Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Uwaga na fałszywe faktury Play i Orange! Zwróć uwagę na e-mail

fałszywe faktury Play i Orange

Uwaga na fałszywe faktury Play i Orange! To ostatnio coraz częstsza plaga. Na tyle częsta, że ci dwaj operatorzy komórkowi przestrzegają swoich klientów przed oszustami. Nie po raz pierwszy!

  • Play i Orange ostrzegają przed fałszywymi mailami z e-fakturami
  • Play i Orange dają wskazówki, jak uchronić się przed oszustami
  • oszuści są coraz bardziej bezwzględni

Uwaga na fałszywe maile Play i Orange

Masz abonament Play lub Orange i wybrałeś płatności faktury online? Faktycznie jest to bardzo prosty i wygodny sposób opłacania miesięcznych rachunków, ale dla nieostrożnych może kryć się wielkie niebezpieczeństwo. Masz jakiejkolwiek wątpliwości co do wiarygodności maila z domniemaną fakturą? Play radzi:

  • NIE dokonuj płatności
  • NIE klikaj w linki
  • NIE otwieraj podejrzanych załączników, gdzie mogą kryć się zainfekowane pliki

Faktury do opłacenia od operatorów Play i Orange zawsze przychodzą z tych adresów:

Jak jednak informuje Play, niektórzy oszuści potrafią wyświetlić fałszywy adres nadawcy. Zawsze jeszcze możesz się upewnić co do autentyczności faktury wchodząc do aplikacji mobilnej Play24 (operator zachęca do korzystania właśnie z tej całkowicie bezpiecznej metody) lub dzwoniąc na infolinię pod numer *500. Możesz też skorzystać z krótkich kodów USSD:

  • *124# i naciśnij przycisk dzwonienia – sprawdzisz numer rachunku bankowego i kwotę do zapłaty,
  • *125# i naciśnij przycisk dzwonienia – potwierdzisz dane z faktury: datę wystawienia, termin płatności, kwotę i numer rachunku.

Ponadto Play zawsze wysyła wiadomości mailowe z 2 załącznikami – oprócz e-faktury w PDF jest jeszcze certyfikat autentyczności w pliku smime.p7s. 

Z kolei Orange uczula na treść fałszywego maila z e-fakturą. Podkreśla, że na pierwszy rzut oka nie wzbudza on zastrzeżeń. Jest wolny od błędów i utrzymana jest kolorystyka danego operatora, jak w poniższym przypadku:

Play fałszywe faktury mail

Zobaczcie jednak na adres – nie jest to [email protected]! Wprawne oko zauważy coś jeszcze niepokojącego, mianowicie podane hasło do archiwum.

Jak podkreśla pomarańczowy operator Orange, jeżeli trafi do Ciebie jakikolwiek e-mail z zaszyfrowaną treścią/plikiem, usuń go bez czytania! To bezczelna próba oszustwa!

Zobacz również: Promocje operatorów na lat 2022

Źródło: blogplay.pl, biuroprasowe.orange.pl.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów