Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Operatorzy komórkowi kuszą nas pakietami łącza mobilnego. Dla kogo i w jakim przypadku dana oferta będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem? Jaki Internet mobilny będzie dla nas optymalny? Jak go wybrać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w poniższym poradniku.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego

Spis treści:


Co to jest Internet mobilny?

Internet mobilny to nic innego jak bezprzewodowe łącze internetowe, z którego możesz korzystać np. na tablecie czy laptopie. W przeciwieństwie do tradycyjnego łącza, wszelkie okablowanie jest niepotrzebne. Obecnie operatorzy udostępniają łącza w technologii LTE, która teoretycznie umożliwia osiągnięcie prędkości nawet 300 Mbit/s. Jej następcą jest sieć 5G, która umożliwi m.in. jeszcze szybszy przesył danych, a która to od przełomu II i III kwartału 2020 roku jest już dostępna w Polsce w wybranych lokalizacjach!

Jak wybrać Internet mobilny

Wybierając pakiet Internetu mobilnego nie ograniczajmy się tylko do ceny i wielkości transferu GB. Zwróćmy również szczególną uwagę na:

1. Zasięg sieci LTE

Większość pakietów Internetu mobilnego działa na infrastrukturze czterech największych sieci komórkowych w Polsce. Są to oczywiście – w kolejności alfabetycznej – Orange, Play, Plus oraz T-Mobile. Zasięg każdej z nich może się różnić w niektórych rejonach kraju, zwłaszcza tych słabiej zaludnionych. Sieć Play używa jeszcze wewnętrznego roamingu, a więc korzysta z zasięgu swoich największych konkurentów, lecz planuje w przyszłości całkowicie się od nich odciąć po zbudowaniu całej swojej infrastruktury.

Nasza rada: bierz pod uwagę tylko te oferty, których zasięg jest silny i mocny w Twojej okolicy. Jeżeli nie jesteś pewny, który operator zapewnia najlepszą jakość i stabilność połączenia, kup za parę złotych startery w celu porównania zasięgów.

2. Pakiet z urządzeniem lub sam SIM

Podobnie jak w abonamentowych ofertach głosowych, również w bezprzewodowych pakietach internetowych masz (przynajmniej u niektórych operatorów) możliwość dokupienia urządzenia. Są to przede wszystkim modemy i routery LTE, w których zainstalujesz swoją kartę SIM. Ich zakup u operatora eliminuje kwestię jego dokupienia na wolnym rynku, a bez modemu/routera i tak się nie obejdzie.

Bardziej zaawansowane (i droższe) oferty proponują znacznie bogatsze urządzenia, jak tablety, a nawet laptopy. W niektórych przypadkach można nawet zetknąć się ze sprzętem gamingowym, a więc szybkim komputerem dedykowanym dla gier PC. Wbrew pozorom wybór urządzenia w ofertach Internetu mobilnego jest całkiem spory.

Nasza rada: każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebuje nowy sprzęt na abonament. Pobierana jest za niego osobna rata, co wpływa na wysokość rachunków miesięcznych. Warto przeliczyć jego cenę u operatora i w sklepie, aby mieć pewność co do słuszności wyboru. Zwykle oferta operatorów jest droższa, chyba, że masz do czynienia z wyprzedażą czy innego rodzaju promocją. Poza tym wybór oferty ze sprzętem prawie zawsze oznacza konieczność podpisania długoterminowej umowy.


Tanie routery i modemy 4G i 5G ->


3. Rodzaj umowy Internetu mobilnego

A skoro o umowie mowa, warto zastanowić się nad jej rodzajem. Zwykle dostępne są pakiety roczne lub dwuletnie, ale mniejsze sieci komórkowe (również submarki największych telekomów) proponują wygodne oferty bezterminowe. Oznacza to, że można zrezygnować z umowy w każdej chwili z miesięcznym okresem wypowiedzenia! Prawie zawsze są to oferty z samą kartą SIM. Wyjątkiem jest tu Plush, który oferuje umowę na czas nieokreślony, z której można zrezygnować, lecz za sprzęt należy płacić raty do samego końca ustalonego kontraktu.

Nasza rada: jeżeli wykluczasz ofertę z urządzeniem, bo np. masz nowy i sprawny sprzęt lub wolisz go kupić na wolnym rynku, celuj w umowy bezterminowe. Dobrym rozwiązaniem może być także Internet na kartę, który działa jak klasyczny prepaid głosowy – jeżeli nie doładujesz konta, nie będziesz mógł korzystać z sieci www. Wysokość zasilenia karty najczęściej warunkuje ważność i wielkość transferu GB.

4. Zakres Internetu mobilnego

Najważniejszymi parametrami oferty mobilnej „na papierze” są oczywiście wysokość transferu i prędkość przesyłania danych. Tu sprawa jest prosta i klarowana, w przeciwieństwie do zasięgu, którego nierzadko samemu należy przetestować – im więcej, tym lepiej.

Nasza rada: warto doczytać szczegóły oferty. U niektórych operatorów, jak np. Plush czy nju mobile, paczka internetowa rośnie wraz ze stażem. Czasami warto mieć przez kilka pierwszych miesięcy nieco mniejszy transfer, by po tym czasie cieszyć się większym pakietem internetowym. I to bez zmiany ceny oferty!

5. Cena Internetu mobilnego

Dla wielu podstawowy parametr w wyborze – zresztą nie tylko – Internetu mobilnego. Praktyka pokazuje, że można zamówić atrakcyjne pakiety już za około 20-30 zł, ale oczywiście czasami warto nieco dopłacić (lub wręcz przeciwnie), by otrzymać nieco większy transfer, prędkość łącza czy lepszy zasięg. Czasami do pierwszego rachunku operatorzy doliczają jednorazowo tzw. opłatę aktywacyjną.

Nasza rada: to, czy dany pakiet jest drogi, czy tani, zależy od kilku czynników. Oferta za 70 zł jest wyraźnie tańsza od planu za 100 zł miesięcznie, ale gdy ten drugi ma znacznie lepsze parametry i/lub zapewnia atrakcyjne urządzenie w cenie, to wcale nie nazwiemy go drogą propozycją. Zresztą jakość oferty nie zależy liniowo od jej ceny – stąd warto je porównywać w naszej porównywarce Internetu mobilnego.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów