UOKiK nakłada maksymalną karę na Telefonia Polska Razem

1

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył maksymalną karę w wysokości prawie 2 mln złotych na spółkę PGT, do której należy marka Telefonia Polska Razem. Sprawa dotyczy nielegalnego pozyskiwania klientów poprzez wprowadzanie ich w błąd podczas rozmowy telefonicznej – konsumenci myśleli, że podpisywali umowę ze swoim obecnym operatorem. 

Nielegalne praktyki na rynku usług telekomunikacyjnych to smutna rzeczywistość. Do grona firm, które zostały ukarane przez UOKiK dołączyła właśnie spółka PGT, właściciel Telefonia Polska Razem. Podczas analizowania kolejnych skarg urzędnicy sięgnęli m.in. do zapisu rozmów telefonicznych z klientami oraz przesłuchali licznych świadków. Konsumenci byli świadomie wprowadzani w błąd, przez co sądzili, że prowadzą rozmowy z przedstawicielami swoich macierzystych sieci:


– A co to jest za firma co do mnie dzwoni?
– Biuro obsługi klienta dla klientów Orange
– Bo ja do Netii należę, proszę Pani.
– No to dobrze. To jest dla klientów Netii jak najbardziej.
– Bardzo mi miło. Ja kontaktuje się, ponieważ od następnego miesiąca następuje zmiana opłaty za abonament telefoniczny stacjonarny (…) dlatego też kontaktuje się w celu weryfikacji danych teleadresowych do obniżki tak?
– Tak, ale ja, proszę Pana, dopiero umowę zawarłam w Netii, ja mam umowę na dwa lata, tak, że nie będę zrywać.
– Ja kontaktuje się do klientów Netii. Ja nie wiem, czemu… Nie rozumiem, o czym Pani…
– Aaa, to Pan jest z Netii, tak? Przepraszam bardzo, myślałam, że Telekomunikacja.


Sama umowa skonstruowana była w taki sposób, że sprawiała wrażenie przygotowanej przez dotychczasowego operatora, tymczasem nieświadomy klient podpisywał dokumenty zrywające obecne zobowiązanie, wraz z koniecznością zapłaty kary umownej. Ponadto firma PGT nie odsyłała podpisanych umów, przez co klient nie był poinformowany o możliwości odstąpienia w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

PGT musi zapłacić 1,97 miliona złotych, co stanowi maksymalny wymiar kary – może ona wynosić do 10 procent rocznego przychodu ukaranej firmy.

avatar
  • Klemens Piczapka

    Oni powinni dostawać takie kary żeby musieli sie zwinąć z rynku.

Wybrane oferty: