Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Prawo będzie dłużej chronić kupujących smartfona

avatar
Litera prawa

Wszystko wskazuje na to, że wymieniając smartfona na podstawie tzw. rękojmi otrzymamy dodatkowy okres ochronny prawnej. Do tej pory wymiana wadliwego urządzenia nie przedłużała jego gwarancji u sprzedawcy. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Obecne prawo działa na korzyść konsumenta, lecz zawiera parę nieujednoliconych kwestii. Jedną z nich zapis dotyczący rękojmi. Obecnie wynosi ona 2 lata od daty zakupu urządzenia elektronicznego i nie podlega przedłużeniu w przypadku wymiany bądź naprawy. Sytuację można zobrazować momentem, w którym użytkownik po np. 14 miesiącach od zakupu zauważa wadę i chce skorzystać z prawa do wymiany. Sprzedawca wywiązuje się z umowy, lecz pozostała ochrona wynosi (w tym przypadku) 10 miesięcy. Posłowie chcą, aby od momentu wymiany zaczynał się nowy okres 2 lat ochrony, przysługujący klientowi.

Gdy wadliwy towar zostaje zastąpiony nowym, logiczne jest, że czas przysługującej ochrony także powinien być liczony od początku

– mówi Sławomir Piechota w wywiadzie dla Gazety Prawnej.

Sejmowa komisja do spraw petycji rozpoczęła przygotowanie projektu ustawy uściślającej tą kwestię. Ma ona zostać przedstawiona w ciągu najbliższych paru tygodni. Sprawa ma duże poparcie w różnych instytucjach ochrony np. Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według ich opinii zapisy obecnie obowiązującej ustawy z 2014 roku nie są jednoznaczne i działają na niekorzyść kupującego.

Wielu z nas kupuje sprzęt elektroniczny, który trzeba wielokrotnie wymieniać ze względu na ukryte wady konstrukcyjne lub przypadki losowe. Najczęściej są to smartfony. Uściślenie tego zapisu z pewnością przyniesie korzyści dla nas – konsumentów.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.