Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

5 najlepszych aplikacji do sprawdzania jakości powietrza

zdjęcie przedstawiające centrum miasta z drapaczami chmur zakrytymi smogiem

Która aplikacja do sprawdzania jakości powietrza jest najlepsza? W Internecie jest ich tak wiele, że wybór nie należy do najłatwiejszych. Z pomocą przychodzi jednak nasze zestawienie TOP 5, które ułatwi Ci podjęcie decyzji. Każde z zaprezentowanych przez nas rozwiązań nie tylko gwarantuje wysoką skuteczność, ale też dobrze wygląda, jest wygodne i może zaskoczyć Cię swoimi funkcjami.

Aplikacja – jakość powietrza. Specyfikacja

Jak znaleźć skuteczną aplikację do sprawdzania jakości powietrza? Przede wszystkim warto porównać dostępne opcje pod względem cech najistotniejszych z punktu widzenia użytkownika. Apki badające i monitorujące zanieczyszczenia powietrza będą szczególnie pożądane w okresie grzewczym, tj. od października do kwietnia.

Cechy dobrej aplikacji do sprawdzania jakości powietrza:

  • wiele monitorowanych składników smogu (kompleksowe zanieczyszczenie powietrza)
  • wiarygodne źródła danych + automatyczne powiadomienia
  • łatwość obsługi i przejrzysty interfejs
  • estetyczne wykonanie i czytelność
  • przydatne funkcje dodatkowe
  • atrakcyjna cena

Monitorowane składniki smogu i źródło danych

Smog, czyli kombinacja zanieczyszczenia powietrza, może składać się z rozmaitych składników. Im więcej z nich prezentuje aplikacja, tym lepiej dla Ciebie. Pozyskiwane dane powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł, a sposób ich przedstawiania musi być łatwy do odczytania. Najlepsze aplikacje smogowe powinny na bieżąco monitorować jakość powietrza.

Łatwość obsługi

Nie brak osób, które sprawdzają stan powietrza przed każdym wyjściem z domu. Aplikacja stworzona w tym celu powinna być więc łatwa w obsłudze i intuicyjna. Dzięki temu każdy poradzi sobie z odczytaniem danych bez tracenia na to czasu.

Wygodnym i przydatnym rozwiązaniem są widgety i skróty. Dzięki nim wystarczy rzut oka, by dowiedzieć się wszystkiego o stanie powietrza, bez konieczności uruchamiania oprogramowania.

Estetyka i funkcjonalność

Użytkownicy chętnie korzystają z rozwiązań estetycznie wykonanych, czytelnych i przyciągających wzrok. Nie bez znaczenia oczywiście jest też ich funkcjonalność. Aplikacja musi być zaprojektowana tak, by jej obsługa nie stanowiła wyzwania. Wszystkie przyciski powinny działać bez zarzutu, a struktura poszczególnych funkcji nie może kłócić się z intuicyjnymi zachowaniami użytkowników.

Dodatkowe funkcje i możliwości

Podstawowym zadaniem opisywanych aplikacji jest informowanie użytkowników o jakości powietrza. Na rynku nie brak jednak rozwiązań, które oferują również rozmaite, dodatkowe funkcje, np. związane z prezentowaniem wskaźników pogodowych. Choć nie dla każdego są one istotne, warto zwrócić na nie uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Cena

Część użytkowników jest gotowa zapłacić za dostęp do szczegółowych danych. Nie brak jednak też osób, które chciałyby otrzymywać choćby podstawowe informacje zupełnie za darmo. Na szczęście obie te grupy znajdą na rynku oprogramowanie dla siebie.

Najczęściej spotykane aplikacje na rynku mogą być:

  • całkowicie darmowe – dostęp do wszystkich ich funkcji jest bezpłatny
  • częściowo darmowe – dostęp do podstawowych funkcji jest bezpłatny, a za zaawansowane opcje należy się opłata
  • płatne – za dostęp do wszystkich (lub kluczowej większości) funkcji należy zapłacić

W naszym zestawieniu skupiliśmy się głównie na opcji pierwszej. W niektórych przypadkach dodatkowa opłata pozwala na dostęp do funkcji „premium”, ale już podstawowe wersje powinny spełnić wymagania większości użytkowników.

TOP 5 aplikacji do sprawdzania jakości powietrza

Poniżej prezentujemy najlepsze aplikacje smogowe dostępne na rynku. W zestawieniu umieściliśmy te rozwiązania, które w satysfakcjonujący sposób odpowiadają na większość wymienionych wyżej wymagań. Są dostępne zarówno na Androida, jak i iOS. Wybierz spośród nich najlepszą opcję dla siebie.

1. Aplikacja Kanarek

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

Kanarek jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do sprawdzania jakości powietrza w Polsce. Została pobrana ponad 500 tys. razy z Google Play i ma 4,7 gwiazdek na 30 tys. opinii. Co oferuje?

Aplikacja Kanarek prezentuje informacje bazujące na pomiarach 200 stacji. Pozwala na sprawdzenie stanu powietrza zarówno w konkretnym miejscu na najbliższej stacji pomiarowej, jak i na ogólnej mapie Polski. Monitoruje przy tym wszystkie najważniejsze składniki smogu:

  • tlenek węgla
  • pył PM2
  • pył PM10
  • benzen
  • dwutlenek azotu
  • ozon
  • dwutlenek węgla

Działa wyłącznie na terenie Polski, jest dostępna w języku polskim i ma przejrzystą budowę. Pozwala na włączenie przydatnych powiadomień i udostępnia funkcjonalny widget.

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

To jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aplikacji!

Zalety:

  • monitoring wielu składników smogu
  • darmowa
  • przydatne alerty
  • estetyczny wygląd i wygodna obsługa

Wady:

  • sporadyczne problemy z działaniem widgetu

2. Aplikacja Airly

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

Airfly to kolejna aplikacja do sprawdzania jakości powietrza, która jest powszechnie znana przez internautów. Ze sklepu Google Play pobrano ją ponad 500 tys. razy i ma 3,6 gwiazdki na niespełna 7 tys. opinii. Czym się charakteryzuje?

Airly prezentuje dane dotyczące jakości powietrza w Polsce i za granicą. Ma dobrze zaprojektowany interfejs i jest łatwa w obsłudze. Oferuje wygodny widget, pozwalający śledzić sytuację bez uruchamiania aplikacji, choć czasem ma on problem z aktualizacją prezentowanych danych.

Pozwala na śledzenie wszystkich najważniejszych składników smogu, takich jak NO2 (dwutlenku azotu), O3, pyłu zawieszonego (PM1, PM2,5 i PM10), SO2 (dwutlenku siarki) czy CO2. Zapewnia użytkownikom dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak wskaźniki ciśnienia, temperatury, prędkości wiatru i innych. Jest dostępna w języku polskim.

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

To aplikacja smogowa warta rozważenia!

Zalety:

  • polska wersja językowa
  • dodatkowe informacje okołopogodowe
  • płynne działanie i łatwa obsługa
  • czytelna prezentacja informacji

Wady:

  • problemy z działaniem widgetu
  • sporadyczne problemy z odczytem danych z czujników

3. Aplikacja Smog Polska

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

Smog Polska to polskie rozwiązanie, które pobrano już ponad 50 tys. razy z Google Play. Co wyróżnia tę aplikację na tle konkurencji?

Smog Polska to jedno z najładniejszych rozwiązań na rynku. Prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, gwarantując użytkownikom przyjemne doznania podczas obsługi. Estetyczny wygląd połączony został z łatwością obsługi, która jednak po części wynika  z dość ograniczonej funkcjonalności.

W wersji darmowej pozwala na monitorowanie pyłów PM10 oraz PM2,5. Po wykupieniu wariantu płatnego lista ta jest rozszerzana o SO2, NO2, CO (niebezpiecznego tlenku węgla – czadu) i O3. Wtedy też użytkownik zyskuje dostęp do personalizowanych powiadomień, które można dostosować do swoich potrzeb. Dodatkowo użytkownicy premium otrzymują też przydatne widgety.

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

Aplikacja dla osób gotowych wykupić wersję premium!

Zalety:

  • atrakcyjny wygląd
  • łatwość i wygoda obsługi
  • w pełni konfigurowalne widgety
  • lekka i nieobciążająca systemu

Wady:

  • powiadomienia i widgety tylko w wersji premium
  • monitoring niewielu składników smogu w wersji darmowej

4. Aplikacja Jakość powietrza w Polsce

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

Jakość powietrza w Polsce to oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pobrano ją z Google Play ponad 10 tys. razy. Czym zaskakuje rządowe rozwiązanie?

Jakość powietrza w Polsce pozwala na sprawdzanie poziomu zanieczyszczeń na terenie naszego kraju. Bazuje na danych pochodzących z państwowych stacji pomiarowych i krajowej bazy danych jakości powietrza JPOAT 2.0. Pozwala na śledzenie stężeń wszystkich istotnych składników smogu, takich jak PM2,5, C6H6, SO2 (dwutlenek siarki), PM10, NO2, CO oraz O3.

Aplikacja ma przejrzystą budowę i jest łatwa w obsłudze. Wyraźnie prezentuje najważniejsze dane, a także daje dostęp do opcji dodatkowych, takich jak np. historia zanieczyszczeń czy prognozy. Jest darmowa, a jej uzupełnienie stanowi portal internetowy „Jakość Powietrza”.

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

Rządowa aplikacja, która jest naprawdę skuteczna!

Zalety:

  • oficjalna aplikacja GIOŚ
  • korzysta z automatycznych stacji pomiarowych PMŚ
  • przejrzysta prezentacja danych
  • dostęp do historii i prognoz zanieczyszczeń

Wady:

  • prezentuje wyłącznie dane z państwowych stacji pomiarowych

5. Aplikacja Plume Labs: Air Quality App

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

Z Plume Labs: Air Quality App korzysta ponad 100 tys. użytkowników, a 12 tys. opinii przekłada się na ocenę 4,3 gwiazdki. Czym anglojęzyczne rozwiązanie może przyciągnąć polskich odbiorców? Czy warto decydować się na aplikację Plume?

Plume Labs to aplikacja o zasięgu międzynarodowym. Pozwala na śledzenie jakości powietrza na całym świecie. Świetnie nadaje się zatem dla użytkowników często podróżujących. Nie jest jednak dostępna w języku polskim.

To rozwiązanie darmowe i pozwalające na monitorowanie takich składników smogu, jak: PM2,5, PM10, O3, NO2, SO2 oraz CO. Zapewnia dostęp do notowań historycznych, a w przypadku szczególnie niekorzystnej jakości powietrza ostrzega użytkownika przed wychodzeniem na zewnątrz. Ma dość rozbudowany interfejs, co w połączeniu z językiem angielskim, może początkowo sprawiać pewne problemy. Stosunkowo szybko jednak da się przyzwyczaić do obsługi najważniejszych funkcji.

grafika przedstawiająca screen z aplikacji na telefon badającej jakość powietrza

Propozycja dla miłośników podróży!

Zalety:

  • nowoczesny wygląd
  • dostęp do danych historycznych
  • powiadomienia o gwałtownych wzrostach zanieczyszczenia
  • zasięg międzynarodowy

Wady:

  • brak polskiej wersji językowej

Aplikacje smogowe – automatyczne powiadomienia na telefon. Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że jakość powietrza w Polsce – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – jest daleka od optymalnej. Zanieczyszczenie powietrza różnymi związkami jest szczególnie niebezpieczne w miastach, zwłaszcza tych umieszczonych w dolinie. Miejscowości leżące w niecce, niejednokrotnie otoczonej górami (np. Żywiec, Bielsko-Biała, Kraków) są silnie narażone na występowanie smogu.

To właśnie w takich miejscowościach stężenie zanieczyszczeń może być bardzo wysokie, wielokrotnie przewyższające wszelkie dopuszczalne normy. Nie jesteś pewny, czy zanieczyszczenie powietrza ma miejsce w Twojej okolicy? Sprawdź jakość powietrza i w razie czego nie wychodź niepotrzebnie z domu! Najbliższe stacje pomiarowe przesyłają dane i alerty na aplikacje smogowe, które musisz mieć na swoim smartfonie!

Najpopularniejsze telefony w 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.