Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

90 lat Motoroli! 3 najbardziej przełomowe konstrukcje

Moto X4 abonament

Mało kto dzisiaj pamięta, że przed erą Nokii w segmencie telefonów komórkowych dominował inny producent. Była nim Motorola, która – co prawda nie tak długo jak Nokia – panowała na rynku, lecz podobnie jak ona, swoje lata świetności ma już za sobą. Sięgnęliśmy pamięcią wstecz i wybraliśmy 3 modele, które zajmują podium w całym portfolio Motoroli.

Znajdź najlepszą ofertę z Motorolą

Motorola StarTAC (1996)

telefon Motorola StarTAC

StarTAC to jeden z największych sukcesów Motoroli w historii firmy. Aż do końca lat 90 był najlepiej sprzedającym się modelem telefonu komórkowego (60 mln sztuk) i dodatkowo wyznaczył bardzo popularny na najbliższych kilkanaście lat trend. Tak – Motorola StarTAC to pierwszy telefon z klapką! W dodatku mały i poręczny, z wysuwaną antenką, niemal od razu stał się hitem sprzedaży.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do późniejszych tego typu telefonów, wyświetlacz znajdował się nie na jej wewnętrznej powierzchni, a bezpośrednio nad klawiaturą – w klapce znajdował się jedynie głośnik i logo producenta. Sam ekran był bardzo czytelny i to pomimo wyświetlania (jak niemal wszystkie ówczesne modele) tylko jednej linijki tekstu. Moda na telefony z klapką trwała długo zwłaszcza po drugiej stronie Atlantyku, dopóki na horyzoncie nie pojawił się kolejny kamień milowy w branży telefonów komórkowych – pierwszy iPhone.

Motorola RAZR V3 (2004)

telefon Motorola V3

Popularna V3 to najlepiej sprzedający się telefon Motoroli – 130 mln sprzedanych sztuk to świetny wynik. Model ten charakteryzował się niezwykle cienką obudową, metaliczną klawiaturą i dobrymi (jak na tamte czasy) parametrami. Główny wyświetlacz obsługujący 256 tysięcy kolorów robił wtedy duże wrażenie, szkoda tylko, że był zintegrowany z aparatem o niskiej już wtedy rozdzielczości VGA (0,3 Mpx). Na pokładzie znajdował się bluetooth, dzięki którym mogliśmy bezproblemowo wymieniać się zdjęciami i innymi plikami. I to w czasach, w których wiele innych modeli posiadało jedynie port na podczerwień (IrDA). Niestety, nasz bohater miał wbudowaną niewielką pamięć liczącą niecałe 7 MB i nie posiadał slotu na kartę pamięci.

Motorola szybko rozwiązała ten problem, wprowadzając w listopadzie 2005 roku ulepszoną wersję V3i. W przeciwieństwie do poprzednika, pamięć telefonu wzrosła do 12 MB i – co najważniejsze – wprowadzono slot pamięci na karty microSD. Wymieniono wyświetlacz dodatkowy na nowy obsługujący 65 tysięcy kolorów (dotychczas 4 tysiące). Ulepszono również matryce aparatu fotograficznego do 1,3 Mpix.

Motorola RAZR V3 zapoczątkowała całą nową rodzinę telefonów ze stajni tego amerykańskiego (niegdyś) giganta. Z pewnością jest to jeden z najbardziej kultowych telefonów nie tylko Motoroli, ale i całego przemysłu telefonów komórkowych w dziejach.

Motorola E398 (2004)

telefon Motorola E398

Rok 2004 – mimo kilkuletniej już dominacji Nokii – był jednym z najlepszych dla Motoroli. Oprócz wprowadzenia kultowej V3, zadebiutował również inny udany model, lecz może nieco mniej znany. Była to muzyczna Motorola E398, która w chwili pojawienia się na rynku była jednym z nielicznych modeli mogących konkurować z Sony Ericssonami z serii W (Walkman) pod względem jakości dźwięku. Nie tylko pod tym względem przypominała produkty z Kraju Kwitnącej Wiśni – również jej design zbliżony był do ówczesnych produktów Sony Ericssona.

W przeciwieństwie do Motoroli RAZR V3 model E398 była wyposażona w slot pamięci, dzięki któremu mogliśmy zmieścić więcej ulubionych piosenek w popularnym formacie MP3. Motorola ta była swego czasu na tyle popularna, że producent postanowił na jej bazie skonstruować rok później ulepszony ROKR E1. W przeciwieństwie do protoplasty posiadał jego ekran wyświetlał nie 65 tysięcy, a 256 tysięcy kolorów oraz wgrano nowe oprogramowanie. E1 wizualnie pozostał niemal bez zmian – standardowa czerń została zastąpiona bielą i nieznacznie zmieniono układ klawiszy w górnej części klawiatury.


Motorola produkuje obecnie nowoczesne smartfony, zarówno model budżetowe, ze średniej półki cenowej, jak i flagowce. Jeżeli chcesz poznać ich ceny w ofertach operatorów komórkowych, sprawdź dostępne pakiety w naszej porównywarce GSM.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów