Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kiedy pierwszy telefon dla dziecka?

zdjęcie przedstawiające małego chłopca o dość długich i jasnych włosach trzymającego smartfona

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez telefonu komórkowego. Z tego urządzenia korzystają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Telefon umożliwia kontakt z innymi osobami, pracę czy też rozrywkę. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, od ilu lat dziecko może mieć telefon? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do lektury.

Telefon komórkowy – ważny element naszego codziennego życia

Świat zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze dwie dekady temu telefon komórkowy nie był taką oczywistością. Obecnie posiada go niemal każdy z nas. Korzystamy z niego już nie tylko w celu kontaktowania się z innymi osobami. Obecnie to niewielkie urządzenie służy m.in. do:

  • robienia zdjęć,
  • korzystania z Internetu,
  • pracy,
  • rozrywki.

To tylko kilka podstawowych zastosowań dla współczesnych telefonów komórkowych. Wszystko to sprawia, że trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez tego urządzenia. Z roku na rok potencjał smartfonów wzrasta, co dodatkowo sprawia, że chcemy je mieć. Wszystko powinno mieć jednak swój umiar.

Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodszych użytkowników. Należy starannie wybrać odpowiedni moment na zakup pierwszego smartfona dla dziecka. Zależy to nie tylko od jego wieku, ale również dojrzałości dziecka i innych zmiennych. W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto zainwestować w telefon dla Twojego dziecka. Oczywiście decyzja w tym zakresie ma charakter indywidualny.

Korzyści związane z posiadaniem telefonu przez dziecko

Każdy zakup powinien mieć swoje uzasadnienie. Tak samo jest w przypadku telefonu dla dziecka. Zwróćmy więc uwagę, jakie korzyści daje posiadanie tego urządzenia przez Twojego potomka.

Pozostawanie z dzieckiem w stałym kontakcie

Przede wszystkim telefon dziecka umożliwia Ci pozostawanie z nim w stałym kontakcie. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy dziecko jest poza naszą opieką (np. poza domem, w szkole czy na wyjeździe).

Popularna „komórka” umożliwia szybkie nawiązanie kontaktu np. w sytuacjach kryzysowych. To jeden z kluczowych argumentów przemawiających za zakupem telefonu dla dziecka. Ważne jest jednak to, aby wcześniej edukować dzieci w zakresie korzystania z telefonu komórkowego oraz nauczyć je najważniejszych numerów alarmowych.

Twoje dziecko korzysta ze smartfona z Androidem?
Kontrola rodzicielska w Androidzie

Nauka odpowiedzialności

Kolejnym aspektem, na który zwracają rodzice, jest nauka dziecka odpowiedzialności za posiadany przedmiot. Po zakupie smartfona dziecko musi odpowiednio go pilnować oraz użytkować.

Dobry telefon dla dziecka to spory wydatek, dlatego jego strata lub uszkodzenie są poważnym wyzwaniem. Ponadto korzystanie z telefonu wiąże się z koniecznością jego regularnego ładowania. Dziecko nie może o tym zapomnieć, dlatego posiadanie smartfona poniekąd uczy też systematyczności.

Dowód dojrzałości i zaufania

Trzecim z kluczowych argumentów jest to, że podarowanie telefonu dziecko jest wyrazem zaufania, jakim darzą je rodzice. To także symboliczny moment. Dzieci czują się bardziej dojrzałe, co wymaga od nich pewnej dozy odpowiedzialności oraz modyfikacji ich codziennych nawyków.

Jeżeli dziecko chce otrzymać telefon, to musi wykazać się odpowiednim zrozumieniem tego, do czego on służy i w jaki sposób należy z niego korzystać. Właściwie użytkowany może dać wiele korzyści.

Pogłębianie wiedzy i swoich pasji

Ta korzyść wiąże się bezpośrednio z tym, w jaki sposób dziecko będzie korzystało z urządzenia. Bardzo ważna jest tu rola rodziców. Ci powinni nie tylko wyjaśnić pociesze zasady korzystania z telefonu oraz dostępnych w nich aplikacji, ale również ostrzec przed ewentualnymi zagrożeniami.

Telefon doskonale sprawdza się w trakcie edukacji, poszukiwania ciekawostek czy też pogłębiania swoich pasji. To nie tylko sprzęt do udzielania się w mediach społecznościowych i grania. Im lepiej dziecko to zrozumie, tym będzie bardziej bezpieczne.

Wady związane z posiadaniem telefonu przez dziecko

Oczywiście posiadanie telefonu komórkowego przez dziecko nie jest pozbawione wad. W dzisiejszych czasach każdy użytkownik sieci narażony jest na liczne zagrożenia. To nie tylko treści niedostosowane do wieku odbiorcy, ale również ryzyko uzależnienia się od tego typu urządzeń. Zawsze więc warto wszystko wypośrodkować i zrobić dokładną analizę za i przeciw, zanim zdecydujesz się na pierwszy smartfon dla swojego dziecka.

Kluczowe zagrożenia w kilku zdaniach opisano poniżej.

Jak uchronić dziecko przed niebezpiecznymi treściami w Internecie?
Zobacz jak zablokować strony dla dorosłych na telefonie

Narażenie na falę hejtu i cyberprzemoc

Niestety przed tym nigdy nie da się uchronić. Nawet jeżeli wybierzesz najlepszy telefon dla dziecka na rynku, to połączenie go z siecią sprawi, że dziecko będzie odbiorcą zawartych w niej treści. Te nie zawsze są dostosowane do wieku użytkownika i praktycznie nie ma możliwości, aby w stu procentach się przed tym ochronić. Nawet zainstalowanie aplikacji kontroli rodzicielskiej nie jest rozwiązaniem. Obecnie istnieją różne sposoby obejścia tej kontroli.

Korzystanie z mediów społecznościowych czy oglądanie materiałów wideo wiąże się z określonymi zagrożeniami. W sieci większość czuje się bezkarnie. Wszystko to sprawia, że Twoja pociecha może spotkać się z falą hejtu itd.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup telefonu komórkowego dla dziecka, to Twoim obowiązkiem jest regularne monitorowanie tego, w jaki sposób z niego korzysta i czy jest bezpieczne.

Ryzyko uzależnienia

Drugim kluczowym zagrożeniem związanym z korzystaniem z telefonu komórkowego jest uzależnienie się od niego. Dzieci są bardzo podatnie, dlatego należy świadomie podejmować decyzję o tym, kiedy jest właściwy moment na zakup telefonu. Jeżeli młode osoby nadmiernie korzystają z mediów społecznościowych czy gier, to dość szybko ich życie może przenieść się do sieci. Skutkuje to spadkiem koncentracji, brakiem innych zainteresowań i problemami w szkole.

Warto więc kontrolować czas, jaki nasze dzieci spędzają przy telefonie. Choć nie jest to łatwe, to jedna jako rodzice musimy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom najwyższy standard bezpieczeństwa korzystania z urządzeń elektronicznych.

Ryzyko uszkodzenia urządzenia i poniesienia strat finansowych

Nie ma co ukrywać. Zakup telefonu wiąże się ze sporym wydatkiem. W związku z tym należy o niego odpowiednio dbać. Uszkodzenie telefonu komórkowego lub jego utrata w wyniku kradzieży czy zgubienie to coś, czego rodzice się obawiają. Dzieci bywają roztargnione, co zwiększa ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia.

Jako rodzice powinniśmy zminimalizować związane z tym ryzyko. Warto więc od razu wyposażyć smartfon w szkło hartowane oraz wykupić ubezpieczenie. Do tego warto zainstalować dedykowaną aplikację, które pozwala na zlokalizowanie urządzenia, gdy dojdzie do jego zgubienia. Wydaje się, że powinno to być standardem w przypadku urządzeń elektronicznych użytkowanych przez dzieci.

Jak uchronić ekranu telefonu dziecka przed rozbiciem i uszkodzeniem?
Porównaj różne rodzaje szkła i folie ochronne na ekran telefonu

Kiedy podarować pierwszy telefon komórkowy dziecku?

U każdego dziecka moment ten następuje na innym etapie życia. Ważne, aby umiejętnie to wyczuć. Nie wolno ulegać presji społecznej. Może dojść do sytuacji, w której większość dzieci z klasy Twojego potomka ma już telefon. Oczywiście trudno wówczas uargumentować dziecku, dlaczego ono nie posiada jeszcze „komórki”. Ważna jest dokładna rozmowa i ocena tego, czy Twoja pociecha jest już na to gotowa. Standardowo eksperci wskazują na to, że pierwszy telefon powinien pojawić się najwcześniej w okolicy 9-10 urodzin dziecka. To oczywiście najwcześniejszy moment i nic nie stoi na przeszkodzie, aby smartfona kupić nieco później.

Ciekawą zasadę przyjęto we Francji na podstawie wytycznych tamtejszego Stowarzyszenia Pediatrów Ambulatoryjnych (AFPA). To zasada 3-6-9-12. Wskazuje ona na to, że telefon pojawia się u dziecka w wieku 9-12 lat, jednak do 12. roku życia to rodzic podejmuje kluczowe decyzje dotyczące tego, w jakich godzinach dziecko korzysta z telefonu, ile czasu spędza dziennie przed jego ekranem, z kim może się kontaktować i z jakich aplikacji korzystać. Wskazane trzy lata to okres, w którym należy nauczyć dziecko odpowiedzialnego użytkowania telefonu komórkowego po to, aby było to bezpieczne.

Co bierzemy pod uwagę przed zakupem telefonu dla dziecka?

Każdy rodzic podejmuje decyzję indywidualnie. Warto jednak posiłkować się radami ekspertów. Kluczowe czynniki brane pod uwagę przy zakupie smartfona dla dziecka to:

  • wiek i dojrzałość dziecka,
  • wiedza dziecka w zakresie korzystania z telefonu,
  • występująca potrzeba posiadania telefonu komórkowego,
  • zdolność rodzica do sprawowania kontroli,
  • zachowanie dziecka,
  • tendencja dziecka do gubienia przedmiotów.

Przeanalizuj sytuację swojego malucha oraz rozważ różne możliwości. Zakup telefonu dla dziecka powinien być w pełni świadomy i odpowiednio uzasadniony. To klucz do tego, aby urządzenie spełniało swoje zadanie, a dziecko w trakcie jego użytkowania było bezpieczne.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Dlaczego nie warto zbyt długo zwlekać z podarowaniem dziecku smartfona? Podsumowanie

Obecne czasy sprawiają, że osoby niekorzystające z technologii są niejako wykluczone. Dotyczy to również dzieci. Naszym zdaniem nie wolno zbyt długo zwlekać z zakupem telefonu komórkowego dla dziecka. Może to sprawić, że będzie ono miało trudności z nawiązaniem kontaktów z rówieśnikami, ponieważ Ci będą mieli inne tematy rozmów itd. Ponadto dzieci spędzające czas poza domem lub u znajomych, powinny mieć kontakt ze swoimi rodzicami. Wszystko po to, aby zapewnić sobie niezbędny spokój i bezpieczeństwa.

Umiejętne korzystanie z telefonu przez dziecko może dać bardzo wiele korzyści. Kluczowa jest tu rola rodziców, których obowiązkiem jest edukacja w tym zakresie. Dzieci widzą, ile czasu my spędzamy przed ekranem smartfona. Chcą naśladować nas i swoich rówieśników i ważne, by robiły to odpowiedzialnie i w pełni świadomie.

Wybierając odpowiedni moment na zakup telefonu dla dziecka, weź pod uwagę nasze wskazówki. Dzięki temu wdrożenie tego urządzenia do codziennego życia malucha będzie bezpieczniejsze i przebiegnie płynniej. W przypadku dzieci warto wybrać nieco tańsze modele (np. telefony używane) zwłaszcza wtedy, gdy jest to pierwszy telefon komórkowy w ich życiu.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

To oczywiście indywidualna sprawa każdego rodzica, ale można przyjąć, że pójście do szkoły może być dobrym momentem na otrzymanie pierwszego telefonu. Rodzice mają wówczas kontakt z dzieckiem znajdującym się w innym miejscu, często oddalonym od domu o wiele kilometrów.
Dziecko posiadające swój pierwszy telefon komórkowy uczy się odpowiedzialności. Jest to nietani przedmiot, o który powinno dbać, a jego otrzymanie jest też wyrazem zaufania ze strony rodziców. Poza tym smartfon użytkowany we właściwy sposób może też pogłębiać pasje i wiedzę dziecka.
Niestety te same zalety telefonu - a dokładnie smartfona - mogą być też wadami. Mowa o dostępie do Internetu. Dobrze wiemy, że w sieci www można znaleźć nie tylko pożyteczne serwisy pogłębiające wiedzę i pasję, ale też trafić na wiele niebezpieczeństw. Poza tym dziecko może paść ofiarą hejtu, zwłaszcza w social mediach.
star ocena
5/5 - (1 vote)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: