Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Internet szerokopasmowy – co to znaczy?

Modem internetowy

Rozwój technologii sprawił, że dostęp do szybkiego łącza internetowego jest możliwy niemal z każdego miejsca na świecie. Użytkownik komputera czy smartfona może korzystać z Internetu z różnych źródeł. Czym w takim razie jest ten szerokopasmowy i jakie możliwości daje poruszanie się po sieci za jego pośrednictwem?

Charakterystyka szerokopasmowego Internetu

Szerokopasmowy Internet to rodzaj połączenia o dużej przepustowości, charakteryzujący się wysoką prędkością pobierania danych i brakiem limitów. To dzięki niemu możliwe jest przesyłanie dużej ilości danych w krótkim czasie. Korzystanie z szerokopasmowego Internetu stało się standardem, choć warto wiedzieć, jak wyglądała sieć przed jego powstaniem.

Internet w Polsce przed 2001 rokiem

Zanim w Polsce pojawił się szerokopasmowy Internet, użytkownicy mogli korzystać z tzw. wąskiego pasma, które gwarantował przenośny modem. Ten rodzaj sieci miał ograniczoną prędkość pobierania danych, zaś za każdy wykorzystany impuls była naliczana określona opłata. W efekcie odbiorcy musieli liczyć się ze znacznym ograniczeniem dostępu do Internetu. Jeśli zaś chcieli wykorzystać duże zasoby sieci, rachunki mogły ich zaskoczyć.

W 2001 roku w Polsce po raz pierwszy zaczęto korzystać z szerokopasmowego Internetu. Rok ten oznaczał rewolucję dla wszystkich, którzy na co dzień pracowali z wykorzystaniem sieci.

Stopniowy rozwój szerokopasmowego Internetu

Warto podkreślić, że Internet szerokopasmowy również przeszedł na przestrzeni czasu rewolucję. Początkowo łączem szerokopasmowym nazywane było połączenie o prędkości 128 kb/S. Choć nie było to jeszcze maksimum możliwości, taka przepustowość znacznie zwiększyła komfort korzystania z sieci. Jak zmieniała się ona na przestrzeni lat? Zwiększała się prędkość pobierania, a modyfikacjom podlegały różne technologie dostępu do Internetu.

Najważniejsze cechy Internetu szerokopasmowego

Mówiąc o Internecie szerokopasmowym, nie można pominąć charakterystycznych cech, które wyróżniają tę technologię na tle innych połączeń sieciowych. Po czym poznać, że urządzenie jest podłączone do szerokopasmowej sieci?

 • Stabilne połączenie — Internet szerokopasmowy najczęściej podłączony jest na stałe do sieci. Użytkownicy korzystający z konkretnych ofert dostawców mogą liczyć na nieograniczony dostęp i to, że połączenie nie zostanie nagle zerwane.
 • Duża prędkość transmisji danych — Internet jest wykorzystywany niemal w każdym miejscu na Ziemi przez różnych odbiorców. Ich potrzeby są zróżnicowane z uwagi na to, jak spędzają wolny czas i jakich zasobów potrzebują do realizacji zadań zawodowych. Dlatego szybkie przesyłanie i błyskawiczne pobieranie danych to cechy, które dla wielu użytkowników są kluczowe.
 • Łączenie z siecią z kilku urządzeń jednocześnie — szerokopasmowy Internet nie ogranicza użytkownika. Dzięki niemu odbiorca może jednocześnie być podłączony do sieci za pośrednictwem komputera, smartfona czy telewizora. W tym samym czasie może również korzystać z tych urządzeń na różne sposoby.
 • Różnorodność technologii — istnieje kilka technologii dostępu do szerokopasmowego Internetu. Dzięki temu każdy użytkownik znajdzie odpowiednią dla siebie, a z Internetu mogą korzystać mieszkańcy miast i wsi.
 • Możliwość różnorodnych zastosowań — połączenie szerokopasmowe pozwala na efektywne korzystanie z różnych usług. Sprawdza się zarówno w pracy, ale służy też szeroko pojętej rozrywce. Dzięki niemu możliwe jest pobieranie plików, przeglądanie stron internetowych, robienie zakupów online, granie w gry video czy organizowanie konferencji online z użytkownikami zlokalizowanymi na całym świecie.

Internet szerokopasmowy i jego technologie

Działanie szerokopasmowego Internetu jest zależne od wybranej technologii. Poszczególne warianty opcje różnią się zarówno prędkością przesyłania i odbierania danych, jak i formą transmisji danych.

Jak dzielą się główne technologie i czym charakteryzują się dane rozwiązania sieciowe?

 • DSL (Digital Subscriber Line) – to technologia, która do przesyłu danych wykorzystuje linie telefoniczne. Poszczególne warianty, takie jak ADSL czy VDSL różnią się prędkościami transmisji. Technologia DSL charakteryzuje się dosyć niską szybkością w porównaniu do innych rozwiązań, jednak jest szeroko dostępna i dobrze rozwinięta. Dzięki temu znaczna część odbiorców znajdujących się w różnych miejscach na Ziemi może z niej korzystać.
 • Sieć kablowa – to rodzaj Internetu szerokopasmowego, który bazuje na kablach telewizyjnych. Dzięki tej technologii możliwe jest przesyłanie danych z dużą prędkością. Jest łatwo dostępna, a wielu operatorów sieci internetowej oferuje ją swoim odbiorcom.
 • Sieci bezprzewodowe — to one zastępują sieć wdrażaną przy pomocy przewodów. Technologie te wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia Internetu szerokopasmowego przy pomocy stałych elementów instalacyjnych. Są bardzo dobrze rozwinięte z uwagi na rosnącą popularność i coraz większe wykorzystanie możliwości Internetu bezprzewodowego.
 • Światłowód – to jedna z najnowocześniejszych technologii dostępnych obecnie na rynku. Opiera się na wykorzystaniu cienkich nici szkła lub plastiku i przesyłaniu informacji w formie impulsów świetlnych. Internet, z którego dzięki niej mogą korzystać użytkownicy, charakteryzuje się bardzo wysoką prędkością transmisji danych i dużą odpornością na zakłócenia. Niestety ta technologia nie jest jeszcze tak szeroko dostępna jak opisane wcześniej rozwiązania.

Internet, który nadąża za zmieniającymi się potrzebami rynku

Korzystanie z sieci stało się normą, zarówno w pracy, jak i w domu. Aktualnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez całkowitego dostępu do Internetu. Szerokopasmowe łącza to odpowiedź na zmieniający i rozwijający się rynek. Dzięki nowym technologiom praca wielu jednostek i instytucji uległa zmianie i znacznej poprawie. Automatyzacja pozwala na oszczędność czasu i kosztów. Z szerokopasmowego Internetu mogą korzystać zarówno użytkownicy stacjonarnych komputerów, jak i przenośnych urządzeń. Postęp technologiczny sprawia, że w wielu przypadkach Internet staje się nieograniczonym źródłem wiedzy i rozrywki.

Internet szerokopasmowy przyniósł rewolucję w świecie komunikacji i łączności. Wysoka prędkość transmisji danych, brak limitów czasowych korzystania z sieci i jej stabilność, to główne cechy tego rozwiązania. Nowe technologie zapewniają coraz lepszą dostępność sieci, niezależnie od tego, gdzie aktualnie znajduje się dany użytkownik. To, w jaki sposób Internet szerokopasmowy rozwinie się na przestrzeni lat, pozostaje zagadką, jednak eksperci nie ustają w poszukiwaniu jeszcze lepszego połączenia internetowego.

Podsumowanie

 • Internet szerokopasmowy to połączenie o dużej przepustowości, wysokiej prędkości pobierania danych i nieograniczonym limicie.
 • Szerokopasmowe łącze pojawiło się w Polsce w 2001 roku. Z biegiem czasu rozwinięte zostały nowe technologie, które były sukcesywnie udoskonalane. Dostępne obecnie łącza charakteryzują się błyskawiczną prędkością przesyłania danych i niemal nieograniczonymi możliwościami.
 • Możliwość podłączenia konkretnej technologii Internetu szerokopasmowego zależy w głównej mierze od rozwoju infrastruktury na danym obszarze. W większości miejsc możliwe jest podłączenie technologii DSL lub sieci kablowej. Coraz częściej w miastach i wsiach pojawia się również połączenie światłowodowe — najszybsze i najbardziej odporne.
 • Dzięki rozwiniętej technologii do sieci może być podłączonych jednocześnie kilka urządzeń. Użytkownik może oglądać seriale online, przeglądać strony internetowe i media społecznościowe w jednym czasie. Wszystko to w sposób niezakłócony i nieograniczony.
 • Internet szerokopasmowy może być stosowany zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych. Dzięki niemu możliwe jest pobieranie plików video, przeglądanie sieci, granie w gry online czy organizowanie konferencji pracowników z różnych miejsc świata.

FAQ

Rozwój technologii sprawił, że szerokopasmowe łącze staje się coraz bardziej odporne. Najlepiej z zakłóceniami radzi sobie technologia światłowodowa. Warto jednak podkreślić, że żadna z dostępnych technologii nie jest w pełni odporna na globalne zakłócenia.
Decyzja związana z wyborem technologii jest często niezależna od preferencji użytkownika. Najlepsza z nich, światłowód, jest jednocześnie najmniej dostępną obecnie technologią. To oznacza, że w niektórych miejscach nie będzie możliwe korzystanie ze światłowodu. Warto zapytać swojego operatora o dostępne oferty Internetu i o to, który wariant daje najwyższą przepustowość oraz dobrą stabilność.
Nie. W dalszym ciągu trwają pracę nad nowymi technologiami. Inżynierowie i projektanci wypróbowują nowe rozwiązania, które pozwolą na jeszcze lepszą pracę w sieci. Na rynku dostępne są już takie eksperymentalne technologie jak DOCSIS 4.0, która wykorzystuje sieci kablowe, a jednocześnie charakteryzuje się wyjątkowo dużą prędkością
star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.