Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Rodzaje typów wejść USB w telefonie – lista

grafika firmy realme prezentująca dolną belkę smartfona realme 11 Pro+ 5G z portem USB-C i głośnikiem

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje USB – złącza micro USB, mini USB czy nowoczesne USB typu C. Czym jednak te technologie się od siebie dokładnie różnią i jaki związek z nimi ma tzw. standard USB, taki jak USB 2.0, USB 3.0 i inne? Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat budowy i technologii, z których korzystają. To pomoże Ci wybrać kable USB i urządzenia z wtyczkami dostosowanymi do smartfona, ale również Twoich codziennych potrzeb i oczekiwań.

Port USB – co to i dlaczego jest tak ważny? Wstęp

Porty USB i wtyczki USB to obecnie jedne z najczęściej spotykanych na świecie rozwiązań komunikacyjnych. Zastąpiły dawne porty szeregowe i równoległe, wprowadzając rewolucję w świecie technologicznym. Postrzegane są jako uniwersalne, bo z ich pomocą do komputera czy urządzenia mobilnego można podłączyć m.in.:

  • modemy,
  • klawiatury,
  • pamięci przenośne i dyski zewnętrzne,
  • aparaty, kamery,
  • drukarki,
  • i wiele innych urządzeń.

USB (skrót od Universal Serial Bus, czyli Uniwersalna Magistrala Szeregowa) w pierwszej formie miało swoją premierę w 1996 roku. Od tamtego czasu natomiast bezustannie się rozwija, zarówno modernizując oferowane użytkownikom standardy, jak i rodzaje złącz USB.

Atutem tego rozwiązania jest możliwość automatycznego wykrywania urządzeń podłączanych z jego pomocą. W wielu przypadkach konfigurowanie ich czy instalacja sterowników realizowana jest błyskawicznie. To z kolei przekłada się na komfort i wygodę użytkowników.

Standardy USB od 1.0 do chwili obecnej

Standard USB to rozwiązanie o określanej specyfice, umożliwiającego przesyłanie danych i ładowanie urządzeń. Jest zależne od szeregu zmiennych, wśród których największe znaczenie ma:

  • przepustowość,
  • maksymalna szybkość transfery,
  • moc ładowania.

Od standardu USB zależy więc, jak szybko uda Ci się przesłać dane pliki z jednego urządzenia na drugie. Dana konfiguracja kabli USB o konkretnym standardzie sprawi też, że szybciej naładujesz smartfona. Od 1996 roku na rynku pojawiły się już takie standardy, jak:

  • USB 1.0 – premierowy standard USB, który po dwóch latach został zastąpiony wersją USB 1.1. Oferowała ona:
    • maksymalną przepustowość rzędu 12 Mb/s,
    • prędkość transferu danych – 1,5 MB/s,
    • maksymalną moc ładowania urządzeń – 2,5 W;
  • USB 2.0 – zadebiutował w 2000 roku, oferując:
    • przepustowość – 460 Mb/s,
    • prędkość transferu danych – 60 MB/s,
    • maksymalną moc ładowania urządzeń – 2,5 W;
  • USB 3.0 – został wprowadzony na rynek w 2009 roku, proponując:
    • przepustowość – 4 Gb/s,
    • prędkość transferu danych – 500 MB/s,
    • maksymalną moc ładowania urządzeń – 4,5 W;
  • USB 3.1 – miał premierę w 2013 roku, a jego specyfikacja to:
    • przepustowość – 10 Gb/s,
    • prędkość transferu danych – 1,2 GB/s,
    • maksymalną moc ładowania urządzeń – 100 W;
  • USB 3.2 – zadebiutował w 2017 roku z:
    • przepustowością – 20 Gb/s,
    • prędkością przesyłu danych – 2,5 GB/s,
    • maksymalną mocą ładowania urządzeń – 100 W;
  • USB 4.0 – najnowsza wersja, którą zaprezentowano w 2019 roku z:
    • prędkością przesyłu danych – 20 GB/s i 40 GB/s,
    • maksymalną moc ładowania urządzeń – 240 W;

Jak zapewne się domyślasz, obecnie na rynku najpopularniejsze są USB 3.0 oraz nowsze. USB 4.0 w formie USB-C wykorzystywane jest głównie w nowocześniejszych rozwiązaniach. Dobrze radzi sobie np. z przesyłaniem filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości nawet 8K. Pozwala na szybkie ładowanie i zgodność z USB Power Delivery. Jego złącze bywa nazywane Thunderbolt 3 z wtyczką USB-C po obu stronach. Ma również wsteczną kompatybilność, więc przy użyciu odpowiedniego kabla można połączyć go np. z urządzeniami wyposażonymi w wejścia USB 3.0 czy USB 2.0.

Złącza USB różnego typu

Rodzaje USB mogą opierać się nie tylko na możliwości transferu danych. Alternatywnie rozwiązania te są dzielone zgodnie z tym, jak jest skonstruowany port USB. Mowa tu oczywiście o tym, jak wyglądają złącza USB z obu stron:

  • wtyczki USB,
  • porty USB.

Te natomiast od chwili swojej premiery przeszły znaczną metamorfozę. Oczywiście w głównej mierze była ona związana z myślą o tym, by port USB był dostępny w coraz mniejszych urządzeniach elektronicznych. Istotna była jednak również wygoda użytkowników. Właśnie dlatego poszczególne rodzaje USB znacznie się od siebie różnią. Wraz ze zmianami konieczne także było dostosowanie ich do rosnących możliwości tego rodzaju połączeń.

Do tej pory swoją premierę miały takie złącza USB, jak:

  • USB typu A,
  • USB typu B,
  • micro i mini USB-A,
  • USB mini i micro USB-B,
  • USB typu C.

W przypadku najnowszych telefonów najpopularniejsze jest złącze USB-C. Jeszcze do niedawna natomiast powszechnie w smartfonach wykorzystywane było USB micro. Nadal zresztą można bardzo często spotkać je w wariancie B w tańszych urządzeniach. Poniżej scharakteryzowaliśmy je wszystkie, żeby łatwiej było Ci rozróżnić poszczególne złącza USB.

końcówki kabli USB różnego rodzaju

Złącze USB typu A

To typ złącza USB, który kojarzą praktycznie wszyscy. Jest prostokątne i da się je podłączyć wyłącznie w jeden sposób. Stosowane w starszych modelach komputerów i laptopów. Często można je spotkać w kostkach ładowarek do smartfonów (szczególnie tych tańszych modeli). Niezbyt wygodne, ale budżetowe i uniwersalne rozwiązanie.

Złącze USB typu B

Rozwiązanie bardzo rzadko stosowane na co dzień, a praktycznie nieużywalne w przypadku obsługi smartfonów. Okazjonalnie znaleźć je można w starszych komputerach stacjonarnych. Częściej występuje natomiast w kopiarkach, skanerach, drukarkach i innego typu urządzeniach wielofunkcyjnych.

Złącze mini i micro USB-A

Na rynku dostępne są rodzaje USB charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami. Złącze USB mini/micro A należy właśnie do tej kategorii. Swego czasu było czasem umieszczane w telefonach czy różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych. Kabel micro USB da się podłączyć tylko w jeden sposób, przez co nie jest szczególnie wygodny.

Złącze mini i micro USB-B

Mini USB typu B nie jest powszechnie znane, ze względu na przykłady swojego użycia. Zwykle spotkać je można było na kasach fiskalnych czy aparatach cyfrowych. Obecnie stosowany jest rzadko i powoli odchodzi w zapomnienie.

USB micro B jest o wiele bardziej rozpoznawalny. Wynika to z faktu, że jeszcze do niedawna był powszechnie wykorzystywany w smartfonach, różnego rodzaju odtwarzaczach i tabletach. Nawet obecnie spotykany jest stosunkowo często, szczególnie w przypadku urządzeń budżetowych.

Złącze USB typu C

Najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku to USB-C. Ono jako jedyne jest w stanie obsługiwać standardy USB 3.0 i nowsze. Doceniane jest szczególnie ze względu na swoją uniwersalność. Porty USB tego typu obsługują wtyczki niezależnie od tego, którą stroną je wsadzisz. To rozwiązanie problemu starszych irytujących złączy.

Gniazda USB-C są niewielkie, a spotkać je można zarówno w smartfonach, jak i laptopach, tabletach i innych sprzętach. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego USB-C ma się stać jedyną i powszechną ładowarką na terenie Unii Europejskiej do końca 2024 roku. Coraz częściej też pojawia się w kostkach ładowarek, wypierając starsze rodzaje USB.

USB Power Delivery

USB Power Delivery to nowoczesne rozwiązanie, które wznosi możliwości przesyłania danych i ładowania za pomocą przewodów USB na zupełnie nowy poziom. Nawet USB 2.0 i USB 3.0 pozwalało nie tylko transferować dane, ale i ładować urządzenia. USB PD jednak zapewnia zupełnie nową jakość tego procesu, oferując maksymalne obciążenie złącza sięgające 100 W. Warto zaznaczyć natomiast, że już powyżej 10 W niezbędne jest użycie odpowiedniego kabla i zadbanie o odpowiednie, zewnętrzne źródło zasilania.

USB Power Delivery sprawia, że połączenie USB można wykorzystać nie tylko do łączenia smartfona czy laptopa z urządzeniami peryferyjnymi. Dzięki niemu użytkownik ma szansę jednocześnie np. zasilać wyświetlacz oraz przesyłać obraz. Z tego względu ceniony jest szczególnie w przypadku profesjonalistów pracujących na wielu urządzeniach jednocześnie.

Podłączanie i ładowanie urządzeń Apple – od lightning do USB typu C

Lightning nie jest rodzajem złącza USB, ale przez lata było to jedno z najpopularniejszych rozwiązań świata. Korzystała (i nadal w wielu urządzeniach korzysta) z niego firma Apple, było więc obecne m.in. w iPhone’ach czy iPadach. Jego atutem była symetryczność, ale i niewielki rozmiar. Umożliwiało szybki transfer danych, ale ograniczenie do urządzeń jednej firmy nie czyniło z niego złącza uniwersalnego.

Wraz z przyjęciem nowych przepisów w Unii Europejskiej, dotyczących powszechnego stosowania USB-C w urządzeniach elektronicznych, zmianie ostatecznie uległa także polityka Apple. Unikatowa wtyczka lightning zniknęła z nowych modeli smartfonów, tabletów czy słuchawek. Mimo pogłosek dotyczących całkowitej rezygnacji z połączeń kablowych na rzecz standardu bezprzewodowego amerykański gigant zdecydował się wprowadzić w nich uniwersalne USB-C.

Jaki kabel USB do smartfona wybrać?

Większości właścicieli smartfonów zależy przede wszystkim na jak najszybszym ładowaniu. W XXI wieku każda minuta ma znaczenie, im więc krócej trwa zapełnienie baterii, tym lepiej. Jak natomiast może w tym pomóc przemyślany wybór kabla USB? Okazuje się, że ma on istotne znaczenie, a pod uwagę brany jest szereg rozmaitych kwestii.

Natężenie prądu

Teoretycznie, im natężenie prądu będzie większe, tym kostka ładowarki i kabel szybciej naładują telefon. W budżetowych wtyczkach ten parametr osiąga zazwyczaj 0,5-1 A. Nieco lepsze mogą pochwalić się wartościami ok. 3 A, a najlepsze nawet do 5 A. Co ważne, wartość ta powinna być taka sama jak ta kabla USB, bo w przeciwnym razie będą ładować z mniejszym natężeniem. Przewody USB C zazwyczaj zapewniają 3 A, choć te nowocześniejsze sięgają nawet 5 A.

Oprócz natężenia istotne jest też napięcie prądu. Tańsze oraz starsze ładowarki korzystały z napięcia 5 V, przez co ładowanie nie było zbyt szybkie. Nowocześniejsze rozwiązania proponują wartości na poziomie 9, 10 czy nawet 20 V, znacznie przyśpieszając ten proces. Niejednokrotnie oferują napięcie zmienne, w określonym zakresie, optymalizując ładowanie i pozytywnie wpływając na jego czas. Ostatecznie moc elektryczną ładowania podaje się w watach (W). Stanowi ona iloczyn natężenia i napięcia, np.:

  • natężenie 5 A i napięcie 20 V daje moc ładowania 100 W.

Wersja standardu USB

Wybierając kabel, pod uwagę trzeba wziąć oczywiście standard USB. W tym przypadku zasada jest prosta – im nowszy, tym lepiej. USB 2.0 umożliwia ładowanie z mocą sięgającą maksymalnie 2,5 W. Nawet jeśli podłączysz go do nowoczesnej kostki i telefonu obsługującego szybkie ładowanie, moc wciąż będzie wynosić tyle, co najsłabszy element zestawu, czyli 2,5 W. Polecamy zatem sięganie po USB 3.0 oraz nowsze.

Długość przewodu USB

Standard USB i rodzaj złącza to nie wszystko, czym warto się kierować, szukając odpowiedniego kabla. Ważna jest również jego długość. Te krótsze mają w tym przypadku zdecydowaną przewagę, wynikającą przede wszystkim z natężenia prądu podczas ładowania. Długie kable stawiają wyższy opór, negatywnie wpływając na efektywność procesu. Dodatkowo długie przewody zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się „po drodze” uszkodzeń czy różnego rodzaju zakłóceń.

Jakość przewodu USB

Istotnym aspektem jest jakość wykonania przewodu USB. Jako atut wymienia się m.in. pozłacaną wtyczkę czy trwałość i materiał wykonania ochronnej powłoki kabla (tzw. oplotu). Jak w przypadku większości zakupów polecane jest też sprawdzenie renomy producenta, a także technologii ładowania, które dany produkt wspiera.

Rodzaje typów wejść USB w smartfonach. Podsumowanie

USB to technologia, która jest od lat bezustannie rozwijana. Jeszcze niedawno USB 3.0 nazywane było przełomem, podczas gdy teraz miano to przysługuje kolejnej generacji. Tak dynamiczne zmiany mogą dezorientować użytkowników, warto natomiast regularnie im się przyglądać. Dzięki temu bowiem możesz wznieść komfort swojej pracy i zabawy na zupełnie nowy poziom stosunkowo niewielkim kosztem.

Obecnie praktycznie we wszystkich najnowszych telefonach w Unii Europejskiej są obecne porty USB C. Są zgodne ze standardem USB 3.0, a nawet USB 2.0. Aby natomiast uzyskać maksymalną moc (a co za tym idzie, również prędkość) ładowania, warto korzystać z jak najnowszych standardów. W połączeniu z odpowiednią kostką ładowarki, kablem oraz smartfonem obsługującym najnowsze technologie, możesz liczyć na to, że Twój telefon będzie błyskawicznie gotowy do działania.

Najpopularniejsze telefony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

USB to uniwersalne złącze służące do ładowania urządzeń mobilnych, jak np. telefon czy tablet, a także do przewodowego transferu danych. Złącze typu USB zadebiutowało na rynku w 1996 roku.
Na rynku dostępnych jest kilka wejść USB. Są to m.in. USB typu A, USB typu B czy USB typu C. Osobno wyróżniamy standardy USB od 1.0 do najnowszego obecnie USB 4.0.
Dziś prawie każdy telefon ma port USB-C lub starsze micro USB, ale większość iPhone'ów debiutujących przed 2023 r. miało autorską wtyczkę typu Lightning. Dawno temu, jeszcze na początku XXI wieku, każdy producent miał swoje autorskie gniazda. Nokia, Sony Ericsson, Siemens czy Motorola - telefony tych marek mogły być ładowane tylko swoimi ładowarkami.

star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.