Wybór telefonu dla nastolatka nie jest łatwy. Każdy młody człowiek chce przecież się wyróżniać się i pozostać w kontakcie ze swoimi znajomymi. Zebraliśmy najciekawsze modele, które mogą spodobać się dzieciom ze względu na ich możliwości multimedialne, a przy okazji nie obciążą przesadnie portfela rodziców.
Jaki telefon dla nastolatka?
Telefon dla nastolatka nie powinien być przesadnie drogi. Większość proponowanych konstrukcji nie przekracza kwoty 1000 zł. Niektóre telefony są tańsze niż 500 zł.
Wszystkie łączą niezłe lub nawet całkiem spore (jak na ich półkę cenową) możliwości fotograficzne. I nie tylko – dzięki użytym podzespołom (ośmiordzeniowe procesory, często 4 i więcej GB pamięci RAM) niestraszna im znakomita większość gier i aplikacji.
Modele z naszej listy top 10 telefonów dla nastolatków wyglądają bardzo dobrze – ich design jest nowoczesny i modny z ekranami o przekątnej ok. 5,5-6,5″. Obudowy niektórych z nich wykonane są ze szkła, więc lepiej zadbać o ochronne etui! Tym bardziej, że jego właścicielem ma być pełna energii nastoletnia osoba.
Redmi Note 7
Xiaomi wypuszczając Redmi Note 7 w zeszłym roku, dostarczyło sprzęt nie tylko tani, ale też skrojony na miarę. Szybko o urządzeniu mówiło się, że zdominuje średnią i niską półkę urządzeń mobilnych. Na szczęście to był bardzo dobry rok dla niedrogich słuchawek, więc Redmi Note 7 miał mocną konkurencję. A na czym polegają jego mocne strony? Po pierwsze świetny akumulator, po drugie – niezłe zdjęcia, po trzecie – jest szybki.
Sercem Xiaomi Redmi Note 7 jest procesor Qualcomm Snapdragon 660. Słuchawka ma 3, 4 albo 6 GB pamięci RAM. Równie zależna od wersji jest pojemność dysku, tu mamy do wyboru 32, 64, 128 GB pamięci wewnętrznej. Telefon ma wyświetlacz o przekątnej 6,3 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340 pikseli, co daje zagęszczenie ich na cal wynoszące 409. Akumulator ma pojemność 4000 mAh. Urządzenie wyposażono w moduł aparatu z dwoma obiektywami. Chyba każdy dwunastolatek będzie zadowolony z tego telefonu.
Zalety:
- pojemny akumulator
- niezłe zdjęcia i tryb nocny
- jeden z hitów 2019 roku
Wady:
- wystające obiektywy
- jakość wykonania
Huawei P30 Lite
Najtańsza wersja bardzo popularnej linii smartfonów od Huaweia odziedziczyła po droższych modelach solidne wykonanie oraz naprawdę dobrą wydajność. To dowód na to, że nawet tańsze sprzęty od chińskiego producenta mogą zostać z nami przez dłuższy czas. Do zalet urządzenia można zaliczyć niezłą baterię, oprogramowanie, które jest w stanie naprawdę skutecznie poprawić jakość wykonywanej fotografii oraz obecność złącza mini-jack.
Smartfona napędza ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 710. Huawei P30 Lite posiada 4 GB pamięci RAM i aż 128 GB pamięci na pliki użytkownika. Wyświetlacz ma przekątną 6,15 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2312 pikseli, co daje w sumie zagęszczenie ich na cal wynoszące 422. Telefon ma 3 matryce aparatu, z czego ta najważniejsza ma aż 48 Mpx.
Zalety:
- NFC
- dobry aparat
- niezła wydajność
- duża pojemność dysku
Wady:
- wystający aparat
Redmi 7A
Niskopółkowy telefon kusi bardzo niską ceną, bo w sklepach z elektroniką można dostać go już za 350 złotych. Oczywiście za te pieniądze nie należy spodziewać się kombajnu, który przemieli gry i bardzo złożone aplikacje. Spełnia jednak swoje podstawowe funkcje, bo wiele aplikacji ma swoje okrojone wersje, które nie zużywają tak wiele zasobów (Facebook, Messenger). Ale wśród zalet telefonu warto wymienić naprawdę pojemny akumulator i niezły aparat fotograficzny. Decydując się jednak na Redmi 7A, warto raczej wybrać droższą wersję, która ma 3 GB pamięci RAM i 32 GB na pliki i aplikacje.
Xiaomi Redmi 7A pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 439. W zależności od wybranej w sklepie wersji możemy mieć 2 lub 3 GB pamięci RAM, podobnie z pamięcią na pliki i aplikacje – tu mamy do wyboru 16 lub 32 GB. Wyświetlacz ma przekątną 5,45 cala i rozdzielczość na poziomie 720 na 144 pikseli. Daje to zagęszczenie ich na cal wynoszące 295 ppi. Xiaomi Redmi 7A ma pojedynczy aparat o 5-megapikselowej matrycy.
Zalety:
- niezły wyświetlacz
- pojemny akumulator
Wady:
- niska jakość zdjęć robionych w nocy
- brak czytnika linii papilarnych
Najlepsze telefony do gier ->
Honor 20
Tym razem coś droższego. Chińska marka, która jako jedna z pierwszych zaczęła eksperymentować z kolorystyką swoich telefonów we wszystkich półkach cenowych. A same urządzenia sprawnie łączą ze sobą duże możliwości i niską cenę. Nie inaczej jest w przypadku omawianego tu modelu. Honor 20 kosztuje już około 1300 złotych (co jak na jego możliwości nie jest wysoką kwotą), jest telefonem bardzo dobrze wykonanym i ma interesujące wersje kolorystyczne. Może się przy tym pochwalić naprawdę niezłym aparatem fotograficznym i przyzwoitym wyświetlaczem.
Sercem Honora 20 jest ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 980. Urządzenie ma 6 GB pamięci RAM i 128 GB na pliki i aplikacje. Akumulator telefonu ma 3750 mAh. Wyświetlacz ma przekątną 6,24 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340 pikseli. Daje to 412 ppi. Urządzenie ma aż cztery moduły aparatu, z czego główny ma 48 megapiskeli.
Zalety:
- wysoka jakość wykonania
- bardzo dobra wydajność
- świetne wzornictwo
Wady:
- brak wejścia mini-jack
- brak slotu na karty MicroSD
Honor 9x
Honor 9x to średniopółkowy telefon, który możecie sprawić swoim dzieciom już za niecały tysiąc złotych. Niedrogie urządzenie skrywa w sobie jednak kilka naprawdę interesujących niespodzianek, jak choćby bardzo ciekawy design, solidny akumulator i naprawdę przyzwoity w tej cenie aparat fotograficzny. Słuchawka powinna się podobać, zwłaszcza młodym użytkownikom, bo odblaski na jej tyle układają się, gdy padnie na nie odpowiednie światło, w literę „X”.
Honor 9x pracuje na ośmiordzeniowym procesorze HiSilicon Kirin 810. Dostępne są wersje mające 4, 6 lub 8 GB pamięci RAM oraz takie, które posiadają 64, 128 lub 256 GB na pliki i aplikacje. Wyświetlacz ma przekątną 6,59 cala przy rozdzielczości na poziomie 1080 na 2340 pikseli, co daje 391 ppi. Akumulator ma pojemność 4000 mAh. To niedrogie urządzenie zostało wyposażone w dwa aparaty, z czego główny ma 48 megapikseli.
Zalety:
- Ładne wzornictwo
- sprawny czytnik linii papilarnych
Wady:
- brak NFC
- powolne wysuwanie kamerki do selfie
OPPO A5 2020
OPPO to stosunkowy młody gracz na polskim rynku, ale nie należy podchodzić do niego nieufnie. Proponowane przez chińskiego producenta słuchawki mają bowiem ekstremalnie dobry stosunek jakości do ceny. Ponadto OPPO A5 2020 może pochwalić się naprawdę świetnym akumulatorem, niezłą jakością wykonania i bardzo ładnym wyglądem. Lista zalet jest długa i dość powiedzieć, że w swojej kategorii cenowej nie ma sobie równych. Kupicie go za około 800 złotych.
OPPO A5 2020 pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 665, ma 3 lub 4 GB pamięci RAM – w zależności od wersji. Jeśli zależy nam na dużej pojemności pamięci na zdjęcia i inne pliki to możemy wybrać wersję większą (128 GB) lub, jeśli nie jest to dla nas priorytet, mniejszą (64 GB). Akumulator ma pojemność 5000 mAh. Słuchawka została wyposażona w aż cztery obiektywy aparatu, w tym szerokokątny i obiektyw makro.
Zalety:
- potężny akumulator
- złącze mini-jack
- bardzo ładne wzornictwo
Wady:
- przedni aparat mógłby być lepszy
- mniejsza płynność działania w wersji z 3 GB pamięci RAM
OPPO A9
W przedziale urządzeń za niecałe tysiąc złotych znajduje się miejsce dla jeszcze jednego modelu chińskiej firmy. OPPO A9 to urządzenie oferujące bardzo pojemny akumulator, możliwość płatności zbliżeniowych (NFC) i poczwórny moduł aparatu fotograficznego. Wśród zalet można wymienić również naprawdę dopracowane wzornictwo.
Sercem OPPO A9 jest ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P70, urządzenie może mieć 4 lub 6 GB pamięci podręcznej RAM, a także ma aż 128 GB pamięci na pliki i aplikacje. Urządzenie ma wyświetlacz o przekątnej 6,53 cala i rozdzielczości na poziomie 1080 na 2340 pikseli, daje to zagęszczenie pikseli na cal wynoszące 395. OPPO A9 ma akumulator o pojemności 5000 mAh. Aparat fotograficzny ma aż 4 obiektywy, w tym szerokokątny i makro.
Zalety:
- duża pojemność pamięci wewnętrznej
- ładne wzornictwo
- potężny akumulator
- złącze mini-jack
Wady:
- przedni aparat mógłby być lepszy
- odstający aparat
Kontrola rodzicielska w telefonie ->
Huawei P Smart 2019
Zeszłoroczny niskopółkowiec od Huaweia okazał się strzałem w dziesiątkę. Niedrogi smartfon nie tylko może pochwalić się dobrym czasem pracy na akumulatorze, ciekawym, ale nie krzykliwym wzornictwem i dużą powierzchnią wyświetlacza na korpusie, ale również bardzo przyzwoitym aparatem fotograficznym. Można docenić również, że chiński producent zrezygnował z notcha i przeskoczył na bardzo elegancką „łezkę”.
Huawei P Smart 2019 pracuje na procesorze HiSilicon Kirin 710 i ma 3 GB pamięci RAM. Na rynku dostępne są dwie wersje oferujące pojemność 32 lub 64 GB pamięci na zdjęcia i aplikacje. Wyświetlacz urządzenia ma 6,21 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340 pikseli – daje to 415 ppi. Smartfon ma akumulator o ogniwie 3400 mAh. Urządzenie posiada aparat, na który składają się dwa obiektywy, ten główny ma rozdzielczość 13 megapikseli.
Zalety:
- konkurencyjna cena
- dobry wyświetlacz
- niezłe zdjęcia
Wady:
- gniazdo microUSB
- kiepski głośnik
Redmi Note 8 Pro
Zeszłoroczna nowość o Xiaomi, skryta pod marką Redmi, to jedna z najciekawszych propozycji dla młodego człowieka, który lada chwila będzie wchodził w doroślejsze i poważniejsze sprawy. Warto tu docenić zwłaszcza bardzo pojemny akumulator, estetyczne wykonanie i naprawdę sprawne działanie. Telefon bez większych trudności będzie radził sobie z prostymi, codziennymi zadaniami, ale też pozwoli na bardzo płynną pracę w grach mobilnych. Młodszy użytkownik doceni również obecność złącza mini-jack.
Redmi Note 8 Pro został zaopatrzony w ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G90T, na rynku dostępne są wersję z różnymi wariantami pamięci podręcznej RAM – 6 i 8 GB, a także pamięci na pliki i aplikacje. W drugim przypadku dostępne są wersje 64, 128 i 256 GB. Wyświetlacz ma przekątną 6,53 cala i rozdzielczość na poziomi 1080 na 2340 pikseli, co daje ich zagęszczenie na cal wynoszące 395. Tylny aparat ma cztery matryce, w tym ta główna ma 64 Mpx. Dodatkowe odpowiadają za głębię, szeroki kąt i zdjęcia makro. Nastolatek zagra na tym telefonie praktycznie w każdą grę!
Zalety:
- świetna wydajność w swojej cenie
- poczwórny aparat
- podzespoły
Wady:
- spore gabaryty i masa
Motorola One Vision
Motorola One Vision to jeden z tych smartfonów, który znaczną część swoich zalet kryje nie w podzespołach, a w oprogramowaniu. Telefon ma bowiem czystego Androida, nie znajdziemy tu więc nakładek systemowych od producentów, które często spowalniają sprzęt. Co za tym idzie, łatwo zauważyć natomiast bardzo sprawne działanie (telefon powinien dać sobie radę z prostymi grami) i niezły aparat fotograficzny.
Sercem Motoroli One Vision jest ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 9609. Sprzęt ma 4 GB pamięci RAM, a na pliki przeznaczono tutaj 128 GB. Wyświetlacz ma przekątną 6,3 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2520 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi tutaj 435. Telefon ma akumulator o pojemności 3500 mAh. Moduł aparatu jest podwójny, z czego ten główny ma aż 48 megapikseli.
Zalety:
- czysty Android
- szybkość działania
- ekran 21:9
Wady:
- akumulator mógłby być większy
- odstający aparat