Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Repeatery GSM – czym są wzmacniacze sygnału?

co to jest repeater GSM

Masz problem z zasięgiem telefonii komórkowej w miejscu Twojego zamieszkania? Zapewne słyszałeś już o wzmacniaczach GSM (tzw. repeaterach) i myślisz, czy aby nie poprawiły sytuacji. Musisz jednak wiedzieć, że zainstalowanie tego urządzenia nie jest takie proste jak by się mogło wydawać i obarczone jest pewnymi wymaganiami. Jakimi?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Spis treści:


Repeatery GSM – z czym to się je?

Repeatery GSM funkcjonują w powszechnej świadomości jako wzmacniacze sygnału sieci GSM. Urządzenia te są używane przede wszystkim w miejscach o słabym zasięgu i sieci właśnie w celu poprawienia ich parametrów. Musisz pamiętać, że na siłę sygnału komórkowego wpływa nie tylko odległość od stacji bazowej, ale także forma ukształtowania terenu, układ budynków, rozkład ścian a nawet rodzaj materiału użytego do ich konstrukcji.

Wzmacniacze GSM teoretycznie pozwalają obejść te ograniczenia, ponieważ przechwytują fale radiowe ze stacji bazowej i je duplikują, emitując wzmocniony sygnał. Jednak właśnie z w związku z przechwytywaniem sygnału, repeatery stwarzają podstawowy problem, jakim jest zakłócanie prawidłowego działania sygnału sieci nawet w promieniu 10 km. To właśnie dlatego, formalnie żeby zainstalować tego typu wzmacniacz sieci GSM powinieneś mieć pozwolenie i zlecić instalację odpowiednim operatorom. W Polsce za nielegalne zainstalowanie tego typu urządzenia może grozić Ci grzywna do 1000 zł i ograniczenie albo pozbawienie wolności do 2 lat. To i tak niewielki wymiar kary w porównaniu z innymi krajami, gdzie kary sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro!

Dlaczego repeatery są nielegalne?

Głównym powodem, dlaczego instalowanie wzmacniaczy GSM czyli repeaterów wymaga pozwolenia i zlecenia przez specjalistycznych operatorów jest właśnie kwestia zakłóceń funkcjonowania całej struktury sieci w danej lokalizacji. A z zasady powinno być tak, że każdy użytkownik sieci GSM powinien mieć równy i stały dostęp do sygnału. Jest to o tyle istotne szczególnie w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych, gdy jest potrzeba wezwania przykładowo służb ratunkowych. Wtedy sieć po prostu musi działać.

Drugim pośrednim powodem takiego stanu rzeczy jest spora liczba urządzeń sprowadzanych z Chin. Nie posiadają one jakichkolwiek certyfikatów. W związku z tym nie ma żadnej pewności, że w ogóle będą poprawnie działać. Ale najważniejsze jest to, że nie ma również pewności, że nie będą szkodzić. Nikt ich po prostu odpowiednio nie przetestował.

Jak można legalnie poprawić jakość sygnału w mojej okolicy?

Najprostszym – a jednocześnie najtrudniejszym – rozwiązaniem problemu związanego ze słabym zasięgiem twojej sieci jest zwrócenie się bezpośrednio do swojego operatora. W idealnej sytuacji sprawdzi on jakie są możliwości techniczne w twojej okolicy i jeśli uzna, że nie ma przeciwwskazań to zamontuje odpowiednie urządzenie wzmacniające sygnał. Może to być nawet nowy maszt. W praktyce wygląda to w ten sposób, że dany operator po prostu sobie kalkuluje na ile dana inwestycja w konkretnym rejonie mu się opłaca. Niestety nie zawsze oznacza to poprawę sygnału w wybranym prze Ciebie miejscu. Operator po prostu może stwierdzić, że gra nie jest warta świeczki.

A czy są jakieś domowe sposoby polepszenia jakości sieci bez nielegalnego używania repeaterów GSM? Wiele zależy od tego, o jakich urządzeniach i jakich usługach mówimy. Więcej możliwości masz jeżeli szukasz poprawy jakości sygnału w przypadku Internetu mobilnego. Tutaj bardzo wiele zależy od miejsca ustawienia routera. Możesz spróbować poeksperymentować z jego ustawieniem w danej części mieszkania lub domu. Być może w którejś jego części będziesz lepiej łapał sygnał. Wiele także zależy od samego routera, gdyż w zależności od jakości i ilości anten, różnie on może „łapać” i przekazywać sygnał. W ostateczności możesz także użyć zewnętrznej anteny kierunkowej, jeśli Twój router posiada możliwość jej podpięcia. W wielu wypadkach takie rozwiązanie znacznie pomaga poprawić jakość przesyłu danych.

Przykładowy Internet mobilny Premium Mobile:

A co z telefonią komórkową? Tutaj sprawa jest znacznie trudniejsza. Pole manewru ogranicza się niestety przede wszystkim do wspomnianego wcześniej zwrócenia się do operatora. Inną możliwością jest sprawdzenie okolicy, czy coś nie zakłóca sygnału komórkowego. Być może sąsiad korzysta właśnie z nielegalnego repeatera GSM? Możesz także spróbować poeksperymentować z różnymi modelami smartfonów. Każdy z nich może mieć nieco inną antenę i być może któryś akurat będzie lepiej zbierał sygnał. Jeżeli zależy Ci tylko na rozmowach, ewentualnie na wysyłaniu SMS-ów, możesz spróbować kupić jeden ze starych używanych telefonów komórkowych. Zazwyczaj zbierały one lepiej sygnał sieci GSM, szczególnie te, w plastikowej obudowie.

W ostateczności pozostaje Ci najbardziej radykalne rozwiązanie, czyli zmiana operatora. Czasem niestety może być to utrudnione ze względu na długotrwały kontrakt. Dlatego tak ważne jest, wcześniejsze przetestowanie usług danego operatora na zasadzie zakupu oferty na kartę. Wtedy ograniczymy ryzyko braku zasięgu w danej okolicy, a sobie przede wszystkim zszarganych nerwów i straty czasu.

W takich sytuacjach warto mieć również bezterminową umowę, np. na abonament. Jeżeli Twój operator nie daje rady, możesz go zmienić w jeden miesiąc! Oto przykładowe bezterminowe i tanie oferty:

Plush bezterminowy abonament z telefonem (zasięg Plus):

nju bezterminowy abonament (zasięg Orange):

Red Bull Mobile bezterminowy abonament (zasięg Play):

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.