Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Komputer gamingowy – jakiego wybrać w 2024 roku?

avatar
Komputer do gamingu

Jaki komputer gamingowy? Stacjonarny czy laptop? W większości przypadków nawet niezbyt wydajny laptop czy komputer stacjonarny wystarczy do pracy czy przeglądania Internetu. Ale są wyjątki. Jednym z nich jest sprzęt gamingowy przeznaczony – jak sama nazwa wskazuje – do gier. Tyczy się to zarówno sprzętu stacjonarnego, jak i laptopów. Co zatem powinien mieć taki komputer gamingowy?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022.


Jaki komputer stacjonarny?

Cechy komputera gamingowego:

  • mocny procesor 8-rdzeniowy
  • karta graficzna min. 4 GB
  • szybki dysk SSD
  • najlepiej 16 GB RAM
  • zasilacz min. 700 W
  • wydajny system chłodzenia
  • odpowiednia płyta główna do ww. podzespołów

Zacznijmy od sprzętu stacjonarnego. Generalna zasada w przypadku sprzętu gamingowego jest taka, że im wydajniejsze podzespoły, tym lepiej. Technologia w tym wypadku wręcz biegnie do przodu, więc jeśli chcesz uruchamiać każdy nowy tytuł w najwyższych ustawieniach, to musisz zainwestować w podzespoły.

Procesor

Pierwszym elementem, na który musisz zwrócić uwagę, jest procesor. Najlepiej, jeżeli będzie możliwie najmocniejszy. Dobrze, jeżeli będzie miał minimum 4 rdzenie i obsługiwał 4 wątki. A najlepiej, jeżeli znajdziesz lub złożysz sprzęt w oparciu o procesor 6-rdzeniowy lub nawet 8-rdzeniowy. Pamiętaj – im lepszy procesor, tym masz większą szansę na dłuższe uruchamianie najnowszych gier w najwyższych nastawach grafiki.

Karta graficzna

Kolejną istotną rzeczą jest oczywiście karta graficzna. W tym wypadku warto zwracać uwagę na znane i obecne od dłuższego czasu na rynku. Drugim istotnym elementem jest ilość zamontowanej pamięci. Najlepiej jeżeli będą to kości minimum 4 GB, a najlepiej jeszcze więcej. Dzięki temu będziemy pewni, że nawet najbardziej skomplikowana graficznie gra, w momencie wejścia na rynek ruszy na naszym komputerze

Dysk twardy

Nie bez znaczenia jest także dysk twardy. W przypadku komputera gamingowego można zastosować dwa różne dyski. Mniejszy, a szybszy dysk SSD możesz przeznaczyć na system operacyjny, zaś większy dysk warto przeznaczyć na magazynowanie danych. W ten sposób często są skonfigurowane dobre komputery przeznaczone gier.

Pamięć RAM

Oczywiście nie możesz także zapominać o pamięci operacyjnej. I tutaj również obowiązuje zasadza im więcej tym lepiej. Absolutne minimum to 8 GB pamięci RAM, ale jeśli chcesz pograć na najwyższych ustawieniach, to nie oszczędzaj i już teraz zaopatrz się w co najmniej 16 GB RAM. Dzięki temu oprócz grania w gry możesz być spokojny o wielozadaniowość swojego komputera.

Zasilacz

Elementem na który warto zwrócić uwagę, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się niezbyt istotny, jest zasilacz. Kupując komputer do gier warto zadbać, aby był to wydajny zasilacz, najlepiej w okolicy minimum 700 W. Tutaj również zwróć uwagę, aby dobrać zasilacz znanych marek, tym bardziej, że niezawodność tego komponentu jest kluczowa dla całości działania komputera.

Chłodzenie

Jak każde mocno nagrzewające się urządzenie ważne, aby twój komputer posiadał dobry system chłodzenia. Akurat w przypadku jednostek stacjonarnych jest sporo możliwości. Począwszy od wydajnych wentylatorów, a skończywszy na systemach chłodzenia cieczą. I wbrew pozorom akurat ten ostatni sposób jest całkiem bezpieczny.

A jeżeli z różnych powodów potrzebujesz jednostki mobilnej? Naprzeciw tym potrzebom wychodzą laptopy przeznaczone do gier.


Jaki laptop gamingowy?

Cechy laptopa gamingowego:

  • mocny procesor 6-rdzeniowy
  • karta graficzna min. 2 GB
  • szybki dysk SSD
  • najlepiej 16 GB RAM
  • ekran min. 120 Hz
  • wydajny system chłodzenia

Co bardziej konserwatywni gracze nie wyobrażają sobie grania na laptopie. Jednak technologia tak poszła do przodu, że nawet mobilne komputery, odpowiednio skonfigurowane mogą spokojnie spełniać rolę podstawowego sprzętu do gier. A na co tutaj zwrócić uwagę?

Procesor

Oczywiście na pierwszym miejscu znajduje się procesor. Żeby w ogóle myśleć o graniu na mobilnym sprzęcie komputerowym, musi on być na odpowiednim poziomie i wydajności. Tutaj najlepiej zwracać uwagę na jednostki, które obsługują minimum 4 rdzenie, a najlepiej od razu 6 rdzeni. Taki zestaw powinien być na tyle wydajny, żeby uruchamiały się najnowsze tytuły.

Karta graficzna

W tym wypadku również kluczowa okazuje się karta graficzna. Warto wybrać jak najmocniejszą, gdyż ten element w laptopach szczególnie ciężko zmodernizować. Oczywiście nie wchodzi w grę żadna zintegrowana karta. Tutaj również szukaj kart wśród sprawdzonych producentów. Dodatkowo ważne, aby ilość pamięci operacyjnej również była możliwie duża. Absolutne minimum to 2 GB. W pewnych wypadkach możesz także rozpatrzyć zastosowanie zewnętrznej karty pamięci, jednak pamiętaj że takie rozwiązanie znacznie wpływa na cenę całości sprzętu.

Pamięć RAM

Kolejnym ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, to oczywiście ilość pamięci RAM. Absolutne minimum to 8 GB, ale lepiej od razu nastawić się na 16 GB RAM. A w niektórych wypadkach nawet i 32 GB może być dobrym pomysłem – choć tutaj pewnym problemem jest płyta główna, która po prostu musi być przystosowana do obsługi takiej pamięci.

Dysk twardy

W przypadku laptopa do gier warto także zainwestować w dysk SSD. Tutaj jest to nawet istotniejsze niż w komputerze stacjonarnym. Na szczęście współczesne laptopy w niektórych wypadkach dają także możliwość zamontowania dwóch dysków w swojej obudowie. Wtedy podobnie jak w przypadku jednostek stacjonarnych możesz połączyć dwa dyski – na system SSD, a na przechowywanie danych klasyczny dysk HDD.

Chłodzenie

W laptopach gamingowych także chłodzenie ma istotne znaczenie. Tutaj z racji konstrukcji urządzenia jest to mocno utrudnione. Dlatego istotny jest dobry system odprowadzania ciepła. Po pierwsze przedłuży to żywotność komponentów laptopa, a po drugie ograniczy występowanie tzw. throttlingu.

Ekran

I kolejnym istotnym elementem laptopa do gier jest ekran. Najlepiej jak byłby to dobrej jakości wyświetlaczy wykonany w technologii IPS. Warto zadbać o możliwie wysoką częstotliwość odświeżania – najlepiej minimum 120 Hz połączone z wysokim fps. Zwróć także uwagę na powłokę matrycy. Najlepiej sprawdzają się matowe i antyodblaskowe.

Sprzęt gamingowy u operatorów

Co ciekawe, tego typu sprzęty znajdziesz nie tylko na wolnym rynku. Również operatorzy komórkowi mają w swojej ofercie sprzęty komputerowe, które mogą kandydować do miana sprzętu gamingowego. Czasami możesz je dokupić do ofert Internetu mobilnego lub stacjonarnego.

Dobrym przykładem tego jest Orange, który posiada w swojej ofercie laptopa Acer NITRO 5, który spełnia większość wymienionych wcześniej parametrów. Pracuje pod kontrolą czterordzeniowego procesora Intel Core i5-10300H, posiada 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. Laptopa możesz kupić na raty bez zobowiązania lub wybierając jeden z abonamentów dostępnych u pomarańczowego operatora.

Sprzęt gamingowy w Orange

Również Play posiada w swojej ofercie mocnego laptopa, a nawet kilka. Choćby MSI GF75 Thin. W przypadku tego urządzenia zwraca uwagę matryca o odświeżaniu 144 Hz z niewielkimi ramkami wokół ekranu. Laptop posiada także dysk SSD o pojemności 512 GB, a także wygodną klawiaturę. Fioletowy operator proponuje tego laptopa w wariancie na raty z ofertą internetową. Warto co jakiś czas sprawdzać ofertę Play, który ma na swojej stronie zakładkę dedykowaną dla gamingu!

Sprzęt gamingowy w Play

Także w sieci Plus jesteś w stanie znaleźć gamingowego laptopa. Obecnie w ofercie można nabyć na raty HP Omen 15-ek0026nw. To bardzo podobny model, do tego który znajdziesz w sieci Orange tylko z mniejszym, bo 15 calowym ekranem.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.