Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zmienić klawiaturę w telefonie?

zdjęcie przedstawiające smartfona Samsung Galaxy S10+ z różnymi klawiaturami do wyboru

Masz problem z klawiaturą na swoim smartfonie i chciałbyś zmienić jej ustawienia? A może zmienić ją na całkowicie inną? Podpowiadamy, jak zmienić ustawienia w swojej klawiaturze, a także jak ją można spersonalizować pod swoje potrzeby! Możesz zmienić nie tylko układ klawiszy, ale i języki, tło kolorystyczne (motyw), ikony, tryb wprowadzania tekstu i wiele, wiele innych opcji i ustawień! Jak tego dokonać?

Zmiana ustawień klawiatury

Klawiatura wirtualna może wyglądać różnie w zależności od producenta smartfona, jak i samego modelu. Wchodząc do ustawień klawiatury możesz zmienić sporo opcji, a także włączyć lub wyłączyć niektóre funkcjonalności. Aby tego dokonać, wystarczy poszukać klawiatury w ustawieniach swojego telefonu.

screenshot z ustawień klawiatury w smartfonie na Androidzie

Na przykładzie smartfona Samsung Galaxy S10+ z systemem Android możesz np. zmienić język klawiatury, automatyczne wielkie litery czy spacje. Opcji jest naprawdę całkiem sporo!

screenshot z ustawień klawiatury w smartfonie na Androidzie

Klawiatury systemowe mogą mieć jednak pewne ograniczenia. Możliwe, że akurat Ty używasz fabrycznej aplikacji, która nie jest zbyt wygodna w codziennym korzystaniu. Sam osobiście nie korzystam właśnie z preinstalowanej apki Samsunga, a wykorzystuję – i to od lat na smartfonach różnych producentów – klawiaturę Microsoft SwiftKey, do której jestem bardzo przyzwyczajony.

Zmiana klawiatury na telefonie

Aby zmienić klawiaturę na swoim smartfonie, wystarczy ściągnąć i zainstalować wybraną aplikację, np. ze Sklepu Google Play. Możesz ją zmienić podczas pisania SMS-a czy w komunikatorze internetowym – gdy klikniesz w opcje wyboru, pojawi się mniej więcej takie okno dostępnych listy klawiatur:

screenshot z ustawień klawiatury w smartfonie na Androidzie

W moim przypadku do wyboru jest zainstalowana przeze mnie klawiatura wirtualna Microsoft SwitfKey, systemowa klawiatura Samsung, a także pisanie głosowe Google i pisanie głosowe Samsung.

Dlaczego wybrałem SwiftKeya? Właśnie dzięki wielkim możliwościom personalizacji – możesz zmieniać układy klawiszy, całe motywy, emoji, a SwiftKey umożliwia wprowadzanie nowych trybów (np. pisania jednym palcem), języków, autokorekty czy pisanie w incognito. Możliwości jest cała masa!

screenshot z ustawień klawiatury w smartfonie na Androidzie

Aby dostać się do sekcji ustawień, wystarczy kliknąć w ikonkę z 3 kropkami w prawym górnym rogu menu klawiatury. Kolejność poszczególnych elementów możesz zmienić w każdej chwili, a co ważne, możesz też ściągnąć (a nawet zaprojektować!) inny kolor tła, a więc cały motyw graficzny. Jeżeli w SwiftKey znudzi Ci się kolor, to nie musisz przechodzić na całkowicie nową klawiaturę (aplikację), a jedynie zmienić motyw!

screenshot z ustawień klawiatury w smartfonie na Androidzie

Jaka klawiatura na telefonie z Androidem?

Oczywiście MS SwiftKey to niejedyna klawiatura, jaką możesz wybrać ze Sklepu Google na telefon z Androidem. Oto obecnie najwyżej pozycjonowane w Google Store:

screenshot ze sklepu Google Play z aplikacjami Klawiatura

  • Gboard – klawiatura Google,
  • Microsoft SwitfKey AI Keyboard,
  • Facemoji AI Emoji Keyboard,
  • LED Keyboard – Lightning Colors,
  • Klawiatura emotikonami Fleksy.

Jaka klawiatura na telefonie z iOS?

A możesz masz iPhone’a i znudziło Ci się pisanie na tamtejszej klawiaturze? W Apple Store masz możliwość zmiany klawiatury np. na:

screenshot ze sklepu Apple Store z aplikacjami Klawiatura

Wiele z klawiatur dostępnych na Androida jest też oferowanych w wersji na iOS. Wśród nich warto wymienić m.in. Microsoft SwiftKey AI Keyboard, Facemoji AI Emoji Keyboard czy Gboard – klawiatura Google. Do wyboru, do koloru!

Aby zmienić klawiaturę Apple na zewnętrzną apkę, wystarczy wejść (na przykładzie modelu iPhone 13 z iOS 15.2) w Ustawienia -> Ogólne -> Klawiatury -> Dodaj klawiaturę – to właśnie tu będzie możliwość przełączenia na nowo zainstalowaną klawiaturę.

screenshot z ustawień klawiatury w iPhonie z iOS

Jak zmienić klawiaturę w telefonie? Podsumowanie

Klawiatura wirtualna to jeden z najważniejszych systemowych elementów każdego smartfona, tym bardziej, jeżeli wysyłasz wiele wiadomości tekstowych, ale nie tylko – jest ona przecież też wykorzystywana choćby w wyszukiwarce internetowej.

Na szczęście nie jesteś uzależniony od jednej klawiatury i możesz zmienić aplikację dosłownie w kilka chwil!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Oczywiście! Jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego z Androidem lub iOS-em na pokładzie (iPhone), to bez problemu zmienisz swoją wirtualną klawiaturę w dosłownie kilka chwil!
Jeżeli korzystasz z telefonu z Androidem, pobierz nową klawiaturę z Google Play. Następnie możesz wybrać ją jako domyślną w ustawieniach swojego smartfona lub podczas wprowadzania wiadomości tekstowej, gdzie w opcjach znajdziesz wszystkie dostępne możliwości wprowadzania tekstu.
Jeżeli korzystasz z telefonu z systemem iOS (iPhone), to po pobraniu i zainstalowaniu nowej klawiatury znajdziesz ją w ustawieniach. Wybierz kolejno: Ustawienia -> Ogólne -> Klawiatury -> Dodaj klawiaturę, a w tym miejscu znajdziesz nazwę nowego keyboarda. Kliknij w niego i ciesz się nową klawiaturą na iPhonie!

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.