem jest bardzo popularne i nie jest już czymś luksusowym i niedostępnym dla ogółu. Tak jak słuchawki bezprzewodowe, które stały się naszą codziennością. A czy można używać technologię Bluetooth w samolocie? Czy korzystanie z Bluetooth w samolocie jest możliwe? A jeśli tak, to pod jakimi warunkami? Co trzeba zrobić, aby bezpiecznie móc korzystać z Bluetooth w samolocie, gdy podróżujesz gdzieś w dalsze rejony świata. Jak wygląda w ogóle kwestia urządzeń elektronicznych w podróży lotniczej? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Bluetooth w samolocie – czy w ogóle mogę go używać?

Zacznijmy od tego, czy w ogóle możesz używać Bluetooth w samolocie? Jest to szczególnie ważne, jeżeli chcesz wziąć ze sobą ulubione słuchawki bezprzewodowe. Jak to zazwyczaj bywa – to zależy.

Tak, bo wszystko rozbija się od regulacji i polityki wewnętrznej danej linii lotniczej. Warto zatem wcześniej rzucić okiem, co w tej sprawie mówią jej przepisy. Niezależnie jednak od linii, pewne przepisy są jednakowe dla wszystkich. Po pierwsze nie możesz korzystać z Bluetooth w samolocie w momencie startu i lądowania. Także podczas innych kluczowych elementów lotu może obowiązywać zakaz korzystania z łączności bezprzewodowej i innych urządzeń elektronicznych. 

Jednak zazwyczaj, gdy samolot uzyska docelowy pułap, w zależności od rodzaju samolotu jakim lecisz, mogą to być zupełnie inne wysokości. Natomiast nie powinno być przeciwwskazań do korzystania z Bluetooth w samolocie po uzyskaniu tego pułapu. O tym, że możesz już swobodnie korzystać z technologii BT w samolocie, a także innych urządzeń składających się na systemy rozrywki pokładowej, zostaniesz poinformowany za pomocą stosownych komunikatów informujących o możliwości skorzystania z urządzeń elektronicznych. Jasno również trzeba powiedzieć, że większość linii lotniczych pozwala na korzystanie z Bluetooth na urządzeniach mobilnych w trakcie lotu.

Czy w samolocie można używać telefonu

Co warto wiedzieć?

Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości – czyli, tak zwanego pułapu wysokości przelotowej, możesz spokojnie skorzystać z Bluetooth w samolocie oraz innych urządzeń elektronicznych. Niektóre linie nawet do tego zachęcają.

Pozwalają między innymi łączyć się w trakcie lotu ze swoimi ekranami, dzięki czemu możesz za pomocą słuchawek bezprzewodowych połączyć się z odpowiednimi urządzeniami i oglądać przykładowo filmy oferowane przez daną linię lotniczą. Nie zwalnia Cię to jednak z zachowania odpowiedniej koncentracji i zwracania uwagi w szczególności na komunikaty. Może się po prostu zdarzyć tak, że w danej sytuacji będziesz musiał na określony czas przestać korzystać ze słuchawek Bluetooth (słuchawek bezprzewodowych) i ogólnie z Bluetooth w samolocie.

Dodatkowo jeśli posiadasz słuchawki z aktywnym wytłumieniem szumów otoczenia istnieje ryzyko, że tego komunikatu nie usłyszysz. Na szczęście zazwyczaj w takiej sytuacji personel osobiście poinformuje Cię o zaistniałej sytuacji. 

Dlaczego to takie ważne? 

Wszelkie przepisy dotyczące urządzeń bezprzewodowych i między innymi łączności Bluetooth w samolocie powstały przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Po prostu charakteryzują się one pewnym poziomem promieniowania elektromagnetycznego, które może wpływać na pracę newralgicznych urządzeń samolotu.

Największe znaczenie brak zakłóceń ma podczas startu i lądowania, stąd takie wymogi przede wszystkim w tych elementach lotu. To między innymi dlatego trzeba bezwzględnie pamiętać, aby włączyć tryb samolotowy. Natomiast po osiągnięciu odpowiedniej wysokości zazwyczaj większość operowania samolotem przejmuje automatyczny pilot. Wtedy również podczas standardowej podróży samolotem jest on mniej podatny na wszelkie zewnętrzne zakłócenia.

Tryb samolotowy a Bluetooth w samolocie

grafika prezentująca zrzut ekranu Androida z włączonym trybem samolotowym

Przy okazji warto przypomnieć, że wchodząc na pokład samolotu, wcześniej trzeba uruchomić tzw. tryb samolotowy we wszystkich urządzeniach elektronicznych. Gwarantuje to bezpieczeństwo podczas podróży.

Najczęściej tryb ten uruchomisz zjeżdżając górną belką w Androidzie i naciskając ikonkę samolotu. Czasem będzie wymagane, aby przesunąć belkę w lewo. Jeżeli nie masz jednak tutaj tego trybu, to będziesz musiał poszukać go w ustawieniach systemu. W tym celu wejdź w menu ustawienia, następnie odszukaj i kliknij menu sieć i Internet, a następnie przesuń suwakiem uruchamiając tryb samolotowy.

W ten sposób możesz bezpiecznie korzystać z urządzenia w trybie samolotowym. Na szczęście, jak już wcześniej wspomnieliśmy, po spełnieniu określonych wymogów  będziesz mógł wyjąć swoje słuchawki Bluetooth i z nich skorzystać.

Tryb samolotowy w telefonie

Tryb samolotowy to podstawa

Pamiętaj, że włączając tryb samolotowy wyłączasz również komunikację w technologii Bluetooth. Ale nie stoi nic na przeszkodzie – oczywiście po spełnieniu wcześniej wymienionych wymagań – aby go ręcznie uruchomić podczas lotu. Tutaj zazwyczaj odpowiednią ikonkę również masz w górnej belce. Wystarczy ją tapnąć. Jeśli jej tam nie ma – standardowo udaj się do menu ustawień, następnie w zakładkę Połączone urządzenia, oraz Ustawienia połączeń. W tym miejscu przesuń suwak uruchamiając Bluetooth. Oczywiście w zależności od nakładki, niektóre elementy mogą być nieco inaczej nazwane lub znajdować się w nieco innym miejscu.

Dzięki tej konfiguracji, na pokładzie samolotu używanie urządzeń Bluetooth będzie jak najbardziej możliwe. Oczywiście musisz poddać się pewnym ograniczeniom, które wynikają ze specyfiki podróży samolotem. Niezależnie, czy często latasz samolotem, czy jest to Twoja pierwsza podróż, warto abyś wcześniej sprawdził wytyczne dotyczące lotu linii lotniczej, którą wybrałeś.

Co warto sprawdzić?

Planując jednak podróż lotniczą, szczególnie w mniej popularnych krajach, warto sprawdzić jakie regulaminy obowiązują w konkretnym przypadku. Witryna internetowa danego operatora powinna wskazać, czy istnieją pewne ograniczenia dotyczące korzystania z Bluetooth w samolocie.

Ograniczenia mogą wskazywać różne urządzenia, nie tylko słuchawki bezprzewodowe, z których nie będziesz mógł skorzystać w trakcie startu i lądowania, a być może podczas całego lotu w samolocie. Niemal na pewno natomiast będzie tutaj wzmianka o trybie samolotowym o którego uruchomieniu po prostu nie możesz zapominać.

Oczywiście bezwzględnie w każdym wypadku niezależnie od linii lotniczych musisz wykonywać polecenia załogi samolotu. Sytuacja podczas podróży lotniczej bywa czasem dynamicznej zmianie i nie jesteś w stanie wszystkich jej elementów przewidzieć. Dlatego, gdy pojawi się odpowiedni komunikat należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne i bezwzględnie wykonywać polecenia załogi samolotu. Zazwyczaj jednak nie będzie żadnego problemu z podłączeniem się do systemu rozrywki pokładowej.

Bluetooth w samolocie – czy można korzystać? Podsumowanie

Jak więc widzisz, z technologii Bluetooth w samolocie można używać bez zbędnych utrudnień. Pozwala na to większość linii lotniczych. Trzeba się tylko trzymać odpowiednich wytycznych, a słuchanie muzyki, czy oglądania filmów w trybie samolotowym będzie jak najbardziej możliwe. Dzięki łączności bezprzewodowej Twoja podróż może minąć dużo bardziej komfortowo i odczuwalnie szybciej.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Wiele zależy od polityki wewnętrznej danej linii lotniczej. Generalnie można korzystać z tej technologii, np. słuchając muzyki na bezprzewodowych słuchawkach Bluetooth, nie licząc samego startu i lądowania - wówczas należy przestać z nich korzystać.
Jeżeli jesteś pasażerem samolotu i masz przy sobie włączony sprzęt mobilny, np. telefon komórkowy, należy włączyć w nim tzw. tryb samolotowy.
Pierwotnie Bluetooth służył niemal i wyłącznie do przesyłania danych między telefonami komórkowymi, skutecznie zastępując na tym polu technologię IrDA. Dziś BT służy także do bezprzewodowego łączenia różnych urządzeń, np. smartfona ze słuchawkami wireless. To właśnie z nich możesz (choć są wyjątki!) korzystać na pokładzie samolotu.

star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.