Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Energylandia: Wirtualna rzeczywistość wchodzi na rollercoastera

avatar
Energylandia

Zastanawialiście się kiedyś jaki będzie rezultat połączenia wirtualnej rzeczywistości z rollercoasterem? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Energylandia w Zatorze. Właściciele największego parku rozrywki w Polsce zdecydowali się uatrakcyjnić swoje rollercoastery o funkcję wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze testy wypadły niezwykle obiecująco. Podczas tegorocznego sezonu (został on zainaugurowany wraz z konferencją prasową, na której była obecna nasza redakcja, oraz festiwalem muzycznym „Energyland EDM”), może mieć miejsce wdrożenie tego niezwykle interesującego rozwiązania.

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Jak najprościej zdefiniować wirtualną rzeczywistość? Wyobraźcie sobie specjalne okulary, u których projektant postanowił zamienić elementy szklane na wyświetlacze. W ten sposób otrzymujemy obraz stworzony komputerowo – dowolnie wygenerowaną przestrzeń. Ruchy naszej głowy są sposobem nawigacji – obracając się w lewo, obraz na wyświetlaczu również zostanie przesunięty w lewo. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, cały nasz zmysł wzroku (i słuchu za pomocą słuchawek) zostaje przeniesiony do wirtualnej rzeczywistości. Jest to milowy krok naprzód, w stosunku do tradycyjnego oglądania telewizji, gdyż powala w pełni zaangażować się w wyimaginowany świat.

Prekursorem i propagatorem idei wirtualnej rzeczywistości jest firma Oculus, która obecnie należy do Facebooka. Została ona założona w 2012 roku, jako dobrze rokujący projekt w serwisie Kickstarter (finansowanie odbywa się za pomocą dobrowolnych składek użytkowników – tzw. crowdfounding). Bardzo szybko zyskał on uznanie w oczach inwestorów, czego efektem było stworzenie gogli Oculus Rift. Inni producenci dostrzegli potencjał drzemiący w technologii VR i postanowili zainwestować ogromne pieniądze w opracowanie swoich własnych rozwiązań. Jednym z rezultatów prawdziwego „wyścigu szczurów”, jest urządzenie Samsunga – Gear VR. Największą wadą gogli jest wymóg zastosowania innego gadżetu, czyli flagowych smartfonów:

    • Samsung Galaxy S5
    • Samsung Galaxy S6
    • Samsung Galaxy S7

Samsung Gear VR to innowacyjne gogle wirtualnej rzeczywistości (ang. VR – virtual reality), oparte na flagowych smartfonach koreańskiego producenta elektroniki. Zastosowanie znajdują popularne konstrukcje: Galaxy S5, S6 oraz S7. Samo urządzenie nie może zostać uruchomione oddzielnie, ponieważ ekran telefonu służy jako wyświetlacz wirtualnej rzeczywistości.

Smartfon na rollercoasterze? To możliwe!

Najpopularniejsza obecnie linia telefonów komórkowych na świecie służy jako jednostka obliczeniowa oraz… ekran – same gogle są jedynie opakowaniem, gwarantującym poprawne odczuwanie wrażeń płynących z przebywania w wirtualnej rzeczywistości. Jednak nie mogą one zagwarantować nic ponad to – zero bodźców wynikających ze zmiany położenia. Dopiero połączenie tych dwóch czynników przynosi zadowalające rezultaty. Nic tak nie dostarcza odpowiednich wrażeń, jak ekstremalny rollercoaster. Założenie jest proste: zakładamy gogle VR, wsiadamy do kolejki górskiej i cieszymy się pełną immersją doznań. Największym wyzwaniem, przed jakim stanęli projektanci, było idealne dopasowanie wyświetlanego obrazu do zmiennych, działających na nasze ciało. Początkowe wersje testowe gogli VR charakteryzowały się dużymi opóźnieniami, skutkującymi negatywnymi doznaniami ze strony błędnika, co gwarantowało występowanie choroby lokomocyjnej. Na szczęście technologia została udoskonalona, czego efektem są właściwie zsynchronizowane obrazy.

„W animacjach wirtualnej rzeczywistości [dostępnych w Energylandii – red.] można będzie obejrzeć ponad 250 różnych obiektów, w tym kilkadziesiąt ruchomych. Ma to być pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie wprowadzane w parkach rozrywki” – twierdzi rzecznik parku Energylandia Krystian Kojder.

Energylandia – pierwszy park rozrywki w Polsce

Energylandia to pierwszy rodzinny park rozrywki w naszym kraju. Powstał w Zatorze, znajdującym się 15 km od Oświęcimia. Na powierzchni 26 hektarów zostało wybudowanych ponad 60 różnego rodzaju urządzeń, przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych. Największą atrakcją parku są ogromne rollerocastery: Energuś, Dragon oraz Mayan.

Energylandia organizuje również cały szereg festiwali muzycznych. W obecnym sezonie są to:

  • Top Stars (11.06)
  • 90’s Superstars (25.06)
  • Giganci Sceny (16.07)
  • Disco Polo Festival (30.07)
  • 80’s Superstars (13.08)
  • Millenium Festival (20.08)
  • Kings of Hardstyle (27.08)

Poniżej prezentujemy film, przedstawiający przejażdżkę Mayanem – jednym z najbardziej ekstremalnych rollercoasterów w tej części Europy. Miałem okazję przetestować to urządzenie i gwarantuję, że doznania płynące z przejażdżki, połączone z wirtualną rzeczywistością mogą należeć do naprawdę interesujących. Klip został przygotowany przez ekipę Testing Attractions.

https://www.youtube.com/watch?v=2Kuo-qktEAQ

Tak prezentuje się wspomniany wcześniej rollercoaster:

Energylandia Mayan

fot. Energylandia

Nasza redakcja będzie uważnie śledzić rozwój wirtualnej rzeczywistości przy użyciu telefonów Samsunga. Szczegółowo przetestujemy tą innowacyjną technologię, jak tylko zostanie udostępniona wszystkim odwiedzającym.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.