Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Moda na różnego rodzaju nowe „święta” – jak Black Friday – przywędrowała do nas już jakiś czas temu. Jednym z takich prekursorów były chociażby Walentynki. Podobnie jest w przypadku jednego z najnowszych „świąt” jakim jest Black Friday, czyli Czarnego Piątku. Ale o co tak naprawdę tutaj chodzi? Czy opłaca się robić zakupy na Black Friday?

Spis treści:


Co to jest Black Friday?

Play Black Week

Najprościej rzecz ujmując, jest to święto wyprzedaży lub święto zakupów. Jego korzenie sięgają – co nie jest wielkim zaskoczeniem – Stanów Zjednoczonych, skąd się wywodzą. Black Friday oznacza dosłownie Czarny Piątek. W USA jest to pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia i często bywa utożsamiany z początkiem sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem.

W założeniu właśnie tego dnia można ustrzelić najciekawsze promocje i kupić produkty po znacznie niższej cenie niż zazwyczaj ma to miejsce. Od przełomu wieków święto to zaczęło także być obchodzone poza USA, a spory wpływ na to miały różnego rodzaju akcje marketingowe oraz napływ nowych produktów zza oceanu.

Kiedy Black Friday w Polsce?

Czarny Piątek w Plusie

Black Friday – jak sama nazwa wskazuje – odbywa się w piątek, przez co jest to święto ruchome. Zawsze jest to ostatni piątek listopada. W tym roku, tj. 2021 wydarzenie to będzie miało u nas miejsce 26 listopada. Co ciekawe, w ostatnim czasie na całym świecie stopniowo jest ono wydłużane i nie zawsze dotyczy pojedynczego dnia.

Promocje operatorów Black Friday ->

Obserwuje się zjawisko tzw. Black Week, czyli Czarnego Tygodnia, gdzie promocje są wydłużane na kilka dni lub nawet na cały tydzień. Warto też zaznaczyć, że niektóre sklepy w tym czasie zmieniają godziny swojego otwarcia.

Skąd nazwa Black Friday?

Czarny Piątek T-Mobile

No dobrze, ale dlaczego Czarny Piątek tak się właśnie nazywa? Teorii na ten temat jest kilka. Jedna z nich mówi, że kolor czarny używany był w księgowości do oznaczenia zysków. Dla odmiany kolor czerwony oznaczał straty.

Inna teoria mówi o tym, że jest to dzień od którego w skali roku przedsiębiorcy statystycznie zaczynają osiągać w USA czysty zysk.

Jeszcze inne światło na genezę nazwy Black Friday rzuca teoria mówiąca, że w ten sposób funkcjonariusze policji i kierowcy autobusów określali okolice centrów handlowych, które wraz z początkiem weekendu niemal zawsze były zakorkowane.

Niezależnie od danej wersji nazwa ta już na dobre zagościła w świadomości konsumentów w Stanach Zjednoczonych, a następnie z pomocą działań marketingowych, stała się oficjalną nazwą okresu wyprzedażowego na całym świecie.

Skąd popularność Black Friday?

A kto nie lubi promocji? Czy zazwyczaj nie jesteś szczęśliwy, gdy uda Ci się znaleźć rzecz lub usługę, której szukasz w cenie znacznie niższej niż standardowa? No właśnie! Nie raz przecież już media obiegały obrazki szturmujących sklepy klientów. Trzeba jednak przy tym uważać, gdyż nie każda promocja jest rzeczywiście taką świetną promocją jak się wydaje…

Czy Black Friday się opłaca?

Orange Black Friday

Zazwyczaj tak, chociaż nie zawsze dana promocja wygląda tak, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Ale od początku. W przypadku USA wydaje się, że tam rzeczywiście promocje sięgające i 70% ceny pierwotnej są realne. Stąd wspomniane wcześniej szaleństwo i tłumy ludzi. W Polsce wygląda to niestety nieco inaczej. W Black Friday promocje istnieją, ale nie są aż tak wielkie jak w przypadku rynku amerykańskiego. Zdarzają się również przypadki, w których dany produkt najpierw drożeje, po to aby puścić go w okresie Black Friday ze stosunkowo niewielkim rabatem w porównaniu z ceną wyjściową. Oczywiście na metkach jest przekreślana ta najwyższa ostatnia cena.

Promocje operatorów Black Friday ->

Na szczęście nie oznacza to, że w Polsce nie można wyrwać prawdziwych okazji. Wprost przeciwnie. U nas też można załapać się prawdziwe perełki, jednak wymaga to czasem nieco większego wysiłku. Najczęściej te najlepiej przecenione produkty są w dość ograniczonej ilości i po prostu warto się przygotować do „zapolowania” na nie. Z racji wciąż istniejącej sytuacji pandemicznej sporo wyprzedaży przeniosło się także do Internetu. Dlatego to także warto wziąć pod uwagę. Jeżeli masz upatrzony produkt – sprawdź (jeśli jest taka możliwość) od kiedy jest on dostępny. Jeśli jest to sprzedaż internetowa to możliwe, że będzie to północ lub nawet godzina 3 nad ranem. Właśnie na tym polega tego typu trudność. Jeśli jest to sklep to niestety będziesz musiał swoje odczekać w kolejce i warto żebyś się pojawił tam odpowiednio wcześniej – tak, aby dany produkt jeszcze by dostępny.

Co kupić na Black Friday?

Orange promocja Black Friday

Na co tylko masz chęć. Czarny Piątek z zasady nie ma ograniczenia na wybrane produkty. W promocyjnych cenach są oferowane zarówno ubrania, buty, elektronika, czy kosmetyki. Ale to nie wszystko. Do Black Friday zaczęły dołączać również niektóre sklepy spożywcze. Również wśród usług, chociażby u operatorów komórkowych, zdarzają się ciekawe i promocyjne oferty przygotowane specjalnie na tą okazję. Choć tutaj należy zaznaczyć, że z racji specyfiki bardziej odpowiadają one pod potrzeby Black Week-u. Nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby operator GSM w danym dniu dał rabat na wybrany model smartfona na swojej stronie internetowej lub na zakup konkretnych akcesoriów w salonie sprzedaży. Black Friday może bardzo się opłacać!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów