Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

5G Play – jak włączyć szybki Internet w 2024 roku?

grafika przedstawiająca 5G w Play

Sieć 5G staje się ostatnio coraz to popularniejsza. Nic dziwnego, wszak rynek smartfonów dosłownie zalewany jest coraz tańszymi modelami z modułem 5G, a o rozwój odpowiedniej infrastruktury dbają operatorzy komórkowi, w tym Play. Fioletowa sieć komórkowa chwali się stawianiem największej liczby nowych nadajników w Polsce. Co trzeba zrobić, aby korzystać z 5G w Play?

Oferty sieci Play z 5G

Usługi i technologia 5G są oferowane w Play już od paru lat. Pierwsze testy sieci 5G fioletowego operatora komórkowego rozpoczęły się w październiku 2019 roku, ale nieco wcześniej, bo w wakacje tamtego roku, Play wprowadził do sprzedaży pierwszy telefon 5G w Polsce. Był to Huawei Mate 20X 5G, który wyróżniał się także m.in. ogromnym wyświetlaczem dotykowym.

Dziś, w 2024 roku obecność 5G w Play już nikogo nie dziwi, w końcu sieci najnowszej generacji oferowane są przez nieporównywalnie mniejszych operatorów, jak np. wirtualne lajt mobile czy Premium Mobile. Obecnie łączność 5G jest zapewniana w (niemal) wszystkich ofertach sieci Play. Zaliczamy do nich abonament indywidualny i na firmę, pakiety mix, Internet mobilny oraz ofertę na kartę SIM (tylko 1 topowy pakiet). Użytkownicy tych pakietów mogą się cieszyć z posiadania 5G na swoim telefonie lub routerze!

Najtańszy Play abonament 5G z telefonem od 1 zł na start:

Topowy Play abonament 5G z telefonem od 1 zł na start:

Oferta Play na kartę 5G:

Co musisz spełnić, aby mieć 5G w Play?

Odpowiednia taryfa z łącznością 5G sama w sobie nie wystarczy, ale naturalnie także jest wymagana. Oto wszystkie wymagania konieczne, aby móc korzystać z sieci 5G w Play (i nie tylko w Play):

  • odpowiednia oferta/pakiet 5G
  • odpowiedni telefon 5G
  • odpowiednia karta SIM
  • przebywanie w zasięgu 5G

O ofertach była już mowa, o odpowiednich telefonach/smartfonach z modułem 5G również. Dziś nie stanowi to większego problemu, bo nie tylko flagowce, ale i budżetowce już w okolicach 1000 złotych oferują łączność 5G. Jeszcze kilka lat temu, w 2020-2021 roku było to nie do pomyślenia!

Wymieniając jednak telefon na nowszy model z 5G i migrując do oferty z tą technologią transmisji bezprzewodowej nie zapomnij o karcie SIM. Jeżeli Twója SIM-ka ma już wiele wiosen na karku to istnieje ryzyko, że może nie być przystosowana do obsługi sieci piątej generacji. Możesz ją wymienić w salonie operatora zachowując swój obecny numer.

No i ostatnia kwestia dotyczy samego zasięgu. Czy Twoje miejsce zamieszkania jest objęte zasięgiem sieci 5G Play? Z tym może być różnie – zobacz na poniższą mapę zasięgu sieci 5G fioletowego operatora komórkowego.

grafika przedstawiająca kontury mapy Polski z zaznaczonym zasięgiem sieci 5G Play

Sieć 5G od Play – a także pozostałych operatorów w Polsce – nie pokrywa (jeszcze) całego obszaru Polski. Całe szczęście Play cały czas rozwija swoją infrastrukturę budując i stawiając nowe maszty i nadajniki!

Jak włączyć 5G w Play?

Przechodząc na taryfę z 5G, Twój smartfon powinien automatycznie połączyć się z tą siecią, o ile oczywiście znajdziesz się w jej zasięgu. Jeżeli z jakiegoś powodu połączenie nie może zostać nawiązane, wejdź do menu ustawień swojego telefonu komórkowego.

  1. Ustawienia telefonu
  2. Sieć komórkowa
  3. Komórkowa transmisja danych
  4. Preferowany typ sieci -> włączyć 5G

Poszczególne kroki w ustawieniach telefonu mogą się różnić w zależności od jego marki czy wersji oprogramowania. W każdym razie znajdź w ustawieniach sieci możliwość korzystania z technologii 3G, 4G/4G LTE – to właśnie tutaj powinno pojawić się również 5G!

Jeżeli jednak jesteś posiadaczem klasycznej karty (prepaid) w Play, to możesz aktywować 5G jeszcze w inny sposób. Tym razem jesteś jednak zmuszony do przejścia na topową taryfę na kartę – Pakiet XL za 45 zł miesięcznie. Z ofert typu prepaid w Play obecnie tylko ona (stan na 18.01.2024 r.) zapewnia dostęp do 5G!

Pakiet ten możesz włączyć w aplikacji mobilnej Play24 lub za pomocą kodu USSD *111*1226*1#. Pakiet ten jest cykliczny i oferuje wiele różnych korzyści, w tym właśnie łączność 5G!

Włączenie 5G w Play – podsumowanie

W zależności od posiadanej umowy Play, możesz korzystać na swoim smartfonie z technologii 5G. Czasami nie musi to być umowa, gdyż jedna jedyna oferta na kartę z 5G w Play nie jest objęta – jak to z prepaidami bywa – żadną umową z operatorem!

Oczywiście aby móc cieszyć się szybkim i stabilnym Internetem, musisz korzystać z odpowiedniego telefonu. Nie jest ważne, czy to Xiaomi, Samsung Galaxy czy inny na Androidzie czy z systemem iOS – ważne, aby miał wbudowany moduł obsługujący technologię 5G. Pamiętaj też o karcie SIM. Stare, kilkunastoletnie karty z pewnością nie będą wspierać nowego standardu. No i dochodzi jeszcze kwestia samego zasięgu, który w przypadku Play 5G nie pokrywa w 100% terenu naszego kraju. Na pocieszenie dodam, że także operator Plus, T-Mobile czy Orange również nie obejmują swoją siecią 5G całej Polski!

Najpopularniejsze telefony komórkowe 5G w 2024 roku

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.