
Nieustannie zmieniające się ceny paliw, konieczność wymiany podzespołów, awarie oraz drożejące ceny polis OC – to tylko niektóre czynniki wpływające na koszt utrzymania pojazdu. Dobór odpowiedniej aplikacji motoryzacyjnej na smartfona może pomóc rozwiązać nawet najpoważniejszy problem. Postanowiliśmy przeanalizować rynek programów na Androida i wyróżnić 5 najpotrzebniejszych rozwiązań.
Posiadanie samochodu wiąże się z nieustannymi wydatkami. Najczęściej jest to tankowanie, lecz co roku musimy również pamiętać o obowiązkowym przeglądzie i składce OC/AC. Do tego dochodzą nieoczekiwane sytuacje, takie jak: przebita opona, awarie podzespołów, kolizje czy konieczność zakupu materiałów eksploatacyjnych np. płynu do spryskiwaczy, wycieraczek. O wszystkim nie sposób pamiętać. Z pomocą przychodzi nasz smartfon. W Sklepie Google Play znajdziemy całą masę interesujących aplikacji, przeznaczonych dla fanów czterech kółek (i nie tylko).
Najlepsze aplikacje motoryzacyjne
Poniżej prezentujemy pięć – naszym zdaniem – najlepszych rozwiązań, które zadbają o funkcjonowanie i sprawną obsługę naszego samochodu. Dodatkowo wyróżniliśmy cenionego przez kierowców Yanosika, pozwalającego uniknąć problemów z prawem – program służy do dzielenia się opiniami i zaznaczania miejsc na mapie, w których czeka na nas np. fotoradar lub nieoczekiwany korek,
aCar
aCar to prawdziwy kombain. Aplikacja potrafi kontrolować i przypominać o aktualnym poziomie zużycia paliwa, okresach wymiany oleju oraz konieczności sprawdzenia najważnieszych części, takich jak pasek klinowy czy bieżniki w kołach. Wbudowana obsługa modułu GPS zapisze wszystkie odwiedzone miejsca. Widget, który umieszamy na ekranie głównym smartfona, będzie przypominał nam o aktualnym stanie naszych czterech kółek.
Plusy:
- niezawodność
- kontrola wszystkich istotnych czynników
- szczegółowe statystyki
- możliwość diagnozowania wielu pojazdów jednocześnie
Minusy:
- menu w języku angielskim
Yanosik
Yanosik to aplikacja informująca o aktualnych utrudnieniach na drodze, fotoradarach i miejscach, w których obowiązuje wzmożona kontrola policyjna. Dane dostarczane są przez samych kierowców i wyświetlane w formie mapy. Niestety czasami zdarzają się fałszywe alarmy, lecz autorzy programu pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Ponadto Yanosik wskaże nam dogodne miejsce parkingowe i lokalizację najbliższych stacji benzynowych.
Plusy:
- aktualne ostrzeżenia drogowe
- przyjazny interfejs użytkownika
- prędkościomierz
Minusy:
- zdarzają się informacje nieprawdziwe
Car Dashdroid
Car Dashdroid sprawi, że jazda samochodem będzie niezwykle prosta – hasło producentów tej sympatycznej aplikacji na Androida ma swoje odbicie w rzeczywistości. Jej zadaniem jest stworzenie przyjaznego środowiska dla kierowcy, który może obsługiwać smartfona przy pomocy komend głosowych. Na ekranie dostępne są najpotrzebniejsze funkcje telefonu – nawigacja, komunikator internetowy, odtwarzacz muzyki oraz prędkościomierz. Aplikacja doskonale uzupełni brak komputera pokładowego w samochodzie.
Plusy:
- możliwość synchronizacji z samochodem przy użyciu Bluetooth
- prędkościomierz
- odtwarzacz muzyki
- nawigacja
- tryb nocny
Minusy:
- czasami: problemy z niektórymi modelami samochodów
Drivvo – zarządzanie pojazdami
Drivvo pozwala kontrolować wszystkie wydatki na samochód – tankowanie, usługi serwisowe i części zamienne. Ponadto aplikacja generuje raporty miesięczne, w których znajdziemy wykresy podsumowujące dotychczasowe koszty eksploatacyjne. Obsługa wielu profili pozwala monitorować parę pojazdów jednocześnie. Dzięki prostemu i przejrzystemu interfejsowi z programu mogą korzystać osoby początkujące.
Plusy:
- przejrzysty wygląd
- prosta obsługa
- raporty tygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne
- można monitoroać wiele pojazdów jednocześnie
Minusy:
- obciąża system operacyjny
Fuelio: paliwo i koszty
Koszty paliwa stanowią największy procent wydatków na samochód. Cena benzyny ulega nieustającym zmianom, przez co łatwo się pogubić w ilości dotychczasowo wydanych pieniędzy. Z pomocą przychodzi Fuelio – przydatna aplikacja, której zadaniem jest monitorowanie wszystkich danych związanych z paliwem – ilości zatankowanej i zużytej benzyny oraz jej kosztów. Funkcje oszczędnościowe przyczynią się do realnego obniżenia rachunków.
Plusy:
- monitorowanie i raportowanie danych o paliwie
- programy oszczędnościowe
- czytelny wygląd
Minusy:
- brak