Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził analizę rozliczania usług przedpłaconych (prepaid). Dotyczy ona przyjętych przez poszczególnych operatorów komórkowych okresów na doładowanie kont, a także potrącaniu środków na koncie po jego wygaśnięciu. Zobaczmy, jakie są ustalenia UKE i jakie mogą być konsekwencje ich ewentualnego wprowadzenia.

Nowe wytyczne UKE

Według Prezesa UKE, przeprowadzona analiza ukazuje konieczność ustalenia na rynku prepaid nowych, zmodyfikowanych zasad. Jak możemy przeczytać w oficjalnym raporcie (dostępnym tutaj) są one następujące:

  • dalszego powszechnego wydłużenia okresów ważności konta pre-paid, bez względu na wysokość jego doładowania,
  • zapewnienia możliwości wykonywania połączeń wychodzących w całym okresie aktywności konta, o ile pozwalają na to środki na nim zgromadzone,
  • wprowadzenia rozwiązań umożliwiających zwrot niewykorzystanych środków na koncie pre-paid.

Ich wprowadzenie według UKE ma przyczynić się do zwiększenia konkurencji w segmencie popularnych ofert na kartę. Ponadto ma poprawić relację na linii operator – klient przez bardziej prokonsumenckie podejście niż dotychczas. Moim zdaniem regulacje te wcale nie polepszą konkurencyjności, wręcz przeciwnie. Konieczność zwracania niewykorzystanego bonusu może zniechęcić operatorów od stosowania tego typu promocji. Może się okazać, że de facto wytyczne UKE przyczynią się do zastopowania ich prężnej działalności w sferze prepaid, która obecnie obfituje w liczne promocje. Operatorzy prześcigają się w polepszaniu swoich ofert przy jednoczesnym obniżaniu cen – po co to zmieniać? Powinniśmy się cieszyć, że usługi przedpłacone na polskim rynku GSM charakteryzuje wolny rynek, a jeżeli ktoś nie jest zadowolony z usług swojej sieci to może przecież w każdej chwili zmienić operatora.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów