Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Wszystko o Black Friday – czy się opłaca?

Black Friday

Ostatnia aktualizacja: 2023-11-16

Moda na różnego rodzaju nowe „święta” – jak Black Friday – przywędrowała do nas już jakiś czas temu. Jednym z takich prekursorów były chociażby Walentynki. Podobnie jest w przypadku jednego z najnowszych „świąt” jakim jest Black Friday, czyli Czarnego Piątku. Ale o co tak naprawdę tutaj chodzi? Czy opłaca się robić zakupy na Black Friday?

Co to jest Black Friday?

Black Friday T-Mobile promocja

Najprościej rzecz ujmując, jest to święto wyprzedaży lub święto zakupów. Jego korzenie sięgają – co nie jest wielkim zaskoczeniem – Stanów Zjednoczonych, skąd się wywodzą. Black Friday oznacza dosłownie Czarny Piątek. W USA jest to pierwszy piątek Dniu Dziękczynienia i często bywa utożsamiany z początkiem sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem.

W założeniu właśnie tego dnia można ustrzelić najciekawsze promocje i kupić w różnych sklepach produkty po znacznie niższych cenach niż zazwyczaj ma to miejsce. Od przełomu wieków święto Black Friday zaczęło także być obchodzone poza USA, a spory wpływ na to miały różnego rodzaju akcje marketingowe oraz napływ nowych produktów zza oceanu.

Kiedy Black Friday w Polsce?

Black Friday – jak sama nazwa wskazuje – odbywa się w piątek, przez co jest to święto ruchome. Zawsze jest to ostatni piątek listopada. Tegoroczny Czarny Piątek będzie miał miejsce dokładnie 24 listopada. Co ciekawe, w ostatnim czasie na całym świecie stopniowo jest ono wydłużane i nie zawsze dotyczy pojedynczego dnia.

Promocje operatorów Black Friday

Obserwuje się zjawisko tzw. Black Week/Black Weekend, czyli Czarnego Tygodnia, gdzie promocje są wydłużane na kilka dni lub nawet na cały tydzień. Warto też zaznaczyć, że niektóre sklepy w tym czasie zmieniają godziny swojego otwarcia. Niektórzy sprzedawcy reklamują swoje promocje mianem Black Month!

Nie musisz więc czekać na 24 listopada, gdyż promocje Black Friday 2023 startują nawet 2 tygodnie przed tym terminem!

Skąd nazwa Black Friday/Black Week/Black Weekend?

Orange promocja Black Friday

No dobrze, ale dlaczego Czarny Piątek (Black Friday) tak się właśnie nazywa? Teorii na ten temat jest kilka. Jedna z nich mówi, że kolor czarny używany był w księgowości do oznaczenia zysków. Dla odmiany kolor czerwony oznaczał straty.

Inna teoria mówi o tym, że jest to dzień od którego w skali roku przedsiębiorcy statystycznie zaczynają osiągać w USA czysty zysk.

Jeszcze inne światło na genezę nazwy Black Friday rzuca teoria mówiąca, że w ten sposób funkcjonariusze policji i kierowcy autobusów określali okolice centrów handlowych, które wraz z początkiem weekendu niemal zawsze były zakorkowane.

Niezależnie od danej wersji, nazwa ta już na dobre zagościła w świadomości konsumentów w Stanach Zjednoczonych, a następnie z pomocą działań marketingowych, stała się oficjalną nazwą okresu wyprzedażowego na całym świecie.

Skąd popularność Black Friday?

Play Black Week

A kto nie lubi promocji? Czy zazwyczaj nie jesteś szczęśliwy, gdy uda Ci się znaleźć rzecz lub usługę, której szukasz w cenie znacznie niższej niż standardowa? No właśnie! Nie raz przecież już media obiegały obrazki szturmujących sklepy klientów.

Trzeba jednak przy tym uważać, gdyż nie każda promocja na Czarny Piątek jest rzeczywiście taką świetną promocją jak się wydaje…

Czy Black Friday się opłaca?

Zazwyczaj tak, chociaż nie zawsze dana promocja wygląda tak, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Ale od początku.

W przypadku USA wydaje się, że tam rzeczywiście promocje sięgające i 70% ceny pierwotnej są realne. Stąd wspomniane wcześniej szaleństwo i tłumy ludzi. W Polsce wygląda to niestety nieco inaczej niż w Stanach Zjednoczonych. W czasie Czarnego Piątku/Black Friday promocje istnieją, ale nie są aż tak wielkie jak w przypadku rynku amerykańskiego. Zdarzają się również przypadki, w których dany produkt najpierw drożeje, po to aby puścić go w okresie Black Friday ze stosunkowo niewielkim rabatem w porównaniu z ceną wyjściową. Oczywiście na metkach jest przekreślana ta najwyższa ostatnia cena.

Na szczęście od stycznia 2023 r. w Polsce wymagane jest podawanie – oprócz ceny standardowej i obecnej promocyjnej – także najniższej ceny z ostatnich 30 dni, co może skutecznie ograniczyć różnego rodzaju praktyki nieuczciwych sklepów.

Promocje operatorów Black Friday

Na szczęście nie oznacza to, że w Polsce nie można wyrwać prawdziwych okazji. Wprost przeciwnie. U nas też można załapać się prawdziwe perełki, jednak wymaga to czasem nieco większego wysiłku.

Najczęściej te najlepiej przecenione produkty na Black Friday są w dość ograniczonej ilości i po prostu warto się przygotować do „zapolowania” na nie. Z racji wciąż istniejącej sytuacji pandemicznej sporo wyprzedaży przeniosło się także do Internetu. Dlatego to także warto wziąć pod uwagę. Jeżeli masz upatrzony produkt – sprawdź (jeśli jest taka możliwość) od kiedy jest on dostępny. Jeśli jest to sprzedaż internetowa to możliwe, że będzie to północ lub nawet godzina 3 nad ranem. Właśnie na tym polega tego typu trudność. Z kolei jeśli nie jest to sklep internetowy, a stacjonarny, to niestety będziesz musiał swoje odczekać w kolejce i warto żebyś się pojawił tam odpowiednio wcześniej – tak, aby dany produkt jeszcze by dostępny.

Co kupić na Black Friday? Podsumowanie

Black Friday w Plusie

Na co tylko masz chęć. Czarny Piątek z zasady nie ma ograniczenia na wybrane produkty, a sklepy (w tym sklepy internetowe) prześcigają się w promocjach. W promocyjnych cenach są oferowane zarówno ubrania, buty, elektronika, czy kosmetyki. To właśnie wtedy możesz kupić wymarzony sprzęt. Ale to nie wszystko.

Do Black Friday zaczęły dołączać również niektóre sklepy spożywcze. Również wśród usług, chociażby u operatorów komórkowych, zdarzają się ciekawe i promocyjne oferty przygotowane specjalnie na tę okazję. Choć tutaj należy zaznaczyć, że z racji specyfiki bardziej odpowiadają one pod potrzeby Black Week-u. Nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby operator GSM w danym dniu dał rabat na wybrany model smartfona na swojej stronie internetowej lub na zakup konkretnych akcesoriów w salonie sprzedaży.

Black Friday może bardzo się opłacać! A czy z okazji Czarnego Piątku natrafisz na największe obniżki cen w najbliższym czasie? Trudno powiedzieć, bo już teraz m.in. operatorzy komórkowi oferują świąteczne promocje i wyprzedaże! Sprawdź je, bo może właśnie to tutaj znajdziesz największe promocje i rabaty!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.