Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Android – wszystko, co musisz wiedzieć!

Android system operacyjny

Co powinieneś wiedzieć o Androidzie? W końcu wedle wszystkich statystyk jest to najpopularniejszy system operacyjny na smartfony od wielu lat. W czym tkwi klucz do sukcesu? Jakie ma zalety i wady? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika o systemach operacyjnych na współczesne smartfony. Android ma zarówno wieli zwolenników jak i przeciwników. Jedni uważają go za najlepszy system operacyjny. Inni jako zło konieczne. A jak jest naprawdę? Sprawdźmy.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023.


Krótko o historii Androida

kontrola rodzicielska w Androidzie

Google to stosunkowo nowa firma jak na takiego potentata. Została założona 4 września 1998 przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda: Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Zaprojektowali oni prototyp dzisiejszego giganta wyszukiwarkowego opartego na nowatorskiej analizie powiazań hipertekstowych. W roku 2004 spółka weszła na amerykańską giełdę i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube, Writely i przejęcia kilku innych mniejszych przedsiębiorstw.

Wszystko o iOS

W lipcu 2005 roku Google zakupiło Android Inc., niewielką firmę z Kalifornii. Jej założycielami byli Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears i Chris White. Po przejęciu przez Google zespół pod kierownictwem Andy Rubina stworzył system operacyjny dla urządzeń mobilnych oparty na Linuksie, z myślą o wytwórcach sprzętu mobilnego i operatorach telefonii komórkowej. W ramach Mobile World Congress 12 lutego 2008 Google zaprezentował trzy działające prototypy urządzeń wyposażone w Androida. Od tego czasu rozwój systemu nabrał znaczącego tempa. Od około 2013 roku jest to najpopularniejszy system mobilny na świecie!

Android – co z zabezpieczeniami?

Jak zainstalować Android Auto?

Gdzieś w świadomości użytkowników utarło się przekonanie, że system Android jest systemem mniej bezpiecznym od pozostałych. Nie jest to prawda i wynika to nieco ze specyfiki samego systemu. Przede wszystkim, jak było to już powiedziane, jest to najpopularniejszy system mobilny na świecie. Jasne zatem jest, że najwięcej ataków będzie przeprowadzanych właśnie na tę platformę, gdyż tutaj proporcjonalnie można podczas takiego ataku najwięcej zyskać.

Drugim elementem, którego warto mieć na uwadze, to fakt, że Android jest systemem otwartym. Oznacza to, że praktycznie każdy użytkownik może pobrać system i zmieniać go w ramach potrzeb. Stąd również taka wielość różnego rodzaju nakładek producentów. Jednak wbrew pozorom nie tak łatwo poprawnie zmodyfikować system w taki sposób, aby otrzymywał on aktualizacje i w dalszym ciągu był użyteczny.

Najpopularniejsze telefony z Androidem 2024:

Telefony z Androidem

Na szczęście Google cały czas pracuje nad aktualizacjami bezpieczeństwa i teraz wydaje je w cyklu comiesięcznym. I jeśli masz smartfona bezpośrednio od Google’a np. którąś generację Pixeli (zobacz na najlepsze telefony Pixel) to możesz liczyć na takie aktualizacje. W przypadku różnych producentów wygląda to nieco inaczej bo aktualizacja jest najpierw wysyłana do nich, a dopiero po wprowadzeniu przez danego producenta odpowiednich poprawek jest rozsyłana do użytkowników końcowych.

To Android jest bezpieczny, czy nie?

Przykładowa oferta z Xiaomi 13:

Oczywiście, że Android jest systemem bezpiecznym. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim zdecydowana większość użytkowników w przypadku pobierania aplikacji będzie korzystała tylko i wyłącznie z dedykowanego sklepu Google’a (sklep Play/Google Play). Po pierwsze tutaj warto pobierać aplikacje tylko te, które mają dobre oceny i więcej niż kilka/kilkanaście tysięcy pobrań. Google intensywnie przeszukuje sklep w poszukiwaniu niebezpiecznych aplikacji i sukcesywnie je wyłapuje i usuwa. Jednak w pierwszym rzucie zdarza się, że pominie taką aplikację i ktoś ja zainstaluje.

Drugą ważną rzeczą jest instalowanie tylko z zaufanego źródła. Android daje możliwość instalowania aplikacji nie tylko ze swojego sklepu, ale i innych nieznanych źródeł. Żeby to zrobić – wystarczy zmienić odpowiednie ustawienia. Jednak grozi to poważnymi konsekwencjami w przypadku zainstalowania nieznanej aplikacji z takiego właśnie źródła. Nie znasz się? Nie zmieniaj tych ustawień i nie instaluj takich aplikacji. Dochodzą tutaj również stosowne certyfikaty dla danego sprzętu wydawane przez firmę Google oraz zabezpieczenia w postaci biometrii, czy różnego rodzaju kodów. Ale faktem jest, że smartfona na Androidzie da się łatwiej „złamać” aniżeli urządzenie na systemach „zamkniętych”.

Jak wygląda architektura Androida?

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy S22 z systemem Android:

Jak już wspomnieliśmy, Android to oprogramowanie (software) typu open source. Jest ono oparte na systemie Linux. Środowisko wykonawcze systemu Android opiera się na jądrze systemu Linux w zakresie podstawowych funkcji, takich jak wątkowanie i zarządzanie pamięcią niskiego poziomu. Do tego dochodzi warstwa abstrakcji sprzętu oraz środowisko wykonawcze. Najprościej rzecz ujmując odpowiadają one za interfejs smartfona i działanie aplikacji. Ważnym elementem Androida są funkcje systemu operacyjnego Android, które są dostępne za pośrednictwem interfejsów API napisanych w języku Java.

Co z danymi użytkowników Androida?

Android

Nie ma co ukrywać – Google zbiera sporo informacji o użytkownikach Androida. między innymi informacje na temat lokalizacji, historii wyszukiwania i używanych aplikacji. Przy czym w każdej chwili jeżeli chcesz, możesz wybrane dane usunąć. Nie zmienia to jednak faktu, że ilość zebranych informacji jest potężna. Jednak robią tak praktycznie wszystkie tego typu firmy, gdyż na tym opiera się ich zysk. Takie informacje służą koncernom przede wszystkim do celów reklamowych i tzw. profilowania. To właśnie na tym Google przede wszystkim zarabia.

Czym wyróżnia się Android spośród konkurencyjnych systemów ?

Przykładowa oferta z realme GT Master z systemem Android:

Najprościej rzecz ujmując – elastycznością. To między innymi dlatego Android jest najpopularniejszym systemem mobilnym. Znajdziesz go zarówno na flagowych produktach, jak i na tych budżetowych. Dodatkowo w zależności od producenta może inaczej wyglądać i posiadać inne funkcje – wszystko zależy od nakładki i jej możliwości. Oczywiście, że generuje to pewne problemy, jak choćby potrzeba optymalizowania systemu pod niezliczoną ilość modeli smartfonów. I to zarówno tych flagowych jak i tych podstawowych. Jednak aktualnie nawet smartfony o podstawowej wydajności zapewniają przyzwoitą kulturę pracy systemu.

Dla słabszych smartfonów (np. z małą ilością pamięci operacyjnej RAM) przygotowano specjalną wersję Android Go, która ma mniejsze zapotrzebowanie na zasoby telefonu komórkowego.

Telefony z Android Go

Siła Androida tkwi także w możliwościach jego indywidualnego dostosowywania. Mnóstwo nakładek ale także i podstawowy system, oferuje możliwość dostosowywania do swoich potrzeb wyglądu jak i funkcjonalności.

Nie bez znaczenia jest rozwinięty sklep Play z aplikacjami czy ogromną liczbą gier, gdzie znacząca ich część – jeśli nie większość – jest za darmo. Oczywiście kosztem reklam. Jednak jak się okazuje, większość użytkowników jest w stanie się do tego dostosować.

Nakładki producentów na Androida

Warto też dodać, że poszczególne firmy rozwijają swoje autorskie nakładki software na czystego Androida. Oto niektóre z nich:

  • Samsung – One UI
  • Xiaomi/Redmi/POCO – MIUI
  • OPPO – ColorOS
  • vivo – Origin OS Ocean/Funtouch OS
  • realme – realme UI
  • Huawei – EMUI
  • OnePlus – OxygenOS/ColorOS

To nie wszystkie, ale najbardziej popularne nakładki na system operacyjny Android!

Jakie są wady i zalety Androida?

Wady i zalety sprzętu z Androidem? Jak w każdym przypadku jest ich trochę. Część z nich nawet została już wcześniej wymieniona. Jakie ma zalety i wady system Android?

Android – zalety:

  • elastyczność
  • intuicyjność obsługi
  • występuje w każdej kategorii cenowej
  • mnogość nakładek systemowych
  • regularne aktualizacje do kolejnych generacji
  • aktualizacje bezpieczeństwa
  • możliwości rootowania urządzenia (np. telefonu) i wrzucenia systemu jaki tylko chcemy
  • mnogość programów do zainstalowania za darmo Android

Android – wady:

  • system najbardziej wystawiony na ataki
  • dublowanie programów o tej samej funkcjonalności w autorskim sklepie
  • różna kultura pracy w zależności od wydajności urządzenia i optymalizacji nakładki producenta
  • polityka aktualizacji zależna od producenta urządzenia
  • sporadycznie nieco mniejsza integralność z innymi zewnętrznymi urządzeniami

Dlaczego warto zdecydować się na urządzenia z systemem Android?

Android 11

Najprościej rzecz ujmując – ze względu na wspomnianą wcześniej elastyczność i popularność. Nie bez przyczyny tak się stało. Jednak takie podejście z możliwością indywidualnego dostosowania pod własne potrzeby, okazała się strzałem w dziesiątkę.

Dodatkowo możliwości pobierania wielu programów bez dodatkowej opłaty również była nie bez znaczenia. A reklam? Widocznie można je znieść.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (9 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.