Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon dla niesłyszących

smartfon dla niesłyszących

Jakie cechy powinien posiadać dla niesłyszących? Na co zwrócić uwagę przy ewentualnym wyborze takiego urządzenia? Czy w ogóle istnieje taki smartfon lub telefon, który chociaż w niewielkim stopniu byłby dopasowany do potrzeb osoby niesłyszącej? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022.


Telefon dla niesłyszących – kluczowe kwestie

Jak wiadomo, osoba całkowicie niesłysząca nie będzie korzystała z telefonu tudzież smartfona w tradycyjny sposób. Nie oznacza to, że nie będzie korzystała w ogóle. Wprost przeciwnie. W dzisiejszych czasach to właśnie smartfony dają spore możliwości i ułatwiają funkcjonowanie osobom, które nie słyszą. W tym wypadku to właśnie smartfon jest w stanie przełamać barierę w postaci komunikacji, dzięki możliwości zainstalowania wielu aplikacji, które wspierają osoby niesłyszące.

Ekran dla osoby niesłyszącej

Huawei Mate 30 Pro abonament

To, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze takiego smartfona, to ekran. Najlepiej żeby był duży i czytelny. Można założyć, że komfortowa powierzchnia użytkowa w przypadku takiego telefonu to ponad 6,5 cala. Dobrze by było również, żeby był dobrej jakości. Najlepiej sprawdzi się tutaj ekran wykonany w technologii AMOLED. Tego typu wyświetlacz dobrze odwzorowuje kolory i – co ważne – posiada odpowiedni kontrast. Dzięki temu, nawet w słoneczne dni, będzie użyteczny.

Najlepsze smartfony z AMOLED-em

Wideorozmowy

Na tę cechę musisz zwrócić uwagę. Najprostszym „ominięciem” kwestii głośnika jest możliwość wykorzystania wideorozmowy w kontaktach z drugą osobą. Dzięki przesyłaniu obrazu, osoba niesłysząca jest w stanie porozumieć się z drugą osobą choćby za pomocą języka migowego, o ile rozmówca go zna. Na szczęście w dzisiejszych czasach praktycznie każdy smartfon posiada przednią kamerkę i z tą funkcjonalnością nie ma problemu. Oprócz tego są różne aplikacje społecznościowe, które również umożliwiają nawiązanie wideorozmowy.

System operacyjny

Android

Hasło nieco przewrotne, ale istotne. Jednak to podstawa. Jeśli wybierzesz spośród dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych na smartfony, czyli Androida lub IOS-a, możesz mieć pewność, że znajdzie się jakaś aplikacja wspierająca osoby niesłyszące. Cały czas takie aplikacje powstają i w zależności od systemu możesz mieć całkiem spory wybór w tym aspekcie.

apple logotyp

To jest też jedna z cech smartfonów – w tym wypadku zachowują się podobnie jak komputer – jeśli nie masz jakiejś aplikacji, zazwyczaj możesz ją doinstalować. Tyczy się to także aplikacji do wspierania niepełnosprawnych. Warto zatem, abyś uprzednio rzucił okiem jakie aplikacje będą przydatne dla osoby niesłyszącej i zweryfikował czy są akurat dostępne na dany system operacyjny.

Funkcje sygnalizujące wiadomość

Samsung Galaxy S10+

Dobrze by było, żeby urządzenie, którym jesteś zainteresowany, miało możliwość informowania o wiadomości i przychodzącym połączeniu w inny sposób niż tylko dźwięk. Oczywiście każdy posiada system wibracyjny – w tym wypadku ważne, aby było on dynamiczny i mocny. Nie powinno również zabraknąć diody powiadamiającej. Mała rzecz a bardzo praktyczna, szczególnie w tym wypadku. Dodatkowo możesz zastanowić się nad smartfonem, który posiada funkcje Always on Display. Jest on dostępny w wielu telefonach z ekranem OLED/AMOLED. Dzięki temu wystarczy, że osoba korzystająca ze smartfona rzuci okiem na jego ekran, a już będzie wiedziała, czy przyszła jakaś wiadomość, czy nie.

Bateria

Może to i truizm, ale im rzadziej ładujesz smartfona, tym lepiej i wygodniej. W przypadku urządzenia dla osoby niesłyszącej, korzystanie z telefonu będzie się opierać głównie na ekranie. Stąd potrzeba zapewnienia dobrej baterii. Idealnie by było, gdyby ogniwo w takim wypadku miało ok. 5000 mAh. Absolutne minimum w tym wypadku to 4000 mAh.

Telefony z mocną baterią 2023

Dlaczego nie tekst?

Ktoś może powiedzieć, że osoba niesłysząca może po prostu wysłać SMS-a bądź MMS-a i nie potrzebuje do tego jakiegoś specjalnego telefonu. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Osoby głuche od urodzenia, najczęściej znają Polski Język Migowy, który jednak ma inną gramatykę niż klasyczny Język Polski. Po prostu nie każde zdania mogą być dla takiej osoby zrozumiałe i nie każda odpowiedź tekstowa będzie zrozumiałą dla drugiej osoby.

Na jakie zatem telefony warto zwrócić uwagę?

Cały czas pojawiają się nowe modele smartfonów które warto będzie brać pod uwagę. Ważne aby miały wyżej wymienione cechy. Aktualnie w zależności od zasobności portfela możesz zastanowić się m.in. nad:

Poniżej przedstawiamy przykładowe oferty operatorów bez limitu z tymi telefonami:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów