Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Android to obecnie najpopularniejszy mobilny system operacyjny. Plusem oprogramowania zaprojektowanego przez Google jest obsługa ogromnej ilości różnego rodzaju aplikacji. Dzięki dużej liczbie opcji konfiguracyjnych, możemy dostosować praktycznie każdy aspekt pracy do własnych preferencji i potrzeb. Jednak największą wadą odnotowaną przez licznych użytkowników Androida jest spadek wydajności, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort pracy. Następuje on wraz z ilością instalowanych aplikacji oraz starzeniem się podzespołów telefonu komórkowego. Istnieją jednak metody, które pozwolą utrzymać kondycję naszego systemu. Sprawdźmy, co robić, aby ustrzec się przed niepotrzebną frustracją.

Jak przyspieszyć telefon?

W internecie znajdziemy dziesiątki różnego rodzaju poradników, które „gwarantują” nam bezproblemowe funkcjonowanie Androida. Zastosowanie się do podanych rad ma znacząco przyspieszyć nasz system operacyjny, poprawiając tym samym komfort użytkowania. Niestety – większość tych poradników bazuje na klasycznej propozycji usuwania niepotrzebnych aplikacji. Nasza redakcja postanowiła zbadać sprawę i przygotowała zestaw skutecznych metod walki ze spadkiem wydajności oprogramowania od Google. Aby móc zrozumieć złożoność problemu, należy zapoznać się ze specyfiką pracy systemu operacyjnego oraz poznać termin „praca w tle”.

Android odpowiedzialny jest za zarządzanie naszym smartfonem. Odpowiada on za uruchamianie (i zamykanie) poszczególnych procesów. Czym jest proces? Mówiąc najogólniej – programem wykonującym określoną funkcję w systemie. Każdy proces korzysta z zasobów urządzenia, które nie są nieskończone. Jeśli uruchomimy jednocześnie wiele różnego rodzaju procesów, wtedy nasze urządzenie może się zawiesić, czyli zapycha się. Najprostszym rozwiązaniem jest wyłączenie niepotrzebnych programów w tle. Jednak nie uchroni to nas przed spadkami wydajności, spowodowanymi innymi czynnikami. Sprawdźmy, co robić, aby nasz system działał tak żwawo, jak podczas pierwszego uruchomienia.

Czyszczenie Androida

Regularne sprzątanie systemu operacyjnego pozwoli uchronić nasze urządzenie przed zaśmieceniem. Dlaczego? Każda aplikacja posiada tendencję do generowania całej masy plików, które nie znajdują późniejszego zastosowania. Mówiąc w skrócie – tworzy niepotrzebne śmieci, powodujące zauważalne spadki wydajności przez smartfon. Aby skutecznie wyczyścić telefon musimy posłużyć się specjalistycznym oprogramowaniem skanującym pamięć i usuwającym wszelkie zanieczyszczenia. Obecnie najpopularniejszym przedstawicielem tego typu aplikacji jest Clean Master:

Clean Master - jak przyspieszyć Androida

W celu przeprowadzenia czyszczenia należy uruchomić Clean Master. Po wstępnym skanowaniu poznamy ilość nagromadzonych śmieci w postaci zajętej pamięci. Uwaga – wartość ta może sięgnąć nawet paru gigabajtów! Następnie klikamy Junk Files (zdjęcie powyżej) i czekamy. Nasze urządzenie jest już wolne od wszelkich zanieczyszczeń, lecz to nie koniec, ponieważ równie ważne jest…

Wyłączenie aplikacji systemowych

Android posiada cały szereg wbudowanych funkcjonalności, będących tak naprawdę oddzielnymi aplikacjami. Typowy użytkownik smartfona wykorzystuje niewielką ich część, co oznacza, że cała reszta jest niepotrzebnym obciążeniem. Dzieje się tak, ponieważ jądro systemu – odpowiedzialne za zarządzanie rozwiązaniem Google – domyślnie uruchamia wszystkie procesy, w celu oszczędności czasu podczas aktywacji. Warto zatem rozpatrzyć możliwość wyłączenia niektórych składowych systemu, co przyczyni się do zwiększenia wydajności oraz pozwoli wydłużyć czas pracy telefonu z powodu mniejszego zapotrzebowania na energię. Wchodzimy w menadżer aplikacji, zlokalizowany w sekcji Aplikacje. Naszym oczom ukazuje się poniższe menu, z którego wybieramy „wszystkie”:

Menadżer Aplikacji

Zaznaczamy daną aplikację i klikamy „wymuś zatrzymanie”. Uwaga – większość programów jest ze sobą powiązana. Jeśli tak jest, Android wyświetli stosowny komunikat z ostrzeżeniem. Nie należy się nim przejmować. Jedyną wadą wyłączania niektórych procesów jest brak otrzymywania powiadomień. Inaczej sprawa wygląda w przypadku najczęściej używanych aplikacji, takich jak Messenger czy inne komunikatory – będą one nieaktywne aż do momentu ich ręcznego uruchomienia z poziomu pulpitu.

Wyłączanie aplikacji

Jakie procesy możemy bezpiecznie wyłączyć? Przede wszystkim te, będące składowymi oprogramowania dostarczonego przez producenta smartfona. Jeśli posiadacie np. telefon firmy Samsung, wtedy bez problemu możecie dezaktywować wszystkie aplikacje z przedrostkiem koreańskiego koncernu. Zwolnione zasoby systemowe zostaną przeznaczone na obsługę innych, ważniejszych usług Androida.

W tym miejscu warto pamiętać o braku możliwości odinstalowania brandowanego oprogramowania. Jeśli chcemy w całości pozbyć się narzutu producenta, wtedy konieczne będzie zainstalowanie fanowskiej wersji Androida. Uwaga – takie działanie pozbawia nas gwarancji i powinno być dokonane przez profesjonalistę. Naszym zdaniem nie warto ryzykować.

Czy da się przyspieszyć internet w telefonie?

Główną funkcjonalnością smartfonów jest możliwość dostępu do internetu. Każdy operator dysponuje odpowiednimi paczkami danych, w ramach których możemy surfować w internecie. Różnica polega jedynie na ilości dostępnych megabajtów, a nie szybkości transmisji. Biorąc pod uwagę subtelne różnice pomiędzy poszczególnymi sieciami, obecna infrastruktura gwarantuje podobne warunki dla każdego użytkownika. Na razie nie istnieją żadne sposoby przyspieszające internet w telefonie. Wszystko zależy od aktualnego stanu punktów dostępu (tzw. BTS), obciążenia oraz odległości od nadajnika. Warto pamiętać, że najlepsze warunki otrzymamy wykorzystując technologię LTE. Większość współczesnych telefonów potrafi obsłużyć ten rodzaj przesyłu danych. Więcej informacji możecie znaleźć w instrukcji obsługi swojego urządzenia.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

4
Dodaj komentarz

4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Marek Socha

Polecanie Clean Master’a jest tak samo głupie a wręcz idiotyczne jak usuwanie nie używanych apek! Wy se lepiej zobaczcie wykres najbardziej spowalniajacych aplikacji zanim polecicie Clean Master’a!

kozaczii

ja zamiast clean master polecilbym CCleaner.

Anna Sz

Clean Master spowalnia BARDZO telefon, a jak damy mu uprawnienia to jeszcze bardziej! Dobra apka, ale niestety za dużo spowalnia telefon i sama w sobie jest przyczyną lagów. Czekamy na inne rozwiązanie jak oczyścić telefon bez apek.

zofia horzela

Jak dla mnie świetna aplikacja jest aplikacja spinker ;) Jest to aplikacja na smartfona , służąca do tworzenia umów i odpisywania jej na odległośc ;)

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów