Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jakie telefony obsługują eSIM?

avatar
czy ten smartfon obsługuje esim

Karty eSIM to stosunkowo nowa opcja, z której zaczyna korzystać coraz więcej użytkowników. Czym jest karta eSIM? Jak się jej używa i czemu to wygodne rozwiązanie? Na których telefonach można z niej skorzystać? Jak to zrobić? Gdzie ją wyrobić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o elektronicznych usługach SIM. Oto najważniejsze informacje.

Czym jest karta eSIM i w jaki sposób różni się od tradycyjnej karty?

Karta eSIM jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnego nośnika SIM, który jest dobrze znany wszystkim użytkownikom telefonów komórkowych. Ta nowoczesna forma karty jest zintegrowana z płytą główną danego telefonu. Technologia, dzięki której powstała eSIM, wykorzystuje chip eUICC, wbudowany na stałe do modułu urządzenia. Różnica polega nie tylko na samej fizycznej formie karty. Użytkownicy cenią sobie przede wszystkim to, że zyskują dostęp do sieci bez wkładania do telefonu kawałka plastiku, który niejednokrotnie zdarzało się uszkodzić czy zgubić. Ci, którzy zwracają uwagę na ochronę środowiska, cieszą się z ograniczenia wykorzystania sztucznych materiałów do produkcji SIM, których ilości liczone są przecież w milionach.

Jakimi cechami charakteryzują się karty eSIM?

  • Moduł na stałe wbudowany w urządzenie — eSIM jest trwale wmontowany w urządzenie mobilne, co oznacza, że nie trzeba go każdorazowo wkładać do telefonu ani wyciągać z niego, tak jak w przypadku tradycyjnej karty SIM. Jest to szczególnie przydatne w elektronice o ograniczonej przestrzeni, takiej jak inteligentne zegarki.
  • Wszechstronne wykorzystanie karty — system eSIM pozwala na obsługę usług wielu operatorów sieci komórkowych na jednym urządzeniu. Użytkownicy mogą mieć zainstalowane profile eSIM pochodzące z różnych sieci komórkowych, co pozwala na łatwe przełączanie się między nimi.
  • Proste programowanie karty — eSIM jest programowany zdalnie, co oznacza, że użytkownik może zmieniać operatora bez konieczności fizycznej wymiany karty SIM. Wystarczy aktywować nową usługę eSIM poprzez odpowiednie aplikacje lub narzędzia oferowane operatora.
  • Bezpieczna forma zapisu plików — eSIM gwarantuje większe bezpieczeństwo niż tradycyjne karty SIM, ponieważ nie można go fizycznie wyjąć, a tym samym również skopiować. Dodatkowo profile eSIM są chronione przez różne mechanizmy szyfrowania, dlatego nie ma właściwie możliwości posługiwania się danymi zapisanymi a wirtualnej karcie.
  • Szerokie zastosowanie — eSIM jest coraz częściej stosowany w różnego rodzaju urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, zegarki inteligentne, urządzenia IoT, samochody z funkcją internetu i wiele innych.

Czy kartę eSIM można aktywować na każdym telefonie?

Lista urządzeń mobilnych, na których można aktywować kartę eSIM ciągle się poszerza. Nie wszystkie telefony zostały przystosowane do korzystania z wirtualnych kart eSIM. Aktualnie znajdują się na niej m.in. takie modele jak:

  • Apple: iPhone XR, iPhone SE, iPhone Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone serii 11 i nowsze (w tym Apple iPhone 14, 14 Pro i 14 Pro Max);
  • Google: Google Pixel 5, Google Pixel 5a, Google Pixel 4 XL, Google Pixel 4, Google Pixel 4a, Google Pixel 7, Google Pixel 7 Pro, Google Pixel 6a, Google Pixel 6, Google Pixel 6 Pro, Google Pixel 3 XL, Google Pixel 3, Google Pixel 3a, Google Pixel 2 XL, Google Pixel 2;
  • Huawei: Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei Mate 40 Pro;
  • Honor: Honor Magic 5 Pro;
  • Motorola: Motorola Razr, Motorola Razr 5G, Motorola Edge 40 Pro, Motorola Edge (2022), Motorola Moto Razr (2022), Motorola Moto G (2023);
  • myPhone: myPhone Hammer Blade 3, myPhone Hammer Explorer Pro;
  • Oppo: Oppo Find X3 Pro, Oppo Find X5, Oppo Find X5 Pro 5G, Oppo Reno 5A, Oppo Reno 6 Pro 5G, Oppo A55s;
  • Samsung: Samsung Galaxy A54, Samsung Galaxy Z Fold 4, Samsung Galaxy Z Flip, Samsung Z Flip 3 5G, Samsung Galaxy Z Flip 4, Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Z Fold 2, Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, Samsung Galaxy seria S20, S21, S22, S23, S23+, S23 Ultra, Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy Note 20 Ultra;
  • Sony: Sony Xperia 10 IV, Sony Xperia 1 IV, Sony Xperia 5 IV;
  • Xiaomi: Xiaomi 13, 13 Lite, 13 Pro, Xiaomi 12T Pro;
  • Vivo: Vivo X80.

Czy wszyscy operatorzy komórkowi wspierają karty eSIM?

Karty eSIM pojawiły się na polskim rynku w 2019 roku. Pierwszym operatorem, który umożliwił użytkowanie tych cyfrowych kart, była sieć Orange. W jej ślady poszli również inni dostawcy usług. Nie dla każdej oferty możliwa jest jednak instalacja eSIM. Aktualnie poszczególne sieci oferują takie rozwiązania:

  • Play — eSIM dostępne jest dla ofert na kartę, MIX, abonamentu i ofert biznesowych;
  • Plus — karta eSIM jest dostępna dla wszystkich planów;
  • Otvarta — eSIM można zainstalować we wszystkich pakietach abonamentowych;
  • T-Mobile – usługa eSIM jest dostępna dla wszystkich klientów z abonamentem;
  • Orange – z eSIM można korzystać z planach indywidualnych, firmowych i FLEX.

Coraz więcej operatorów sieciowych wprowadza możliwość korzystania z eSIM. Mimo to nie wszyscy użytkownicy są przekonani co do wykorzystania tych cyfrowych kart, dlatego przedstawiciele poszczególnych sieci ostrożnie i powoli wprowadzają je do swoich pakietów – bez zmuszania klientów do wymiany tradycyjnej karty na wirtualną.

Jak wyrobić i aktywować kartę eSIM?

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z karty eSIM, skontaktuj się ze swoim operatorem. W pierwszej kolejności upewnij się, że urządzenie, z którego korzystasz, może obsługiwać wirtualne karty. Potem porozmawiaj z biurem obsługi klienta w swojej sieci i dowiedz, czy oferuje taką możliwość. Jak w praktyce wygląda wyrobienie karty eSIM?

Wyrobienie karty eSIM: opłaty

Musisz pamiętać o tym, że eSIM jest trwale zamontowany wewnątrz urządzenia. Nie istnieje fizyczna postać karty tak jak w przypadku tradycyjnej SIM. „Wyrobienie” jej wiąże się ze skierowaniem prośby do operatora sieci komórkowej. W tym celu warto zadzwonić na infolinię, zgłosić się do przedstawiciela sieci osobiście lub skorzystać aplikacji bądź oficjalnej strony internetowej operatora. Jako przyszły użytkownik, na pewno zastanawiasz się, czy uruchomienie takiej karty jest kosztowne. U większości operatorów komórkowych działających na polskim rynku, procedura wdrożenia eSIM jest darmowa.

Aktywowanie karty eSIM — jak wygląda cały proces?

Wbrew pozorom proces wdrożenia karty eSIM i aktywowania jej do działania, nie jest skomplikowany. Całość oparta jest na wykorzystaniu kodu aktywacyjnego przesłanego przez operatora sieci. Jakie kroki po kolei należy podjąć, aby zacząć korzystać z eSIM?
Poszczególne działania mogą różnić się w zależności od zasad, jakimi kieruje się operator. W większości przypadków schemat wygląda podobnie i polega na zleceniu usługi eSIM, otrzymaniu kodu aktywacyjnego, a na koniec na samej aktywacji eSIM w ustawieniach urządzenia.

Żeby korzystać z możliwości instalacji eSIM w swoim telefonie:

  • upewnij się, że Twoje urządzenie obsługuje taki format karty,
  • skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej, który oferuje usługę eSIM,
  • wybierz i kup odpowiedni plan eSIM,
  • uzyskaj od operatora kod aktywacyjny eSIM,
  • aktywuj eSIM na swoim urządzeniu, korzystając z kodu aktywacyjnego i ustawień telefonu.

Podsumowanie

1. Karta eSIM to cyfrowa forma znanej użytkownikom karty SIM.
2. Aktywacja eSIM jest aktualnie możliwa na wybranych urządzeniach. Wśród nich znajdują się smartfony popularnych marek, takich jak Apple, Samsung, Xiaomi czy Motorola.
3. U większości operatorów aktywacja eSIM to usługa darmowa.

FAQ

Dostępność kart eSIM jest uzależniona od operatora o formuły korzystania z jego usług. U większości z nich z eSIM mogą korzystać wszyscy użytkownicy – zarówno ci, którzy mają ofertę abonamentową, jak i formułę MIX czy telefon na kartę.
Większość smartfonów, które mają możliwość instalacji eSIM, to urządzenia z funkcją dual-SIM. To oznacza, że można jednocześnie korzystać zarówno z karty fizycznej, jak i karty eSIM. Na jednym smartfonie możliwa jest instalacja wielu kart eSIM, ale jednocześnie tylko jedna z nich może być aktywna.
star ocena
4.6/5 - (44 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: