Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon dla niesłyszących

avatar
telefon dla osoby niedosłyszącej

Jakie cechy powinien posiadać dla niesłyszących? Na co zwrócić uwagę przy ewentualnym wyborze takiego urządzenia? Czy w ogóle istnieje taki smartfon lub bardziej tradycyjny telefon komórkowy, który chociaż w niewielkim stopniu byłby dopasowany do potrzeb osoby niesłyszącej? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki powinien być telefon dla niesłyszących?
  • Jakie zaawansowane funkcje powinien mieć taki telefon?
  • Ile kosztują telefony spełniające takie wymagania?

Telefon dla niesłyszących – kluczowe kwestie

Jak wiadomo, osoba całkowicie niesłysząca nie będzie korzystała z telefonu tudzież smartfona w tradycyjny sposób. Nie oznacza to, że nie będzie korzystała w ogóle. Wprost przeciwnie. W dzisiejszych czasach to właśnie smartfony dają spore możliwości i ułatwiają funkcjonowanie osobom, które nie słyszą. W tym wypadku to właśnie smartfon jest w stanie przełamać barierę w postaci komunikacji, dzięki możliwości zainstalowania wielu aplikacji, które wspierają osoby niesłyszące.

Co powinien posiadać telefon komórkowy dla osób niedosłyszących lub niesłyszących?

Ekran dla osób niedosłyszących

Huawei Mate 30 Pro abonament

To, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze takiego smartfona, to wyświetlacz. Najlepiej żeby był duży i czytelny. Można założyć, że komfortowa powierzchnia użytkowa w przypadku takiego telefonu to ponad 6,5 cala. Dobrze by było również, żeby był dobrej jakości. Najlepiej sprawdzi się tutaj ekran wykonany w technologii AMOLED.

Tego typu wyświetlacz dobrze odwzorowuje kolory i – co ważne – posiada odpowiedni kontrast. Dzięki temu, nawet w słoneczne dni, będzie użyteczny.

Najlepsze smartfony z AMOLED-em

Wideorozmowy

Na tę cechę musisz zwrócić uwagę. Najprostszym „ominięciem” kwestii głośnika jest możliwość wykorzystania wideorozmowy w kontaktach z drugą osobą. Dzięki przesyłaniu obrazu, osoba niesłysząca jest w stanie porozumieć się z drugą osobą choćby za pomocą języka migowego, o ile rozmówca go zna. Na szczęście w dzisiejszych czasach praktycznie każdy smartfon posiada przednią kamerkę i z tą funkcjonalnością nie ma problemu.

Oprócz tego są różne aplikacje społecznościowe, które również umożliwiają nawiązanie wideorozmowy.

System operacyjny

Android

Hasło nieco przewrotne, ale istotne. Jednak to podstawa. Jeśli wybierzesz spośród dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych na smartfony, czyli Androida lub iOS-a (amerykański iPhone), możesz mieć pewność, że znajdzie się jakaś aplikacja wspierająca osoby niesłyszące. Cały czas takie aplikacje powstają i w zależności od systemu możesz mieć całkiem spory wybór w tym aspekcie.

apple logotyp

To jest też jedna z cech smartfonów – w tym wypadku zachowują się podobnie jak komputer – jeśli nie masz jakiejś aplikacji, zazwyczaj możesz ją doinstalować. Tyczy się to także aplikacji do wspierania niepełnosprawnych. Warto zatem, abyś uprzednio rzucił okiem jakie aplikacje będą przydatne dla osoby niesłyszącej/z ubytkiem słuchu i zweryfikował czy są akurat dostępne na dany system operacyjny.

Funkcje sygnalizujące wiadomość

Samsung Galaxy S10+

Dobrze by było, żeby urządzenie, którym jesteś zainteresowany, miało możliwość informowania o wiadomości i przychodzącym połączeniu w inny sposób niż tylko dźwięk (alerty wizualne). Oczywiście każdy posiada system wibracyjny – w tym wypadku ważne, aby było on dynamiczny i mocny.

Nie powinno również zabraknąć diody powiadamiającej. Mała rzecz a bardzo praktyczna, szczególnie w tym wypadku. Dodatkowo możesz zastanowić się nad smartfonem, który posiada funkcje Always on Display. Jest on dostępny w wielu telefonach z ekranem OLED/AMOLED. Dzięki temu wystarczy, że osoba korzystająca ze smartfona rzuci okiem na jego panel dotykowy, a już będzie wiedziała, czy przyszła jakaś wiadomość, czy nie.

W 2024 roku jest naprawdę bardzo mało telefonów komórkowych (smartfonów) z fizyczną diodą LED, a jak już takie znajdziesz, to będą to raczej starsze modele sprzed paru lat. Obecnie nieporównywalnie popularniejszym rozwiązaniem jest AoD.

Bateria

Może to i truizm, ale im rzadziej ładujesz smartfona, tym lepiej i wygodniej. W przypadku urządzenia dla osoby niesłyszącej, korzystanie z telefonu będzie się opierać głównie na ekranie. Stąd potrzeba zapewnienia dobrej baterii. Idealnie by było, gdyby ogniwo w takim wypadku miało ok. 5000 mAh. Absolutne minimum w tym wypadku to 4000 mAh.

Telefony z mocną baterią 2024

Dlaczego nie tekst?

Ktoś może powiedzieć, że osoba niesłysząca może po prostu wysłać SMS-a bądź MMS-a i nie potrzebuje do tego jakiegoś specjalnego telefonu. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Osoby głuche od urodzenia, najczęściej znają Polski Język Migowy, który jednak ma inną gramatykę niż klasyczny Język Polski. Po prostu nie każde zdania mogą być dla takiej osoby zrozumiałe i nie każda odpowiedź tekstowa będzie zrozumiałą dla drugiej osoby.

Na jakie zatem telefony warto zwrócić uwagę?

Cały czas pojawiają się nowe modele smartfonów które warto będzie brać pod uwagę. Ważne aby miały wyżej wymienione cechy. Jaki zatem telefon komórkowy wybrać? Aktualnie w zależności od zasobności portfela możesz zastanowić się m.in. nad:

Poniżej przedstawiamy przykładowe oferty operatorów bez limitu z tymi telefonami:

Szybki Internet w telefonie zapewni błyskawiczną transmisję wiadomości przez popularne komunikatory internetowe (Messenger, WhatsApp itp.), a które oferują ponadto wideorozmowy.

Telefon dla osób niesłyszących – podsumowanie

Telefon dla osób niesłyszących lub osób niedosłyszących (w tym dla użytkowników w starszym wieku) powinien mieć spory i czytelny ekran, gdyż to właśnie za pomocą tekstu (wiadomość SMS, komunikatory internetowe itp.) będą komunikowały się z innymi. Dobrym wyborem będzie czytelny wyświetlacz AMOLED lub OLED w jakości przynajmniej Full HD+ bez widocznych gołym okiem pikseli.

Nie mniej ważny jest system powiadomień. Obecne smartfony bardzo rzadko posiadają diodę powiadomień, ale często mają za to funkcję Always on Display (modele z ekranem OLED/AMOLED), które w bardzo jasny i przystępny sposób informują o np. otrzymanej wiadomości tekstowej. Takie urządzenie powinno być łatwe w codziennym użytkowaniu.

Telefon dla niesłyszących lub osób niedosłyszących (z wadami słuchu i/lub aparatami słuchowymi) powinien mieć:

  • tryb głośnomówiący z wzmocnieniem dźwięku
  • alerty wizualne – powiadamiające diody LED/Always on Display
  • czytelny wyświetlacz

Najpopularniejsze smartfony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (8 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: