Jakie nawigacje na telefon są darmowe i warte rozważenia? Na rynku znajdziesz kilka produktów, po które chętnie sięgają kierowcy. Zależnie od rozwiązania działają w trybie offline, monitorują natężeniu ruchu i ograniczenia prędkości czy śledzą pozycję użytkownika w czasie rzeczywistym. Sprawdźmy, która z nich najlepiej i najwygodniej doprowadzi Cię do celu.
- 1. Darmowa nawigacja samochodowa na telefon – wstęp
- 2. Jaka nawigacja samochodowa na telefon jest najlepsza? TOP 5 darmowych rozwiązań
- 2.1. 1. Aplikacja Google Maps (Mapy Google)
- 2.2. 2. HERE WeGo
- 2.3. 3. Waze
- 2.4. 4. Maps.me
- 2.5. 5. Yanosik
- 3. Na co zwrócić uwagę, poszukując nawigacji samochodowej na telefon?
- 3.1. Dostępność na systemie operacyjnym
- 3.2. Dokładne mapy i dokładność nawigacji
- 3.3. Reagowanie przy ograniczeniach prędkości i natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym
- 3.4. Działanie w trybie offline
- 3.5. Funkcje dodatkowe
- 4. Najlepsza darmowa nawigacja samochodowa w telefonie - podsumowanie
- 5. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Darmowa nawigacja samochodowa na telefon – wstęp
Dla wielu kierowców darmowa nawigacja na telefon jest najlepszym rozwiązaniem w trasie. Pozwala wytyczyć optymalną trasę, reaguje na bieżące wydarzenia na drodze i pokazuje aktualną pozycję samochodu. Nie wymaga zakupu dodatkowych urządzeń, współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi, a nawet czasem oferuje działanie bez dostępu do Internetu.
Dzięki temu wszystkiemu wiesz, że jedziesz najlepszą drogą i natychmiast dostajesz informację dotyczącą szacunkowego czasu podróży. W odróżnieniu od nawigacji samochodowej wykorzystujesz do tego własny telefon, którego obsługa nie stanowi dla Ciebie problemu. Na rynku jednak jest tak wiele aplikacji tego typu, że wybór najlepszej nie należy do najłatwiejszych. Podjęcie właściwej decyzji wymaga określenia własnych priorytetów i sięgania wyłącznie po sprawdzone rozwiązania.
Jaka nawigacja samochodowa na telefon jest najlepsza? TOP 5 darmowych rozwiązań
Poniżej przedstawiamy pięć nawigacji na telefon, za które nie zapłacisz nawet złotówki. Są popularne i lubiane przez kierowców. Ze wszystkich możesz korzystać zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Zależnie od propozycji, mogą sprawnie zastępować nawigacje samochodowe, ale też sprawdzać się podczas wycieczek pieszych i rowerowych. Na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie.
1. Aplikacja Google Maps (Mapy Google)
Google Maps, znane w Polsce jako Mapy Google, to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Bez wątpienia jego głównym atutem jest sprawność działania i dostęp do wielu przydatnych funkcji. Ta darmowa nawigacja oferuje m.in.:
- regularne sprawdzanie natężenia ruchu,
- wytyczanie alternatywnych tras przejazdu,
- prezentację pasów jezdni,
- ograniczenia prędkości i szybkość poruszania się pojazdu,
- głosowe wskazówki,
- informacje o fotoradarach i zdarzeniach drogowych,
- informacje o transporcie miejskim,
- ogrom informacji o obiektach wokół,
- wskazówki dla rowerzystów,
- dostęp do nawigacji offline po pobraniu odpowiednich fragmentów mapy.
Google Maps nie ma zbyt wielu wad. Za jedną z najpoważniejszych uznać można dość wysokie zużycie energii telefonu. Jeśli więc wyruszasz w dłuższą trasę i zamierzasz korzystać z tej aplikacji, wskazane jest przygotowanie kabla zasilającego z podłączeniem np. do zapalniczki w samochodzie.
2. HERE WeGo
HERE WeGo nie jest tak popularne, jak Google Maps, ale działa na bardzo podobnej zasadzie. To propozycja, którą stworzyła Nokia (później Microsoft). Obecnie prezentuje się dość nowocześnie i ma przejrzysty interfejs. Działa zarówno jako nawigacja offline (po pobraniu map), jak i online, z powodzeniem wspierając nie tylko kierowców, ale też pieszych czy rowerzystów. Znajdziesz w niej nawet wskazówki dotyczące transportu publicznego i aktualną pogodę.
Aplikacja HERE WeGo oferuje niemalże to samo, co Google Maps. Według komentarzy użytkowników miewa jednak problemy z niedokładnym wyszukiwaniem adresów. Choć same trasy wytyczna doskonale i aktualizuje je na bieżąco, zgodnie z sytuacją na drodze, czasem nie jest w stanie znaleźć konkretnych lokalizacji. Są to sporadyczne głosy, które nie stanowią reguły, ale warto mieć je na uwadze.
3. Waze
Waze to jedna z darmowych nawigacji skoncentrowanych ściśle na kierowcach. Została wyposażona w szereg funkcji istotnych dla użytkowników aplikacji poruszających się po drogach. Poinformuje Cię o np.:
- zamkniętych odcinkach dróg,
- robotach drogowych,
- problemach z nawierzchnią,
- korkach,
- patrolach policyjnych,
- punktach POI (np. stacjach benzynowych czy parkingach).
Twórcy Waze kładą ponadto duży nacisk na budowę zaangażowanej społeczności. Z tego względu z poziomu aplikacji możesz np. wysyłać ostrzeżenia o problemach na drodze do innych kierowców. Co więcej, zobaczysz ich pozycje na mapie (choć swoją lokalizację możesz wyłączyć).
W odróżnieniu od poprzednich rozwiązań nie ma aż tylu opcji dla osób podróżujących rowerami czy pieszo. Co więcej, prezentuje mniej danych dotyczących obiektów wokół, niż np. Google Maps. Nie znajdziesz w niej opinii o sklepach, godzin otwarcia, informacji o firmach itd. Dla części użytkowników może to być duży minus. Nie bez znaczenia jest również to, że niestety nie jest to nawigacja offline – do prawidłowego działania potrzebuje stałego połączenia z Internetem.
4. Maps.me
Maps.me to nawigacja przeznaczona nie tylko dla kierowców, ale również rowerzystów czy pieszych. Jej atutem jest bardzo sprawne wytyczanie tras i proponowanie alternatywnych przejazdów w razie wystąpienia problemów na drodze. Często potrafi odnajdywać boczne, leśne drogi, pomijane przez Google Maps. Bazuje na OpenStreetMap, które jest społecznościową inicjatywą mającą na celu stworzenie ogólnodostępnej mapy całego świata. Dzięki temu jest bardzo dokładna, czego dowodem są m.in. numery budynków i klatek schodowych widoczne na ekranie. Pozwala pobierać mapy i korzystać z nich bez dostępu do Internetu.
Niestety Maps.me nie jest pozbawione wad. Najbardziej bolesną jest to, że użytkownicy czasem mogą odczuć znaczne opóźnienie między tym, co się dzieje na żywo, a sytuacją na mapie. Druga kwestia to drogi boczne, o których wspominaliśmy wyżej. Często informacje o nich są nieaktualne, a same trasy nieprzejezdne. Wszystko to generuje niepotrzebny stres, ale może też stworzyć potencjalne zagrożenie na drodze. Nie powinno natomiast mieć aż tak dużego wpływu na osoby korzystające z nawigacji na piechotę.
5. Yanosik
Yanosik to polski system dla kierowców, który łączy dwie główne funkcje:
- antyradar – system wczesnego wykrywania radarów policyjnych, oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów, kontroli drogowych itp.,
- nawigację – działa wyłącznie online, ale jest w pełni darmowa i funkcjonalna.
Polska nawigacja online dobrze wyszukuje najszybsze oraz najwygodniejsze trasy. Nie ma problemu z odnajdywaniem konkretnych adresów, a dodatkowo zapewnia dostęp m.in. do historii wyszukiwań czy Karuzeli miejsc podróży. W dodatku integruje użytkowników, pozwalając na samodzielne oznaczanie wszelkich utrudnień występujących na trasie.
Brak opcji offline nie jest niestety jedyną wadą tej darmowej nawigacji. Najbardziej irytująca w niej jest bowiem obecność reklam. Ze względu na brak opłat twórcy muszą generować dochody w inny sposób. Banery jednak sprawiają, że ekran z mapą jest mniej czytelny i przejrzysty, a to może rozpraszać kierowcę.
Na co zwrócić uwagę, poszukując nawigacji samochodowej na telefon?
W sklepach mobilnych są dostępne rozmaite nawigacje samochodowe, piesze oraz rowerowe. Nie brak nawet takich skoordynowanych z transportem miejskim, kompleksowo ułatwiających użytkownikowi przemieszczanie się. Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając najlepszą aplikację?
Dostępność na systemie operacyjnym
Odpowiednie dopasowanie oprogramowania do systemu telefonu, którego używasz, jest sprawą kluczową. Wiele osób chwali np. Mapy Apple, które są dostępne na iPhone’y, one jednak nie sprawdzą się w przypadku smartfonów z Androidem. My w tym zestawieniu skupiliśmy się na aplikacjach uniwersalnych, dostępnych na obu tych najpopularniejszych rozwiązaniach.
Dokładne mapy i dokładność nawigacji
Każdy użytkownik liczy na jak największą dokładność map i nawigacji. Oprogramowanie powinno bezustannie pokazywać Twoją lokalizację na danym odcinku drogi i wszelkie zmiany położenia. Dzięki temu ułatwi Ci przemieszczanie się i szybkie podejmowanie decyzji. To szczególnie istotne w przypadku kierowców, dla których opóźnienia i błędne dane mogą być potencjalnie niebezpieczne.
Reagowanie przy ograniczeniach prędkości i natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym
Bardzo ważna jest nie tylko lokalizacja użytkownika, ale i sprawne reagowanie na wszystko, co dzieje się wokół niego. Najlepsze nawigacje prezentują aktualne ograniczenia prędkości, obowiązujące na danych odcinkach dróg. Monitorują ponadto trasę, a w przypadku wystąpienia na niej problemów, proponują alternatywne rozwiązania. Dzięki temu unikniesz korków, wypadków czy innych sytuacji, które opóźniłyby dotarcie do celu.
Opisywana funkcja jest dostępna w nawigacjach online. Wymaga połączenia z Internetem, co czasem bywa problematyczne ze względu na limity transmisji danych czy podróże zagraniczne. Działanie aplikacji posiadających tryb offline zwykle ogranicza się tylko do wytyczenia trasy i nawigacji, bez dodatkowych funkcji.
Działanie w trybie offline
Wspomniany wyżej tryb offline bywa bardzo przydatny w wielu sytuacjach. Może pomóc Ci wytyczyć trasę, gdy np.:
- dysponujesz niewielkim pakietem Internetu mobilnego,
- podróżujesz po regionach, w których jest problem z dostępem do Internetu,
- Twój telefon ma problem z utrzymaniem połączenia z Internetem,
- wyjeżdżasz za granicę (szczególnie poza Unią Europejską).
Dzięki tej opcji możesz pobrać mapę dowolnego regionu czy kraju do pamięci telefonu. Wskazane jest zrobienie tego, gdy będziesz miał dostęp do nielimitowanego Internetu, ze względu na duży rozmiar plików. Następnie wytyczysz trasy i skorzystasz z nawigacji przy pomocy sygnału GPS, bez transmisji danych.
Funkcje dodatkowe
Zależnie od aplikacji, jako użytkownik możesz otrzymać dostęp do wielu przydatnych funkcji. Mogą ułatwiać podróż piechotą, rowerem czy komunikacją miejską, prezentując np.:
- rozkłady jazdy autobusów i tramwajów,
- przejścia dla pieszych,
- czas pokonania trasy różnymi środkami transportu,
- ścieżki rowerowe,
- informacje o mijanych miejscach.
Nie brak też aplikacji skupionych na kierowcach. Te wśród funkcji dodatkowych miewają np.:
- powiadomienia o fotoradarach,
- powiadomienia o radiowozach i kontrolach prędkości,
- informacje o dozwolonej prędkości na danej drodze,
- wyszukiwarki stacji benzynowych,
- lokalizacje parkingów.
Warto poświęcić chwilę na zastanowienie, jakie funkcje dodatkowe są Ci potrzebne. Dzięki temu łatwiej wybierzesz nawigację, która Cię nie zawiedzie w drodze.
Najlepsza darmowa nawigacja samochodowa w telefonie - podsumowanie
W Internecie nie brak aplikacji umożliwiających korzystanie z nawigacji w telefonie. Bez trudu znajdziesz zarówno rozwiązania przeznaczone dla kierowców samochodów, jak i rowerzystów, pieszych, czy nawet osób poruszających się komunikacją miejską. Wśród nich zdecydowanie na prowadzenie wychodzi Google Maps. Oferuje największą ilość funkcji, wiele przydatnych narzędzi, nowoczesny wygląd, wygodny interfejs, lektora i działanie w trybie offline. Nie jest to jednak jedyna opcja warta uwagi.
HERE WeGo oraz Maps.me doskonale sprawdzą się w różnych warunkach. Pierwsza z aplikacji bardzo przypomina lidera tego zestawienia i może stanowić jego godne zastępstwo. Druga z wymienionych lepiej sprawdzi się w przypadku pieszych. Jest bardzo dokładna i zwraca uwagę nawet na wąskie ścieżki czy drogi boczne. Pozwala ponadto pobierać mapy i korzystać z nich bez Internetu.
Waze i Yanosik to rozwiązania skupione na kierowcach samochodów. Oferują wiele funkcji przydatnych na drogach, zapewniając dostęp do bardzo istotnych informacji. Mogą jednak okazać się niewystarczające w przypadku osób podróżujących w inny sposób. Czy wobec takiej różnorodności da się więc określić, która aplikacja będzie dla Ciebie najlepsza? Niestety nie, bo każdy użytkownik ma inne wymagania. Właśnie dlatego polecamy pobrać wszystkie opcje, przetestować je w praktyce i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
To bardzo proste - wystarczy wejść do sklepu Google Play i ściągnąć jedną z powyższych darmowych nawigacji samochodowych na smartfona. Pobranie takiej apki zajmuje najczęściej tylko kilka-kilkanaście sekund, tak samo jak ich instalacja.
Najlepiej z takiej, która spełnia Twoje wymagania. Każdy z nas ma swoje osobiste preferencje, dobrze więc, że na rynku jest więcej nawigacji samochodowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.
To trudne pytanie, ale z pewnością nie ma popularniejszej nawigacji od Google Maps. Mapy Google są bardzo rozbudowane i lubiane przez użytkowników, co nie znaczy, że po przetestowaniu np. Yanosika, HERE WeGo, Waze czy Maps.me nie zmienisz zdania i uznasz, że jednak Google Maps nie są najlepszym wyborem.