Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak wybrać Internet mobilny?

avatar
1
grafika firmy Play symbolizująca Internet mobilny z transferem 150 GB

Jak wybrać Internet mobilny? Operatorzy komórkowi kuszą nas pakietami łącza mobilnego. Dla kogo i w jakim przypadku dana oferta będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem? Jaki Internet mobilny będzie dla nas optymalny? Jak go wybrać? Na co uważać przy wyborze Internetu mobilnego? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w poniższym poradniku.

Co to jest Internet mobilny?

Internet mobilny to nic innego jak bezprzewodowe łącze internetowe, z którego możesz korzystać np. na tablecie czy laptopie. W przeciwieństwie do tradycyjnego łącza, wszelkie okablowanie jest niepotrzebne. Obecnie operatorzy udostępniają łącza w technologii LTE, która teoretycznie umożliwia osiągnięcie prędkości nawet 300 Mbit/s.

Jej następcą jest sieć 5G, która umożliwi m.in. jeszcze szybszy przesył danych, a która to od przełomu II i III kwartału 2020 roku jest już dostępna w Polsce w wybranych lokalizacjach!

Przeciwieństwem Internetu mobilnego jest naturalnie Internet stacjonarny, który opiera się na kablowym/przewodowym połączeniu.

Jak wybrać Internet mobilny?

Jak wybrać Internet mobilny, aby być zadowolony? Wybierając Internet LTE nie ograniczajmy się tylko do ceny i wielkości transferu GB. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zagadnień, pytań i rozterek dotyczących wyboru najlepszego Internetu. Do wyboru Internetu mobilnego przydadzą Ci się nasze rady i wskazówki.

Zwróć szczególną uwagę na:

1. Jaki zasięg sieci LTE?

Większość pakietów Internetu LTE działa na infrastrukturze czterech największych sieci komórkowych w Polsce. Są to oczywiście – w kolejności alfabetycznej – Orange Polska, Play, Plus oraz T-Mobile Polska.

Plus zasięg 5G

Zasięg każdej z nich może się różnić w niektórych rejonach kraju, zwłaszcza tych słabiej zaludnionych. Sieć Play używał kiedyś wewnętrznego roamingu, ale ostatecznie rozbudował całą swoją infrastrukturę, aby nie być zależnym się od innych sieci GSM. Większość z nich oferuje Internet LTE (4G), ale coraz częściej znajdziesz też oferty z 5G.

Nasza rada: bierz pod uwagę tylko te oferty, których zasięg jest silny i mocny w Twojej okolicy. Jeżeli nie jesteś pewny, który operator zapewnia najlepszą jakość i stabilność połączenia, kup za parę złotych startery w celu porównania zasięgów. Operatorzy świadczący usługi prepaid to np. Orange, Play, Plus, T-Mobile – kup ich startery i sprawdź jakość zasięgu. Nie ma nic gorszego, niż słaby zasięg Internetu mobilnego!

2. Pakiet z urządzeniem czy z samą kartą SIM?

Podobnie jak w abonamentowych ofertach głosowych, również w bezprzewodowych pakietach internetowych masz (przynajmniej u niektórych operatorów) możliwość dokupienia urządzenia. Możesz wybrać modem lub router LTE, w których może zostać zainstalowana karta SIM. Ich zakup u operatora eliminuje kwestię jego dokupienia na wolnym rynku, a bez modemu/routera i tak się nie obejdzie.

Bardziej zaawansowane (i droższe) oferty proponują znacznie bogatsze urządzenia, jak tablety, a nawet laptopy. W niektórych przypadkach można nawet zetknąć się ze sprzętem gamingowym, a więc szybkim komputerem dedykowanym dla gier PC. Wbrew pozorom wybór urządzenia w ofertach Internetu mobilnego jest całkiem spory.

Nasza rada: każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebuje nowy sprzęt na abonament. Pobierana jest za niego osobna rata, co wpływa na wysokość rachunków miesięcznych. Warto przeliczyć jego cenę u operatora i w sklepie, aby mieć pewność co do słuszności wyboru. Zwykle oferta operatorów jest droższa, chyba, że masz do czynienia z wyprzedażą czy innego rodzaju promocją. Poza tym wybór oferty ze sprzętem (modem, router itp.) prawie zawsze oznacza konieczność podpisania długoterminowej umowy w przeciwieństwie do opcji na samą kartę SIM.

3. Jaki rodzaj umowy Internetu mobilnego?

A skoro o umowie mowa, warto zastanowić się nad jej rodzajem. Czas trwania umowy wynosi zwykle 12 lub 24 miesiące, ale mniejsze sieci komórkowe (również submarki największych telekomów) proponują wygodne oferty bezterminowe, a więc na czas nieokreślony. Oznacza to, że można zrezygnować z umowy w każdej chwili z miesięcznym okresem wypowiedzenia! Prawie zawsze są to oferty z samą kartą SIM.

Wyjątkiem jest tu Plush, który oferuje umowę na czas nieokreślony (z której można zrezygnować), lecz za sprzęt należy płacić raty do samego końca ustalonego kontraktu. Dla wielu najlepszy Internet mobilny od operatora GSM to taki, który nie ma długiej umowy.

Jak już wspomniano, możesz wybrać nie tylko Internet LTE, ale także ofertę 5G! Naturalnie Internet domowy 5G ma większą prędkość Mb/s od 4G/4G LTE.

Nasza rada: jeżeli wykluczasz ofertę z urządzeniem, bo np. masz nowy i sprawny sprzęt lub wolisz go kupić na wolnym rynku, celuj w umowy bezterminowe. Dobrym rozwiązaniem może być także Internet na kartę, który działa jak klasyczny prepaid głosowy – jeżeli nie doładujesz konta, nie będziesz mógł korzystać z sieci www. Wysokość zasilenia karty najczęściej warunkuje ważność i wielkość transferu GB. Przeczytaj dokładnie warunki umowy i wybierz najlepszą dla siebie opcję!

4. Jaki zakres Internetu mobilnego?

Orange Internet do domu

Najważniejszymi parametrami oferty mobilnej „na papierze” są oczywiście wysokość transferu i prędkość Internetu (przesyłania danych). Tu sprawa jest prosta i klarowna, w przeciwieństwie do zasięgu, którego nierzadko samemu należy przetestować – im więcej, tym lepiej. Miej też na uwadze, że zwykle oferty „bez limitu” mają limit GB, po którym transfer danych działa z obniżoną prędkością, często do 1 Mb/s.

Czasami możesz liczyć na dodatki czy bonusy, np. na usługę Tidal w cenie abonamentu przez daną liczbę miesięcy czy na Internet mobilny w tzw. strefie domowej (pakiet danych może się różnić od standardowej paczki GB). Zanim jednak na cokolwiek się zdecydujesz, dokładnie zapoznaj się ze szczegółami oferty – możliwe, że mogą z niej później wynikać dodatkowe opłaty.

Czasami możesz też liczyć na dodatkowy transfer danych w godzinach nocnych, jak np. w topowej ofercie lajt mobile:

Nasza rada: warto doczytać szczegóły oferty. U niektórych operatorów, jak np. Plush czy nju mobile, paczka internetowa rośnie wraz ze stażem. Czasami warto mieć przez kilka pierwszych miesięcy nieco mniejszy transfer, by po tym czasie cieszyć się większym pakietem internetowym. I to bez zmiany ceny oferty!

5. Jaka cena Internetu mobilnego?

Dla wielu podstawowy parametr w wyborze – zresztą nie tylko – Internetu mobilnego. Praktyka pokazuje, że można zamówić u operatorów GSM atrakcyjne pakiety już za około 20-30 zł, ale oczywiście czasami warto nieco dopłacić (lub wręcz przeciwnie), by otrzymać nieco większy transfer, prędkość łącza Mb/s czy dobry zasięg sieci Orange Polska, Play, Plus czy T-Mobile Polska. Czasami do pierwszego rachunku operatorzy doliczają jednorazowo tzw. opłatę aktywacyjną. Może ona wynosić symboliczną złotówkę lub kilkadziesiąt złotych – wszystko zależy od danego operatora komórkowego.

Nasza rada: to, czy dany pakiet jest drogi, czy tani, zależy od kilku czynników. Oferta za 70 zł jest wyraźnie tańsza od planu za 100 zł miesięcznie, ale gdy ten drugi ma znacznie lepsze parametry i/lub zapewnia atrakcyjne urządzenie w cenie, to wcale nie nazwiemy go drogą propozycją. Zresztą jakość oferty nie zależy liniowo od jej ceny – stąd warto porównywać aktualne oferty w naszej porównywarce Internetu mobilnego.

Jak wybrać Internet mobilny?

Wybierając Internet mobilny LTE czy 5G miej świadomość, że prawie zawsze będzie miał limit danych. Innymi słowy oferowany Internet mobilny/Internet domowy ma skończony pakiet danych. Po wyczerpaniu miesięcznego transferu najczęściej Internet zwolni (zwykle do 1 Mb/s lub wolniej), ale czasami w ogóle nie będzie można korzystać z Internetu. Wśród operatorów na naszym krajowym rynku (nie licząc pakietów głosowych na telefon/smartfona) tak naprawdę jedynie T-Mobile Polska może zaoferować Internet mobilny bez ograniczeń! Transfer nigdy się nie skończy w skali okresu rozliczeniowego (jednego miesiąca), a jego prędkość Mb/s nigdy nie zwolni po wykorzystaniu określonej ilości GB!

Na tego typu przypadłości nie cierpi Internet stacjonarny, który ma nieskończony transfer danych. Jeżeli jednak szukasz łącza mobilnego, to musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W zamian otrzymasz najczęściej znakomitą cenę i praktycznie nieograniczoną mobilność!

Weź też pod uwagę, że praktycznie każda oferta na Internet mobilny LTE (Internet domowy) opiera się na zasięgu sieci Orange, Play, Plus lub T-Mobile. Przy wyborze bierz nie tylko prędkość Internetu (wysyłania i pobierania), ale także cenę, długość umowy i ewentualny dostęp do różnych usług czy bonusów.

Z tego artykułu (ostatnia aktualizacja 16.05.2024) dowiedziałeś się:

  • Jak wybrać Internet mobilny?
  • Dlaczego ważne jest dokładne porównanie ofert?
  • Sam Internet czy również dodatkowe usługi?
  • Która sieć ma dla Ciebie najlepszą ofertę?
  • Kto oferuje nielimitowany dostęp do sieci www?

Zobacz również na nasz ranking Internetu mobilnego, gdzie przygotowaliśmy zestawienie najlepszych ofert nie tylko dla nowych klientów:

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W przypadku Internetu mobilnego nie liczy się tylko cena i paczka danych GB. Najlepsze oferty mają też umowy na czas nieokreślony, transfer w jakości 5G czy darmowy roaming UE. Sporo ofert ma także dodatkowe bonusy, jak np. transfer nocny, strefę domową i wiele innych.
Najtańsze oferty Internetu bezprzewodowego zaczynają się od ok. 15-20 złotych, ale najlepsze pakiety kosztują nieco więcej. Za około 30-70 złotych zamówisz Internet mobilny z transferem rzędu odpowiednio ok. 60-500 GB.
Niemal każdy! Oczywiście znajdziesz oferty największych sieci, jak Play, Plus, T-Mobile czy Orange, ale nie tylko. Świetnie wycenione pakiety Internetu mobilnego mają np. lajt mobile, Premium Mobile, nju mobile czy Plush.

star ocena
4.7/5 - (19 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

orange da się teraz fajnie sprawdzić za darmo – w apce mpay starter za 0 zł, a sieć ma promkę 31 dni za darmo

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: