Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

UOKiK – prawie 40 mln zł kary dla Polkomtelu

Polkomtel, operator sieci Plus, będzie musiał zapłacić niemal 40 mln zł kary. Taką decyzję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za bezprawne aktywowanie dodatkowo płatnych usług w swoich abonamentach. Decyzja nie jest prawomocna.

#zostanwdomu! Przedstawiane przez nas oferty i telefony możesz zamówić online, a przesyłkę dostarczy Ci kurier. Możesz też skorzystać z pomocy naszych Doradców - aby mogli się z Tobą skontaktować, wypełnij formularz znajdujący się na dole strony.

39,5 mln kary dla Plusa

UOKiK stwierdził, że stosowane przez Plusa praktyki naruszały interesy konsumentów. Polegały one na aktywacji 9 różnych usług (m.in. Czasoumilacz i Serwis Wyświetlacza), za które po okresie promocyjnym były pobierane dodatkowe opłaty poza abonamentem. Według UOKiK Plus nie miał zgody swoich abonentów na takie płatności.

Przykładowy abonament Plusa:

Na każdą ze stosowanych przez Plusa praktyk została nałożona kara finansowa - w sumie niemal 39,5 mln złotych.

Komentarz Marka Niechciała, prezesa UOKiK:

Polkomtel takich wyraźnych zgód konsumentów nie miał. Informacje na temat zlecenia aktywacji tych usług i opłat za nie znajdowały się w odrębnych od umowy dokumentach, czyli regulaminach promocji. Klient podpisując umowę, akceptował również treść ogólnego oświadczenia wskazującego, że zapoznał się z dokumentami składającymi się na umowę. Jak wynika z reklamacji, część konsumentów nawet nie była świadoma, że co miesiąc dodatkowo płaciła np. za „Czasoumilacz”.

Oprócz kary finansowej Polkomtel ma również - po uprawomocnieniu decyzji - ogłosić jej treść na swojej stronie internetowej, a także w 2 ogólnopolskich dziennikach. Ponadto do każdego klienta, od którego choć raz pobrał w ten sposób dodatkową opłatę, został zobowiązany wysłać list polecony.

Na powyższą decyzję UOKiK mogą powoływać się klienci operatora przy składaniu reklamacji.

Lista zakwestionowanych usług przez UOKiK:

  1. Czasoumilacz
  2. Serwis Wyświetlacza
  3. Ochrona Internetu
  4. Gdzie Jest Bliski
  5. Usługa transmisji danych do IPLA
  6. Usługa transmisji danych do HBO GO
  7. Plus Music News
  8. Połączenia bez limitu na numery stacjonarne
  9. Bezpieczny Internet

Źródło: UOKiK.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Rankomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów