Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Alarm SOS w telefonie – jak go włączyć w chwili zagrożenia?

zdjęcie przedstawiające wypadek w magazynie, kobietę z kaskiem na głowie dzwoniącą po pomoc i leżącego nieprzytomnego mężczyznę

Niektóre telefony komórkowe mają specjalną funkcję SOS. W sytuacji zagrożenia można włączyć SOS za pomocą dedykowanego klawisza. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że funkcja SOS jest dostępna praktycznie w każdym telefonie komórkowym!

Funkcja SOS w telefonie

Z funkcji SOS można najwygodniej skorzystać w telefonach komórkowych przeznaczonych dla seniorów. Najczęściej są to urządzenia o bardzo dużych i wygodnych klawiszach fizycznych, które można postawić w specjalnym stojaku niczym telefon stacjonarny. Producenci wyposażają je w przyciski alarmowe SOS – wystarczy nacisnąć taki specjalny klawisz, aby dodzwonić się na numer alarmowy lub do bliskiej osoby (w ustawieniach funkcji SOS można zmienić na dowolny numer i mieć kilka kontaktów alarmowych).

W awaryjnej sytuacji wystarczy „tylko” sięgnąć po telefon i kliknąć przycisk SOS, aby odbiorca wiedział już, że coś jest nie tak. Nie trzeba wchodzić do książki telefonicznej czy szukać numeru w ostatnich kontaktach. W skrajnych przypadkach może przecież chodzić o zdrowie i życie! Nie ma czasu na przeszukiwanie listy numerów.

Niektórzy producenci oferujący telefony z funkcją SOS:

  • myPhone
  • Maxcom
  • Allview
  • Panasonic
  • Kruger&Matz

Najpopularniejsze telefony komórkowe z przyciskiem SOS w 2024 roku:

Nie trzeba jednak posiadać telefonu dla seniora, aby w mgnieniu oka zadzwonić pod nr alarmowy! Jak to zrobić na smartfonach z Androidem i iOS-em na pokładzie? Jak w ich przypadku ustawić alarm SOS w telefonie?

Funkcja SOS w Androidzie

Funkcja/alarm SOS w telefonie komórkowym z systemem Android powinna być ukryta w ustawieniach urządzenia. Ponieważ każdy Android ma nieco inne menu, warto czasem wpisać po prostu „SOS” w systemowej wyszukiwarce. Tym bardziej, że niemal każdy producent smartfonów wprowadza swoje zmiany do Androida różnorodnymi nakładkami, przez co dostęp do tych samych funkcji i usług może różnić się w różnych modelach.

Jeżeli już znalazłeś alarm SOS w menu Androida, upewnij się, że funkcja ta jest odblokowana i aktywna. Jeżeli nie, włącz funkcję SOS w swoim telefonie. Jak jednak użyć połączenia alarmowego w chwili zagrożenia? I tutaj znajdują się istotne różnice pomiędzy różnymi Androidami, producentami, a nawet poszczególnymi modelami.

Jak włączyć komunikat SOS w nagłym wypadku na Androidzie?

  • za pomocą przycisku głośności
  • za pomocą bocznego przycisku zasilania

smartfon trzymany w dłoni wykonujący połączenie alarmowe SOS

I tutaj połączenie ze służbami ratunkowymi może się różnić! Czasami wystarczy trzy lub pięciokrotne naciśnięcie przycisku bocznego, ale w innych telefonach z systemem Android połączenie alarmowe SOS nastąpi poprzez przytrzymanie przycisku bocznego ON/OFF. Tak też jest na moim prywatnym eksflagowcu Huawei P30. Ciekawostka – w ten sposób można też odblokować telefon połączeniem alarmowym!

W leciwej już wersji mojego Androida jest sporo możliwości. Można bowiem:

  • ustawić dane osobowe oraz informacje medyczne w nagłym wypadku
  • dodać osoby kontaktowe
  • ustawić wiadomość SMS do osób/kontaktów alarmowych
  • ustawić automatyczny alarm SOS

screen z telefonu Huawei P30 pokazujący opcję powiadomień SOS

Możesz więc nie tylko wezwać służby ratunkowe (domyślnie powinien być to numer alarmowy 112), ale tym samym gestem można również m.in. wysłać wcześniej przygotowaną na czarną godzinę wiadomość tekstową SMS. To bardzo pożyteczna funkcjonalność dla osób chorych np. na serce czy cukrzycę, mieszkających samotnie, którzy w razie ewentualnego zagrożenia mają w ten sposób większą szansę na zawiadomienie służb ratowniczych.

Są tu nawet tak zaawansowane funkcje, jak uzupełnienie swoich danych osobowych i nawet całą kartę medyczną! Dla służb to bardzo cenne informacje, gdyż możesz w bardzo prosty sposób określić swoją grupę krwi, wpisać kontakty alarmowe w nagłych wypadkach czy określić alergie, choroby czy ewentualnie przyjmowane leki. Każda taka wiadomość dla ratowników może mieć kolosalne znaczenie!

Funkcja SOS w iOS

Smartfony z systemem iOS to oczywiście iPhone’y od amerykańskiego Apple’a. W jaki sposób zadzwonić na kontakt alarmowy? I tutaj kontakt SOS może różnić się w zależności od modelu telefonu.

Jeżeli masz iPhone’a 8 lub nowszego:

  1. Naciśnij oraz przytrzymaj przycisk boczny i jeden z przycisków regulacji głośności, aż na ekranie pojawi się suwak Alarmowe SOS.
  2. Przeciągnij suwak Połączenie alarmowe w celu zadzwonienia do służb ratunkowych. Możesz też cały czas przytrzymywać oba klawisze, aż iPhone rozpocznie odliczanie i zadzwoni alarm. Zwolnij przyciski, a iPhone automatycznie połączy się ze służbami ratunkowymi.

Jeżeli jednak masz iPhone’a 7 lub starszego:

  1. Energicznie naciśnij 5 razy przycisk boczny lub górny aż na ekranie wyświetli się suwak Połączenie alarmowe.
  2. Przeciągnij go, aby zadzwonić do służb ratunkowych.

Po rozmowie Twój iPhone udostępnia informacje kontaktom alarmowym. Chodzi o lokalizację w wiadomości tekstowej SMS. W przypadku gdy Twoja lokalizacja ulegnie zmianie (np. odwozi Cię pogotowie ratunkowe), po ok. 10 minutach zarówno Ty, jak i kontakty alarmowe otrzymają komunikat SOS z aktualizacją.

Apple dba o bezpieczeństwo, a nie tak dawno wdrożył nową funkcję w modelach iPhone 14 i nowszych. Smartfon może połączyć się z odpowiednimi służbami i wysłać alert numerom alarmowym po wykryciu poważnego wypadku samochodowego. Od modelu iPhone możliwe jest połączenie alarmowe SOS poprzez łącze satelitarne. To szczególnie ważne, gdy występuje problem z zasięgiem sieci komórkowej GSM.

Połączenia alarmowe SOS – podsumowanie

Alarm SOS w telefonie komórkowym nie jest domeną tanich urządzeń (często poniżej 200 zł), lecz jedną z wielu funkcji smartfonów z systemem Android oraz iOS! Warto zawczasu ustawić różnego rodzaju powiadomienia, kontakty alarmowe SOS czy uzupełnić swoją kartę medyczną. Lepiej, aby te dane się nigdy nie przydały, ale nie na darmo ukuto powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony”. Potrzebujesz pomocy? Alarm SOS w telefonie szybko włączysz używając przycisk głośności i/lub zasilania. W ten sposób można jednocześnie wysłać wiadomość kontaktom alarmowym – najbliższej rodzinie czy przyjaciołom.

Możesz również skorzystać z zewnętrznych aplikacji, które możesz pobrać na swój telefon i je zainstalować. Wśród nich warto wyróżnić m.in. Emergency SOS czy Ratunek. Ta ostatnia może okazać się szczególnie przydatna dla osób często wędrujących po górach.

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Fizyczne przyciski "SOS" mają niektóre tanie telefony komórkowe. To idealne urządzenia dla osób starszych z dużą i wygodną klawiaturą i bardzo proste w obsłudze. Alerty SOS mają jednak także smartfony z Androidem i iOS.

Wystarczy wejść w menu urządzenia i wyszukać opcję alarmów SOS. Po jej włączeniu możesz np. ustawić dodatkowe alarmowe numery kontaktowe i/lub treść wiadomości SMS z wołaniem o pomoc.

Jeżeli poczujesz się źle lub ulegniesz wypadkowi, nie musisz w stresie szukać numeru telefonu, aby wezwać pomoc. Czasami liczą się pojedyncze sekundy, a dzięki alarmom SOS możesz dosłownie w mgnieniu oka wezwać służby ratunkowe, a także dać znać najbliższym o problemach zdrowotnych.

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.