Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak ukryć aplikacje w telefonie? 5 możliwości

zdjęcie przedstawiające złożonego smartfona Samsung Galaxy Z Flip5 na czarnej skórze

W dzisiejszych czasach smartfon to tak naprawdę przenośny komputer. A jak to na komputerze bywa, niektóre pliki chcesz ukryć bardziej niż inne. To samo może dotyczyć wybranych aplikacji zainstalowanych na Twoim smartfonie. Ale czy jest taka możliwość? Jak to zrobić? Czy wtedy pliki i aplikacje zainstalowane na telefonie będą bezpieczne? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Po co Ci ukrywanie aplikacji?

Ale w ogóle po co ukrywanie aplikacji? Można powiedzieć, że smartfon w dzisiejszych czasach jest najbardziej osobistym urządzeniem elektronicznym. Można by rzec, że bardziej osobistym niż komputer. Zazwyczaj trzymasz na nim wszystkie ważne aplikacje do obsługi e-maila, nawigacji, czy chociażby bankowości elektronicznej. I właśnie takie wybrane aplikacje warto objąć dodatkowym zabezpieczeniem.

Ukrywanie aplikacji przyda się w momencie kradzieży telefonu. W takim wypadku, nawet jeśli ktoś złamie Twój kod dostępu do telefonu, o nie będzie miał możliwości dostępu do tych aplikacji.

Bezpieczeństwo to podstawa

Różne postronne osoby mogą poznać Twój kod odblokowujący lub wzór. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dogodnej chwili wejść na wybrane aplikacje i z nich skorzystać i to niekoniecznie w sposób zgodny z Twoim zamiarem. Miej to na uwadze.

Jest jeszcze inny prozaiczny powód na ukrywanie aplikacji – wygoda. Po prostu: aplikacje, których nie używasz (ale być może będą jeszcze Ci kiedyś potrzebne) możesz spokojnie ukryć. Oczywiście możesz je dezaktywować, ale czasem ta pierwsza metoda jest zwyczajnie prostsza.

Różne sposoby ukrywania aplikacji

Tutaj wiele zależy od tego na jakim telefonie pracujesz. Na ten moment Android nie ma domyślnej funkcji ukrywania aplikacji, choć od Androida 15 ma się to zmienić. Na szczęście już wcześniej pomyśleli o tym niektórzy producenci telefonów i w implementowanych nakładkach systemowych taka opcja jest.

Jak ukryć aplikację w telefonie Samsung?

Tutaj w zasadzie masz dwie opcje. Aby ukryć wybrane aplikacje możesz skorzystać z podręcznego menu. W tym wypadku wchodzisz w zakładkę Ustawienia, następnie klikasz na Wyświetlacz i Ekran startowy. W tym miejscu klikasz na Ukryj aplikacje i z listy, która się ukaże wybierasz aplikacje do ukrycia.

screen z Androida pokazujący ukrywanie aplikacji na iPhonie

Inną metodą aby ukryć aplikację jest skorzystanie z Mojego Sejfu. Jest to o tyle fajna przestrzeń, że możesz tutaj zabezpieczyć nie tylko aplikacje ale również pliki. W tym celu wchodzisz w Ustawienia, a następnie Biometria i zabezpieczenia. Tutaj klikasz Mój sejf. Następnie wybierasz typ blokady jaką będziesz się posługiwał przy wchodzeniu w sejf. Naciskasz Kontynuuj. W tym momencie ikonka Mój sejf pojawi się w ekranie aplikacji. Aby dodać aplikację do zabezpieczeni wystarczy kliknąć Mój sejf a następnie ikonkę plusa oraz Dodaj.

Jak ukryć aplikację w telefonie Xiaomi (i pochodnych nakładkach)?

Tutaj jest nawet nieco prościej ukryć aplikacje. W tak rozbudowanych nakładkach najprostszym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarki. Zatem otwierasz tutaj Ustawienia i w pasku wyszukiwań wpisujesz Ukryte aplikacje. Pojawia się lista z której wybierasz te, które mają być ukryte. I to wszystko.

Jak ukryć aplikację w telefonie OPPO?

A oto kolejny system, w którym możesz ukryć aplikacje. I tutaj standardowo wchodzisz w Ustawienia, a następnie Bezpieczeństwo. W tym miejscu kliknij przycisk Blokada aplikacji. Następnie wybierasz opcję Aktywuj szyfrowanie. W tym wypadku powinieneś wybrać metodę zaszyfrowania biblioteki aplikacji. A następnie Zakończ.

Jak ukryć aplikacje w systemie iOS?

A co z telefonami Apple? Również tutaj możesz ukrywać swoje aplikacje. Żeby to zrobić musisz wykonać następujące czynności.

screen z iOS pokazujący ukrywanie aplikacji na iPhonie

Na początku powinieneś otworzyć App Store. Następnie powinieneś wejść na swój profil konta poprzez zdjęcie lub ikonkę z inicjałami. W tym miejscu wyszukujesz Kupione i wyszukaj aplikacje, którą chcesz ukryć. Następnie przesuń w lewo i wybierz opcję Gotowe. Jak widzisz, ukrycie aplikacji na telefonie z iOS również nie jest zadaniem przesadnie trudnym. Ba – jest wręcz banalnym!

Co przyniesie Android 15?

Wszystko wskazuje na to, że od Androida 15 ukrycie aplikacji będzie jeszcze prostsze. Funkcja ta zostanie domyślnie zaimplementowana w systemie Android. Będzie ona prawdopodobnie nosić nazwę „przestrzeń prywatna”.

Według założeń umożliwi ona ukrywanie prywatnych aplikacji w bezpiecznym oddzielnym i profilu. W ten sposób ukryte aplikacje nie będą widoczne dla osób postronnych. Nie będą także działały w tle gdy zostaną zablokowane. Aby ukryć aplikację w systemie Android zapewne będzie trzeba wykonać podobne czynności, jak w przypadku niektórych nakładek producentów smartfonów.

Przekonasz się o tym już pod koniec roku, w momencie premiery najnowszej generacji systemu operacyjnego Android.

A może Launchery do ukrywania aplikacji?

Jeszcze innym sposobem – choć nie dla wszystkich użytkowników – jest wybranie odpowiedniego launchera, a więc programu, który zastąpi domyślną nakładkę. Wśród wielu możliwości, które one oferują jest także możliwość chowania aplikacji.

Wśród najpopularniejszych programów tego typu są Apex launcher i Nova launcher. W tym wypadku po prostu wybierz opcję ukrycia aplikacji w menu aplikacji. Dzięki temu jesteś w stanie zabezpieczyć programy do których nie chcesz aby ktokolwiek miał dostęp.

Dodatkowe aplikacje

Jest też inna opcja. Ukryj aplikacje specjalnie stworzoną do tego dodatkową aplikacją. Ze Sklepu Google Play (dla telefonów z systemem Android) możesz ściągnąć wiele programów stworzonych specjalnie do tego typu zadań. Oczywiście w takim wypadku należy pamiętać o tym, aby była to aplikacja zaufana i polecana. Zweryfikuj wcześniej ile osób ją pobrało i poświęć chwilę na przeczytanie ewentualnych komentarzy.

Jednym z takich ciekawych programów jest Hyde App Hider. Po instalacji tej apki na telefonie jesteś w stanie bardzo szybko i łatwo ukryć konkretną aplikacje. Dostęp do nich będzie chroniony kodem PIN lub odciskiem palca. W ten sposób jesteś stworzyć drugą przestrzeń na każdym telefonie, który pracuje na systemie Android. A w razie utraty telefonu lub dostępu osoby nieuprawnionej dalej masz zabezpieczoną tą ukrytą aplikację.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Ukrywanie aplikacji w telefonie - podsumowanie

Jak więc widzisz, nie jest wielkim problem ukrycie danej aplikacji mobilnej na smartfonie. Możliwe, że posiadasz telefon, który umożliwia domyślnie skorzystanie z tego typu funkcji (iOS). Natomiast jeżeli opcja ta nie jest dostępna, zawsze możesz posiłkować się odpowiednią aplikacją. Wystarczy, że ją ściągniesz na smartfona i ukrywanie aplikacji będzie możliwe.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Istnieje taka możliwość. To, jak tego dokonać, zależy od rodzaju telefonu i oprogramowania (Android, iOS). W przypadku tego pierwszego systemu nie ma jednak uniwersalnego sposobu, bo u poszczególnych producentów cała operacja może nieco się różnić.
Sprawa jest dość skomplikowana o tyle, iż praktycznie każdy producent smartfonów z Androidem "grzebie" w systemie, przez co Androidy są różne w telefonach różnych marek. Generalnie warto w ustawieniach znaleźć wyszukiwarkę i wpisać słowo "ukryj/ukryte" lub "blokada", aby znaleźć funkcję ukrycia aplikacji. W Androidzie 15 ukrywanie aplikacji ma być znacznie łatwiejsze.
W iOS nie ma takiego kombinowania, jak to ma miejsce w Androidzie! Aby ukryć aplikację w iPhonie, wystarczy wejść w Apple Store i kliknąć ściągnięte aplikacje. Następnie wystarczy przeciągnąć daną apkę w lewo, aby odkryć opcję "Ukryj".
star ocena
5/5 - (1 vote)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: