Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Wi-Fi Direct – co to jest i jak działa?

grafika symbolizująca technologię bezprzewodową WiFi Direct

O Wi-Fi zapewne nieraz słyszałeś i korzystałeś, ale co wiesz na temat Wi-Fi Direct? Czym się różni ta technologia od standardowego Wi-Fi? A może to synonimy? Jeżeli masz pewne wątpliwości, to zapraszamy do lektury!

WiFi a WiFi Direct – wprowadzenie

Zacznijmy od zdefiniowania samego Wi-Fi. Wi-Fi to nic innego, jak sieć bezprzewodowa, do której możesz się podłączyć i korzystać z zasobu Internetu. Nieważne, czy działasz na komputerze, laptopie, tablecie czy smartfonie – podłączenie do lokalnej sieci Wi-Fi np. na tym ostatnim urządzeniu pozwala zaoszczędzać przyznawany transfer danych od swojego operatora komórkowego.

Czym zatem różni się Wi-Fi od Wi-Fi Direct? Klucz tkwi w samej nazwie!

Co to jest WiFi Direct?

To zupełnie coś innego niż sieć Wi-Fi, choć wielu może uważać inaczej! Jak sama nazwa Wi-Fi Direct podpowiada, ta bezprzewodowa technologia przesyłania informacji na odległość zapewnia bezpośrednie połączenie między współpracującymi urządzeniami. W przeciwieństwie do klasycznego Wi-Fi, nie jest tu potrzebny router lub modem przesyłający sygnał 3G, 4G czy 5G. Połączenie jest więc bezpośrednie.

Bezprzewodową komunikację Wi-Fi Direct można porównać z o wiele bardziej popularnym Bluetoothem, NFC czy IrDĄ, która akurat swoje złote czasy ma już dawno za sobą. Za pomocą funkcji Wi-Fi Direct możesz przesyłać m.in. urządzeniami np.:

  • pliki graficzne (zdjęcia, grafiki itp.)
  • filmy wideo
  • innego rodzaju pliki

Co ciekawe, standard Wi-Fi Direct nie jest zupełnie nowym – powstał bowiem w 2011 roku, jest więc na rynku od przeszło dekady. Technologia ta pamięta czasy dawnego Androida 4.0 Ice Cream Sandwitch.

Jak połączyć się poprzez WiFi Direct?

Jak używać Wi-Fi Direct w praktyce? Aby połączyć się poprzez Wi-Fi Direct nie jest wymagane, aby oba urządzenia miały wbudowane moduły/karty sieciowe z Wi-Fi Direct. To spora przewaga nad choćby Bluetoothem, gdzie oba sprzęty muszą mieć moduł BT. W przypadku Wi-Fi Direct wystarczy, że ma je jedno urządzenie, a drugie standardowe Wi-Fi.

Oto, jak połączyć telefon z drugim urządzeniem przez Wi-Fi Direct:

  1. Wejdź w Ustawienia swojego telefonu komórkowego.
  2. Wejdź w sekcję Wi-Fi.
  3. Włącz Wi-Fi i kliknij w Więcej ustawień.
  4. Wejdź w Wi-Fi Direct. Znajdziesz tu nazwę swojego urządzenia i dostępne urządzenia.
  5. Wyraź zgodę na połączenie obu urządzeń.
  6. Po udanym połączeniu możesz udostępnić wybrany plik za pomocą Wi-Fi Direct.

A tak to wygląda w praktyce:

Nazwę swojego urządzenia/smartfona możesz oczywiście zmienić. Co ważne, urządzenie do którego chcesz się połączyć i przesłać plik nie musi być zalogowane do sieci Wi-Fi!

Uwaga – powyższa ścieżka jest właściwa dla ekslagowego Huaweia P30 z dość starym systemem Android i z nakładką EMUI 12.0.0. Jeżeli masz smartfona innego producenta, nowszego (lub starszego) Androida i inną nakładkę systemową to całkiem możliwe, że nazwy poszczególnych kroków mogą się nieco różnić. Niemniej jednak logika działania jest ta sama.

Jakie zalety WiFi Direct?

Wi-Fi Direct ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Oto one:

Prędkość Wifi Direct

Wi-Fi Direct jest w porównaniu do innych technologii zapewnia nieporównywalnie szybszy bezprzewodowy przesył danych. W teorii pozwala na przesyłanie różnego rodzaju plików między dwoma urządzeniami z prędkością do 250 Mb/s. Dla porównania, popularny Bluetooth pozwala (naturalnie w zależności od standardu BT) na przesył danych i innych plików do 50 Mb/s. Dotyczy to jednak niektórych urządzeń, bo np. sprzęt „ubieralny” (smartwatche, smartbandy itd.) łączy z transmisją danych do 2 Mb/s.

Mocne 1:0 dla Wi-Fi Direct!

Zasięg WiFi Direct

Również większy zasięg przesyłu danych w tej technologii jest dużą zaletą. Wi-Fi Direct umożliwia skuteczny przesył informacji między urządzeniami znajdującymi się w odległości do 100 m. To naprawdę całkiem sporo! W zależności od standardu Bluetooth, jego zasięg zwykle wynosi do 10 metrów. W ten sposób można np. w dużym biurze połączyć bezprzewodowo komputer z drukarką.

W tym przypadku nie ma co mówić o technologiach NFC w telefonie czy IrDA, których zasięg jest naprawdę niewielki, ale i zastosowanie jest zgoła inne.

Kompatybilność WiFi Direct

O czym już wcześniej wspominano, aby połączyć 2 różne urządzenia przez Wi-Fi Direct wystarczy, że standard ten spełnia tylko jedno z nich! W przypadku drugiego wystarczy bowiem, że obsługuje standardowe Wi-Fi.

Takiej wygody nie mają konkurencyjne technologie, gdzie oba urządzenia muszą być wyposażone w te same moduły:

  • Wi-Fi Direct – Wi-Fi Direct lub
  • Wi-Fi Direct – Wi-Fi
  • Bluetooth – Bluetooth
  • IrDA – IrDA

WiFi Direct – podsumowanie

Wi-Fi Direct nie służy do łączenia się z siecią www, lecz do transferu plików między różnymi urządzeniami. Bezprzewodowy przesył danych za pomocą tej technologii jest bardzo szybki, a i łączenie obu sprzętów (np. smartfon-smartfon czy smartfon-telewizor) przechodzi bez uciążliwego parowania jak w przypadku Bluetootha. Parowanie urządzeń to przeszłość! Wystarczy też, że tylko jedno z nich wspiera Wi-Fi Direct, aby móc wymienić między sobą pliki czy inne dane!

Jak więc widać, Wi-Fi Direct ma w zasadzie same zalety, dziwić więc może jego stosunkowo mała popularność. I to mimo wdrożenia tego standardu na rynek już w 2011 roku.

Jeżeli będziesz miał tylko możliwość, to wypróbuj przesłanie pliki przez Wi-Fi Direct, a Bluetooth odejdzie w zapomnienie! Zalety tej technologii docenisz zwłaszcza przesyłając duży plik ze zdjęciem czy filmem z telefonu na ekran telewizora.

Najpopularniejsze telefony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (7 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.